مقالات طب سنتی

درمان آفت دهان با ۱۶ دستور خانگی و گیاهی

آفت دهان ، که به نام کاندیدیازیس نیز شناخته می شود ، نوعی عفونت مخمری است که در داخل دهان و زبان ایجاد می شود

 

درمان آفت دهان 

درمان آفت دهان جنبه های مختلفی دارد ، زیرا معمولاً مقدار کمی در دهان وجود دارد ، اما وقتی بیماری ایمنی بدن به عنوان دفاع طبیعی خود در برابر این قارچ نمی تواند حفظ شود تا زمانی که رشد کند و از کنترل خارج شود ، به بیماری تبدیل می شود .

عفونت منجر به اثرات ضایعات چربی سفید معمولاً روی گونه ها یا زبان می شود ، اگر به موقع کنترل نشود ، ممکن است به سقف دهان ، لثه ها ، لوزه ها یا پشت گلو گسترش یابد.

از جمله علائم برفک دهانی یا عفونت در دهان می توان به قرمزی ، درد ، مشکل در بلع و از بین رفتن چشایی اشاره کرد .

 

درباره آفت دهان

 

هرکسی می تواند در معرض آفت دهان قرار گیرد ، اما بیشتر در نوزادان و افراد مسن ، کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ، کسانی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند و همچنین کسانی که از دیابت رنج می برند بیشتر دیده می شود .

حملات مکرر آفت دهان  نیز نشانگر نقص سیستم ایمنی بدن است ، بنابراین اولین قدم که باید بردارید علاوه بر حفظ بهداشت دهان و دندان ، ورزش منظم و داشتن خواب و استراحت مناسب ، ایجاد سیستم ایمنی بدن با رعایت رژیم غذایی سالم است .

 

درمان آفت دهان با ۱۶ دستور خانگی و گیاهی

۱- نمک

یکی از بهترین داروهای درمان آفت دهان است ، زیرا محیط ناامن را برای قارچ ها ایجاد می کند و نمک به تسکین سریع علائم کمک می کند .

 

نحوه استفاده

 

نصف تا یک قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب گرم مخلوط کنید . از آن برای خوب غرغره استفاده کنید

 

روزانه چندین بار تکرار کنید

 

همچنین می توانید مقداری نمک روی زبان و داخل دهان بپاشید و سپس آن را به آرامی با انگشتان خود برای چند ثانیه مالش دهید

دهان خود را با دقت با آب گرم بشویید

به مدت چند روز دو بار در روز از این درمان استفاده کنید

 

درمان آفت دهان

زخم دهان برای فرد یک وضعیت زجر آور است و از خوردن راحت غذا جلوگیری می کند .

 

۲- برگ ریحان

برای درمان آفت دهان ، برگ های تازه ریحان را گاز بگیرید ، این عمل را دو بار در روز تکرار کنید ، هر بار در ۳-۵ برگ ریحان نیشکر بزنید. درمان را تا زمان بهبودی زخم دهان ادامه دهید .

 

۳- پیاز

از پیاز به صورت خام استفاده کنید (بخورید) . می توانید از آن در غذا یا سالاد (مانند رنگین کمان) استفاده کنید. از آنجا که پیاز حاوی گوگرد (گوگرد) است

در درمان آفت دهان تأثیر می گذارد .

 

۴- گوجه فرنگی

می توانید از آن در سالاد یا به طور جداگانه (مخصوصاً) استفاده کنید . راه دیگر غرغره آب گوجه فرنگی است این عمل را ۲-۳ بار تکرار کنید و تا زمان درمان زخم ادامه دهید .

 

۵- برگ مریم گلی

می توانید از چای تهیه شده با برگ مریم گلی و مریم گلی به عنوان دهان شویه با غرغره استفاده کنید . برای تهیه چای مریم گلی و گل همیشه بهار ، چند برگ و گل خشک گیاه را در یک کوزه بریزید و آن را بجوشانید. برای استفاده به عنوان دهانشویه بگذارید تا خنک شود و با آن غرغره کنید

 

۶- پودر زردچوبه

کمی پودر زردچوبه را با یک قاشق گلیسیرین مخلوط کنید تا تبدیل به خمیر شود . این خمیر را مستقیماً روی زخم قرار دهید. می توانید به جای گلیسیرین از آب استفاده کنید .

 

۷- روغن نعناع

برای تسکین درد از روغن نعناع روی زخم استفاده کنید . این کار را روزی دو بار تکرار کنید . سعی کنید روغن را حداقل برای ۱۵-۲۰ دقیقه روی زخم نگه دارید ، سپس دهان خود را بشویید.

 

۸- شیر نارگیل

شیر نارگیل  برای دهان شیر نارگیل به عنوان شستشوی دهان ۳-۴ بار در روز استفاده کنید و این کار را تا بهبود زخم ها ادامه دهید . می توانید مقدار کمی عسل را با شیر نارگیل مخلوط کرده و از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید .

 

۹- آب پرتقال

خوردن ۴ آب پرتقال ( ۳-۴ فنجان در روز ) به بهبود زخم های دهان کمک می کند . نکته عجیب این است که یکی از دلایل زخم های دهان کمبود ویتامین C در بدن است . آب پرتقال تازه پر از ویتامین C است و مصرف روزانه آن کمبود ویتامین C بدن را غنی می کند (از بین می برد) .

 

۱۰- شیر

روزانه شیر بخورید . شیر یکی از روش های موثر برای بهبود زخم است .

 

۱۱- آب

دهان را به ترتیب با آب سرد و گرم بشویید . هر بار دو فنجان آب (یک فنجان آب سرد و یک فنجان آب گرم) کافی است .این روش درمانی بسیار آسان و برای همه قابل دسترسی است .

 

۱۲- توت شامی

نوشیدن آب توت شامی یکی دیگر از روش های درمانی است. درد را تسکین می دهد و با زخم مقابله می کند.

 

۱۳- دانه های گشنیز

یک قاشق غذاخوری دانه گشنیز را در مقداری آب بریزید و آن را بجوشانید . اجازه دهید تا خنک شود و سپس از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید . این عمل را تکرار کنید (و ادامه دهید) تا جای زخم ها خوب شود .

 

۱۴- روغن درخت چای

این روغن را مستقیماً به محل زخم بمالید . مهم این است که شب قبل از خواب آن را استفاده کنید . راه دیگر این است که آن را ۳-۴ بار در روز روی زخم ها بمالید . می توانید روغن را با آب گرم و نمک مخلوط کرده و از این مخلوط به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

 

۱۵- دارچین

مقداری پودر دارچین را با آب مخلوط کرده و از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید تا جای زخم ها خوب شود. بهتر است از این مخلوط صبح استفاده کنید.

 

۱۶ پاپایا ( از پاپایا )

میوه خوردن پاپایا به شفا از زخم کمک می کند . افراد مبتلا به زخم دهان باید از خوردن غذاهای تند و ادویه دار خودداری کنند . نوشیدن آب و کاهش فشار سریعتر بر بهبود زخم تأثیر می گذارد .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *