مقالات

نحوه پرورش کاهو

کاهو

در این مقاله از سایت ده مپ به بررسی شرایط و نحوه پرورش کاهو می پردازیم.

این گیاه، یکی از قدیمی ترین سبزی های دنیا است که منشا آن در هندوستان و آسیای مرکزی می باشد. پرورش کاهو ازشش قرن قبل از میلاد در ایران رواج داشت.

پرورش کاهو در ایران، در شهرستان جیرفت در جنوب کرمان انجام می شود. علاوه بر این، پرورش کاهو در فصل بهار و پاییز در اطراف تهران، خوزستان و مناطق شمالی کشور رواج دارد.

خواص کاهو

زیبایی پوست

ویتامین A موجود در کاهو باعث افزایش گردش خون در پوست صورت می گردد و نیز فیبر موجود در آن به طور طبیعی پوست صورت را درخشان تر می کند. علاوه بر این ویتامین A ،C و پتاسیم موجود در آن برای پیشگیری و درمان جوش صورت مفید هستند.

لاغری و کاهش وزن

کاهو یکی از سبزیجاتی است که با کالری پایین و فیبر بالا باعث کاهش اشتها شده و به لاغری و کاهش وزن کمک می کند. علاوه بر این، آب و فیبر موجود در آن نفخ و تجمع آب در بدن را از بین می برد و باعث لاغری و کاهش وزن می شود.

نوزادان و کودکان

ویتامین C موجود در آن برای تقویت سیستم ایمنی بدن نوزادان و کودکان مفید می باشد و نیز ویتامین A موجود در آن برای تقویت بینایی و جلوگیری از عفونت های چشمی در کودکان مفید می باشد.

مقادیر بالای آهن معدنی موجود در آن برای تولید هموگلوبین و درمان کم خونی در نوزادان و کودکان مفید می باشد. تغذیه نوزادان و کودکان با آب کاهو برای کاهش میکروب های عفونی در بدن مفید می باشد. بنابراین، بهتر است نوزاد و کودک خود را با آب کاهو و یا کاهوی بخار پز شده تغذیه کنید.

بدنسازی

این گیاه یکی از سبزیجاتی است که در کنار تمرینات بدنسازی به رشد عضله کمک می کند. به عبارت دیگر، پروتئین موجود در آن برای عضله سازی در بدنسازی موثر می باشد.

درمان بی خوابی

تحقیقات نشان داده است که مغز کاهو حاوی لاکتوکاریوم است که اثرات آرام بخش داشته و باعث بهبود کیفیت خواب در افراد می شود.

شرایط پرورش کاهو

خاک و کود مناسب برای پرورش کاهو

این گیاه در محدوده وسیعی از خاک ها رشد می کند. خاک هایی با قابلیت نگهداری رطوبت و زهکشی کافی، مانند خاک های شنی لومی یا خاک های آلی، برای پرورش کاهو طلوب هستند. این گیاه به فشردگی و اسیدیته خاک حساس است.

این گیاه برای رشد به کود فراوانی نیاز دارد. به این صورت که در اواخر پاییز مقدار ۴۰ تن کود حیوانی پوسیده را در یک هکتار خاک بخش کنید و با شخم عمیق آن را زیر و رو کنید. سپس دو هفته قبل از کاشت مقدار ۵۰۰ تا ۴۰۰ کیلوگرم در هکتار کود ازته را در سر تا سر زمین بخش نمایید. به این نکته توجه داشته باشید که می توانید کود ارته را در دو نوبت، نیمی قبل از کاشت و نصف دیگر در زمان رویش به گیاه داده شود.

دما مناسب برای پرورش کاهو

کاهو گیاهی دو ساله و مقاوم به سرما است که محصول آن در میانگین دمای ۱۰ درجه سانتی گراد در روز و ۵ درجه سانتی گراد در شب تشکیل می شود. این گیاه تا دمای صفر درجه را نیز تحمل می کند، بنابراین از نظر آب و هوا پرورش کاهو در منطقه خنک هم امکان پذیر است. به این نکته توجه داشته باشید که دمای پایین تر از صفر درجه باعث می شود که سطح برگ ها برجسته و تاول مانند شوند.

گرما و خشکی زیاد باعث می شود که این گیاه سریع وارد مرحله گل دهی شود و در نتیجه کیفیت خوراکی محصول کاهش یابد. به این نکته توجه داشته باشید که در مناطق گرم، این گیاه در فصل پاییز و زمستان کاشته می شود و در مناطق سرد آن را در اوایل بهار می کارند.

آبیاری مناسب برای پرورش کاهو

تعداد دفعات آبیاری زمین با توجه به بافت خاک، طول فصل رشد و دماهای فصل رشد متفاوت است. ممکن است آبیاری در خاک های سنگین و خنک و در آب و هوای خنک دو دفعه و یا در خاک های گرم و در طی دوره هایی با دمای نسبتا بالا به صورت هفتگی صورت گیرد.

نحوه پرورش کاهو

پرورش کاهو

بذر

پیش از آنکه بذر های این گیاه را بکارید، مکانی پیدا کنید که آفتابی باشد و نیز اطمینان حاصل کنید که خاک آماده است. به این صورت که خاک باید نرم و نفوذ پذیر باشد تا بدون آن که خیس بماند، رطوبت خود را حفظ نماید. برای حاصلخیزی خاک، یک هفته پیش از آن که بذر گیاه را بکارید، به خاک کود حاوی مواد ارگانیک اضافه کنید و نیز از آنجا که بذر های کاهو بسیار کوچک هستند، بستر آنها باید به خوبی شخم زده شود.

اگر می خواهید بذر ها را مستقیما بکارید، می توانید به محض اینکه زمین آماده می شود کار خود را شروع کنید و یا اگر می خواهید محصولتان سریع تر به بار بنشیند، ۴ تا ۶ هفته پیش از آخرین سرمای بهاری بذر ها را در مکانی سر پوشیده بکارید.

از آنجایی که بذر ها در دمای ۱۲ درجه سانتی گراد تا ۱۸ درجه سانتی گراد بهترین جوانه دهی را دارند و در طول ۷ تا ۱۰ روز نمایان می شوند. سپس می توانید آنها را پس از آنکه دمای خاک به ۴ درجه سانتی گراد رسید بکارید. بذر ها باید در عمق ۶ تا ۱۲ میلی متری خاک کاشته شوند و باید زمانی که بذر ها ۳ تا ۴ برگ بزرگ در آوردند، انواع ضعیف تر حذف شوند تا فضا برای رشد گیاهان قوی تر فراهم شود و بین هر ردیف از گیاهان ۳۰ تا ۳۸ سانتی متر فاصله باشد.

به این نکته توجه داشته باشید که رشد این گیاه بین ۷۵ تا ۸۵ روز طول می کشد.

نحوه برداشت کاهو

کاهو باید زمانی که کاملا بزرگ شد، چیده شود. البته نباید کاملا رسیده باشد به دلیل اینکه برگ ها زمانی که لطیف و جوان هستند، طعم خیلی خوبی دارند. برای این منظور می توانید قبل از اینکه کاهو ها کاملا برسند، برگ های رسیده تر را جدا کنید و صبر کنید تا برگ های موجود در وسط گیاه به رشد خود ادامه دهند.

در برداشت کاهو می توانید برگ های بیرونی را بچینید تا گیاه را به طور کامل از خاک در بیاورید و یا گیاه را از فاصله ۲/۵ سانتی متری از سطح خاک ببرید. به این نکته توجه داشته باشید که کاهو را به هنگام صبح و در زمانی که هنوز در معرض نور خورشید قرار نگرفته است، بچینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *