کشاورزی

هرچیزی که باید درباره هرس کردن بدانید

هرس چیست و چرا انجام می شود؟

 

درباره هرس کردن

هرس برای تقویت سلامت درختان میوه و گیاهان زینتی در باغ شما بسیار مفید است . علاوه بر تسهیل بازسازی طبیعی بافت گیاه ، به حفظ تنه و شاخ و برگ در برابر بیماری ها و حمله احتمالی انگلی ها کمک می کند .

 

چه موقع هرس کنید

دوره ای وجود ندارد که کم و بیش برای هرس گیاهان مناسب باشد . زمان ایده آل بسته به نوع درخت و نتیجه ای که می خواهید بدست آورید بسیار متفاوت است . در بعضی موارد ممکن است مجبور شوید هر سال و چندین بار و به دلایل مختلف همین گیاه را هرس کنید .

با این حال ، به طور متوسط ​​، هرس بیشتر باید بین پاییز و بهار انجام شود : در طول دوره استراحت رویشی گیاه .

ماه مانند پیوند و کاشت نقش اساسی در هرس دارد : درختانی که در روزهایی که ماه کم می شود هرس می شوند تعداد بیشتری میوه می دهند . بنابراین قبل از شروع به برش ، تقویم قمری را برای کشاورزی بررسی کنید و مطمئن شوید که دوره انتخاب شده شما در واقع درست است .

 

ابزار برای هرس کردن

برای هرس درختان و گیاهان در باغ خود ، می توانید از ابزار دستی ، یا از ابزارهای برق یا موتور بنزینی استفاده کنید .

ابزار دستی برای مشاغل کوچک در درختان و گیاهان با اندازه محدود مناسب است ; در حالی که ابزار برقی یا بنزینی برای مناطق گسترده یا مشاغل با شدت بالا ضروری است .

برای برش شاخه های قطر متوسط ​​یا متوسط ​​یا پرچین های کوچک ; می توانید از یک جفت قیچی هرس یا هرس استفاده کنید و سپس جزئیات را با استفاده از برش خاتمه دهید .

با این حال ، برای پرچین های باغی بسیار بزرگ یا درختان میوه ای متعدد ; باید از یک پرچین یا هرس تلسکوپی مانند PPX 271 استفاده کنید که امتداد دارد تا بتوانید بدون استفاده از پله ها یا سکوها به بالاترین شاخه ها برسید .

 

درباره هرس کردن

 

اره برقی های هرس که با جابجایی های مختلف و طول میله های راهنما در دسترس هستند ; مفیدترین و همه کاره ترین دستگاه ها هستند زیرا هنگام کار بر روی شاخه های کوچک و متوسط ​​جابجایی آنها در میان پوشش گیاهی آسان است و به همین دلیل مانور سریع و چابکی برای حداکثر کارایی را می دهد .

قبل از شروع به عملیات برش ; همیشه مطمئن شوید که تجهیزات ایمنی شخصی مناسبی را برای انجام کار با ایمنی کامل در اختیار دارید . شما باید از لباس محافظ ضد برش ; کلاه ایمنی محافظ ، عینک محافظ ، محافظ شنوایی ; چکمه و محافظ ایمنی استفاده کنید ;که اگر از میله تلسکوپی یا اره برقی استفاده می کنید ، از پشت شما محافظت می کند .

خود را با دمنده و چنگک مسلح کنید : آنها به شما کمک می کنند زباله های گیاهی تولید شده در هنگام هرس را جمع آوری کرده و آنها را راحت تر دفع کنید .

 

چگونه هرس کنیم

 

قانون اساسی ساده ساده است : هرچه گیاه نیرو بیشتری داشته باشد ، به هرس کمتری نیاز دارد .

به همین دلیل درختان پیر به شدت هرس می شوند ، در حالی که اصلاح درختان برای درختان جوان و درختانی که کاملاً بارده اند کافی است .

 

شاخه های نیرومند و شاخه های ضعیف

 

درختان متفاوت هستند و شاخه های روی همان درخت نیز متفاوت هستند .

به عنوان مثال ; درختان میوه دارای شاخه های قوی و شاخه های ضعیفی هستند که به هرس متفاوت نیاز دارند . چگونه آنها را تشخیص می دهید؟ شاخه های پرانرژی به صورت عمودی امتداد می یابند و شیره درون آنها با سرعت بیشتری جریان می یابد در حالی که شاخه های ضعیف تر

 

افقی و منحنی

 

شاخه های شدید میوه نمی دهند اما برای هیزم مناسب هستند ; در حالی که شاخه های ضعیف میوه های زیادی تولید می کنند اما به دلیل نازک تر شدن ، خوب نمی سوزند .

 

 درباره هرس کردن

 

شاخه های شدید بیشتر و شاخه های ضعیف کمتر . در حین انجام این کار ; سعی کنید نسبت گیاهان بدون تغییر باشد. همه شاخه ها – به ویژه شاخه های تحمل بار – باید به سمت انتها کاهش پیدا کنند. این بدان معنی است که شما باید شاخه های پایه را کمتر از شاخه های راس گیاه کاهش دهید .

 

غنچه ها

 

درست مانند شاخه ها ، جوانه ها نیز از نظر نوع و هدف متفاوت هستند

جوانه های آپیکالی شدیدترین هستند ; در بالای درخت رشد می کنند و تداوم رشد شاخه یا اندام را تضمین می کنند. در مقابل ; جوانه های جانبی در زیر بغل برگ تشکیل می شوند ، روی شاخه های زیرین رشد می کنند و فقط وقتی جوانه های آپیکالی برداشته می شوند جوانه می زنند .

صرف نظر از محل رشد ، همه جوانه ها می توانند برگ و شاخه های دیگر (جوانه های چوبی) یا گل و میوه (جوانه های گل) تولید کنند .

در بسیاری از گیاهان مانند درختان سیب ; جوانه ها مخلوط شده و می توانند هم شاخه و برگ شوند و هم گل و میوه شوند .

 

 

در مورد هرس کردن

انواع هرس

 

 هرس کردن

بنابراین ، وقتی هرس می کنید ، نتیجه ای را که می خواهید بدست آورید همیشه به خاطر داشته باشید : اگر شاخه ای را کوتاه کنید و جوانه های کمی (گونه های گل) بر جای بگذارید ، شاخه های شما بسیار قوی خواهند بود اما میوه کمتری می دهند .

از طرف دیگر ; اگر تعداد زیادی جوانه بگذارید ، میوه های زیادی خواهید داشت اما شاخه های ضعیفی دارید . در هر صورت ، هرگز فراموش نکنید که حداقل یک جوانه چوب بر روی درخت بگذارید: اگر همه آنها را بردارید ، خطر توقف رشد گیاه وجود دارد .

 

برش دادن

 

حداقل ۶-۷ میلی متر بالاتر از جوانه و با زاویه ۴۵ درجه ببرید .
دستگاه برش را به سمت پایین و از جوانه دور نگه دارید .
اگر می خواهید پوشش گیاهی به سمت راست رشد کند ; شاخه را بالای یک جوانه در سمت راست ببرید . اگر ترجیح می دهید به سمت چپ رشد کند ، جوانه ای را در سمت چپ هرس کنید .

همیشه به یاد داشته باشید که گونه های درختی که در پیش رو دارید را در نظر بگیرید : همه گیاهان در یک شاخه و همزمان میوه نمی دهند ; بعضی از آنها در شاخه های امسال میوه می دهند ; در حالی که برخی دیگر فقط در شاخه های سال قبل یا شاخه های قدیمی تر یا شاخه های سنین مختلف میوه می دهند .

 

انواع هرس

 

همانطور که قبلاً ذکر شد ، هرس  یکسان نیست . بنابراین ، بیایید نگاهی به مکررترین مشاغل و اهداف آنها بیاندازیم .

 

هرس سبز

 

هرس سبز نوعی قلمه زدن است که بین بهار و تابستان انجام می شود و برای از بین بردن پوشش گیاهی اضافی گیاهان بسیار سرسبز استفاده می شود. برای مثال برای رقیق شدن درختان میوه هلو یا انگور بسیار بارور است .

 

هرس تشکیل دهنده

 

هرس اولیه به درختان جوان شکل دقیق می دهد و رشد منظم آنها را تضمین می کند . غالباً برای اصلاح شاخه ها با دو شاخه یا اطمینان از تداوم شاخه های پایین و بالا استفاده می شود .

 

هرس نگهداری

 

هرس نگهداری شامل حذف شاخه های خشک و رشد کند درختان پیر برای تسهیل جوانه زنی شاخه های حاصلخیز است . نگهداری نیز معمولاً در گیاهان علفی استفاده می شود که برای اهداف تزئینی استفاده می شود .

 

برترین ها

 

بالا بردن یا هرس اجباری شامل حذف کامل شاخ و برگ درخت یا شاخه های بزرگتر برای جلوگیری از خطر آسیب به زیرساخت های شهری است . این یک عمل بسیار تهاجمی است ; که درختان را در معرض بیماریها و ضعف قرار می دهد . امروزه ، تقریباً همیشه با تکنیک های کمتر تهاجمی و سازگار با محیط زیست جایگزین می شود .

 

هرس جوان سازی

 

هرس جوان سازی ، برداشتن شاخه های خشک شده از درختان میوه بالغ یا کهنسال به منظور تقویت مجدد شاخ و برگ است . اگر به درستی انجام شود ، این عملیات بسیار کارآمد است . فقط مراقب باشید شاخه های ثانویه را قطع نکنید ، در غیر این صورت خطر جبران ناپذیری به درخت آسیب می زند .

 

هرس مهار

 

وقتی گیاهان یا درختان به طور ناگهانی و بیش از حد رشد می کنند ، می توان آنها را با هرس محدود نگه داشت . این تکنیک شامل برش دادن فقط بزرگترین شاخه ها در حالی است که سعی در سالم نگه داشتن دیگران دارد. این اغلب برای مراقبت از پرچین استفاده می شود .

 

جلا دادن

 

پولاردینگ یک عمل برش است که شامل برداشتن شاخه ها از تاج درخت به منظور تسهیل رشد جانبی است .

 

درباره هرس کردن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *