خواص میوه خشک

مقایسه خواص میوه تازه با میوه خشک

آیا خشک کردن میوه خواص آن را از بین می‌برد؟

چشیدن طعم پرتقال وسط ماه مرداد یا خوردن هلو در شب چله، نگه‌داری ۱۰ کیلوگرم سیب، داخل یک کیسه فریزر کوچک، خوردن یک خوراکی  و میان‌وعده سالم با طعمی آشنا اما در عین حال فوق‌العاده و جذاب، خوردن یک خوراکی خوشمزه با ویتامین‌ها و خواصی در حد یک مکمل غذایی، بردن یک وعده غذایی پرانرژی برای مسافرت، کوهنوردی و کمپ در دل طبیعت با بسته‌هایی کوچک و سبک از غذاهایی که فاسد نمی‌شوند، نگه داشتن بسته‌های غذایی خراب نشدنی برای روز مبادا؛ این روزها مصرف میوه خشک روز به روز در حال افزایش است و اگر نمی‌دانید چرا یک نگاه به لیست بالا بیاندازید. همه این‌ها بخشی از دلایلی هستند که به اهمیت مصرف میوه و سبزیجات خشک در دنیا روز به روز اضافه می‌کنند. مصرف میوه خشک در حال افزایش است و علت آن هم همین مزیت‌هایی هستند که میوه و دیگر خوراکی‌های خشک شده دیگر دارند.

چرا خشک کردن؟

حدودا بین ۷۰ تا ۹۵ درصد وزن میوه‌های مختلف را آب تشکیل می‌دهد. طی فرایند خشک کردن، این رطوبت از داخل میوه یا سبزی خارج می‌شود و وقتی آبی داخل میوه نباشد، فعالیت باکتری‌ها، قارچ‌ها و واکنش‌های آنزیمی داخل خود میوه با سرعت بسیار بسیار پایین‌تری صورت میگیرد یا حتی متوقف می‌شود به این ترتیب میوه برای مدت طولانی‌تری سالم می‌ماند بدون آن‌که از خواص‌اش چیزی را از دست داده باشد.

کشمش و برگه زردآلو را شاید بتوان قدیمی‌ترین و پرمصرف‌ترین انواع میوه خشک دانست اما محدودیتی برای این روش وجود ندارد، سیب، هلو، آلو، شلیل، موز، پرتقال، کیوی، انبه، توت فرنگی، آناناس و هر میوه دیگری که فکر آن را بکنید به علاوه تمام صیفی‌جاتی مثل خیار، فلفل یا بادمجان و همه انواع سبزی‌جات قابل خشک کردن هستند و بسیاری از آن‌ها را اگر یک بار امتحان بکنید متوجه خواهید شد که چه جایگزین خوشمزه و سالمی برای چیپس سیب‌زمینی، پفک و خوراکی‌های مشابه دیگر خواهند بود.

 

 

خواص میوه خشک چه تفاوتی با میوه تازه دارند؟

سوال مهمی که در این بین به ذهن مخاطب می‌رسد این است که حالا که میوه خشک تا این حد در دسترس است و البته مزایای خاص خودش را هم دارد آیا خودرن آن به اندازه مصرف میوه تازه خاصیت دارد یا نه و اساسا خشک کردن میوه چه تاثیری روی خواص و ویژگی‌های آن می‌گذارد؟

هر عملیاتی که برای فراوری مواد غذایی انجام بشود، چه آن کار جوشاندن و کنسرو کردن باشد و چه حتی بریدن ساده با چاقو مقداری از ویتامین‌ها و مواد مغذی آن را از بین می‌برد. بین ۴۰ تا ۶۰ درصد مواد مغذی غذای فریز شده و ۶۰ تا ۸۰ درصد مواد مغذی کنسرو و کمپوت از بین می‌روند اما شرایطی که خشک کن ایجاد می‌کند باعث می‌شود نهایتا ۵ تا ۱۰ درصد مواد مغذی آن را از دست بدهیم و این یکی از مزیت‌های بزرگ برای مواد غذایی خشک شده است. در ادامه به سراغ جزئیات بیشتر می‌رویم:

مساله کالری

برای کسانی که در رژیم هستند هیچ چیز به اندازه کالری غذاها جذابیت ندارد. عده‌ای میوه خشک را چاق کننده می‌دانند و عده‌ای هم با این حرف مخالف اند اما واقعیت را باید در جای دیگری پیدا کرد و آن نحوه مصرف است. میوه خشک طبیعی که به آن شکر اضافه نشده باشد به خودی خود چاق کننده به حساب نمی‌آید اما خشک کردن مقدار کالری میوه تازه را تغییر نمی‌دهد، فقط همان کالری را در فضایی کوچک‌تر و وزنی کم‌تر جمع می‌کند. اگر دنبال یک میان وعده پرانرژی و پرخاصیت در یک روز خسته کننده، بعد از یک پیاده‌روی طولانی یا بعد از باشگاه می‌گردید چه چیزی بهتر از انتخاب میوه خشک و اگر در رژیم هستید و قصد دارید میان وعده‌های ناسالم و شیرین‌تان یا قند و شکر همراه چای و قهوه‌تان را با چیز بهتری جایگزین کنید باز هم میوه خشک یک انتخاب عالی است. همه چیز به نوع  و مقدار مصرف شما از میوه خشک برمی‌گردد.

فیبر

فیبر هم جزء آن دسته موادی است که هیچ تغییری در آن صورت نمی‌گیرد. اگر به دنبال فیبر بیشتر می‌گردید میوه خشک‌هایی مثل خرمالو، کیوی، سیب، گلابی و خانواده توت‌ها را بیشتر مصرف کنید اما به طور کلی میوه خشک‌ها حاوی مقادیر بالایی فیبر و برای سیستم گوارش بسیار مفید هستند.

مواد معدنی

میزان مواد معدنی موجود در میوه و سبزیجات مثل آهن بعد از خشک شدن هیچ تفاوتی با قبل از آن ندارد. یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های میوه خشک مقدار پتاسیم آن است. اگر دنبال پتاسیم می‌گردید میوه خشک را فراموش نکنید. میوه خشک یکی از بزرگ‌ترین منابع پتاسیم در بین تمام غذاها است.

ویتامین‌ها

حرارت و هوا مقداری از ویتامین‌های A و C میوه را از بین می‌برند اما اگر روش صحیح خشک کردن در کارگاه مورد استفاده قرار گرفته باشد، همین هدر رفت ویتامین‌ها هم به حداقل می‌رسد. می‌شود مطمئن بود میوه‌ خشک کمترین هدر رفت ویتامین‌ها را بین تمام انواع نگهداری میوه دارد و البته فقط این نیست که بین روش‌های نگهداری میوه بهترین باشد نکته این‌جا است که تقریبا تمام ویتامین‌ها در میوه خشکی که با روش اصولی تهیه شده باشد مشابه میوه تازه باقی می‌ماند.

ویتامین C البته ماده بسیار حساسی است و در معرض حرارت، هوا و حتی نور ممکن است از بین برود. حتی اگر از مدل اصولی برای تهیه میوه خشک استفاده شده باشد در مرحله نگه‌داری هم ممکن است این ویتامین از بین برود. به همین دلیل علاوه بر تهیه، نگهداری به روش اصولی هم در حفظ این ویتامین اهمیت دارد.

آنتی اکسیدان‌ها

مطالعات موسسه تحقیقات سرطان آمریکا نشان می‌دهد که آنتی اکسیدان‌ میوه خشک هیچ تفاوتی با میوه تازه ندارد. نتایج این تحقیق حتی مصرف میوه خشک و میوه یخ زده را برای دریافت میزان کافی انتی‌اکسیدان پیشنهاد می‌دهد.

البته چندین راه‌ برای نگهداری طولانی‌مدت مواد غذایی زیاد وجود دارد: کنسرو کردن، نگهداری با مواد شیمیایی و سردخانه‌ای کردن. اما چرا ما خشک کردن را انتخاب می‌کنیم؟ چون خشک کردن نسبت به همه این‌ها مزایای بیشتری دارد. خواص و مواد مغذی میوه خشک نسبت به میوه تازه تقریبا ثابت می‌ماند، فرایند خشک کردن ویتامین‌ها را از بین نمی‌برد و مواد شیمیایی نگه‌دارنده به میوه اضافه نمی‌کند، در عین حال کاری می‌کند میوه برای چندین ماه و حتی سال قابل نگه‌داری باشد و البته برای نگه‌داری آن هم احتیاج به فضای آن‌چنان بزرگی نداشته باشید و بتوانید به راحتی از طعم هر میوه‌ای در چهار فصل سال لذت ببرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *