هانیده ( زنبورداری )

فواید گرده زنبور عسل چیست؟

فواید گرده زنبور عسل

فواید گرده زنبور عسل:

محتوای غذایی آن گرده حاوی برخی مواد مغذی از جمله؛ پروتئین‌ها ; اسیدهای آمینه ; کربوهیدرات‌ها ;چربی‌ها، اسیدهای چرب، ترکیبات فنلی، آنزیم‌ها، کوآنزیم‌ها; علاوه بر ویتامین‌ها نیز که همگی به شرح زیر ذکر و توضیح داده می‌شوند.

کربوهیدرات‌ها:

کربوهیدرات‌های قابل هضم 8/30 درصد از اجزا را تشکیل می‌دهند.

گرده; علاوه بر برخی قندها مانند: گلوکز و فروکتوز که نسبت آنها در گرده تقریباً 7/25 درصد است و شایان ذکر است که کربوهیدرات ها در بدن به گلوکز تجزیه می شوند که از جریان خون به سلول ها منتقل می شود.

از بدن توسط هورمون انسولین کمک می کند و همچنین به سلول های بدن کمک می کند.

پروتئین ها و اسیدهای آمینه:

پروتئینی که گرده گل تولید می کند برای رشد سلول های بدن ضروری است; اما مقدار پروتئین خام موجود در گرده با توجه به انواع گرده ها متفاوت است.

در جایی که مقدار پروتئین بین 6 تا 30 درصد وزن خشک و کل گرده است; پروتئین از زنجیره ای از اسیدهای آمینه تشکیل شده است.

حدود 10 مورد از آنها برای ساخت زنبورهای عسل ضروری است و شایان ذکر است که پروتئین ها عناصر اساسی ساختمان بدن هستند و هر سلول حاوی آنها است.

چربی ها و اسیدهای چرب:

میزان چربی موجود در گرده گل. بر اساس یک مطالعه آزمایشگاهی که در مجله Food Technology & Biotechnology در سال 2016 منتشر شده است، بین 1٪ تا 10٪، محتوای گرده نیز از چربی متفاوت است، و ترکیب شیمیایی آن بسته به منبع گیاهی که از آن گرفته شده است; متفاوت است.

که محتوای گرده حاصل از اسیدهای چرب را در نمونه‌های گرده زنبور عسل مقایسه کرد که از طریق آن مشخص شد که محتوای گرده این گرده برای زنبورهای عسل بسیار مهم است و اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه یا به اختصار PUFAها عبارتند از: برای حفظ سلامتی و رشد بدن ضروری است و این اسیدها برای تغذیه انسان نیز لازم است.

ویتامین ها:

گرده گل منبع مهمی از ویتامین ها است، زیرا ویتامین های محلول در چربی حدود 0.1 درصد را تشکیل می دهند; مانند: پروویتامین A، ویتامین E، ویتامین D، به علاوه 0.6 درصد از ویتامین های محلول در آب موجود در آن; مانند: ویتامین های B ( ویتامین B1، ویتامین B2، ویتامین B6، ویتامین B5، ویتامین B3، ویتامین B7، ویتامین B9، علاوه بر ویتامین C.

فیبر:

هر 100 گرم گرده زنبور عسل حاوی 14.5 گرم فیبر غذایی است. شایان ذکر است که فیبر نقش عمده ای در حفظ سلامت دستگاه گوارش دارد.

به خصوص سلول های روده بزرگ; و همچنین به حفظ منظم حرکات روده کمک می کند تا دفع مواد مغذی را از طریق دستگاه گوارش تسهیل کند.

کاهش درد قاعدگی:

بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2002 در مجله Current Therapeutic Research منتشر شد، هدف بررسی تأثیر مصرف یک محصول حاوی عصاره گرده; عصاره مادگی و ژل رویال بر علائم قاعدگی بود.

با کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی و کاهش خطر عوارض جانبی مضر یا ناخواسته همراه است.

افزایش اشتها:

یک مطالعه منتشر شده در Bee Product Science در سال 2016 بر روی بیست بیمار مبتلا به کم خونی انجام شد که در آن بزرگسالان یک قاشق چای خوری گرده زنبور عسل خالص با مخلوطی حاوی یک قاشق غذاخوری عسل را تا یک ماه مصرف کردند.

در حالی که به کودکان در سن یک سالگی یک سوم قاشق چای خوری و برای کودکان بالای یک سال نصف قاشق چای خوری سه بار در روز داده شد و نتایج نشان دهنده بهبود اشتهای بیماران بود، علاوه بر این کاهش علائم سرگیجه و خستگی.

کاهش خطر ابتلا به تب یونجه:

اگرچه برخی ادعاها از مدت ها قبل رایج شده است که مصرف مقدار کمی گرده می تواند آلرژی را در مورد تب یونجه یا رینیت آلرژیک کاهش دهد، اخیراً مشاهده شده است که گرده گل دارای خاصیت ضد حساسیت و تب است.

بر اساس بررسی منتشر شده در مجله ApiProduct و ApiMedical Science در سال 2010، یونجه با استفاده از ترکیبی تهیه شده از انواع مختلف گرده به نام Pollysat، که به نوبه خود علائم تب یونجه را کاهش می دهد.

 

کاهش خطر ابتلا به کولیت:

طبق یک مطالعه آزمایشگاهی منتشر شده در Biomedicine & Pharmacotherapy در سال 2019، اشاره شد که گرده ممکن است اثری داشته باشد که کولیت را در مراحل اولیه آن کاهش می دهد.

شواهد کافی در مورد اثربخشی آن در این مورد:

کاهش خطر از پیری زودرس تسکین زخم های دهان.و درد مفاصل.همچنین خونریزی بینی.

سایر مطالعات علمی در مورد فواید گرده زنبور عسل :

یک مطالعه اولیه بر روی موش ها انجام شد و در مجله Eklem Hastalık Cerrahisi در سال 2012 منتشر شد و گزارش داد که مصرف ژل رویال و گرده گل با کاهش از دست دادن استخوان ناشی از پوکی استخوان مرتبط است.

مجله شیمی کشاورزی و غذا در سال 2000، افزودن گرده;بره موم به رژیم غذایی موش‌های مبتلا به کم خونی فقر آهن،; با افزایش سطح استفاده از آهن و همچنین بازسازی پروتئین هموگلوبین در طول دوره بهبودی ; کم‌خونی فقر آهن را بهبود بخشید.

گرده گل

فواید گرده زنبور عسل برای کودکان

هیچ مطالعه ای مبنی بر فواید گرده زنبور عسل برای کودکان وجود ندارد، اما مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد استفاده از گرده گل برای بهره مندی از خواص تغذیه ای آن به بهبود موارد بی اشتهایی، کندی رشد کمک کرده است.

و سوء تغذیه در کودکان،از سوی دیگر، در برخی موارد که به گرده آلرژی دارند.

خوردن گرده می تواند باعث واکنش آلرژیک شود که ممکن است منجر به تنگی نفس، نفخ، کهیر یا آنافیلاکسی شود.

مطالعه اولیه منتشر شده در مجله Allergologia et Immunopathologia در سال 2010 در مورد یک واکنش آلرژیک در یک کودک چهار ساله که در بهار و پاییز پس از مصرف گرده زنبور عسل دچار رینیت شد و نشان داد که غذاهای مشتق شده از زنبورها می تواند برای افراد مبتلا به آلرژی خطرناک باشد.

فواید گرده گل

فواید گرده زنبور عسل برای مردان

کاهش خطر ابتلا به اختلالات پروستات: اختلالات پروستات می تواند باعث شود،

مانند؛ پروستاتیت: بر اساس یکی از بررسی های منتشر شده در مجله ApiProduct و ApiMedical Science در سال 2010، مشکل در ادرار کردن یا درد که اغلب با احساس سوزش همراه است، نشان می دهد که نتایج مثبتی از استفاده از گرده گل در کاهش اختلالات پروستات وجود دارد.

یک مطالعه آزمایشگاهی منتشر شده در تحقیقات گیاه درمانی در سال 2007 نشان داد که عصاره گرده کلروفرم;که حاوی یک استروئید است;، ممکن است به کاهش و بهبود خطر سرطان پروستات کمک کند.

از طریق امکان تشدید سمیت سلولی و مرگ برنامه ریزی شده سلول های سرطانی پیشرفته پروستات.

مضرات گرده زنبور عسل

در مواردی که گرده زنبور عسل می تواند باعث واکنش های آلرژیک جدی در افرادی شود که از آلرژی به گرده رنج می برند، علاوه بر برخی عوارض جانبی جدی دیگر که ممکن است به ندرت رخ دهد، مانند: آسیب به برخی از اندام ها مانند کبد و کلیه ها یا حساسیت به نور، وجود دارد.

اطلاعات کافی در مورد اینکه آیا گرده زنبور عسل مسئول این اثرات است یا هر عامل دیگری وجود ندارد .

در یک مورد مشاهده شد که در اثر مصرف عصاره گرده زنبور عسل با ژل رویال و گرده زنبور عسل دچار سرگیجه شده است.

از آنجایی که گرده زنبور عسل ممکن است انقباضات رحمی را تحریک کند که خطر بارداری را به همراه دارد، بنابراین استفاده از آن برای زنان باردار توصیه نمی شود و همچنین بهتر است از استفاده از گرده زنبور عسل در دوران شیردهی خودداری شود.

آلرژی به گرده:

مصرف مکمل های گرده زنبور عسل می تواند باعث واکنش آلرژیک جدی در افرادی شود که به گرده آلرژی دارند و با بروز برخی علائم همراه است. مانند خارش، نفخ، تنگی نفس و احساس سرگیجه به اضافه حساسیت شدید در کل بدن یا به اصطلاح آنافیلاکسی.

 

 گرده زنبور عسل

سوالات متداول در مورد گرده زنبور عسل

آیا گرده زنبور عسل باعث کاهش وزن می شود؟ که با آسیب هایی همراه است از جمله;افزایش قابل توجهی در سطح فشار خون و ضربان نبض در برخی از بیماران، و بنابراین این محصول ممکن است خطر قابل توجهی برای بیمارانی باشد که سابقه بیماری عروق کرونر قلب; نارسایی احتقانی قلب; آریتمی، یا سکته مغزی دارند; و در برعکس، از این رو، همانطور که قبلا ذکر شد .

مطالعات زیادی وجود دارد که نشان داده است گرده زنبور عسل اشتها را افزایش می دهد.

گرده زنبور عسل چیست

گرده زنبور عسل به گرده گل معروف است که در حین انجام کار روی پاها و بدن زنبور عسل جمع می شود و می تواند حاوی مقداری بزاق و شهد باشد و گرده توسط زنبورها یا با برداشت آنها از گیاهان جمع آوری می شود.

توسط برخی ماشین آلات و شایان ذکر است که محتویات گرده زنبور عسل ممکن است بسیار متفاوت باشد، به دلیل کثرت گیاهانی که از آنها استخراج می شود و همچنین حاوی سلول های زایشی نر گل ها و برخی آنزیم های گوارشی که زنبورها از آن استخراج می شوند.

لازم به ذکر است که زنبورها گرده‌ها را جمع‌آوری می‌کنند; از میان گیاهان در زمان جستجوی عسل، آن را از طریق سبد گرده حمل می‌کنند تا در خانه‌های خود که به کندوی زنبور معروف هستند; ذخیره کند. بعداً به عنوان غذا برای زنبورها در مستعمرات خود استفاده شد.

 

گرده زنبور عسلخرید آنلاین انواع عسل طبیعی

ده مپ اکنون امکان خرید آنلاین انواع عسل طبیعی با خواص درمانی بالا را برای شما فراهم کرده است.

ضمانت نامه :

تمامی عسل های فروشگاه ده مپ دارای ضمانت نامه ی سه برابری وجه نقد هستند پس باخیال راحت عسل خود را تهیه کنید و از استفاده آن لذت کافی را ببرید

برای مشاهده انواع عسل کاملا طبیعی روی دکمه زیر کلیک کنید

فروشگاه عسل طبیعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *