کشاورزی

نحوه پرورش خیار

خیار

در این مقاله از سایت ده مپ به بررسی شرایط و نحوه پرورش خیار می پردازیم .

پرورش خیار در دنیا سابقه چند هزار ساله دارد . به عبارت دیگر، حدود بیست قرن قبل از میلاد مسیح مصریان قدیم از آن استفاده می کردند.

علاوه بر این، این میوه حداقل سه هزار سال در هندوستان کاشت می شده است.

چین و آمریکا مهم ترین کشور های تولید کننده خیار هستند و نیز پرورش خیار در ایران ; در استان های کهکیلویه و بویر احمد، لرستان ; خوزستان و ایلام انجام می شود.

 

خواص خیار

 

فشار خون و قلب

مطالعات انجام شده نشان داده است که مقادیر بالای منیزیم ; پتاسیم و فیبر موجود در این میوه می تواند به درمان فشار خون بالا کمک کند و نیز برای سلامت قلب و پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی مفید می باشد.

 

دیابت و قند خون

شاخص گلیسمی این میوه صفر می باشد که به تنظیم گلوکز خون و کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع دو کمک می کند .

علاوه بر این ; این میوه باعث تقویت و بهبود عملکرد پانکراس شده و به تولید بیشتر انسولین کمک می کند.

 

رفع بوی بد دهان

 

این میوه با از بین بردن باکتری های موجود در دهان به سلامت دندان ها و لثه ها کمک می کند . به این صورت که با قرار دادن برش های این میوه در دهان می توانید بوی بد دهان را از بین ببرید.

 

کاهش افسردگی

 

این میوه حاوی مقادیر بالای ویتامین های B از جمله ویتامین B1 ; ویتامین B5 و ویتامین B7 می باشد که باعث کاهش استرس ; اضطراب و درمان افسردگی می شود.

 

لاغری و کاهش وزن

 

این میوه کم کالری و غنی از فیبر است که با کاهش اشتها و پیشگیری از پر خوری به لاغری و کاهش وزن افراد چاق کمک می کند.

 

شرایط پرورش خیار

 

خاک و کود مناسب برای پرورش خیار

 

خیار در هر نوع خاکی کشت می شود اما مناسب ترین خاک برای پرورش خیار، خاک لومی حاصلخیز با زهکشی خوب می باشد و نیاز کودی این گیاه شامل ۸۰-۶۰ کیلوگرم ازت و به همین مقدار اسید فسفریک و نیز ۱۲۰-۹۰ کیلوگرم در هکتار پتاس می باشد.

 

دما و نور مناسب برای پرورش خیار

 

بهترین دمای مناسب برای پرورش خیار بین ۱۸ تا ۳۰ درجه سانتی گراد است . در صورتیکه زمان کشت درجه حرارت هوا کمتر از ۱۵ درجه سانتی گراد باشد ; بذر ها سبز نخواهند شد ولی در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد پس از ۶ روز ; در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد پس از ۴ روز و در دمای ۳۰ تا ۳۵ درجه سانتی گراد پس از ۳ روز جوانه ها از خاک خارج می شوند.

این گیاه برای رشد نیاز دارد که ۶ ساعت در روز در معرض مستفیم نور خورشید قرار گیرد.

 

آبیاری مناسب برای پرورش خیار

 

آبیاری ها بسته به بافت خاک متغییر است به این صورت که خاک سبک زودتر خشک می شود پس باید هر ۵ روز و در خاک سنگین هر هفته آبیاری انجام شود .

به این نکته توجه داشته باشید که خیار پهن برگ است و به خاطر تعرق بالا ; کمبود آب می تواند رشد آن را بسیار محدود کند.

 

نحوه پرورش خیار

پرورش خیار در زمین زراعی از طریق بذر

پرورش خیار

پرورش خیار از اواخر فروردین تا اواخر اردیبهشت ماه می باشد. در واقع بذر های آن باید زمانی کاشته شود که سرمای بهاری کاملا از بین رفته باشد .

در ابتدا، زمین را تا عمق ۶۰ سانتی متری شخم بزنید و سپس کود حیوانی پوسیده را به میزان ۵۰ تا ۲۰۰ تن به خاک اضافه کنید و بعد کود شیمیایی را که شامل ازت ; فسفر و پتاس می باشد را به میزان لازم به زمین اضافه کنید.

پرورش خیار در بهار روی پشته هایی که ۱/۵ تا ۲ متر از هم فاصله دارند ; انجام می گیرد.

در این صورت آب از یک طرف وارد شده و به صورت نشتی به ریشه گیاه می رسد. به این نکته توجه داشته باشید که قبل از کاشت بذر، زمین را باید آب داد تا خط آب مشخص شود،

سپس در محل خط آب حفره هایی به عمق ۳ تا ۴ سانتی متر ایجاد کنید و داخل هر حفره ۲ تا ۳ بذر که قبلا به مدت ۲۴ ساعت خیسانده اید به فاصله ۵۰ تا ۷۰ سانتی از یکدیگر بکارید. بذر ها بعد از ۶ تا ۸ روز جوانه می زنند.

به این نکته توجه داشته باشید

زمانی که بوته ها ۲ تا ۴ برگی شدند، بوته های ضعیف تر را قطع کنید و بوته های قوی تر را برای میوه دهی نگه دارید.

بعد از اینکه بوته خیار ظاهر شد باید مرتب اطراف آن را وجین کرد و نیز در فصل گرم که خیار به بار دهی می رسد ; هر ۵ تا ۷ روز یک بار احتیاج به آبیاری دارد.

به این نکته توجه داشته باشید که آبیاری باید به آهستگی و آرامی انجام شود. به طوری که حداقل تا عمق ۶۰ سانتی متری خاک نفوذ کند و به هیچ وجه نباید روی برگ های بوته های خیار آب بپاشید زیرا باعث تولید قارچ روی برگ ها می شود.

 

پرورش خیار در گلدان از طریق بذر

پرورش خیار

  • در ابتدا برای پرورش خیار، باید بذری را برای کاشت انتخاب کنید که هیبرید و نیز دارای ساقه های کوتاه تر باشد تا فضای کمتری را اشغال کند.
  • سپس گلدانی را انتخاب کنید و آن را با خاک برگ ; کمپوست و خاک باغچه پر کنید. به این نکته توجه داشته باشید که کف گلدان را مقداری سنگ ریزه بریزید تا گلدان زهکش خوبی داشته باشد.
  • در واقع گلدان مناسب برای کاشت، گلدانی است که قطر و ارتفاع آن حداقل ۳۰ سانتی متر باشد.
  • هر گلدان برای ۵ تا ۶ بذر مناسب است . بذر ها را در عمق ۱ تا ۲ سانتی متری خاک بکارید و فاصله بین بذر ها حداقل باید ۲ سانتی متر باشد.
  • بعد از کاشت بذر ها خاک را در چند مرحله آبیاری کنید.
  • به این نکته توجه داشته باشید که خاک خیلی خیس نشود و نیز برای رشد بهتر باید گلدان را به مدت ۶ ساعت در نور مستقیم آفتاب نگهداری کرد.
  • بعد از چند روز بذر ها شروع به جوانه زنی می کنند . به این نکته توجه داشته باشید زمانی که ارتفاع جوانه ها به ۷ سانتی متر رسید ; دو جوانه که قوی تر از بقیه هستند را انتخاب کنید و بقیه را به آرامی از خاک بیرون بکشید.
  • صبر کنید تا گیاه رشد طبیعی خود را داشته باشد و زمانی که ارتفاع دو بوته به حدود ۲۵ سانتی متر رسید ; بوته ی قوی تر را انتخاب کنید و دیگری را به آرامی از خاک بیرون بکشید.
  • پس از این بوته ی خیار به طور متوسط روزی ۲ سانتی متر رشد می کند. برای اینکه گیاه خوب محصول بدهد باید به ریشه ها به خوبی آب برسد به این صورت که در هنگام آبیاری، آب از پایین گلدان خارج شود.

 

نحوه برداشت خیار

 

برداشت خیار

 

خیار بین ۵۰ تا ۷۰ روز از زمان کاشت آماده برداشت است .

در واقع خیار را براساس اندازه آن برداشت می کنند و به سن آن توجهی نمی کنند و به محض این که خیار به اندازه مطلوبی رسید باید برداشت شود

زیرا هرچه فاصله برداشت طولانی تر شود تعداد خیار های درشت تر که خارج از اندازه مطلوب بازار است ; بیشتر می شود.

از مواردی که باید در انجام آن دقت بسیاری کرد تا آسیبی به گیاه وارد نشود ; نحوه چیدن خیار از بوته است که به دلایلی با اهمیت است.

در واقع شیوه اصولی و صحیح چیدن خیار از بوته به این صورت است که آن را به سمت بالا کشیده تا بدین وسیله از ساقه جدا شود این عمل باعث می شود که بقایا یا دنباله میوه بر روی ساقه باقی نماند زیرا باقی ماندن این قسمت بر روی ساقه باعث پوسیدگی ساقه می شود.

( این میوه را به وسیله قیچی باغبانی از ساقه جدا کنید.)

دمای مطلوب برای نگهداری خیار بین ۱۲ تا ۱۳ درجه سانتی گراد با رطوبت نسبی ۹۵ درصد است. دقت داشته باشید که اگر این میوه در دمای پایین تر از ۱۰ درجه سانتی گراد نگهداری شود ; باعث سرما زدگی آن می شود و علاوه بر این ; دمای ۱۵ درجه سانتی گراد منجر به زرد شدن این میوه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *