مقالات

نحوه پرورش فندق

فندق

در این مقاله از سایت ده مپ به بررسی شرایط و نحوه پرورش فندق می پردازیم.

پرورش فندق به حدود ۹۰۰۰ سال پیش بر می گردد و اولین نشانه ها از پرورش فندق در جهان در کشور اسکاتلند بوده است. انواع مختلفی از فندق از قرن ۱۶ به بعد کشت شده است و منجر به افزایش تنوع در انواع این گونه در قرن ۱۹ شده است.

استان گیلان هر ساله حدود ۸۵ درصد از کل فندوق ایران را تولید و عرضه می کند و به همین دلیل گیلان را مرکز تولید و پرورش فندق در ایران می دانند. این در حالی است که پرورش فندق در ایران در دو استان مازندران و قزوین هم رایج است. به طوری که باغ های الموت قزوین و نیز باغ های شهرستان های رودسر، تالش و آستارا از معروف ترین مکان های پرورش فندق در ایران هستند.

خواص فندق

سلامت قلب

فندق دارای چربی غیر اشباع می باشد و کلسترول آن صفر است. چربی های غیر اشباع باعث می شود تا کلسترول خوب در شما افزایش پیدا کند. در واقع یک مشت از این آجیل می تواند ۵۰ درصد منیزیم روزانه شما را تامین کند که برطرف کردن نیاز منیزیم باعث تنظیم میزان کلسیم می شود و کنترل کلسیم باعث می شود که سلامت قلب شما تضمین شود.

پیشگیری از پیری زودرس

ابن آجیل دارای ویتامین های E و A و C می باشد که جرو آنتی اکسیدان های قوی محسوب می شود و این ویتامین ها برای از بین بردن چین و چروک پوست استفاده می شود و باعث می شود تا علائم پیری بر روی پوست شما به تاخیر بیفتد.

مناسب برای بیماران تالاسمی

برای بیماران مبتلا به تالاسمی کلسیم مفید است و افرادی که به این بیماری گرفتار هستند با مشکلات شکننده بودن استخوان ها دست و پنجه نرم می کنند. مصرف این نوع آجیل باعث تقویت سیستم اسکلتی بدن می شود زیرا دارای مقادیر زیادی کلسیم است.

جلوگیری از لخته شدن خون

ویتامین k برای بدن حیاتی است به دلیل اینکه باعث جلوگیری از لخته شدن خون می شود. این نوع آجیل دارای ویتامین K فراوانی می باشد که این ویتامین با کمک سنتز پلاکت ها مانعی برای از دست دادن خون می شود.

بهبود بیماری آنژین

ویتامین E و C موجود در این نوع آجیل برای بهبود مشکل درد سینه و آنژین مفید می باشد.

شرایط پرورش فندق

خاک و کود مناسب برای پرورش فندق

خاک های رسوبی، رسی و شنی برای رشد این گیاه مناسب هستند و میزان آهک موجود در خاک باید کمتر از ۱۰ درصد باشد زیرا ریشه این گیاه در خاک خفه می شود و از بین می رود و به همین دلیل باید خاک سبک و با زهکشی خوب داشته باشید تا گیاهتان رشد خوبی داشته باشد.

برای تقویت گیاه می توانید از کود های ۲۰-۲۰-۲۰ و ۲۰-۳۰-۲۰ و نیز از کود های ارگانیک استفاده کنید.

دما مناسب برای پرورش فندق

این گیاه به زمستان نسبتا سرد و تابستان خنک نیاز دارد. به عبارت دیگر، برای رشد و تکامل میوه این گیاه، تابستان خنک و طولانی از تابستان گرم و طولانی مناسب تر است. این گیاه برای رفع نیاز سرمایی باید مدت نسبتا طولانی در معرض سرمای متوسط قرار گیرد و برای رفع این نیاز ۱۷۰۰-۸۰۰ ساعت به دمای کمتر از ۷ درجه سانتی گراد نیاز دارد.

قرار گرفتن درخت در دمای کمتر از منفی ۲۵ درجه سانتی گراد خطر یخ زدن و از بین رفتن چوب درخت را به دنبال دارد. علاوه بر این دمای کمتر از منفی ۱۰ درجه سانتی گراد سبب سرمازدگی و نابودی فندق شده و سر شاخه های جوان فندق در دمای کمتر از منفی ۴ درجه سانتی گراد از بین می روند.

آبیاری مناسب برای پرورش فندق

این گیاه به آبیاری منظمی نیاز دارد. قبل از هر آب دهی سطح خاک را چک نمایید و در صورت خشک شدن مجدد آب دهی را انجام دهید. هر ۴ روز یک بار آب دهی برای گیاه مناسب است.

نحوه پرورش فندق

پرورش فندق

بذر

مرحله اول

میوه های فندوق را در اواخر تابستان پس از اینکه پوسته آنها سفت شد و به رنگ قهوه ای متمایل به قرمز در آمد، جمع آوری کنید و از جمع آوری میوه های خسارت دیده و دارای نشانه پوسیدگی اجتناب کنید.

مرحله دوم

برای پرورش فندق، ابتدا اطراف میوه های فندُق را با سوهان نرم بسائید تا استحکام پوسته ضخیم خارجی تضعیف گردد تا عمل جوانه زنی آسان شود. به این نکته توجه داشته باشید که هنگام سوهان زدن، نباید به دانه ها آسیب وارد شود. سپس میوه های فندوق را به مدت ۲۴ ساعت در یک سطل حاوی آب سرد قرار دهید و تمامی فندق هایی که در سطح آب قرار می گیرند را جدا سازید و دور بیاندازید زیرا جوانه نخواهند زد.

مرحله سوم

میوه های فندق را به طور جداگانه در گلدان حاوی مخلوطی از شن و کمپوست، در عمق ۵- ۲ سانتی متر بکارید. به عبارت دیگر، عمق کاشت را معادل دو برابر قطر آنها انتخاب کنید. سپس گلدان ها را در تمام طول فصل زمستان، در دمای ۴-۰ درجه سانتی گراد داخل یخچال قرار دهید.

به این ترتیب باید به مدت ۴ تا ۲ ماه تحت شرایط خنک واقع شوند و هر گاه احساس کردید که خاک سطح گلدان به ضخامت ۳ سانتی متر خشک شده است، نسبت به آبیاری آن اقدام کنید و هیچ گاه اجازه ندهید که خاک گلدان کاملا خشک شود زیرا مجددا به حالت خواب فرو می روند و جوانه زنی با مشکل همراه می گردد.

مرحله چهارم

گلدان ها را پس از سپری ساختن خواب بذر، به شرایط گرم و روشن منتقل سازید و شرایط نیمه سایه را برای بهتر سبز شدن مهیا سازید. بهتر است دمای روزانه حدود ۲۶ درجه سانتی گراد و دمای شبانه حدود ۲۱ درجه سانتی گراد باشد. علاوه بر این، میزان رطوبت خاک بستر را حداقل روزی یک بار بررسی کنید تا مشکلی از نظر کمبود رطوبت جهت جوانه زدن بذر ایجاد نشود

مرحله پنجم

سبز شدن بذر فندق را به مدت ۳۰ روز تحت نظر بگیرید تا گیاهچه را یک هفته پس از سبز شدن در معرض جریان آرام هوا قرار دهید و شرایط نیم سایه را حفظ کنید. سپس گیاهچه ها را در اوایل پاییز برای مدت ۲ هفته در معرض تابش مستقیم خورشید قرار دهید و بعد در بستری با رطوبت کافی و میزان اسیدیته خنثی تا نیمه اسیدی  بکارید.

در پرورش فندق به این نکته توجه داشته باشید که بخش های مختلف نهال ها را مرتبا بررسی نمایید تا با مشاهده آفات خطرناکی نظیر کنه ها بتوانید به سمپاشی به موقع با حشره کش های مناسب اقدام کنید.

شرایط زمین کاشت

برای پرورش فندق، انتخاب محل مناسب برای کاشت نهال های فندق باید به گونه ای باشد که در مواجه با باد شدید قرار نگیرند زیرا گل های فندُق نسبت به وزش باد شدید حساس هستند. به این نکته توجه داشته باشید که حداقل از دو گونه مختلف از نهال های فندق بهره گیرید تا خود گرده افشانی گل ها امکان پذیر گردد.

فاصله بین نهال های گونه های مختلف فندُق نباید بیش از ۱۵/۴ متر باشد. خاک بستر باید از عمق و تهویه کافی برخوردار باشد زیرا ریشه های این گیاه قادر به نفوذ تا عمق ۳-۱ متر می باشد. گودال هایی با عمق و پهنای ۱۵ سانتی متر حفر نمایید. به طوری که عریض تر از حجم ریشه نهال های این گیاه باشد.

برای پرورش فندق، حدود ۲ سانتی متر از کمپوست مواد آلی نظیر خاک اره، خرده های علف یا ضایعات سبزیجات را در کف گودال ها بریزید. و حدود ۲ سانتی متر از خاک سطحی را بر روی کمپوست اضافه کنید و آنها را با یکدیگر مخلوط کنید تا رشد ریشه های جدید با سهولت انجام پذیرد و سپس با آب کافی مرطوب کنید.

نهال ها را به زمین زراعی خود انتقال دهید و برای کاشت آماده سازید. به این صورت که ریشه های نهال را در گودال ها قرار دهید، فضای باقی مانده را با خاک پر کنید و بلافاصله آبیاری نمایید.

در پرورش فندق، هر هفته ۱ الی ۲ مرتبه به آبیاری نهال های کاشته شده در تکمیل بارندگی ها بپردازید و این عمل در طول فصل بهار، تابستان و اوایل پاییز تداوم بخشید و به این نکته توجه داشته باشید که رطوبت کافی به عمق ریشه ها تا شعاع ۶۰ سانتی متر از طوقه نهال ها برسد. به نهال ها در سال اول و دوم دو مرتبه کود دهید اما در سال های بعد به یک بار کود دهی اکتفا نمایید.

نحوه برداشت فندق

برداشت فندق

گل دهی فندُق ۳ تا ۴ سال پس از کاشت صورت می گیرید، ولی معمولا بار دهی از سال ۵ یا ۶ شروع می شود و نیز مدت بار دهی ۱۰ تا ۲۰ سال است. شاخه هایی که طول آنها ۱۶ تا ۲۵ سانتی متر است بیشترین ظرفیت بار دهی را دارند.

میوه های فندق پس از رسیدن، پوسته سبزشان از رنگ سبز به رنگ قهوه ای فندقی تغییر می کند و بر روی زمین می ریزند. به این نکته توجه داشته باشید که این میوه ها در اثر رطوبت خاک، تغییر رنگ می دهند. از این رو برای جلوگیری از تغییر رنگ، در اولین فرصت پوست میوه ها باید جدا شود و نیز میوه ها در طول فصل باید ۲ تا ۳ بار جمع آوری شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *