کشاورزی

نحوه پرورش باقالی

پرورش باقالی

 

در این مقاله از سایت ده مپ به بررسی شرایط و نحوه پرورش باقالی می پردازیم.

پرورش باقالی سابقه زیادی دارد. به طوری که این گیاه در مصر باستان ; یونان و روم باستان به وفور کشت می شده است و ۲۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح به چین رسیده است.

باقالی گیاهی یک ساله است که دارای برگ های تخم مرغ شکل و میوه غلاف مانند، که به میوه و دانه آن نیز باقالی گفته می شود .

پرورش باقالی در ایران در استان هایی مانند استان ایلام در شهرستان دره و استان خوزستان در شهرستان های دزفول ; شوستر و اهواز انجام می شود.

 

خواص باقالی

جلوگیری از پوکی استخوان

یکی از مهم ترین خواص این گیاه جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان است . به این صورت که فقط با مصرف یک لیوان باقالی می توانید ۳۶ درصد از میزان منگنز مورد نیاز بدنتان را تامین کنید.

به عبارت دیگر ; بزرگسالان روزانه به ۱۱ میلی گرم منگنز نیاز دارند زیرا منگنز کمک می کند حجم استخوان ها بیشتر شود . علاوه بر این ; منگنز کمبود کلسیم را بهبود می بخشد.

 

تقویت سیستم ایمنی بدن

 

خواص این گیاه در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است زیرا این گیاه حاوی مقدار زیادی مس است که به سلامت سلول های خونی کمک می کند.

علاوه بر این، مس عملکرد گلبول های سفید را در بدن بهبود می بخشد، ولی بدن به  تنهایی نمی تواند مس کافی تولید کند.

برای همین هم باید از مکمل های غذایی یا غذاهایی سرشار از مس مانند باقالی استفاده کرد.

 

افزایش انرژی بدن

 

از دیگر خواص این گیاه می توان به افزایش انرژی بدن اشاره کرد زیرا آهن موجود در این گیاه می تواند انرژی زیادی را برای بدن تامین کند.

به عبارت دیگر، یک لیوان باقالای پخته شده می تواند ۱۴ درصد آهن مورد نیاز روزانه ی شما را تامین کند تا خستگی و علائم دیگر آنمی را از بین ببرد.

 

افزایش سلامت قلب

یکی از دلایل اصلی بیماری های قلبی برنامه غذایی ناسالم است . اگر به فکر سلامت این عضو اساسی بدن خود هستید ; باقالا مصرف کنید زیرا دارای فیبر بالا می باشد که می تواند سطح کلسترول خون و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.

 

زیبایی پوست

با نزدیک شدن به دوره پیری، پوستمان نیازمند توجه بیشتری است و البته بدانید که برنامه غذایی سالم تاثیر موثری در زیبایی پوست دارد.

بنابراین ; بهتر است باقلا را که سرشار از ویتامین A است را جزو برنامه های غذایی خود قرار دهید . زیرا ویتامین موجود در آن باعث سلامت و لطافت پوست می شود.

 

شرایط پرورش باقالی

خاک و کود

برای پرورش باقالی، آن را می توان در انواع مختلف خاک، از خاک رسی تا خاک شنی کشت نمود. علاوه بر این ; برای این گیاه خاک های سنگین و لومی زهکشی شده و حاصلخیز مناسب تر می باشد. در خاک های سبک ; چنانچه با کود های حیوانی اصلاح شده باشند، به خوی رشد می کند.

به این نکته توجه داشته باشید که خاک باید از میزان کلسیم بالایی برخوردار باشد.

کود های شیمیایی کامل ; که دارای مقدار مساوی ازت، فسفر و پتاسیم هستند برای رشد و تقویت گیاه مورد استفاده قرار می گیرد.

به این نکته توجه داشته باشید که کود های شیمیایی قبل از کشت به زمین زراعی باید اضافه شوند.

 

دما

دمای مناسب برای پرورش باقالی در طول فصل رشد بین ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتی گراد است ولی برای جوانه زدن به دمای بین ۲۲ تا ۲۷ درجه سانتی گراد نیاز دارد و هنگامی که چهار برگی شد تا دمای منفی ۵ درجه را نیز تحمل می کند. به این نکته توجه داشته باشید که تحت تنش گرمایی گل و میوه دهی آن کم می شود زیرا برای میوه دهی به دمای پایین و رطوبت نسبی زیاد نیاز دارد.

 

آبیاری

با توجه به اینکه در طول رشد گیاه ; زمین باید رطوبت بالایی داشته باشد و این گیاه به تنش رطوبتی بسیار حساس است.

بنابراین آبیاری زمین زراعی مخصوصا در هنگام گلدهی تا مرحله رسیدن دانه ضروری است .

اگر کشت زمستانی باقالی صورت می گیرد ; چنانچه بارندگی وجود نداشته باشد باید زمین زراعی پس از کاشت و سپس ۷ تا ۱۰ روز بعد از آن بلافاصله آبیاری شود تا بوته ها به نحوه مطلوبی سبز شوند.

 

نحوه پرورش باقالی

پرورش باقالی

بذر

زمان مناسب برای پرورش باقالی زمانی است که گرمای تابستان تمام شده و هنوز سرمای زمستان شروع نشده است.

بنابراین، بهترین فاصله زمانی جهت پرورش باقالی از نیمه دوم مهر تا اوایل آذر می باشد. به طور کلی در مناطق سردسیر در بهار کاشته می شود اما در نقاط گرمسیری در پاییز و زمستان مورد کشت قرار می گیرد. به این نکته توجه داشته باشید که زمان لازم از کاشت تا برداشت حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ روز می باشد.

مقدار بذر کافی برای پرورش باقالی حدود ۱۸۰ – ۱۲۰ کیلوگرم است. که بسته به اینکه در چه مناطقه ای تحت کشت قرار می گیرد متفاوت است.

در واقع با توجه به فاصله ردیف ها جهت کشت، میزان بذر مصرفی نیز متفاوت است.

به عبارت دیگر، اگر فاصله ردیف ها نزدیک به هم باشد، حدود ۱۰۰-۷۰ کیلوگرم بذر در هر هکتار کافی می باشد.

پرورش باقالی به صورت ردیفی انجام می گیرد. به این صورت که بذر ها در روی ردیف هایی با فاصله ۷۰-۵۰ سانتی متر در عمق۷-۵ سانتی متری بکارید.

علاوه بر این، فاصله دو بوته باقالی ۱۵-۱۰ سانتی متر باشد. به این نکته توجه داشته باشید که کشت دو ردیف بذر روی پشته عملکرد بالایی دارد.

بعد از اینکه بذر ها ذر خاک قرار دادید نوبت به آبیاری آن می رسد. مراحل آبیاری با توجه به روش کاشتن متفاوت است اما باید زمین زراعی باقالی پس از کاشت و سپس ۷ تا ۱۰ روز بعد از آن بلافاصله مورد آبیاری قرار بگیرد تا بوته ها به نحوه مطلوبی سبز شوند.

 

نحوه برداشت باقالی

غلاف سبز و نارس باقالی را به عنوان سبزی برداشت کنید و سپس دانه های نارس آن را خارج کنید و مصرف نمایید.

البته می توان به صورت کنسرو شده یا یخ زده نیز نگهداری نمود و در زمان مناسب استفاده کرد. (باقالی را می توان بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ روز برداشت کرد.)

 

برداشت باقالی

 

در مواردی به غلاف باقالی زمان بیشتری می دهند تا دانه های آن خشک شود و سپس برداشت کنند.

به طور کلی برداشت غلاف های سبز قبل از زرد شدن برگ ها یا غلاف ها، با دست یا کمباین صورت می گیرد.

اما برداشت دانه خشک، هنگام قهوه ای شدن اکثر غلاف ها و توسط دست یا کمباین مخصوص برداشت می شود.

 

برداشت باقالی

به این نکته توجه داشته باشید که خوردن باقالی نارس ممکن است سبب ایجاد بیماری خطرناک و کشنده ای به نام فاویسم شود. بنابراین در مصرف آن با دقت عمل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *