کشاورزی

نحوه پرورش فلفل سیاه

فلفل سیاه

در این مقاله از سایت ده مپ به بررسی شرایط و نحوه پرورش فلفل سیاه می پردازیم.

فلفل سیاه بومی کشور هندوستان است و در حال حاضر در این کشور و کشورهایی دیگر نظیر چین کشت می شود.

فلفل گیاهی بالا رونده است و چنانچه در مجاورت درختان باشد تا ارتفاع ۱۰ متر از آنها بالا می رود و به رنگ خاکستری تا قهوه ای است. فلفل سیاه میوه خشک شده گیاه است که قطر دانه ها به ۴ تا ۵ میلی متر می رسد.

 

 

پرورش فلفل سیاه

 

خواص فلفل سیاه

 

ضد عفونی و باکتری زدایی

مصرف این نوع فلفل می تواند باعث مبارزه با عوامل ایجاد کننده انواع عفونت های بدن و حتی تسکین دهندگی اثر نیش حشرات شود. علاوه بر این، اضافه کردن این نوع فلفل به رژیم غذایی شریان ها را پاکسازی می کند و به این ترتیب باعث کاهش میزان کلسترول خون و نیز کاهش ابتلا به بیماری تصلب شرائین می شود.

 

درمان و پیشگیری از آلزایمر

 

پیپرین یکی از اجزای مهم در ساختار این نوع فلفل است و مطالعات نشان داده است که مصرف این ماده می تواند سبب کاهش اختلال حافظه و درمان نقص شناختی شود. به عبارت دیگر، محققان با بررسی افراد سالمند دریافتند که آن عده ای که در رژیم غذایی خود از این نوع فلفل مصرف می کنند با درصد کمتری به نسبت سایرین به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند.

 

درمان مشکلات معده

 

مصرف این نوع فلفل باعث افزایش ترشح اسید کلریدریک در معده می شود. بنابراین، هضم مواد غذایی را آسان می کند. علاوه بر این، خوردن این نوع فلفل کمک می کند تا از تشکیل گاز های روده در بدن فرد جلوگیری شود و در نتیجه به دفع مواد سمی کمک کند.

 

سرشار از آنتی اکسیدان

این نوع فلفل دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی بسیار قوی است و می تواند از آسیب دیدن سلول های بدن در اثر رادیکال های آزاد جلوگیری کند و به این ترتیب مانع از ابتلای فرد به بیماری هایی چون سرطان، قلبی عروقی و مشکلات کبدی شود.

 

درمان ویتیلیگو

مصرف این نوع فلفل برای زیبایی و سلامت پوست و مو بسیار مهم است، براساس تحقیقات انجام شده، قرار گرفتن این ماده خوراکی در رژیم غذایی افراد مبتلا به بیماری ویتیلیگو می تواند عوارض بیماری را تا حد زیادی در آنها برطرف کند.

 

شرایط پرورش فلفل سیاه

 

خاک و کود

برای پرورش فلفل سیاه، از ترکیب خاک لوم یا مخلوط پیت ماس و کمپوست استفاده کنید. این ترکیب زهکشی مناسبی را برای این نوع گیاه فراهم می کند. علاوه بر این، میزان اسیدیته خاک بهتر است بین ۵/۵ تا ۷ باشد.

 

بهتر است برای تامین نیاز های گیاه در ماه دو مرتبه از کود استفاده کنید. این مسئله مقاومت گیاه را به دنبال دارد. بنابراین، یک کود ارگانیک برای تامین نیاز های اساسی گیاه گزینه ای مناسب به حساب می آید.

برای بهره مندی از کود به شکل اصولی عمل کنید و میزان استفاده از آن را با توجه به دستور العمل ها در نظر داشته باشید. علاوه بر این، استفاده از کود های مایع نتیجه بهتری برای پرورش فلفل سیاه را به همراه دارند.

 

دما و نور

این گیاه متعلق به نواحی گرمسیری بوده و دمای مطلوبش حدود ۲۴ تا ۲۹ درجه سانتی گراد می باشد و در دمای زیر ۱۶ درجه سانتی گراد ; دمای نامطلوبی برای این نوع گیاه است. به عبارت دیگر، گیاه در این وضعیت قادر به رشد نخواهد بود.

برای پرورش فلفل سیاه به نور غیر مستقیم نیاز دارید. این نور باید معادل ۶ تا ۸ ساعت در روز باشد. به عبارت دیگر، باید در فضایی از سایه و نور کاشته شود.

آبیاری

برای آبیاری این نوع گیاه لازم است که وضعیت خاک را مورد بررسی قرار دهید. برای این کار بهتر است نگاه اجمالی به سطح خاک بیندازید.

به این صورت که رطوبت از نیاز های اولیه برای پرورش فلفل سیاه می باشد. بنابراین، بهتر است آبیاری هفته ای ۲ تا ۳ مرتبه انجام شود.

به این نکته توجه داشته باشید که برای آبیاری به هیچ عنوان از آب سرد استفاده نکنید زیرا این نوع گیاه به سرما واکنش نشان می دهد.

 

نحوه پرورش فلفل سیاهپرورش فلفل سیاه

بذر و قلمه

بذر ها را ۲۴ ساعت قبل از کاشت در آب ولرم با دمای معمولی خیس کنید و اگر از قلمه برای کاشت استفاده می کنید، نیازی به خیساندن آن در آب نیست.

سپس یک گودال ۶ میلی متری حفر کنید و بذر ها یا قلمه ها را در گودال قرار دهید. سپس بذر ها و یا پایین قلمه ها را به خوبی به خوبی با خاک بپوشانید تا مواد مغذی مورد نیاز  را برای رشد به دست بیاورند.

 

بذر ها و قلمه ها را در فاصله ی ۲/۵ تا ۵ سانتی متر از یکدیگر بکارید. به عبارت دیگر، فاصله بین بذر ها و قلمه ها را ۲/۵ تا ۵ سانتی متر ; جهت رشد بهتر در نظر بگیرید. پس از اینکه بذر ها و قلمه ها را در زمین کاشتید. توسط یه بطری پر از آب ; خاک را مرطوب کنید.

 

به این نکته توجه داشته باشید که در مکان کاشت فلفل سیاه یک داربست قرار دهید. به عبارت دیگر، زمانی که فلفل سیاه رشد کند ; شاخه های آن تا ۵/۴ متر بلند می شود. این داربست گیاه را از له شدن حفظ می کند. به این صورت که دو سوراخ با فاصله ۸ سانتی متری دور مکان کاشت گیاه در زمین ایجاد کنید و پایه های داربست را در آن قرار دهید تا محکم شود.

توجه داشته باشید که درابست را به درستی نصب کنید تا ایمنی گیاه حفظ شود.

اگر در آب و هوای سرد زندگی می کنید. باید بذر های ابتدا در محیط خانه بکارید. به این صورت که یک سینی یا ظرف را با خاک پر کنید و بذر ها را به عمق ۶ میلی متر در خاک، با فاصله ۸ سانتی متر از یکدیگر بکارید. بعد از کاشت، سریعا به آنها آب دهید. سپس بذر ها را به مدت حدودا ۳۰ روز قبل از انتفال به زمین،در منزل نگهداری کنید.

در مدت ۳۰ روز ; خاک و بذر ها را گرم و مرطوب نگهداری کنید. جهت این کار بهتر است بذر ها را در نزدیکی یک منبع گرمایی قرار دهید.

 

نحوه برداشت فلفل سیاه

برداشت فلفل سیاه

برای برداشت فلفل سیاه باید ۲ تا ۳ سال صبر کنید. به عبارت دیگر، این گیاه معمولا تا چند سال پس از کاشت میوه نمی دهد اما زمانی که گیاه کاملا رشد کرد در فصل بهار و تابستان گل می دهد و خوشه های فلفل تشکیل می شوند.

 

زمانی فلفل ها برای برداشت آماده هستند که رنگشان از سبز به قرمز روشن تغییر کند.

در این زمان می توانید میوه ها را یکی یکی از گیاه بچینید و مراقب باشید که میوه های نارس را جدا نکنید و یک ظرف همراه خود داشته باشید که هم زمان با چیدن میوه ها، آنها را در آن ظرف قرار دهید.

 

فلفل ها رو ۷ تا ۹ روز در آفتاب قرار دهید تا خشک شوند. به این صورت که فلفل ها را بر روی یک سطح صاف مثل یک تابه پخش کنید.

به صورتی که نور مستقیم خورشید را دریافت کنند. علاوه بر این ; زمانی که فلفل ها را پودر کردید در بیرون نگهداری کنید تا رنگشان سیاه شود تا ساختار خشک و محکمی به دست آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *