کشاورزی

نحوه پرورش نارنگی

نارنگی

خواص نارنگی

در این مقاله از سایت ده مپ به بررسی شرایط و نحوه پرورش نارنگی می پردازیم.

منشا نارنگی جنوب چین است که بعد ها در مناطق شرقی هند گسترش یافت و بعد از آن از آسیا به اروپا انتقال پیدا کرد. پرورش نارنگی در ایران، در استان های گیلان و مازندران، از طالش در غرب تا گرگان در شرق، زیر کشت مرکبات قرار دارند.

 

جوان سازی پوست و تقویت مو

ویتامین A و C موجود در این میوه باعث تولید کلاژن می شود و به کاهش چین و چروک پوست و جوان سازی پوست صورت مفید می باشد.

علاوه بر این، به علت داشتن ویتامین A در درمان زخم ها و دیگر آسیب های پوستی مانند سرطان پوست موثر می باشد و نیز به علت داشتن مقادیر زیادی آنتی اکسیدان، پوست صورت را مرطوب می کند و مانند روشن کننده ی طبیعی پوست عمل می کند.

این میوه به علت داشتن ویتامین B12 باعث تقویت و افزایش رشد مو و کاهش ریزش مو می گردد. علاوه بر این، ویتامین C موجود در این میوه برای داشتن موهای براق و سالم مفید می باشد.

 

کاهش وزن

این میوه به علت داشتن مقدار زیادی فیبر برای کاهش وزن مناسب می باشد. به عبارت دیگر، این میوه باعث افزایش متابولیسم و چربی سوزی بدن می شود  علاوه بر این، به علت داشتن نوعی ویتامین از تولید کورتیزول جلوگیری کرده و باعث کاهش استرس می گردد.

 

تقویت عضلات

این میوه حاوی مقادیر زیادی منیزیم می باشد که باعث فعالیت عضلانی شده و در تحکیم استخوان و اسکلت بدن موثر می باشد. علاوه بر این ; این میوه به علت مقادیر بالای پتاسیم باعث بهتر شدن عملکرد عضله سازی در بدنسازان می گردد.

 

جلوگیری از سرطان

این میوه شامل یک ترکیب به نام لیمونویید است. که به گفته محققان در کشور کره، از پیشرفت سرطان سینه و سرطان خون جلوگیری می کند. علاوه بر این، فلانوئید های در این میوه از تکثیر تومور و رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کند.

 

تقویت سلامت زنان باردار

این میوه به علت داشتن مقادیر زیادی از ویتامین های گروه B  مانند فولات می باشد که برای سلامت زنان باردار مفید می باشد واز خطر به دنیا آمدن نوزاد کم وزن جلوگیری می کند.

 

شرایط پرورش نارنگی

خاک و کود

بهترین خاک برای پرورش این گیاه، خاک سنگین با قدرت زهکشی بالا می باشد . علاوه بر این، خاک لومی می تواند انتخاب مناسبی برای پرورش این گیاه باشد.

برای تقویت و رشد این گیاه از کود شیمیایی استفاده می کنند. به این صورت که بعد از کمی بزرگتر شدن این گیاه ; هر سال ۴ بار به اندازه یک فنجان کود شیمیایی پای گیاه بریزید.

به این نکته توجه داشته باشید که در طول فصل بهار ; ۳ مرتبه در ماه به نهال کود دهید. به این صورت که بهتر از کود های مایع استفاده کنید زیرا این نوع کود ها دارای مقادیر زیادی منیزیم، آهن و روی می باشند.

 

دما و نور

بهترین دما برای رشد و پرورش این گیاه ۲۳ درجه سانتی گراد است و این گیاه قادر به تحمل دمای منفی ۹ درجه سانتی گراد می باشد.

این گیاه باید روزی ۶ ساعت در معرض مستقیم نور خورشید باشد وگرنه نبود نور به اندازه کافی باعث متوقف شدن رشد این گیاه می شود.

 

آبیاری

در هفته اول باید ۳ مرتبه گیاه را آبیاری کنید و بعد از هفته اول ; گیاه را ۲ مرتبه در هفته  آبیاری کنید.

 

نحوه پرورش نارنگی

پرورش نارنگی

بذر

برای پرورش نارنگی، ابتدا یک گلدان تهیه کنید و کف آن را از سنگریزه بپوشانید. سپس بر روی سنگ ریزه ها ماسه و مقداری کود اضافه کنید تا از قدرت زهکشی بالایی برخوردار شود. سپس خاک را به خوبی مرطوب کنید و بذر ها را در عمق ۳ سانتی متری خاک بکارید و روی آن را با پلاستیک بپوشانید تا رطوبت داخل آن به ریشه دهی و جوانه زنی سریع تر کمک کند.

گلدان را به مکانی با دمای بالا انتقال دهید و پس از مشاهده جوانه ; کیسه پلاستیکی را کنار بزنید. به این نکته توجه داشته باشید که در این مرحله ; گلدان را به محیطی با سایه روشن انتقال دهید.

پس از آن که جوانه ها بزرگ تر شدند و به یک نهال تبدیل شدند، می توانید نهال را به زمین زراعی منتقل کنید.

 

پرورش نارنگی

 

برای پرورش نارنگی، باید زمین زراعی را که از نظر نور و خاک مناسب است را انتخاب کنید. به عبارت دیگر، مهم ترین اصل برای پرورش نارنگی، قابلیت زهکشی بالای خاک و دریافت ۶ ساعت نور خورشید است علاوه بر این ; این گیاه به منطقه ای برای رشد نیاز دارد که آب ایستا نداشته باشید.

که اگر این شرایط مهیا نباشد ; نهال به مرحله میوه دهی نمی رسد.

 

پس از انتخاب زمین زراعی مناسب برای کاشت، به وسیله یک بیل گودالی به عمق و عرض مناسب برای کاشت نهال حفر کنید.

سپس نهال را نارنگی را از گلدان خارج کنید و با دست های خود به آرامی ریشه های آن را از هم باز کنید.

 

نهال را در گودال قرار داده و به آن آب دهید. این کار باعث می شود که خاک هایی که به داخل گودال بر می گردانید; دور ریشه را بگیرند و بعد از آن بقیه گودال را با خاک پر کنید.

برای جلوگیری از خشک شدن ریشه ها ; مطمئن شوید که آنها کاملا با خاک پوشیده شده باشند.

 

به این نکته توجه داشته باشید

که یک حلقه آبیاری دور گیاه ایجاد کنید. برای انجام این کار، از اضافی خاک گودال استفاده کنید و یک حلقه به ارتفاع ۱۵ سانتی متر دور تا دور درخت ایجاد کنید.

برای آبیاری این نهال، این حلقه را پر از آب کرده و به آن اجازه دهید که تخلیه شود.

در هفته اول کاشت، به نهال ۲ تا ۳ بار در هفته آب دهید. بعد از هفته اول، آبیاری نهال را به ۱ یا ۲ بار در هفته کاهش دهید. علاوه بر این ; حدود ۳ یا ۴ بار در سال، به پای درخت نارنگی، یک فنجان کود شیمیایی بریزید.

 

نحوه برداشت نارنگیبرداشت نارنگی

 

برداشت نارنگی از زمان کاشت، بین ۴ تا ۷ سال طول می کشد. تا حد امکان سعی شود که برداشت محصول در ساعات خنک روز انجام شود تا امکان نگهداری میوه در سایه تا زمان انتقال از باغ به انبار فراهم شود. این میوه را به وسیله قیچی باغبانی مخصوص ( نوک گرد) برداشت شود.

 

برداشت نارنگی

به این نکته توجه داشته باشید که بارندگی در طول برداشت یا بعد از برداشت سبب تولید ضایعات کپک می شود.

لذا سعی کنید که میوه ها را در شرایط خشک برداشت کنید. علاوه بر این، برای برداشت این محصول سعی گردد از کسیه های برزنتی مخصوص برداشت یا سطل های لاستیکی استفاده شود. ( از دلو استفاده نشود.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *