خواص میوه و سبزیجات

خواص و فواید کلم بروکلی

خواص شگفت انگیز کلم بروکلی

 

فواید بروکلی ،فواید تغذیه ای کلم بروکلی

در طی سالهای گذشته ادعاهای سلامتی زیادی در مورد کلم بروکلی و اینکه آیا می توان آن را “superfood” نام برد ، وجود دارد ، اما مشخصات غنی از مواد مغذی برخی از مزایای واقعی سلامتی را به همراه دارد .

کلم بروکلی منبع خوبی از فیبر و پروتئین است و حاوی آهن ، پتاسیم ، کلسیم ، سلنیوم و منیزیم و همچنین ویتامین های A ، C ، E ، K و مجموعه خوبی از ویتامین های گروه B از جمله اسید فولیک است .

درباره دلیل نیاز به فیبر ، ویتامین ها و مواد معدنی بیشتر بدانید .

 

آیا کلم بروکلی می تواند به ساختن استخوان های قوی کمک کند؟

 

ویتامین K یک ماده مغذی ضروری است که برای لخته شدن خون مورد نیاز است ، و ممکن است نقش مهمی در سلامت و استحکام استخوان ها داشته باشد .

در حالی که تحقیقات بیشتری لازم است ، شواهد ثابت وجود دارد که ویتامین K می تواند سلامت استخوان را به طور کلی و همچنین افزایش تراکم مواد معدنی استخوان و کاهش میزان شکستگی در افراد مبتلا به پوکی استخوان را بهبود بخشد .

بزرگسالان به هر یک کیلوگرم وزن بدن به یک میکروگرم ویتامین K نیاز دارند ، این بدان معنی است که یک بزرگسال ۷۵ کیلوگرمی روزانه به ۷۵ میکروگرم ویتامین K نیاز دارد . فقط ۱۰۰ گرم کلم بروکلی بخارپز ۱۴۵ میکروگرم ویتامین K تأمین می کند ، بنابراین این ماده مغذی را می توان به راحتی فقط از طریق رژیم غذایی به دست آورد .

 

فواید کلم بروکلی برای سلامت چشم مفید است؟

 

کلم بروکلی حاوی کاروتنوئیدهای خاصی به نام لوتئین و زاگزانتین است که ، در مطالعات ۲۰۰۶ و ۲۰۰۳ ، با کاهش خطر ابتلا به اختلالات چشمی مرتبط با سن ، مانند آب مروارید و دژنراسیون ماکولا ارتباط دارد . شب کوری همچنین با کمبود ویتامین A همراه است . کلم بروکلی حاوی بتاکاروتن است که بدن آن را به ویتامین A تبدیل می کند .

 

فواید کلم بروکلی در جلوگیری از سرطان کمک می کند؟

 

در حالی که هیچ “superfoods” منفردی وجود ندارد که بتواند از سرطان جلوگیری کند و برخی از عوامل خطرزا برای سرطان ارتباطی با رژیم غذایی ندارند، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خوردن یک رژیم غذایی سالم می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد .

یکی از اجزای اصلی کلم بروکلی ، یک ماده شیمیایی است .
که به عنوان سولفورافان شناخته می شود و همچنین طعم تلخی کمی به کلم بروکلی می بخشد. مطالعات نشان داده است .
که سولفورافان ممکن است در افزایش سم زدایی سموم موجود در هوا مانند دود سیگار نقش داشته باشد و می تواند به کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها کمک کند

تحقیقات بیشتر نشان داده است که کلم بروکلی ممکن است دارای خواص ضد سرطانی باشد و می تواند خطر سرطان پروستات را کاهش دهد .

در واقع جوانه های کلم بروکلی منبع غلیظ تری از این ترکیبات مبارزه کننده با سرطان هستند.

 

کلم بروکلی بهتر است به صورت خام یا پخته مصرف شود ؟

 

گزارش سال ۲۰۰۸ مجله کشاورزی و شیمی مواد غذایی نشان داد که جوشاندن و بخارپز کردن برای حفظ آنتی اکسیدان کلم بروکلی بهترین است ، اما پخت و پز می تواند ویتامین C را از بین ببرد ، با این وجود ، یک تحقیق دیگر نشان داد که کلم بروکلی خام در هنگام حفظ بهترین است.

سطح سولفورافان. به طور خلاصه ، چه کلم بروکلی را به صورت خام و چه به صورت پخته مصرف کنید ، این یک افزودنی ارزشمند برای یک رژیم غذایی متعادل است.

 

 

 مملو از ویتامین ها ، مواد معدنی و ترکیبات بیو اکتیو

 

خواص بروکلی

بزرگترین مزیت کلم بروکلی محتوای مواد مغذی آن است . مملو از ویتامین ها ، مواد معدنی ، فیبر و سایر ترکیبات فعال زیستی است .

ارزش غذایی یک بروکلی (۹۱ گرم) بسته کلم بروکلی

 • کربوهیدرات: ۶ گرم
 • پروتئین: ۲٫۶ گرم
 • چربی: ۰٫۳ گرم
 • فیبر: ۲٫۴ گرم
 • ویتامین C: 135٪
 • ویتامین A: 11٪
 • ویتامین K: 116٪
 • ویتامین B9 (فولات): ۱۴٪
  پتاسیم: ۸٪
 • فسفر: ۶٪

 

کلم بروکلی را می توان به صورت پخته یا خام مصرف کرد ; هر دو کاملاً سالم هستند اما مشخصات مغذی مختلفی را فراهم می کنند .

 

حاوی آنتی اکسیدان های قوی است که اثرات محافظتی در سلامتی دارند

 

محتوای آنتی اکسیدانی کلم بروکلی ممکن است یکی از مهمترین مزایای آن برای سلامتی انسان باشد .

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که آسیب سلولی ناشی از رادیکال های آزاد را مهار یا خنثی می کنند .

این می تواند منجر به کاهش التهاب و اثر کلی محافظتی برای سلامتی شود .

کلم بروکلی دارای مقادیر زیادی گلوکورافانین است ; ترکیبی که در هنگام هضم به یک آنتی اکسیدان قوی به نام سولفورافان تبدیل می شود .

مطالعات آزمایشگاهی و آزمایشگاهی روی حیوانات نشان می دهد که سولفورافان می تواند چندین مزایای سلامتی از جمله کاهش قند خون ; سطح کلسترول ، استرس اکسیداتیو و ایجاد بیماری مزمن را برای سلامتی فراهم کند.

با این حال ; برای درک نقش آن در انسان ; تحقیقات بیشتری لازم است .

کلم بروکلی همچنین حاوی مقادیر قابل اندازه گیری آنتی اکسیدان های لوتئین و زاگزانتین است که ممکن است از استرس اکسیداتیو و آسیب سلولی در چشم شما جلوگیری کند .

 

 

ترکیبات بیواکتیو ممکن است در کاهش التهاب نقش داشته باشند

 

کلم بروکلی حاوی ترکیبات مختلف فعال زیستی است که نشان داده شده است باعث کاهش التهاب در بافت های بدن شما می شود .

آنتی اکسیدان ها و فیبر ممکن است به کنترل قند خون کمک کنند .

خوردن کلم بروکلی ممکن است از کنترل بهتر قند خون در افراد دیابتی پشتیبانی کند . اگرچه سازوکار دقیق آن ناشناخته است ; اما ممکن است مربوط به محتوای آنتی اکسیدان کلم بروکلی باشد .

یک مطالعه انسانی نشان داد که مقاومت انسولین در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که روزانه به مدت یک ماه جوانه کلم بروکلی مصرف می کنند ; به طور قابل توجهی کاهش یافته است .

جالب توجه است ; یک مطالعه حیوانی نشان داد که قند خون علاوه بر کاهش آسیب سلول پانکراس در موشهای دیابتی تغذیه شده با عصاره کلم بروکلی کاهش یافته است .

کلم بروکلی همچنین منبع خوبی از فیبر است . برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف بیشتر فیبرهای غذایی با کاهش قند خون و بهبود کنترل دیابت مرتبط است

 

 

فواید کلم بروکلی می تواند در برابر انواع خاصی از سرطان محافظت کند

 

سبزیجات ، مانند کلم بروکلی ; حاوی ترکیبات مختلف فعال زیستی است که ممکن است آسیب سلولی ناشی از برخی بیماری های مزمن را کاهش دهد .

 

 • پستان
 • پروستات
 • معده
 • روده بزرگ
 • کلیه
 • مثانه

 

بهترین ضد آفتاب

این گیاه چلیپایی در محافظت از پوست شما در برابر اشعه‌ی ماوراء بنفش موثرتر از کرم ضد آفتاب است. چنین تاثیری به دلیل این واقعیت است که کرم ضد آفتاب اشعه‌ی UV را جذب می‌کند و مانع از نفوذ آن به پوست می‌شود، در صورتی که عصاره‌ی بروکلی در صورت استفاده موضعی به طور مستقیم جذب سلول‌های پوست می‌شود و با تولید یک ماتریس از آنزیم‌های محافظ که در مقابل آسیب‌های اشعه‌ی UV از پوست محافظت می‌کنند.

این تاثیر را می‌توان به وجود یک ماده‌ی شیمیایی به نام سولفورفان نسبت داد که باعث کاهش قرمزی و التهاب پوست ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه‌ی ماوراء بنفش می‌شود. بنابراین، کلم بروکلی بسیار بهتر از کرم‌های ضد آفتاب معمولی عمل می‌کند.

 

مزایای کلم بروکلی

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *