مقالات

نحوه پرورش ذرت

ذرت

در این مقاله از سایت ده مپ به بررسی شرایط و نحوه پرورش ذرت می پردازیم.

ذرت از گیاهان بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است. پرورش ذرت در ایران تا چندین سال پیش کمتر مورد توجه بود و اکثرا آن را به عنوان زراعت فرعی کشت می کردند. اما در سال های اخیر با توجه به پی بردن به نقش مهم ذرت در تامین غذای انسان، دام و طیور، سطح زیر کشت آن شدیدا افزایش یافته و به عنوان یکی از زراعت های مهم و اصلی مطرح شده است.

مهمترین مناطق پرورش ذرت در ایران استان های مغان، اردبیل، مازندران، گرگان و اطراف تهران می باشد.

خواص ذرت

جلوگیری از یبوست

فیبر موچود در این گیاه، به افزایش سلامتی بدن کمک می کند. به این صورت که خطر ابتلا به یبوست و بواسیر را کاهش می دهد علاوه بر این، به تولید باکتری مفید برای مبارزه با این وضعیت نیز کمک می کند.

جلوگیری از بیماری های قلبی

روغن این گیاه دارای اثر ضد آتروژنیک بر سطح کلسترول است. بنابراین می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش دهد. به عبارت دیگر، این روغن حاوی اسید های چرب امگا ۳ و امگا ۶ می باشد. بنابراین اسید های چرب امگا ۳ می تواند به مهار کلسترول بد کمک می کند و سپس به بخش های اتصال باز گردد. در نتیجه انسداد عروق را کاهش داده و فشار خون را پایین می آورد و احتمال سکته قلبی را کاهش می دهد.

سلامت چشم

زئازانتین لوتئین موجود در این گیاه ار اکسید شدن پروتئین چشم جلوگیری می کند و علاوه بر این، به کاهش لکه زرد چشم کمک می کند و نیز ویتامین A تولید شده از بتاکاروتن موجود در این گیاه، بینایی را بهبود می بخشد.

جوان سازی پوست صورت

مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و ویتامین C موجود در این گیاه به کاهش چین و چروک کمک کرده و باعث جوان سازی پوست صورت می شود.

جلوگیری از سرطان

این گیاه به دلیل داشتن ترکیبات فنولیک و اسید فرولیک می تواند با تومور های سینه و کبد مبارزه کند.

شرایط پرورش ذرت

خاک و کود

پرورش ذرت در خاک هایی با بافت لومی، عمیق و نفوذ پذیری مناسب بیشترین عملکرد را دارد و نیز میزان اسیدیته خاک بین ۶ تا ۷ باشد. علاوه بر این، این گیاه نسبت به شوری خاک حساس و باید از کاشت آن در این نوع اراضی جلوگیری کرد.

کلیه کود فسفات و نیتروژن و در صورت نیاز سولفات روی و ۱۰۰ کیلو گرم کود اوره را قبل از کاشت به خاک اضافه کنید.

دما و نور مناسب

این گیاه برای رشد باید در معرض نور خورشید قرار بگیرد. مناسب ترین درجه دما برای در طول دوره رشد بین ۳۰ تا ۳۵ درجه سانتی گراد می باشد و در صورتی که دما بیش از ۴۰ درجه سانتی گراد شود، جذب آب مشکل خواهد گردید. حتی در شرایط آبیاریبه دلیل تبخیر بد منجر به سوزانده شدن حاشیه برگ ها می شود و چنانچه این زیادی درجه حرارت در زمان گل دهی اتفاق افتد میزان تلقیح کاهش می یابد و با افت عملکرد مواجه می گردد.

آبیاری

نیاز آبی پرورش ذرت، در کشت اول در حدود ۸۰۰۰ متر مکعب و در کشت دوم ۶۵۰۰ متر مکعب است. نوبت آبیاری با توجه به نوع خاک و شرایط آب و هوا از هفت تا ۱۲ روز یک بار متغییر می باشد. کمبود آب در مرحله ظهور سنبله ها باعث می گردد که تلقیح به طور کامل در ذرت انجام نگیرد. به عبارت دیگر، مرحله بین ظهور سنبله ها تا پایان پر شدن دانه ها از مواد غذایی حساس ترین مرحله زندگی ذرت نسبت به آب می باشد.

مرحله بحرانی ذرت نسبت به آب و مدت آن ۵۰ روز می باشد.

نحوه پرورش ذرت

پرورش ذرت

بذر

ابتدا یک مکان مناسب برای نگهداری بذر های ذرت انتخاب کنید و به این نکته توجه داشته باشید که این گیاه باید در محیط هایی کشت شود که قبلا در آن کاشت بادمجان، گوجه فرنگی و یا محصولاتی که به مراقبت زیاد نیاز دارند، انجام نشده باشد.

مکان انتخاب شده را از نظر نور مورد بررسی قرار دهید. به عبارت دیگر، پرورش ذرت به منطقه پر نور نیاز دارد و علاوه بر این بهتر است این محدوده در منطقه وزش باد شدید قرار نداشته باشد. همچنین ذرت تحمل سرما را ندارد و در دمای بین ۱۶ تا ۳۴ درجه سانتی گراد قابل رشد می باشد. پس بهتر است در مکانی کاشته شود که از نظر دمایی مناسب باشد.

خاک باید قبل از پرورش ذرت آماده شود. یعنی به وسیله شخم زدن همگون و یکدست گردد. این گیاه برای جوانه زنی و ثمر دهی به مواد مغذی متکی می باشد. به عبارت دیگر، در صورت غنی نبودن خاک آن را با کود تغذیه کنید. بعد از کود دهی آبیاری را انجام دهید. به طوری که این آبیاری فرصت شگل گیری خاک کناسب قبل کشت از کشت را فراهم می کند.

آماده کردن خاک معمولا ۲ تا ۴ هفته قبل از پرورش ذرت انجام می گیرید. بافت خاک باید سبک باشد و از نظر زهکشی در حد عالی باشد زیرا این گیاه به نسبت زیادی آبیاری می شود بنابراین نبود یک خاک با زهکشی مناسب شرایط غرقابی شدن و پوسیدگی گیاه را فراهم می کند.

ردیف های لازم برای پرورش ذرت باید به شکل جوی و پشته باشد به این صورت که فاصله بین ردیف های کاشت بین ۶۱ تا ۷۶ سانتی متر باشد و نیز بذر ها را در عمق ۵/۲ تا ۵ سانتی متر بکارید و بین آنها حدود ۲۲ تا ۳۰ سانتی متر فاصله بگذارید.

بعد از گذشت یک هفته جوانه ذرت سر از خاک در می آورد. اگر جوانه ها با تراکم بالا رشد کرده اند، بهتر است تنک سازی در ردیف های ذرت را انجام دهید. به گونه ای که جوانه های ضعیف از فضای کشت حذف گردند. زمانی که جوانه ها به اندازه ۲۵ سانتی متر مرتفع شدند، کود حاوی نیتروژن به آن را اضافه کنید.

در پرورش ذرت عمل کود دهی هر ۳۰ روز یک بار انجام می گیرید و به این نکته توجه داشته باشید که آبیاری ذرت نیز به اندازه کود دهی آن اهمیت دارد زیرا در صورت نبود آبیاری مطلوب، گوش مناسب برای ذُرت شکل نخواهد گرفت. به این نکته توجه داشته باشید که رشد کامل این گیاه بین ۶۰ تا ۱۰۰ روز طول می کشد.

 برداشت ذرت

برداشت ذرت

منگوله دار شدن ذرت، نشان دهنده ی آن است که گوش ها در رشد قابل توجهی دیده می شوند و بعد از ۲۱ روز می توانید اقدام به برداشت کنید. برای برداشت، منگوله باید خشک شده باشد. علاوه بر این، گوش ذرت از فسمت ساقه کمی منفصل شده باشد و گوش ها مستحکم و پر شده باشند و نیز با دست زدن به دانه ها، شاهد شکستن آنها باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *