مقالات

نحوه پرورش گلابی

گلابی

در این مقاله از سایت ده مپ به بررسی شرایط و نحوه پرورش گلابی می پردازیم.

گلابی درختی گلدار و از خانواده گل سرخیان است که دارای ۳۰ گونه و بومی شرق اروپا و آسیا است. عمده ترین کشورهای تولید کننده گلابی در جهان شامل چین، ایتالیا، آمریکا، آفریقای جنوبی و ژاپن می شود.

در کشور ایران تولید گلابی در استان هایی مانند تهران، خراسان، آذربایجان شرقی، اصفهان و قزوین انجام می شود.

خواص گلابی

کاهش وزن

خواص این میوه در کاهش وزن افراد بسیار موثر است. بعضی افراد از قند های طبیعی موجود در میوه ها و کالری آنها شکایت دارند. اما گلابی یکی از میوه های کم کالری است به این صورت که یک عدد گلابی متوسط حدود ۱۰۰ کالری دارد که فقط ۵ در صد از کالری مورد نیاز روزانه در یک رژیم غذایی سالم محسوب می شود.

این میوه دارای فیبر و مواد مغذی است که می تواند برای طولانی مدت افراد را سیر نگه دارد. به همین دلیل افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند، بیشتر از این میوه برای این منظور استفاده می کنند.

بهبود گردش خون

یکی از مهم ترین خواص این میوه بهبود سیستم گردش خون است. این میوه به دلیل میزان زیاد مس و آهن می تواند برای افرادی با مشکل کم خونی و یا افرادی با مشکل مواد معدنی مناسب باشد. به این صورت که مس ورود مواد معدنی به گردش خون را تسهیل می کند و افزایش میزان آهن سبب افزایش ساخت گلبول قرمز می شود.

با مصرف این میوه که میزان بالایی آهن و مس دارد می توانید خستگی، نقص شناختی، ضعف عضلات و سایر نقص های اندام ها پیشگیری کنید.

کاهش التهاب

ترکیبات آنتی اکسیدانی و فلاونوئیدی موجود در این میوه باعث درمان التهاب بدن و کاهش دردهای ناشی از التهاب می شود. از جمله این التهابات می توان به آرتریت روماتوئید، نقرس و بیماری های مشابه اشاره کرد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

این میوه سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین C است که موجب تحریک تولید گلبول های سفید می شود بنابراین، برای سیستم ایمنی بدن مفید است.

پوست

این میوه دارای میزان زیادی ویتامین A و ترکیبات آن مانند لوتئین و زیگزانتین است که باعث می شود اثرات پیری در پوست مانند چین و چروک و لکه های ناشی از سن کاهش پیدا کند.

شرایط پرورش گلابی

خاک و کود

خاک با بافت لومی یا لوم شنی برای کاشت مناسب است. در صورتی که از پایه های بذری استفاده شود باید عمق و نفوذ پذیری خاک مورد توجه قرار گیرید. این گیاه در خاک آهکی دچار رشد و بار دهی کم می شود. میزان اسیدیته مناسب برای گلابی بین ۷ تا ۷/۵ و میزان اسیدیته بالا باعث زردی و کاهش کلروفیل و ضعف گیاه می شود.

از کود NPK فسفر بالا ۱۰-۵۲-۱۰ در اول دوره کاشت به نسبت ۳ در هزار، از کود NPK کامل ۲۰-۲۰-۲۰ با نسبت ۳ در هزار و در مرحله آخر یک هفته مانده به چیدن میوه از کود NPK پتاس بالا ۳۶-۱۲-۱۲ یا ۳۰-۱۲-۱۲ به نسبت ۳ در هزار استفاده کنید.

دما و نور

درختان گلابی در تحمل سرمای زمستان به شکل متفاوتی عمل می کنند به نحوه ای که گونه های مختلف این درختان سرمای بین منفی ۲۵ تا منفی ۴۰ درجه را می توانند تحمل کنند. جوانه های گلابی در حدود ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ ساعت دمای زیر منفی ۷ درجه سانتی گراد نیاز دارند تا در بهار سال بعد بتوانند باز شوند و بار دهی داشته باشند. به همین دلیل در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری این گیاه قابل کشت نیست.

نور عامل بسیار مهمی در رشد و گلدهی درختان گلابی محسوب می شود به این صورت که این گیاه را باید جایی کاشت که به خوبی در تمام روز از نور مستقیم آفتاب بهره مند باشند زیرا کمبود نور از جمله دلایل عدم شکل گیری جوانه گل . با ریزش غنچه های گل در این درختان است.

آبیاری

سال اول پس از کاشت باید آبیاری درخت جوان باید به طور مرتب و به شکل عمیق انجام شود تا سیستم ریشه به خوبی گسترده و مستقر شود. بنابراین در طی فصل رشد دو بار در هفته نسبت به آبیاری این درختان اقدام نمایید.

آبیاری درختان بالغ را می توانید با فواصل بیشتری انجام داد و نیز آبیاری بیش از اندازه و ماندگاری رطوبت در خاک موجب زرد شدن برگ ها، ریزش آنها و پوسیدگی طوقه این گیاه می شود. از طرفی آبیاری نامناسب و کم گیاه نیز موجب خشکی نوک و حاشیه برگ ها، پژمردگی عمومی گیاه، ریزش غنچه ها و عدم شکل گیری میوه در مراحل اولیه رشد می شود.

نحوه پرورش گلابی

گلابی از طریق بذر تکثیر می شود و ۵ تا ۷ سال طول می کشد تا نهال به یک درخت تولید کننده میوه تبدیل شود. بنابراین می توانید به منظور کاهش زمان فرایند، نهال درخت گلابی را در اندازه کوچک تهیه کنید و در زمین زراعی پیوند بزنید. در این صورت درخت گلابی برای رشد به ۲ تا ۴ سال زمان نیاز دارد تا اولین میوه خود را بدهد.

بذر

برای پرورش گلابی به روش بذر ابتدا دانه های این میوه را در اوایل بهمن ماه از میوه ی آن جدا کنید و آنها را در یک ظرف آب بریزید. هر کدام از دانه ها که روی سطح آب شناور شد، از طرف خارج کنید و بقیه دانه ها را تمام شب در آب قرار دهید.

یک پلاستیک کود گیاهی مرطوب تهیه کنید. این کود باید آب و رطوبت را در خود حفظ کند و باعث جوانه زدن دانه شود. سپس حداقل ۴ دانه ی گلابی را در عمق ۵ الی ۸ سانتی متری از خاک بکارید. هر چه تعداد بیشتری دانه گلابی در خاک بکارید، شانس بیشتری برای جوانه زدن وجود خواهد داشت.

سپس کیسه ای که خاک و دانه های گلابی را در آن قرار داده اید را به مدت ۶۰ تا ۹۰ روز در کشوی فریزر قرار دهید. این کار باعث خنک شدن و آماده سازی دانه ها برای جوانه زدن می شود.

خاک داخل پلاستیک باید همواره مرطوب باشد. به این صورت که هر دو هفته یک بار باید به آن سر بزنید که اگر خشک شده بود، روی آن آب اسپری کنید. بعد از گذشت سه ماه پلاستیک را از فریزر بیرون بیاورید و آنها را قبل از کاشتن در خاک به مدت دو روز در آب گرم قرار دهید زیرا پوسته خارجی گلابی سفت شده است.

سپس یک گلدان پیدا کنید و داخل آن را از خاک مرطوب داخل کیسه پر کنید و هر چهار دانه را در چهار طرف گلدان در عمق ۱۳ میلی متری خاک قرار دهید و در طی دو هفته به اندازه ای که خاک مرطوب باشد به آن آب دهید و به این نکته توجه داشته باشید که کنار هر دانه را با خلال دندان علامت گذاری کنید تا دانه ها را گم نکنید.

گلدان را در جای گرم و نورانی قرار دهید. با این نکته توجه داشته باشید که هرچه نور بیشتری به خاک بخورد، خاک نیازمند آبیاری بیشتری می باشد تا زمانی که از هر نهال گیاه ۴ برگ به طور کامل رشد کند.

پس از رشد برگ ها، نهال ها آماده انتقال به زمین زراعی هستند و توجه داشته باشید که هنگام انتقال نهال ها، ریشه ی آن آسیبی نبیند. از اوایل اردیبهشت تا تیر ماه باید نهال ها را در خاک روی زمین بکارید زیرا زمان رشد ریشه فرا رسیده است.

زمین زراعتی را انتخاب کنید که دارای خاک مرطوب و اینکه روزی ۶ ساعت آفتاب به آن زمین بتابد. در این شرایط گلابی ها به خوبی رشد می کنند. برای امتحان خاک با زهکشی مناسب، گودالی به عمق و پهنای ۰/۳ متر انتخاب کنید و داخل آن را از آب پر کنید سپس هر یک ساعت یک بار به آن سر بزنید، اگر خاک به اندازه ی ۲/۵ تا ۷/۵ سانتی متر آب را در خود جذب کرده بود در نتیجه خاک زهکشی مناسب دارد.

نهال ها را در فاصله ی ۶ تا ۷/۵ متر از هم بکارید. برای کاشت تهال باید گودالی ۷/۵ متر عمیق تر و پهن تر از ریشه ی آن بکارید. نیازی به اضافه کردن کود نیست اما می توانید مقداری کمپوست را با خاک مرطوب مخلوط کنید و پای گیاه بریزید.

برای مدت یکسال، هفته ای یک بار به گیاه آب بدهید اما در فصل های گرم سال، بیشتر از سه بار نیاز به آب است و یک بار در سال کود دادن به گیاه کافی است به این صورت که اگر در یک فصل درخت بیشتر از ۰/۳ متر رشد کرد، در فصل بعدی کود کمتری به آن اضافه کنید.

برداشت گلابیبرداشت گلابی

تشخیص بهترین زمان چیدن گلابی، سخت است. اکثر ارقام گلابی را باید موقعی چید که هنوز سبز و سفت هستند. ولی تشخیص صحیح این مرحله نیاز به تجربه دارد و نیز توجه به نکاتی است که در زیر به آنها اشاره می شود.

به تدریج که میوه به مرحله رسیدن و تکامل نزدیک می شود، تغییراتی در ظاهر و درون آن رخ می دهد. اولین و بارز ترین این تغییرات، بزرگ شدن تدریجی حجم میوه است. همراه با این ازدیاد حجم، به تدریج بر میزان قند ها در نتیجه به شیرینی آن افزوده می شود.

همراه این تغییرات، میوه نیز نرم تر می شود و رنگ و عطر آن ظاهر می شود به این صورت که تغییر رنگ آن از سبز تیره به سبز روشن شروع می شود. سپس از سبز مایل به زردی، به زردی کامل که بر حسب ارقام و شرایط مختلف بالاخره به رنگ طلایی تغییر می کند. در این موقع میوه کامل رسیده و باید هر چه زود تر به مصرف برسد و گرنه فاسد خواهد شد.

بزرگی یا کوچکی میوه را نمی توان به عنوان معیاری برای رسیدن آن قرار داد زیرا ممکن است در روی یک درخت میوه هایی باحجم های متفاوت از یک درجه رسیدن برخوردار باشند. به عبارت دیگر، بهترین ضابطه برای تشخیص مناسب ترین زمان برای برداشت از این قرار است :

۱. مجموعه ای از تغییر رنگ.

۲. تغییر حجم و سفتی میوه.

۳. مجموع مواد جامد محلول شیره میوه که حاصل همه ی آنها، آبدار بودن میوه و افزایش قند آن خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *