خواص میوه و سبزیجات

۶ مزایای اسفناج برای سلامتی ، به گفته یک متخصص تغذیه

مزایای اسفناج و فواید آن برای سلامتی

 

 

مزایای اسفناج ، از بین تمام سبزیجات برگ دار ، اسفناج یکی از همه کاره ترین است . من آن را به اسموتی تبدیل می کنم ; از سالاد اسفناج خنک لذت می برم ، اسفناج تازه را بخار می کنم و تفت می دهم ; آن را اضافه می کنم تا سرخ شود ، و حتی آن را به عنوان مواد قنادی مخلوط می کنم .

اسفناج همچنین فواید زیادی برای سلامتی دارد و به راحتی می توانید آن را در وعده های غذایی خود قرار دهید .

در اینجا شش مزایای خوردن بیشتر این گیاه با قدرت محافظت ، و روش های ساده برای ترکیب آن در وعده های غذایی و میان وعده ها آورده شده است .

 

 

۱- مزایای اسفناج غنی از مواد مغذی است

 

سه فنجان اسفناج خام فقط ۲۰ کالری ، بدون چربی ; ۲ گرم پروتئین و ۳ گرم کربوهیدرات با ۲ گرم فیبر (بنابراین ۱ گرم کربوهیدرات خالص) تأمین می کند .

اگرچه کالری کمی دارد ; اسفناج مملو از مواد مغذی است . یک بخش سه فنجانی بیش از ۳۰۰٪ نیاز روزانه به ویتامین K حامی استخوان را تأمین می کند .

اسفناج همچنین بیش از ۱۶۰٪ از هدف روزانه ویتامین A و حدود ۴۰٪ ویتامین C را تأمین می کند ; که هم از عملکرد ایمنی پشتیبانی می کنند و هم باعث سلامت پوست می شوند .

اسفناج همچنین حاوی ۴۵٪ نیاز روزانه به فولات ، یک ویتامین B است که به تشکیل گلبول های قرمز و DNA کمک می کند. و اسفناج ۱۵٪ از روزانه را تأمین می کند .

مزایای اسفناج

۲- اسفناج سرشار از آنتی اکسیدان است

 

اسفناج علاوه بر بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی ، آنتی اکسیدان های متصل به ضد التهاب و محافظت از بیماری ها را فراهم می کند .

از جمله اینها می توان به کامپفرول ، فلاونوئیدی اشاره کرد که خطر سرطان را کاهش می دهد و همچنین رشد و گسترش آن را کند می کند . یکی دیگر از آن ، کوئرستین ، به اثرات محافظتی احتمالی بر حافظه و همچنین بیماری های قلبی و دیابت نوع ۲ مرتبط است .

ورمی کمپوست چیست وچه مزایا و کاربردی دارد

 

۳- مزایای اسفناج یک غذای کاربردی است

 

در مطالعه ای که انجام شده محققان اثرات محافظتی اسفناج را بر اساس فعالیت مواد شیمیایی و ترکیبات فعال زیستی آن خلاصه می کنند .

آنها بیان می کنند که این مواد مشتق از اسفناج می توانند استرس اکسیداتیو ، آسیب DNA و بیماری ها را کاهش دهند. آنها همچنین می توانند بر بیان ژن های درگیر در متابولیسم و ​​التهاب تأثیر مثبت بگذارند. علاوه بر این ، آنها باعث ترشح هورمون های سیری می شوند ، که می تواند شما را ایجاد کند .

 

 

۴- اسفناج از سلامت مغز پشتیبانی می کند

 

اثرات ضد التهابی اسفناج آن را به عنوان رقیب اصلی برای محافظت از مغز ، به ویژه با افزایش سن ، به وجود می آورد . در یک مطالعه ، محققان الگوهای غذایی و توانایی های شناختی بیش از ۹۵۰ فرد مسن را برای مدت پنج سال ردیابی کردند .

آنها در بین افرادی که مقادیر بیشتری سبزیجات برگ سبز مصرف کرده اند ; کاهش قابل توجهی در میزان کاهش شناخت داشته اند.

داده ها حاکی از آن است که افرادی که روزانه یک تا دو وعده سبزیجات برگ دار می خورند دارای توانایی شناختی یکسان ۱۱ سال کوچکتر از افرادی هستند که هیچ سبزی برگ دار مصرف نمی کنند .

 

 

۵- خواص اسفناج می تواند به کنترل فشار خون کمک کند

 

اسفناج منبعی از نیترات های طبیعی است ، ترکیباتی که برای بهبود جریان خون و کاهش کار در قلب ; رگ های خونی را باز می کنند. در یک مطالعه کوچک ; منتشر شده در مجله تغذیه ، ۱۱ مرد و هفت زن چهار نوشیدنی مختلف غنی از نیترات ; از جمله یک نوشیدنی اسفناج مصرف کردند .

محققان دریافتند که سطح نیترات خون پس از کاهش هر چهار نوشیدنی افزایش می یابد .

نوشیدنی اسفناج علاوه بر نوشیدنی هایی که از آب چغندر و سالاد راکت (سبز برگ دار دیگری) تهیه می شود ; فشار خون را نیز کاهش می دهد.

فشار خون دیاستولیک پنج ساعت پس از خوردن نوشیدنی های اسفناج  پایین تر بود. (دیاستولیک تعداد کمتری در میزان فشار خون است ; که نشان دهنده میزان فشار در رگهای شما بین ضربان ها است.)

 

 

۶- خواص اسفناج از سلامت چشم محافظت می کند

 

ثابت شده است که یکی از آنتی اکسیدان های موجود در اسفناج به نام لوتئین خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا (AMD) را کاهش می دهد .

AMD دلیل اصلی کاهش بینایی در افراد ۵۰ سال به بالا است . در حال حاضر هیچ درمانی یا درمانی برای معکوس کردن بیماری وجود ندارد ; بنابراین پیشگیری از موارد اساسی است .

در یک مطالعه ژاپنی ، محققان چشم ۱۱ فرد غیر سیگاری سالم را که روزانه به مدت دو ماه ۷۵ گرم اسفناج منجمد حاوی ۱۰ میلی گرم لوتئین مصرف کردند ; بررسی کردند. مصرف اسفناج غنی از لوتئین میزان لوتئین خون را افزایش داد ; و همچنین اقدامات چگالی نوری رنگدانه ماکولا (MPOD) را افزایش داد .

این مهم است ; زیرا رنگدانه ماکولا مانند عینک آفتابی داخلی برای محافظت از چشم عمل می کند و MPOD کم یا کاهش یافته یک عامل خطر برای AMD است .

این تحقیق نشان می دهد که اسفناج ممکن است به مهار خطر AMD کمک کند .

 

چگونه پختن اسفناج روی مواد مغذی آن تأثیر می گذارد

 

در حالی که توصیه می کنم اسفناج را هم در غذاهای خام و هم در غذاهای پخته شده وارد کنید ، برخی تحقیقات نشان می دهد که پختن سبزیجات بهترین روش برای حفظ محتوای لوتئین آن نیست .

هرچه اسفناج بیشتر جوشانده شود ، میزان باقی مانده لوتئین کمتر می شود. وقتی در دمای بالا سرخ می شود ، فقط در عرض دو دقیقه درصد زیادی از لوتئین تخریب می شود .

 

 

خواص اسفناج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *