مقالات

نحوه پرورش کلم بروکلی

کلم بروکلی

در این مقاله از سایت ده مپ به بررسی شرایط و نحوه پرورش کلم بروکلی می پردازیم.

قدمت کلم بروکلی به دوران امپراطوری روم بر می گردد. این سبزی که وحشی و بومی سواحل اروپا بود، در اوایل دهه ۱۹۰۰ توسط مهاجرهای ایتالیایی به شمال کالیفرنیا در ایالات متحده آمریکا برده شد.

پرورش کلم بروکلی در ایران، در جنوب شرقی شیراز در شهرستان جهرم صورت می گیرد به طوری که این استان با پنج هکتار بیشترین میزان کاشت این محصول را به خود اختصاص داده است.

خواص کلم بروکلی

اختلالات معده

بروکلی سرشار از فیبر است، ماده ی رژیمی اصلی که با درمان یبوست می تواند تقریبا تمام اختلالات معده را درمان کند به این صورت که فیبر به حجم غذا می افزاید، آب را حفظ می کند و باعث حرکت سالم روده می شود. علاوه بر این، منیزیم و ویتامین های موجود در آن نیز اسیدیته را درمان می کنند.

مراقبت از چشم و آب مروارید

زیگزانتین، فسفر و سایر ویتامین ها از جمله C و E و A  موجود در آن برای سلامت بصری بسیار مناسب هستند. این مواد از تخریب ماکولا و آب مروارید جلوگیری می کنند و در عین حال آسیب های ایجاد شده توسط تابش ها را نیز ترمیم می کنند.

سم زدایی

حضور ویتامین C، سلفور و آمینو اسید های خاصی، بروکلی را به یک سم زدای قوی تبدیل می کند. بروکلی به دفع رادیکال های آزاد و سمومی مانند اسید اوریک از بدن کمک می کند و به این ترتیب خون را پاکسازی می کند و از مشکلات مربوط به سموم، از جمله جوش، خارش، کهیر، التهاب مفاصل و سنگ کلیه جلوگیری می کند.

تقویت استخوان

مصرف بروکلی، با وجود کلسیم فراوان ( ۴۷ میلی گرم در هر ۱۰۰ گرم) و سایر مواد مغذی آن از جمله منیزیم، زینک و فسفر به ویژه برای کودکان، افراد کهنسال، زنان باردار یا مادران شیرده مفید است. دلیل این امر آن است که این افراد بیشترین احتمال پوکی استخوان، ضعف استخوان ها و دندان ها و فقر کلسیم را دارند.

تنطیم فشار خون

کروم، ماده ی معدنی مهمی که در بروکلی بسیار یافت می شود و به عملکرد مناسب انسولین و تنطیم قند خون کمک می کند و به این ترتیب فشار خون را تنظیم می کند.

شرایط پرورش کلم بروکلی

خاک و کود

کلم بروکلی در دامنه گسترده ای از خاک های قابل کشت است. از خاک های سبک شنی تا خاک های متوسط و لومی-رسی قابل کشت است. ولی همه این خاک ها باید دارای زهکشی مناسب باشند. pH خاک باید بین ۶ تا ۶/۵ باشد.

انتخاب برنامه غذایی مناسب برای کلم بروکلی به مقدار فسفر و پتاسیم قابل جذب خاک بستگی دارد. از کود های کامل ۵-۶-۵، ۶-۶-۶ و در مراحل پایانی ۱۰-۱۰-۸ استفاده شود. به این نکته توجه داشته باشید که از کود های فسفر، پتاسیم و گوگرد قبل از کاشت و از کود های کامل در فصل رویش نیز استفاده شود.

دما و نور

این نوع کلم از آن دسته گیاهانی است که حساسیت شدید به گرمای فصل تابستان دارد بنابراین، بهترین دما برای نگهداری و کاشت این نوع کلم، دمای ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتی گراد است.

این نوع کلم به نور کافی خورشید نیاز دارد و لازم است حداقل روزانه ۸ ساعت نور خورشید را دریافت کند.

آبیاری

این نوع کلم به ۲/۵ تا ۳/۵ سانتی متر آب در هفته احتیاج دارد. کم آبی باعث زمخت شدن ساقه ها  می شود. به این نکته توجه داشته باشید که در آب و هوای خشک به خوبی گیاه را آبیاری کنید و اگر فصل پاییز است، به طور یکنواخت و کم به آنها آب دهید.

نحوه پرورش کلم بروکلی

پرورش کلم بروکلی

بذر

۷ تا ۹ هفته قبل از آخرین سرما بذر ها در گلدان بکارید. به طور معمول بذر های بروکلی طی ۴ تا ۵ روز جوانه می زنند. بعد از جوانه زدن بذر ها، گلدان را در جایی که نور آفتاب یا نور لامپ به آن می خورد، قرار دهید.

دما را بین ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتی گراد نگه دارید و نیز خاک را نم دار نگه دارید ولی آن را مرطوب نکنید. برای جلوگیری از رشد زودرس گلچه های بروکلی، قبل از انتقال جوانه ها به زمین زراعی مطمئن شوید که اندازه مناسبی دارند، یعنی باید ۱۵ سانتی متر ارتفاع و ۲ تا ۴ برگ کامل داشته باشند.

قبل از انتقال آنها به زمین زراعی، آنها را به آب و هوای سرد عادت دهید. بروکلی های جوان را ۳ تا ۵ سانتی متر عمیق تر از چیزی که در گلدان کاشته بودید، در زمین زراعی خود بکارید. فاصله بین بروکلی ها باید ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر باشد و در ردیف هایی با فاصله ۶۰ تا ۹۰ سانتی متری کاشته شوند.

به این نکته توجه داشته باشید که اگر فاصله بروکلی ها را کم بگیرید، گلچه های آن کوچک تر می شوند. برای اینکه محصول خوبی داشته باشید باید دمای هوای محیط را برای بروکلی های جوان، یکنواخت نگه دارید.

به این صورت که اگر بروکلی هایتان برای دوره ای طولانی در شب در دمای منفی۱ درجه سانتی گراد و در روز بین ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی گراد باشند، گلچه های نابالغ و کوچک تولید خواهند کرد. برای جلوگیری از این مورد، در هوای سرد گیاهان را با پوشش پلاستیکی بپوشانید.

اگر می خواهید در پاییز بروکلی پرورش دهید، می توانید در شهریور یا مهر ماه، پرورش جوانه ها را در داخل خانه شروع کنید یا بذر ها را مستقیما در زمین زراعی خود بکارید و اگر در مناطق سردسیر زندگی می کنید، اواخر پاییز بذر ها را بکارید تا در فصل بهار آنها را برداشت کنید. ( رشد این گیاه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ روز طول می کشد.)

نحوه برداشت کلم بروکلی

برداشت کلم بروکلی

۱. زمانی که سر بروکلی و گلچه سفت هستند برداست باید انجام شود. صبر نکنید تا گلچه شروع به باز شدن کند و اندازه سر کلم بروکلی بالغ حدود ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر می باشد.

۲. سر مرکزی اصلی را از ساقه قطع کنید. به این صورت که برش را زاویه دار انجام دهید و برای برش از یک چاقوق تیز استفاده کنید، سر کلم بروکلی را حداقل با ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر از ساقه قطع نمایید و اجازه دهید تا شاخه های جانبی بر روی گیاه باقی بمانند.  این شاخه ها همچنان توسعه پیدا می کنند و برداشت تا زمانی که هوا خیلی سرد و گرم نشده است انجام پذیر است.

۳. کلم بروکلی های برداشت شده را در پلاستیک های سوراخ دار قرار داده و آنها را در یخچال بگذارید. زمانی که بروکلی ها به این طریق در یخچال ذخیره می شوند، عطر ، طعم و کیفیت خود را برای پنج تا شش روز حفظ می کنند. به این نکته توجه داشته باشید که کلم بروکلی ها را نشسته ذخیره کنید، درصورتی که آنها  را به صورت مرطوب ذخیره کنید، مدت زمان ذخیره سازی کاهش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *