مقالات

نحوه پرورش ریواس

ریواس

در این مقاله از سایت ده مپ به بررسی شرایط و نحوه پرورش ریواس می پردازیم.

 

پرورش ریواس

 

گونه های مختلفی از گیاه ریواس وجود دارد که ساقه های آن به رنگ های قرمز ; صورتی و سبز روشن است و بافتی مانند ساقه کرفس دارند.

ریواس در شمال شرق آسیا ; شمال اروپا و در آمریکای شمالی پرورش می یابد.

ریواس گیاهی است که به صورت طبیعی و دیمی رشد می کند و بهترین رشد در برخی نواحی در ایران عبارتند از دامنه های کوه های شهرستان شهر بابک در استان کرمان ; دامنه های کوه البرز در شهرستان طالقان و کوه های کردستان می باشد.

خواص ریواس

 

کمک به درمان آلزایمر

این گیاه سرشار از ویتامین k است که می تواند سلامت مغز را به طور چشمگیری تضمین کند.

به عبارت دیگر ، این ویتامین در حفظ سلول های مغزی تاثیر قابل توجهی دارد. علاوه بر این،ویتامین K برای تحریک فعالیت های شناختی و در نتیجه کمک به سلامت روانی ضروری است.

 

تقویت گوارش

در این گیاه مقدار چشمگیری فیبر وجود دارد که از بروز بیماری های گوارشی جلوگیری می کند.

این ماده مغذی به دفع مناسب مدفوع و جلوگیری از گرفتگی معده کمک می کند. براساس توصیه متخصصان تغذیه ; مصرف فیبر می تواند موجب تسریع درمان یبوست شود.

علاوه بر این، مصرف این گیاه می تواند به دفع انواع اختلالات گوارشی و خنثی کردن عوامل ایجاد کننده ی سرطان روده بزرگ کمک کند.

 

جلوگیری از پیری زود رس

پیری زود رس با ظهور لکه های قهوه ای پوست و چین و چروک بروز می کند که با مصرف منظم این گیاه می توانید این امر را به تعویق بیاندازید.

به عبارت دیگر ; این گیاه سرشار از مواد مغذی است که بدن برای به تاخیرانداختن پیری زود رس به آنها نیاز دارد.

 

تنظیم سطح قند خون

یک جهش ناگهانی در قند خون می تواند ترسناک باشد. بنابراین ; برای تنظیم آن باید اقداماتی را انجام داد.

به این صورت که ساقه این گیاه به دلیل وجود ماده ای به نام  راپونتیسین می تواند قند خون بدن را تنظیم کند.

به عبارت دیگر، مبتلایان به دیابت می توانند، جهت تثبیت قند خونشان ; این گیاه را به رژیم غذایی اشان اضافه کنند.

 

سلامت چشم و پوست

این گیاه حاوی ماده ای به نام لوتئین است که برای سلامت چشم و پوست افراد ضروری است.

با توجه به اینکه افراد روزانه در معرض گرد و غبار قرار می گیرند، باید برای حفاظت چشم و پوست خود مصرف این گیاه را در اولویت قرار دهند.

 

شرایط پرورش ریواس

خاک و کود

این گیاه ، خاک های زیادی را تجمل می کند و به بیشتر خاک ها مقاوم است اما در خاک های حاصلیخیز و خوب زهکشی شده ای که ماده آلی زیادی دارند به بهترین وجه رشد می کند و میزان اسیدیته خاک بین ۶ تا ۶/۸ باشد.

به این نکته توجه داشته باشید که برای زراعت ریواس وجود سطح عاری از علف های هرز ضروری است زیرا هیج نوع علف کشی برای استفاده در کنار ریواس ثبت نشده است.

 

برای رشد و تقویت گیاه از کود آلی پوسیده به مقدار ۳۰-۲۰ تن در هکتار قبل از کاشت استفاده کنید و علاوه بر این، از کود شیمیایی ازته ۲۰۰ کیلوگرم در هکتار در چند مرحله، کود شیمیایی فسفره ۱۰۰ کیلوگرم و کود شیمیایی پتاسه ۱۵۰ کیلوگرم در هکتار در زمان کاشت، استفاده کنید.

 

دما

ریواس یک گیاه فصل خنک است که برای تحریک رشد به درجه حرارت کمتر از ۴ درجه سانتی گراد نیاز دارد و در دمای بالای ۲۴ درجه سانتی گراد رشد گیاه مشکل و سخت می باشد. به عبارت دیگر، میانگین درجه حرارت تابستانی باید کمتر ۲۱ درجه سانتی گراد باشد.

 

آبیاری

خاک کاشت این گیاه باید همیشه مرطوب باشد و در صورتی که سطح خاک خشک شد آن را آبیاری کنید.

 

نحوه پرورش ریواس

پرورش ریواس

بذر

گیاهان به وجود آمده از بذر، بعد از حدود ۲ سال آماده برداشت می شوند و کاشت در آب و هوای مناسب می تواند در یک فصل رویشی نتایج مناسبی داشته باشد. پرورش این گیاه از طریق بذر به این صورت می باشد که ابتدا ; بذر های این گیاه را قبل از کاشت ; باید به مدت ۲۴ ساعت در داخل آب بگذارید و بعد از آن بذر ها را داخل گلدانی که دارای خاک پیت ماس است ; بکارید. به این صورت که داخل هر گلدان دو بذر کاشته شود.

 

گلدان را در جلوی یک پنجره آفتابگیر بگذارید. به این نکته توجه داشته باشید که اگر دمای هوا کمتر از ۲۱ درجه سانتی گراد باشد، کابل های گرمایی می توانند سرعت جوانه زنی را تسریع ببخشند.

بذر های این گیاه خیلی زود جوانه می زنند و بعد از ۱۰ روز از زمان کاشت ; نشاء های کوچکی ظاهر می شوند. در این زمان به غیر از یک نشاء، بقیه نشاء ها را حذف کنید.

 

زمانی که هوا گرم تر شد می توانید نشاء های ریواس را به زمین زراعی خود منتقل کنید .

به این صورت که دما در روز ۷ درجه سانتی گراد و  در شب ۰ درجه سانتی گراد باید باشد.

 

پرورش ریواس

 

به این نکته توجه داشته باشید

 

که نشاء ها باید از نور مستقیم آفتاب محافظت شوند.

به عبارت دیگر ; عمل مقاوم سازی باید روی نشاء ها انجام گیرد تا به تدریج بتوانند در معرض نور آفتاب قرار بگیرند.

به این صورت که ابتدا، با سایبان های کوچک کاغذی این کار را انجام دهید و نیز این روند را حدود یک هفته، یعنی تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ شوند ; ادامه دهید.

نشاء های ریواس را در فواصل ۶۰ تا ۷۱ سانتی متری از یکدیگر بکارید و نیز فواصل ردیف ها بین ۹۰ تا ۱۲۱ سانتی متر باشد. به این نکته توجه داشته باشید که گودال برای طوقه باید خیلی بزرگ حفر شود و با کود آلی پر شود.

 

فورسینگ کردن ریواس در خانه

 

ریواس ها می توانند در تمام طول سال پرورش یابند. در طی زمستان و بهار زود رس شما می توانید ساقه های حساس ریواس را با استفاده از عمل فورسینگ ; در خارج از فصل رویش آن را پرورش دهید و عمل فورسینگ با افزایش قطر ریشه ها موفقیت بیشتری می یابد.

 

عمل فورسینگ به این صورت است که در ابتدا از یک ریزوم کوچک ریواس شروع کنید و بخشی از ریزوم یا ریشه گیاه را برش بزنید.

سپس آن را در یگ گلدان بکارید و سطح  گلدان را با خاک برگ بپوشانید. سپس ریزوم کاشته شده در گلدان را در فضای آزاد که هوای آن خنک است به مدت ۳ تا ۴ هفته قرار دهید. این گیاه نیاز دارد که چندین روز در دمای صفر درجه سانتی گراد قرار گیرد و بعد به داخل یک فضای بسته، تاریک و خنک انتقال یابد. گیاه ریواسی که بعد از ۲ هفته مشاهده می شود، در فضای بسته آماده عمل فورسینگ است

 

در ابتدا گیاه ریواس

در ابتدا ریوارس به آرامی رشد خواهد کرد در حالی که در این مرحله ریشه های جدید رشد خواهد کرد.

این گیاه همانند  گیاهان مرحله قبل هستند اما ۶ هفته دیرتر ; ( یعنی بعد از حدود ۸ هفته آماده فورسینگ می شوند.) به وجود می آیند.

 

بعد از گذشت ۸ هفته;رشد ریواس سریع تر می شود . به این صورت که از این گیاه ۳ شاخه رشد می کند.

باید همه سافه ها را برداشت کنید و توسط گلدان به فضای آزاد انتقال دهید تا برای زمستان بافی بمانند.

این گیاهان می توانند در زمین زراعی کاشته شوند و تا بهار سال بعد دوباره رشد کنند.

 

نحوه برداشت ریواس

 

برداشت ریواس

پس از خاک دهی بر روی بوته های ریواس ;گیاه با استفاده از ذخیره غذایی موجود در اندام  زیر زمینی رشد می کند. به دلیل دریافت نکردن نور دمبرگ ها طویل شده و نیز به رنگ سفید یا سفید مابل به زرد در می آیند.

برداشت ریواس از سال دوم کشت شروع می شود و علامت رسیدن محصول با بزرگ شدن پهنک برگ همراه است. علاوه بر این، در زمان برداشت با کمک چاقوی مخصوص یا یک شی تیز ریواس را از یقه بریده و بلافاصله به بازار عرضه کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که سرما زده شدن این گیاه موجب تشکیل کریستال های اسید اگزالیک در برگ ها و سپس دمبرگ ها می شود. بنابراین، مصرف غذایی ریواس سرما زده احتمال بروز برخی از مشکلات ناشی از مسمومیت های اگزالیکی را افزایش می دهد. بنابراین، بهتر است از مصرف ریواس سرما زده خودداری شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *