کشاورزی

نحوه پرورش گزنه

گزنه

در این مقاله از سایت ده مپ به بررسی شرایط و نحوه پرورش گزنه می پردازیم.

گزنه، گیاهی علفی، چند ساله، پایا با ساقه ای راست ; چهار گوش و منشعب است . که ساقه آن به طور راست تا ارتفاع یک متر بالا می رود.

برگ های آن پوشیده از کرک های گزنده، نوک تیز و دندانه دار است. قسمت های مورد استفاده دارویی این گیاه، برگ ها ; ریشه ها، دانه ها و سر شاخه های گلدار می باشد.

گزنه در نواحی مرطوب ایران مخصوصا مناطق شمال، شمال غربی و مرکزی ایران مانند اصفهان، شاهرود و بسطام کشت می شود.

 

خواص گزنه

بهبود سیستم گردش خون

 

ترکیب ویتامین C  و آهن موجود در این گیاه، آن را به یک محرک مناسب برای تولید سلول های قرمز تبدیل کرده است. به این صورت که ویتامین C حذب آهن در روده را افزایش می دهد و آهن هم یکی از ترکیبات مهم هموگلوبین است.

بنابراین، با افزایش تعداد گلبول قرمز و افزایش گردش خون، زخم ها سریع تر بهبود می یابند و نیز اندام های بدن اکسیژن ضروری برای تقویت سطح انرژی را راحت تر دریافت می کنند. به هین علت از این گیاه برای رفع خستگی استفاده می شود.

 

تقویت سیستم ایمنی بدن

این گیاه دارای انواع ترکیبات تقویت کننده سیستم ایمنی مانند کارتنوئید ها ، فلاونوئید ها ; ویتامین C و A می باشد . بنابراین این آنتی اکسیدان ها می توانند از سلول های ایمنی در برابر آسیب هایی که عملکرد سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند، محافظت کنند.

علاوه بر این، این گیاه دارویی قادر به تحریک سلول های تی لنفوسیت است که باعث می شود ; عفونت ها و سایر بیماری های پاتوژن در بدن را از بین ببرد.

 

درمان بیماری های تنفسی

این گیاه می تواند به درمان انواع بیماری های تنفسی مانند آسم ; تب یونجه و انواع حساسیت های فصلی کمک کند.

به عبارت دیگر ; ترکیبات این گیاه می تواند به طور مشخصی واکنش حساسیتی را کاهش دهد.

 

درمان بیماری های پوستی

این گیاه به دلیل خاصیت آنتی هیستامینی ; ضد میکروبی، ضد التهابی قادر به تسکین درد و درمان ناراحتی های پوستی مانند اگزما و جوش را دارد.

به این صورت که این گیاه قرمزی و تورم  پوست را کاهش می دهد و منجر به کاهش خارش پوست و افزایش سرعت بهبودی جای زخم ها می شود.

 

تقویت استخوان

این گیاه دارای مقدار زیادی منیزیم ; آهن و کلسیم است که قادر به تقویت استخوان ها می باشند. علاوه بر این، به علت داشتن ویتامین K و D به جذب کلسیم کمک می کند.

بنابراین، زمانی که این نوع ویتامین ها را با ویژگی تنظیم هورمون در کنار هم قرار دهید ; متوجه می شوید که این گیاه به تنظیم سلامت استخوان کمک می کند.

 

مصارف گزنه در صنعت

ساخت سم

از گزنه به عنوان آفت کش طبیعی برای از بین بردن شته و شپش های مضر که باعث تخریب گیاه و بخصوص برگ های آن می شود ; استفاده می گردد. به این صورت که یک کیلو گیاه گزنه خورد شده را در ۱۰ لیتر آب درون دبه پلاستیکی ریخته شود ( به هیج وجه از ظروف فلزی استفاده نشود). سپس آن را با یک چوب بلند درون دبه مخلوط  کنید و درب دبه را ببندید.

سپس به مدت ۱۴ تا ۲۰ روز به شکل در بسته نگهداری شود به طوری که هر روز یک مرتبه مواد درون آن به وسیله یک چوب بلند به خوبی مخلوط شود. به این نکته توجه داشته باشید که بعد از هر بار مخلوط کردن درب دبه را به خوبی ببندید تا مواد کاملا در حالت گرما گندیده شود.

زمانی که مواد (مایع) به رنگ قهوه ای در آمد به وسیله ی آبکش صاف کنید و برای از بین بردن شته و شپش های مضرر باید یک دهم از مایع قهوه ای رنگ را با نهم دهم آب مخلوط کنید و سپس روی برگ ها بپاشید.

 

صنایع رنگرزی

گزنه در صنعت

در صنعت از کلروفیل برگ های این گیاه دارویی در صنایع رنگریزی مانند پارچه، نخ، صابون و نیز در مواد عطری مختلف استفاده به عمل می آید.

شرایط پرورش گزنه

 

خاک و کود

برای پرورش گزنه باید از خاک های سبک مانند خاک پیت ماس، پرلیت و خاک برگ استفاده کنید. برای رشد و تقویت این گیاه دارویی بهتر است از کود های نیتروژن دار و آلی استفاده کنید.

 

دما و نور

این گیاه دارویی نسبت به سرما حساس است و در دمای زیر ۱۵ درجه سانتی گراد به طور کامل از بین خواهد رفت . علاوه بر این ; این گیاه نمی تواند در سایه رشد کند و برای رشد نیاز به نور کافی دارد.

 

آبیاری

نیاز آبی این گیاه دارویی نسبتا کم می باشد و تنها زمانی باید اقدام به انجام آبیاری کنید که سطح بستر خاک خشک شده باشد.

به طور کلی یک مرتبه آبیاری در طول یک الی دو هفته برای رشد این گیاه دارویی مناسب است.

 

نحوه پرورش گزنه

پرورش گزنه

بذر

بهترین فصل برای کاشت بذر، فصل بهار و تابستان می باشد. به عبارت دیگر، زمانی که دمای هوا به بیشتر از ۱۵ درجه سانتی گراد برسد.

به این صورت که، قبل از کاشت ; بذر ها را به مدت ۱۲ ساعت در آب خیس کنید. سپس بذر ها را در سینی نشاء در عمق ۱ تا ۲/۵ سانتی متر که از خاک پرلیت، پیت ماس و کوکوپیت پر شده است بکارید.

به این نکته توجه داشته باشید که بستر گیاه همیشه مرطوب باشد و توجه داشته باشید که بعد از رشد کامل گیاه ; آبیاری زمانی انجام شود که بستر خاک کاملا خشک شده باشد.

بعد از رشد گیاهان و رسیدن به ارتفاع ۱۰ تا ۱۵ سانتی متری آنها را به زمین زراعی منتقل کنید. به این صورت که ابتدا ; خاک زمین زراعی را به عمق ۱۵ تا ۲۰ سانتی متری شخم بزنید و با کود حیوانی پوسیده یا کمپوست مخلوط کنید.

این گیاه را هم به صورت کرتی و هم به صورت ردیفی می توانید بکارید. به این صورت که برای کاشت ردیفی فواصل بین ردیف ها بین ۵۰ تا ۱۰۰ و فواصل بین گیاهان بین ۲۰ تا ۸۰ سانتی متر باشد.

 

نحوه برداشت گزنه

برداشت گزنه

 

برداشت گزنه از زمان کاشت بین ۸۰ تا ۹۰ روز طول می کشد ; برای برداشت برگ های این گیاه دارویی باید از قیچی باغبانی استفاده کنید و به این نکته توجه داشته باشید که از دستکش هم استفاده کنید زیرا تماس برگ های گزنه با پوست دست باعث ایجاد حساسیت ; خارش و سوزش  می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *