دسته‌بندی نشده

خواص کدوتنبل

خواص کدوتنبل:

کدوتنبل ها یکی از بزرگترین گروههای غذایی هستند که دارای خواص فراون و همچنین از قدیمی ترین محصولات زراعی روی زمین هستند که داده های باستان شناسی ریشه آنها را به ۱۰ هزار سال پیش در Mesoamerica می رساند.

کدو حلوایی ، به ویژه انواع زرد رنگ ان ، منبع مهمی از کاروتنوئیدهای غذایی است.

کاروتن ها ، به طور عمده α-کاروتن و β-کاروتن ، پیش ماده ویتامین A هستند که نقش مهمی در بینایی و حفظ سیستم ایمنی بدن دارد. دیگر کاروتنوئیدهای مهم موجود لوتئین و زئاگزانتین هستند. طبق  هر دو نوع – کدو حلوایی زمستانی و تابستانی – منابع غنی از ویتامین های A ، C و K هستند. از نظر مواد معدنی ، کدو حلوایی حاوی منیزیم ، پتاسیم ، منگنز ، مس ، فسفر ، کلسیم و آهن است.

دراین مقاله قصد داریم با خواص کدوتنبل بیشتر اشنا شویم:خواص کدو تنبل

طبیعت و مزاج کدو حلوایی سرد و تر می باشد. کدو تنبل سرشار از ویتامین A، نیاسین، تیامین، ریبوفلاوین، پانتوتنیک اسید، ویتامین B6، فولات، ویتامین E، ویتامین C، پتاسیم، منگنز، مس، آهن، منیزیم و فسفر است.

کدو هامنبع غنی از کاروتنوئیدهستند. کدو حلوایی مانند کدو حلوایی زرد رنگ و کدو تنبل های نارنجی رنگ حاوی سطح بالایی از کاروتنوئیدها است. این کاروتنوئیدها عمدتاً بتاکاروتن ، لوتئین ، زاگزانتین و لیکوپن هستند. تحقیقات نشان می دهد که مصرف کاروتنوئیدها با پیشگیری و درمان درمانی دژنراسیون ماکولای وابسته به سن ، بیماری های قلبی عروقی و بیماری های تخریب عصبی همراه است.
کدو حلوایی سرشار از انتی اکسیدان می باشد و میتواندخطر ابتلا به  سرطان را کاهش دهد.

۱٫خواص کدوتنبل و تاثیر ان بر بینایی :

کدو تنبل مخصوصا از نوع زرد یا نارنچی ان سرشار از ویتامین های ضروری برای بدن می باشد.

کدو تنبل حاوی مقادیر زیادی بتاکاروتن و لوتئین است. لوتئین در رژیم غذایی نقش مهمی در جلوگیری از بروز آب مروارید و تحلیل رفتن ماکولا دارد که اغلب منجر به کوری می شود. یک فنجان کدو تنبل حاوی حدود ۱۳۵ میلی گرم بتا کاروتن و ۲۴۰۰ میکروگرم لوتئین است. کاروتنوئیدهای موجود در کدو تنبل همچنین خطر ابتلا به زوال ماکولا را کاهش می دهد.

۲٫قلب :

کدوتنبل زرد می تواند خطرابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد ، زیرا حاوی چربی ناچیزی است و تقریباً کلسترول ندارد. همچنین حاوی منیزیم است که نشان داده شده خطر حمله قلبی و سکته را کاهش می دهد. منیزیم به همراه پتاسیم به کاهش فشار خون بالا کمک می کند ، در حالی که ویتامین C و بتاکاروتن به جلوگیری از رسوب کلسترول در رگ ها کمک می کند.

این مواد مغذی با جلوگیری از تجمع کلسترول اکسید شده در دیواره رگ های خونی ، تصلب شرایین را کاهش می دهند.
ویتامین فولات موجود در کدو تنبل به از بین بردن فرآورده جانبی متابولیسم ناسالم به نام هموسیستئین باعث حمله قلبی و سکته مغزی می شود;کمک می کند. علاوه بر این ، کدو سبز زرد به ویژه از نظر فولات غنی است که سطح کلسترول را کاهش می دهد. بنابراین ، خطر تصلب شرایین (سخت شدن رگ ها) و بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

۳٫کاهش وزن :

کدو حلوایی برای کاهش وزن مفید است، چون بدون چربی و بسیار کم کالری و سرشار از فیبر است ،

یک فنجان کدو زرد، حاوی حدود ۳۶ کالری ، ۷ گرم کربوهیدرات ، ۱ گرم پروتئین و کمتر از ۱ گرم چربی است.

این کالری کم خود را از محتوای کربوهیدرات دریافت می کند که بسیار کم است.

۴٫خواص کدوتنبل در پیشگیری از بروز سرطان :

کدو تنبل دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که به از بین بردن رادیکال های آزاد بدن کمک می کند. مقادیر بالای بتاکاروتن از آلاینده ها و مواد شیمیایی محافظت می کند که منجر به سرطان می شود. همچنین منبع غنی از ویتامین C است ، که از پیری زودرس و سرطان جلوگیری می کند و  از تقسیم سلول جلوگیری می کند. همچنین حاوی ویتامین A است که باعث جلوگیری از سرطان ریه و حفره دهان  می شود.

۵٫سلامت روده بزرگ :

محتوای فراوان فیبر در کدو زرد باعث مفید بودن آن برای سلامت روده بزرگ می شود. فیبر به دفع سموم از بدن کمک کرده و با جلوگیری از یبوست ، سلامت روده بزرگ را حفظ می کند. یک فنجان کدو زرد حدود ۲٫۵۲ گرم فیبر تأمین می کند.

۶٫‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ پروستات :

کدو زرد در کاهش علائم بیماری به نام هیپرتروفی خوش خیم پروستات یا BPH موثر است.

این بیماری با بزرگ شدن غده پروستات به صورت مسئله ای مشخص می شود که باعث ایجاد مشکل در عملکردهای ادراری و جنسی می شود.علائم PMS را کاهش می دهد کدو تنبل منبع خوبی از منگنز است. یک مطالعه ثابت کرد زنانی که به عنوان بخشی از رژیم روزانه خود مقادیر زیادی از این ماده معدنی را مصرف می کردند ، کمتر از سایرین دچار تغییرات خلقی و گرفتگی می شوند. بنابراین ، خوردن کدو حلوایی راهی عالی برای افزایش مصرف منیزیم است.

۷٫ خواص کدوتنبل درتقویت سیستم ایمنی :

کدو تنبل سرشار از بتاکارتن

ویتامین C موجود در کدو حلوایی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند ، به نوعی از سرماخوردگی جلوگیری می کند و با آلرژی مبارزه می کند. پوست چند نوع کدو سبز منبع غنی از فیبر است ، که به هضم مناسب کمک می کند و می تواند از بسیاری از بیماری ها جلوگیری کند. بنابراین ، باید از خوردن پوست یا پوست همراه با کدو استفاده کنید تا از این مزایا بهره مند شوید.

۸٫کدوتنبل معدن ویتامین ها :

کدو تنبل به ویژه سرشار از ویتامین هایی مانند ویتامین C ، ویتامین A و سایر مواد معدنی مانند منیزیم ، فولات ، مس ، ریبوفلاوین و فسفر است. غلظت بالایی از کاروتنوئیدها مانند بتاکاروتن دارد. کدو تنبل  همچنین حاوی مقدار زیادی پتاسیم و منگنز است که به تعادل مایعات و پردازش گلوکز کمک می کند. کدو تنبل سرشار از سایر مواد مغذی ضروری مانند فیبرهای غذایی نیز هست.

۹٫یبوست :

محتوای فیبر بالا نه تنها باعث سلامت روده بزرگ می شود ، بلکه از یبوست نیز جلوگیری می کند. بنابراین ، اگر از یبوست رنج می برید ، مقداری کدو حلوایی میل کنید.

۱۰:دیابت :

فیبر غذایی موجود در این سبزی همچنین به شما کمک می کند تا با افزایش سطح قند خون مقابله کنید. از این طریق می تواند در مقاومت در برابر ابتلا به دیابت کمک کند.

۱۱٫خواص کدوتنبل درتنظیم فشارخون :

این سبزی غنی از پتاسیم است . مصرف این ماده معدنی می تواند به آرامش عروق  کمک کند. به طور موثر فشار خون بالا را کاهش می دهد. همچنین بدن برای تعادل مایعات در بافت ها و سلول ها به پتاسیم نیاز دارد.
این سبزی همچنین حاوی منیزیم است و این ماده معدنی اساساً به جذب پتاسیم کمک می کند.

کدو حاوی روی است که در حفظ فشار خون طبیعی در بدن انسان نیز نقش دارد.

۱۲٫نقش کدوتنبل در جلوگیری از بروز اسم :

بتاکاروتن یک آنتی اکسیدان است. این آنتی اکسیدان در کدو حلوایی وجود دارد. مطالعات نشان داده است که افرادی که میزان زیادی بتاکاروتن مصرف می کنند کمتر در معرض آسم هستند. بنابراین ، اکنون می دانید که این سبزیجات نارنجی خوشمزه می تواند از بروز آسم در شما یا عزیزانتان جلوگیری کند.

۱۳٫کمک به رفع گرفتکی عضله :

کدو تنبل حاوی سه الکترولیت بسیار مهم یعنی کلسیم ، پتاسیم و منیزیم است. این الکترولیت ها به انقباض عضلات کمک می کنند و همچنین در تحریک تکانه های عصبی نیز کمک می کنند. اگر از گرفتگی عضلات رنج می برید ، این مواد معدنی کمک زیادی می کنند (۶). پتاسیم به شروع آن تکانه های الکتریکی کمک می کند که به تنظیم ضربان قلب شما کمک می کنند در حالی که در ارتباط با سدیم به تحریک انقباض عضله کمک می کند.

۱۴٫حفظ سلامت موها :

مشکلات مو این روزها یک مشکل رایج است و عوامل مختلفی در ایجاد ان نقش دارند. برخی از این عوامل شامل قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سخت ، کمبود مواد مغذی حیاتی و بیماری طولانی مدت است. اینها می توانند مشکلاتی مانند ریزش مو ، شوره سر ، کم پشت شدن و سفیدی زودرس را ایجاد کنند. برخی از سبزیجات مسئول تحریک رشد مو هستند و کدو تنبل یکی از آنهاست.
همانطور که قبلاً گفته شد ، کدو سبز منبع غنی از بتاکاروتن است که نوعی ویتامین A بی خطر و غیر سمی است. این رنگدانه برای تشکیل و حفظ سلامت مو حیاتی است. از شکستن مو جلوگیری کرده و رشد بهینه را ایجاد می کند. بنابراین ، تبدیل کدو سبز به عنوان بخشی از رژیم غذایی راهی عالی برای حفظ سلامت مو است.

۱۵٫خواص کدو تنبل در حفظ سلامت و شادابی پوست :

همانطور که قبلاً گفته شد ، کدوتنبل منبع بسیار خوبی از ویتامین A است. این ماده دارای بتاکاروتن است که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود. ویتامین A برای داشتن سلامتی و سلامت کامل پوست به عنوان یک آنتی اکسیدان قدرتمند مورد نیاز است.
یکی از مزایای اساسی کدو حلوایی شامل محافظت در برابر اشعه های مضر افتاب و جلوگیری از کم آبی بدن است. علاوه بر این ، حاوی مقادیر زیادی ویتامین C است ، که با رادیکال های آزاد بدن مبارزه می کند ، بنابراین از علائم پیری مانند خطوط ریز ، چین و چروک و رنگدانه جلوگیری می کند. مصرف مرتب کدو حلوایی پوست شما را مرطوب نگه می دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *