مقالات

نحوه پرورش لیمو ترش

لیمو ترش

در این مفاله از سایت ده مپ به بررسی شرایط و نحوه پرورش لیمو ترش می پردازیم.

پرورش لیمو ترش در مناطق گرمسیر و در آب و هوای مدیترانه ای انجام می شود و تنها درختی است که تقریبا همیشه میوه، گل و برگ دارد. درخت لیمو که در برخی موارد ارتفاع آن به ۴ متر می رسد، دارای شاخه های بلند به همراه برگ های سبز پهن، مات و بیضی شکل است و گل های معطر آن از درون سفید و از بیرون ارغوانی رنگ هستند.

در حال حاضر کشور هند با تولید حدود ۱۶ درصد برزگ ترین تولید کننده لیمو ترش در جهان است و پس از آن مکزیک، آرژانتین، برزیل و اسپانیا است.

پرورش  لیمو ترش در ایران، در نواحی شمالی و جنوبی کشور انجام می شود. علاوه بر این، ایران در حال حاضر مقام اول در تولید و پروش لیمو ترش در حوزه مدیترانه ای به خود اختصاص داده است و مناطق جیرفت و کهنوج در کرمان و بخش هایی از استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و فارس از مراکز اصلی پرورش لیمو ترش در ایران محسوب می شوند.

خواص لیمو ترش

تقویت دستگاه ایمنی بدن

لیمو ترش سرشار از ویتامین C است. زمانی که مضطرب می شوید، یکی از اولین چیزهایی که در بدن شما کاهش می یابد، میزان ویتامین C در دسترس دستگاه ایمنی است به همین دلیل توصیه می شود که در روزهای پر استرس ویتامین C بیشتری مصرف کنید تا دستگاه ایمنی تقویت شود.

از بین بردن لکه های روی پوست

آنتی اکسیدان های موجود در لیمو نه تنها لکه های پوست را از بین می برد و کم می کند، بلکه چین و چروک پوست را هم کاهش می دهد. علاوه بر این لیمو می تواند جای زخم خای ایجاد شده روی پوست را محو کند.

کاهش فشار خون

فشار خون بالا می تواند منجر به ابتلا به وضعیت های خطرناکی مانند نارسایی کلیه، حمله قلبی یا سکته مغزی شود. با مصرف مرتب لیمو ترش می توانید فشار خون را کاهش دهید.

پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه

لیموها مقدار زیادی سیترات دارند که ثابت شده است به طور طبیعی مانع از تشکیل سنگ کلیه می شود. علاوه بر این، اگر به سنگ کلیه مبتلا شده اید می توانید با مصرف روزانه لیمو ترش آن را برطرف کنید.

کمک به سیستم گوارش

اگر یک لیمو ترش را به صورت کامل یعنی پوست و میوه آن را با هم مصرف کنید در آن صورت به سیستم گوارش خود کمک زیادی می کنید زیرا عمدتا لیمو ترش ها حاوی فیبر های حل شدنی هستند که به رشد باکتری های سالم روده کمک می کند و به حرکات منظم روده منجر می شود و نیز حاوی اسید سیتریک است که به هضم غذا کمک می کند.

شرایط پرورش لیمو ترش

خاک و کود مناسب برای پرورش لیمو ترش

برای پرورش لیمو ترش خاکی با زهکش خوب و کمی اسیدی نیاز است. یعنی در مناطقی که خاک گچی است و اگر میزان اسیدیته خاک بیش از ۵/۷ باشد موجب می شود که این درختان رشد خوبی نداشته باشند.

این درختان به خصوص لیمو ترش مازندرانی خاک های فقیر را به خوبی تحمل می کند و در این خاک ها رشد می کنند. کود دهی این درختان در سه مقطع زمانی در طی سال انجام می شود که این مقاطع عبارتند از اواخر زمستان، اواخر بهار و اواخر تابستان است و قوی ترین کودی که برای چنین درختانی توصیه می شود کود سولفات آمونیوم است.

به این نکته توجه داشته باشید که بعد از دادن کود به خاک اطراف گیاه، آن را به خوبی آبیاری کنید تا کود به اکثر ریشه ها برسد و نیز فاصله ۵ تا ۱۰ سانتی متری بین مکان کود دهی و تنه گیاه رعایت کنید.

اگر تمایل به استفاده از کود شیمیایی را ندارید می توانید از خاک برگ استفاده کنید به این صورت که با شروع فصل بهار، خاک برگ را به ضخامت ۵ سانتی متر در اطراف درخت و البته با در نظر گرفتن فاصله ۵ سانتی متری از تنه اصلی درخت بر روی سطح خاک پخش کنید و هر سال این عمل را در فصل بهار تکرار کنید.

در شیوه به کار گیری خاک برگ به جای کود شیمیایی ممکن است که کمبود فسفر پیش آید که برای برطرف ساختن این مشکل می توانید از ماده ای همانند پودر استخوان استفاده کنید به این صورت که این پودر را بر روی سطح خاک پاشیده شود و به تدریج همراه آبیاری حل شود تا فسفر آن مورد استفاده درخت قرار گیرد.

دما و نور مناسب برای پرورش لیمو ترش

ابن نوع درختان به طور کل در مقایسه با سایر مرکبات به سرما حساسیت بیشتری دارند به عبارت دیگر، دما در فصل زمستان نباید به زیر صفر برسد زیرا در چنین شرایط و دمایی، قطعا به گل ها و میوه های جوان این گیاه آسیب وارد می شود.

بهترین دما در فصل زمستان برای پرورش لیمو ترش بین ۱۵ تا ۲۰ درجه است و نیز این نوع درختان در مناطقی که تابستان های نسبتا خنک دارند بهتر رشد می کنند و با تابستان های بسیار گرم سازگاری ندارند مگر اینکه از آبیاری مناسب برخوردار باشد.

پرورش لیمو ترش باید در مکانی با نور کامل و مستقیم آفتاب انجام شود. به عبارت دیگر، در مکان کاشت باید روزانه بین ۸-۶ ساعت نور مستقیم آفتاب وجود داشته باشد. کمبود نور از جمله دلایل ریزش گل ها و یا حتی در صورت شدید بودن این مسئله منجر به عدم گلدهی درخت است.

به این نکته توجه داشته باشید که برای پرورش لیمو ترش، نور بیش از اندازه و بیش از ۱۲ ساعت در طول روز به خصوص در مناطقی که تابستان های بسیار گرم دارند منجر به سوختن نوک و حاشیه برگ ها و ریزش غنچه های گل می شود. بنابراین در چنین مناطقی بهتر است که گیاه را در جایی بکارید تا از سایه در طی بعد ظهر برخوردار باشد.

آبیاری مناسب برای پرورش لیمو ترش

برای درختان تازه کشت شده بهتر است که در طی ماه اول کاشت هر ۳-۲ روز یک بار نسبت به آبیاری درخت اقدام نمایید. اما بعد از گذشت یک ماه، فاصله آبیاری را افزایش دهید به این صورت که به هر هفته یک بار و یا هر ۱۰ روز یک بار انجام دهید.

هنگام هر نوبت آبیاری بهتر است که خاک اطراف تنه گیاه را تا شعاع حداقل ۳۰ سانتس متر و عمق ۹۰ سانتی متری به خوبی مرطوب شود.

نحوه پرورش لیمو ترشپرورش لیمو ترش

پرورش لیمو ترش به وسیله قلمه زدن  و بذر  آنها در زمین های قابل نفوذ و مرطوب صورت می گیرد.

بذر

برای پرورش لیمو ترش از طریق بذر، ابتدا دانه های لیمو را از داخل آن خارج کرده و به مدت ۴۸ ساغت داخل آب گرم قرار دهید. و بعد آنها را با دستمال کاغذی خشک کنید و پوست روی دانه ها را جدا کنید.

یک گلدان آماده کرده، دانه های لیمو را داخل آن بکارید و سپس روی آنها آبپاشی کنید تا خاک گلدان مرطوب شود. حال برای پوشاندن دانه های لیمو روی آنها دو سانتی متر خاک بریزد و بار دیگر آبپاشی کنید.

بر روی گلدان را یک کیسه پلاستیکی شفاف کشیده و آن را در محلی گرم و آفتاب گیر قرار دهید. معمولا یک تا دو هفته زمان نیاز است تا دانه های لیمو جوانه بزنند و از خاک بیرون آیند.

پس از اینکه جوانه های سبز لیمو را مشاهده کردید باید کیسه پلاستیکی را از روی گلدان برداشته تا جوانه ها بتوانند به خوبی رشد کنند. به این نکته توجه داشته باشید که درخت لیمو به ۵ ساعت آفتاب در روز نیاز دارد و نیز بهترین دما برای رشد درخت لیمو بین ۱۸ تا ۲۷ درجه سانتی گراد است. بنابراین، گلدان خود را در یک مکان آفتابگیر قرار بدهید.

زمانی که جوانه های به خوبی رشد کردند و قوی شدند آنها را به زمین زراعی خود انتقال دهید. به این نکته توجه داشته باشید که فاصله درختان از یکدیگر بین ۶ تا ۷ متر باشد.

قلمه زدن

پرورش لیمو ترش به وسیله قلمه زدن به این صورت است که شاخه های جوان گیاه را در آغاز رویش طولی دارند را از ساقه قطع کنید و پس از جدا نمودن برگ ها، آنها را به صورت قلمه در آورده و در نهالستان که زمین آن را از قبل آماده کرده اید بکارید.

آبیاری باید به طور مرتب از قطعه زمین نهالستان انجام شود تا منجر به ریشه دار شدن قلمه ها در پاییز شود و سپس در اثر رشد و نمو آماده انتقال به زمین زراعتی را پیدا کند.

زمین زراعتی باید کم و بیش آفتابگیر، قابل نفوذ و دارای رطوبت کافی باشد و آن را باید از قبل به عمق ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر به خوبی شخم زده باشید در غیر این صورت ریشه های گیاه نمی توانند به سهولت در داخل خاک نفوذ کنند و رطوبت لازم برای رشد را به دست آورند.

به این نکته توجه داشته باشید که برای پرورش لیمو ترش باید دو مرتبه زمین را شخم زد که آخرین مرتبه آن به منظور وارد کردن کود ها به درون خاک است. پس از انجام این کار ها در سطح زمین زراعتی خطوطی به فواصل یک متر ایجاد کنید و سپس فواصلی به طول ۶۰ سانتی متر بر روی خطوط تعیین نمایید که هر یک محل انتقال یکی از قلمه های ریشه دار گیاه است.

به این نکته توجه داشته باشید که قبل از انتفال قلمه های ریشه دار ه زمین زراعتی آنها را از ناحیه یک سانتی متری یقه قطع کنید و نیز ریشه های طویل گیاه را کوتاه نمایید تا با این عمل ریشه های جانبی سریع تر آمادگی رویش پیدا کنند.

عمل انتقال آنها در این هنگام باید با دست به خوبی صورت گیرد که پس از وارد کردن به داخل خاک، قسمتی از خاک بر اثر فشار انگشتان بر روی گیاه ریشه دار و عاری از ساقه به حالت فشرده در آید. در پاییز برای نگهداری گیاه از عوامل نامساعد محیط، خارج سطح زمین کشت را با لایه ای از برگ های خشک بپوشانید و سپس در بهار آنها را از روی قلمه ها خارج بسازید.

کلیه عملیان اصلاحی برای پرورش لیمو ترش مانند افزودن به موقع کود به زمین زراعتی که شامل ۲۰۰ کیلو گرم کود ازته نیترات سدیم، هر هکتار از زمین انجام شود و میزان مصرف کود های شیمیایی دیگر مانند سوپر فسفات به مقدار ۳۰۰ کیلو گرم و سولفات پتاسیم به مقدار ۱۰۰ کیلو گرم باشد.

نحوه برداشت لیمو ترشبرداشت لیمو ترش

میوه دهی گیاه حاصل از بذر بین ۶ تا ۷ سال طول می کشد و نیز به روش قلمه زنی بین ۳ تا ۴ سال زمان نیاز دارد. زمانی که لیمو ترش رنگش سبز شد یکی از آنها را از درخت کنده و با استفاده از چاقو برش بزنید. آبدار بودن داخل آن، نشان دهنده لیمو ترش رسیده و زمان برداشت آن است و نیز با استفاده از قیچی باغبانی لیمو ترش ها را برداشت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *