دسته‌بندی نشده, مقالات طب سنتی

خواص میوه کنار

خواص میوه کنار:

کُنار یا سِدر نام یک گونه از سرده کنار درخت یا درختچهٔ همیشه ‌سبز یا خزان‌کننده به ارتفاع ۳ تا ۸ متر است . فرهنگستان زبان برای این درخت نام عناب کُنار را برگزیده است . در این بخش به خواص میوه کنار پرداخته شده است .

کُنار ، هویت سبز خطه جنوب

سبز بودن همیشگی اش موجب شده او را هویت سبز خوزستان معرفی کنند.

درباره میوه کنار

درختان  کنار در مناطق گرمسیری و سواحل جنوبی ایران و عمدتاً در استان‌های بلوچستان ، هرمزگان ، کرمان ، فارس ، بوشهر و خوزستان یافت می‌شوند  و مردم از میوه‌های آن استفاده می‌کنند .

میوه آن که شبیه زالزالک اما تک هسته‌ای است . همچنین از برگ آن پودر سدر تهیه می‌شود . کنار در بعضی از خانه‌های قدیمی شهرهای جنوبی (بخصوص خوزستان) وجود دارد .

خواص کنار ، میوه آن در صورت آبیاری بسیار خوش طعم و شیرین می‌شود و بافتی شبیه به سیب دارد .

 

مزایای سلامتی میوه کنار

فواید کنار ، دانه و برگ درخت کنار به دلیل فواید سلامتی متعدد آنها به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.

ارزش غذایی میوه کنار:

 • آب [گرم] ۷۷٫۸۶
 • پروتئین [گرم] ۱٫۲
 • میوه درخت کنارچربی کل [گرم] ۰٫۲
 • کربوهیدرات بر حسب تفاوت ۲۰٫۲۳ [g]
 • کلسیم ۲۱ [میلی گرم]
 • آهن  ۰٫۴۸ [میلی گرم]
 • منیزیم  منیزیم ۱۰ [میلی گرم]
 • فسفر ۲۳ [میلی گرم]
 • پتاسیم  ۲۵۰ [میلی گرم]
 • سدیم  ۳ [میلی گرم]
 • روی ۰٫۰۵ [میلی گرم]
 • ویتامین C  کل اسید اسکوربیک ۶۹ [میلی گرم]

خواص میوه کنار

در ادامه به تشریح خواص میوه کنار خواهیم پرداخت :

۱- ممکن است از سرطان جلوگیری کند

خواص میوه کنار : شکل خشک میوه کنار حاوی مقادیر زیادی ویتامین C است که به نظر می رسد خاصیت ضد سرطانی قوی دارد . همچنین ، اسیدهای تری پتین و پلی ساکاریدهای این میوه به از بین بردن ساختار های سلولی سرطان کمک کرده و از شیوع آن جلوگیری می کنند .

 

۲- به حداقل رساندن بیماری های قلبی

یکی از خواص میوه کنار : محتوای پتاسیم موجود در میوه کنار به حفظ فشار خون بهینه کمک می کند و خطر بیماری قلبی را به حداقل می رساند . همچنین ، ماده ضد پاتوژن موجود در میوه از تجزیه چربی جلوگیری می کند ، از این رو باعث گرفتگی شریان ها می شو د .

 

۳- فشار خون را تسکین می دهد

همانطور که خواص کنار به عنوان یک ماده ضد آتروژن عمل می کند ، از رسوب چربی در رگ های خونی جلوگیری می کند و فشار خون را تحت کنترل نگه می دارد . همچنین میزان پتاسیم موجود در میوه به آرامش رگ های خونی کمک می کند .

۴- التهاب احتمالی را کاهش می دهد

روغن اسانس از دانه کنار دارای خواص ضد التهابی است که به تسکین التهاب مفاصل و ماهیچه ها کمک می کند . همچنین ، آنها جریان خون را بهبود می بخشند . و درد عضلات را درمان می کنند .

 

۵- بی خوابی را درمان می کند

تخم کنار حاوی مقادیر زیادی فلاونوئیدها و پلی ساکاریدها است که با آرام کردن سیستم عصبی به برانگیختن خواب در بیماران دارای بی خوابی کمک می کند . همچنین به دلیل دارا بودن ساپونین ها به دلیل خاصیت آرام بخش و خواب آور آنها شناخته شده اند .

 

۶- به اضطراب و استرس کمک می کند

عصاره تخم کنار به اضطراب و افسردگی به دلیل محتوای ضد اضطراب باعث کاهش در آن می شود . این ترکیب بدن را آرام می کند و تأثیر هورمون های استرس مانند کورتیزول را کاهش می دهد .

 

۷-خواص کنار در تصفیه خون

میوه کنار حاوی عناصری مانند ساپونین ها ، آلکالوئیدها و تری پپنوئیدها است که با از بین بردن سمیت در پاکسازی خون کمک می کنند . این میوه همچنین به بهبود گردش خون کمک می کند .

۸- حافظه را بهبود می بخشد

عصاره تخم کنار به تشکیل سلولهای عصبی جدید مغز در ناحیه ای به نام گوروس دندانی کمک می کند . این به جلوگیری از اختلالات مربوط به حافظه کمک می کند .

 

۹- رشد مو را بهبود می بخشد

روغن اساسی که از دانه کنار استخراج می شود دارای خاصیت رشد مو است . این خواص در بهبود رشد مو و ضخیم و براق بودن آنها کمک می کند .

۱۰- خواص کنار برای درمان بواسیر

طبق تحقیقات طب سنتی  ، عصاره برگ کنار تهیه شده توسط برگ کنار و سایر ترکیبات فعال در معالجه بواسیر بدون ایجاد عوارض جانبی کمک می کند .

۱۱- قدرت استخوان را افزایش می دهد

کنار قرمز حاوی مواد معدنی مانند آهن ، کلسیم و فسفر است که نه تنها باعث قوی شدن استخوان ها می شود بلکه ما را از بیماری های مربوط به سن مانند پوکی استخوان نیز دور می کند .

مصرف کنار در بارداری

مصرف کنار در دوران بارداری به خصوص در ماه دوم بارداری برای جنین مفید است و از تهوع و استفراغ جلوگیری می کند و به تسکین درد های شکمی در دوران بارداری کمک می کند. همچنین مصرف کنار برای درمان نازایی مفید است .

خاصیت میوه کنار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *