کشاورزی

نحوه پرورش نخود

نخود

در این مقاله از سایت ده مپ به بررسی شرایط و نحوه پرورش نخود می پردازیم.

گیاه نخود، گیاهی یک ساله و بوته ای کوتاه از خانواده حبوبات است که بلندی بوته آن به حدود ۳۰ سانتی متر می رسد.

ساقه این گیاه پوشیده از تار های غده ای است. این گیاه دارای شاخه های نازک، برگ های ریز آن مرکب از ۱۳ تا ۱۷ برگچه کوچک، دندانه دار و گل های سپید می باشد.

معولا پرورش نخود در زمین های حاشیه بین النهرین و مدیترانه شرقی رواج داشت و نیز از آنجا به هند و سایر نقاط آسیای شرقی گسترش یافت.

پرورش نخود در ایران، در کوهپایه های زاگرس به ویژه در استان کرمانشاه رواج دارد.

 

خواص نخود

 

کاهش خطر حمله قلبی

نُخود به دلیل داشتن فولات زیاد باعث می شود که سطح آمینه بدن کاهش پیدا کند. در نتیجه خطر ابتلا به بیماری و حمله های قلبی کاهش پیدا می کند. بنابراین ; اگر می خواهید از خطر بیماری های قلبی رهایی پیدا کنید توصیه می شود که نخود مصرف کنید.

 

کاهش وزن

این نوع از حبوبات دارای فیبر زیادی می باشند. علاوه بر این پروتئین موجود در آن باعث می شود که احساس سیری کنیددر نتیجه گرسنگی را تا حدود زیادی کنترل می کند. اگر می خواهید وزن ایده آل خود را حفظ کنید می توانید آن را در دستور رژیمی خود قرار دهید.

 

پاکسازی کبد

این نوع از حبوبات دارای مقادیر زیادی از مواد معدنی می باشد. علاوه بر این، دارای مولیبدن می باشد که برای سم زدایی بدن ضروری است. مولیبدن موجود در آن باعث می شود تا از عوارض مختلف مانند سردرد و سرگیجه جلوگیری شود و همچنین باعث می شود تا کبد شما پاکسازی شود.

 

درمان بی خوابی

این نوع از حبوبات دارای اسید آمینه، تریپتوفان و سرتونین به شمار می رود که نقش مهمی در تنظیم خلق و خو و خواب دارد.

به این صورت که مصرف تریپتوفان در شب ; سبب ایجاد آرامش و خواب آسوده در فرد می شود.

 

تقویت استخوان

این نوع از حبوبات دارای کلسیم و آهن است. علاوه بر این، دارای مواد مغذی و ویتامین هایی است که باعث تقویت استخوان ها می شود.

 

شرایط پرورش نخود

 

خاک و کود مناسب برای پرورش نخود

 

نخود بر اکثر خاک ها مخصوصا خاک های لومی که به اندازه کافی آهک دارد، رشد می کند و خاک هایی با بافت رسی و سنگین برای رشد این گیاه مناسب نمی باشد.

این گیاه برای افزایش رشد و محصول بیشتر نیاز به کود های فسفر و پتاس دارد و نیز زمانی که گیاه نیاز به منیزیم داشته باشد از سنگ آهک دولومیت که حاوی کلسیم و منیزیم است استفاده می شود.

علاوه بر این، برای پرورش نخود در هر هکتار ۲۰ کیلوگرم کود ازت هم مصرف می شود.

 

دما مناسب برای پرورش نخود

این گیاه مقاوم به خشکی است و نیاز به آب و هوای سرد و خشک دارد. این گیاه در دمای ۲ تا ۵ درجه سانتی گراد جوانه می زند و تا دمای منفی ۸ درجه سانتی گراد را تحمل می کند و دمای مناسب برای پرورش نخود ۲۵ درجه سانتی گراد است.

 

آبیاری مناسب برای پرورش نخود

فاصله آبیاری این گیاه، بسته به شرایط آب و هوایی و اقلیمی هر منطقه تعیین می شود و نیز آبیاری بیشترین تاثیر را در گل دهی گیاه دارد. به عبارت دیگر ; این گیاه بین ۱۱۰ تا ۲۰۰ میلی لیتر آب مصرف می کند.

علاوه بر این، این گیاه می تواند آب را از اعماق بیش از ۱۵۰ سانتی متر خاک جذب کند و بیشترین جذب آب از عمق ۶۰ سانتی متری خاک که بیشتر ریشه ها در آنجا قرار دارد، انجام می شود.

 

شرایط پرورش نخود

 

به این نکته توجه داشته باشید که رشد این گیاه نامحدود است و آبیاری را هنگامی که غلاف ها به قهوه ای متمایل به زرد یا کرمی تغییر رنگ دهند، قطع کنید.

 

معرفی انواع بذر های نخود

بذر هاشم و آرمان

نخود هاشم در مقایسه با نخود کوروش که بومی گلستان است عملکرد بیشتری دارد و نسبت به بیماری برق زدگی هم مقاوم است.

عملکرد این نوع بذر ۲۰۰۰ کیلوگرم در هر هکتار است. ارتفاع آن ۷۵ سانتی متر است و در سالهای پر باران به ۱۱۰ سانتی متر می رسد.

در مناطق معتدل و نیمه گرمسیری مانند استان های گلستان ; ایلام، لرستان، کرمانشاه و شهرستان گچساران در کشت پاییزه توصیه می گردد.

بذر آرمان در مقایسه با بذر هاشم عمکرد بیشتری دارد.

به این صورت که عملکرد این نوع بذر در هر هکتار ۱۶۵۱ کیلوگرم می باشد. به این صورت که در مناطقی مانند کرمانشاه، ایلام و کهگیلویه و بویر احمد به ارتفاع ۵۵ سانتی متر می رسد و نیز در استان گلستان به ارتفاع ۱۰۲ سانتی متر می رسد.

این نوع بذر در تاریخ ۱۵ آبان تا نهایت ۱۵ آذر کاشته می شود و مقدار بذر مورد نیاز در هر هکتار ۷۸ تا ۹۰ کیلوگرم است.

 

 

بذر سارال و آتا

ویژگی های این نوع بذر پر محصول بودن، مقاوم در برابر سرما، تحمل به بیماری برق زدگی و پروتئین ۲۶ درصد است.

این نوع بذر که تحمل خوبی نسبت به سرما دارد ;موجب توسعه کشت پاییزه در کشور خواهد شد.

با توجه به اینکه در چنین مناطقی کشاورزان به طور سنتی نخود را به صورت بهاره کشت می نمایند، به دلیل برخورد مراحل حساس رشد با خشکی و گرمای اواخر بهار، عملکرد نخود در واحد سطح پایین بوده و ضمنا به دلیل نوسانات در میزان و پراکنش بارندگی های بهاره در مناطق، تولید نخود در وضعیت ناپایداری قرار دارد.

 

کشت پاییزه نخود سارال در چنین مناطقی به طور متوسط سبب افزایش عملکرد به میزان ۲۰ درصد در واحد سطح شده و این نوع بذر از پایداری تولید نیز برخوردار است که در مجموع این امر باعث افزایش متوسط تولید نخود در این مناطق خواهد شد.

 

بذر جدید و پر محصول آتا، دارای تیپ بوته ای ایستاده و ارتفاع مناسب جهت برداشت با کمباین است.

این نوع بذر مورد پسند بازار از لحاظ وزن ; سفید بودن ; پروتئین و مقاوم به بیماری برق زدگی و فوزاریوم است. این نوع بذر جهت کشت پاییزه در دیم زار های مناطق مرتفع و سردسیر به کار می رود.

 

نحوه پرورش نخود

پرورش نخود

 

پرورش نخود در زمین زراعی از طریق بذر

 

بهترین زمان پرورش نخود ; نیمه آبان تا نیمه آذر است. قبل از کاشت بذر ها را با استفاده از مواد قارچ کش ضدعفونی کنید.

سپس بذر ها را در فاصله های ۷ تا ۱۳ سانتی متری، در ردیف هایی با فاصله ۲۰ تا ۲۵ سانتی متری بکارید. ( رشد نُخود از زمان کاشت بین ۹۰ تا ۱۰۰ روز طول می کشد.)

 

برای پرورش نخود بر روی زمین زراعی می توان پس از آماده سازی زمین ; بذر ها را با دست روی خاک پاشید و سپس با ابزار سنتی ; زیر خاک برد و یا اینکه می توان از ابزار مکانیزه استفاده کرد که عمق بذر ذر خاک; میزان رطویت و مواد معدنی دقیق تر رعایت می شود.

علاوه بر این ; سرعت مراحل کاشت، داشت و برداشت بسیار بالا می رود.

 

پرورش نخود در گلدان از طریق بذر

 

از آنجایی که نشاء های نخود به سادگی قابل انتقال نیستند، استفاده از گلدان های قابل تجزیه که در خاک کاشته می شوند ; توصیه می شود. بهتر است در هر گلدان یک بذر کاشته شود.

برای این منظور بذر را در عمق ۲/۵ تا ۵ سانتی متری قرار دهید.

 

بذر ها را هر روز به آرامی، روزی یک بار آبیاری کنید. به این نکته توجه داشته باشید که اگر هوا گرم بود، روزی دو بار بذر ها را آبیاری کنید و گلدان ها در جایی قرار دهید که مقدار زیادی نور مستقیم خورشید دریافت کنند.

علاوه بر این ; تا زمان جوانه زدن ; سطح خاک را مرطوب نگه دارید.

 

نحوه برداشت نخود

زمان برداشت نخود هنگامی است که زیر دندان بشکند اما له نشود . هر چه دانه های نخود بزرگ تر می شوند، سخت تر می شوند.

برداشت نخود با کمباین صورت می گیرد که به همین منظور از مواد شیمیایی مناسب برای هر چه زودتر خشک شدن دانه ها استفاده می شود.

 

برداشت نخود

انبار کردن نخود زمانی صورت می گیرد که رطوبت دانه ها کمتر از ۱۶ درصد باشد و بهترین روش خشک کردن آن جریان طبیعی هوا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *