مقالات طب سنتی

چند روش طبیعی برای درمان سوختگی در خانه

مهمترین راه برای درمان سوختگی جزئی پوست در خانه

 

درمان سوختگی در خانه 

بسیاری از افراد هنگام پخت غذا ، یا انجام کارهای روزمره از سوختگی سطحی رنج می برند و بیشتر مصدومان برای درمان زخم ها به روش های غلط مانند استفاده از خمیر دندان و سایر روش ها متوسل می شوند

سوختگی ها از نظر شدت طبقه بندی می شوند . سوختگی درجه یک بسیار کم در نظر گرفته می شود زیرا فقط لایه بیرونی پوست را تحت تأثیر قرار می دهد. معمولاً فقط باعث درد خفیف ، قرمزی و تورم می شود .

سوختگی های درجه دو

روی لایه های عمیق پوست اثر گذاشته و باعث ایجاد تاول و پوست سفید ; مرطوب و براق می شود .

 

سوختگی های درجه سه

شامل آسیب به همه لایه های پوست است ; در حالی که سوختگی های درجه چهار ممکن است مفاصل و استخوان ها را درگیر کند . سوختگی های درجه سوم و چهارم فوریت های پزشکی محسوب می شوند و فقط باید در بیمارستان درمان شوند .

شما می توانید بیشتر سوختگی های درجه یک و سوختگی های درجه دوم را با قطر کمتر از ۳ اینچ در خانه درمان کنید . ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید کدام روش ها برای بهبود پوست بهتر هستند .

 

بهترین درمان های خانگی برای سوختگی

 

سوختگی خفیف به طور معمول حدود یک یا دو هفته طول می کشد تا کاملا بهبود یابد و معمولاً باعث ایجاد زخم نمی شود . هدف از درمان آن کاهش درد ;جلوگیری از عفونت و التیام سریعتر پوست است.

 

آب سرد

 

این یکی از بهترین راه های خنک کردن و بهبود سوختگی است منطقه سوخته شده را ; زیر آب سرد قرار دهید و یا تکه های یخ را روی محل آسیب دیده اعمال کنید ، این کار را باید تا ۱۰ دقیقه ادامه دهید . همچنین ،باید حداقل ۸ تا ۱۰ لیتر آب ; روزانه بنوشید تا زمانی که سوختگی درمان شود .

 

درمان سوختگی

 

کمپرس خنک

کمپرس خنک یا پارچه مرطوب تمیز که روی ناحیه سوختگی قرار گرفته است به تسکین درد و تورم کمک می کند. می توانید کمپرس را در فواصل ۵ تا ۱۵ دقیقه انجام دهید. سعی کنید از کمپرس بیش از حد سرد استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث آسیب بیشتر آن شود .

 

 عسل

عسل سفید برای تسکین سوختگی های سطحی با استفاده مستقیم از آن استفاده می شود ; زیرا عسل ضد التهاب ، باکتری و ضد قارچ است و یک آنتی بیوتیک طبیعی است که برای از بین بردن باکتری های موجود یا عفونت باقی مانده روی پوست کار می کند .

 

 ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا برای درمان سوختگی های سطحی استفاده می شود ; زیرا ضد التهاب است و برای تقویت گردش خون موثر است و از رشد باکتری در هنگام استفاده در ناحیه آسیب دیده جلوگیری می کند.

 

چای

چای سیاه حاوی اسید تاننیک است که گرما را از سوختگی جذب می کند و برای تسکین آن کار می کند . دو یا سه کیسه چای سیاه را می توان با استفاده از گاز برای نگه داشتن کیسه ها در محل سوخته قرار داد

 

مصرف زرد چوبه برای کاهش التهاب

خوب است که زرد چوبه را به شکل پودر،مخلوط با شیر گرم در شب ; هنگام خواب مصرف کنید زرد چوبه، برای درمان و کاهش التهاب بسیار موثر است .

 روغن اسطو خودوس برای درمان سوزش

این روغن برای درمان سوزش موثر است این روغن را باید چند روز بعد از سوختن به آرامی با دست روی محل مورد نظر بمالید

 

 سرکه سفید

سرکه سفید حاوی اسید استیک است که یکی از اجزای آسپرین است و سرکه می تواند به تسکین درد ناشی از سوختگی کمک کند و همچنین با استفاده از یک پارچه تمیز و آغشته به سرکه و به آرامی روی محل آسیب دیده به عنوان ضد عفونی کننده زخم عمل می کند .

 

شیر و ماست پرچرب درمان سریع

ناحیه ی سوخته پوست را در به مدت ۱۵ دقیقه در شیر قرار دهید این کار به سرعت سوزش محل آسیب دیده را رفع می کند ; همچنین ماست پرچرب نیز در خنک کردن و آب رسانی محل سوختگی بسیار مفید است .

 

پمادهای آنتی بیوتیکی

پماد و کرم های آنتی بیوتیکی به جلوگیری از عفونت کمک می کند . یک پماد ضد باکتری مانند باسیتراسین یا نئوسپورین را روی محل آسیب دیده خود بمالید و روی آن را با باند یا پارچه استریل و غیر کرکی بپوشانید .

کاهش قرار گرفتن در معرض آفتاب

تمام تلاش خود را انجام دهید تا از قرار گرفتن در معرض سوختگی در برابر نور مستقیم خورشید جلوگیری کنید . پوست آسیب دیده به خورشید بسیار حساس خواهد بود . آن را با لباس پوشانده نگه دارید.

 

تاول های خود را نزنید

تا آنجا که وسوسه انگیز است ; تاول های خود را تنها بگذارید. خودتان  با ترکیدن تاول می تواند منجر به عفونت شود . اگر نگران تاول هایی هستید که به دلیل آسیب  ایجاد شده اند ، به یک متخصص پزشکی مراجعه کنید .

 

درمان سوختگی های خفیف تر ; با روش های که ذکر شده ; کاملا قابل قبول است ، اما برای زخم های جدی تر ، قبل از هرگونه درمان ، حتما به پزشک مراجعه کنید .

 

درمان سوختگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *