کشاورزی

نحوه پرورش هندوانه

 هندوانه

در این مقاله از سایت ده مپ به بررسی شرایط و نحوه پرورش هندوانه می پردازیم.

هندوانه گیاهی گلدار است که پروش هندوانه در ابتدا از آفریقا شروع شد ; در سده هفتم پرورش هندوانه در هندوستان رایج شد و تا سده دهم به چین رسید که امروز بزرگترین تولید کننده هندوانه در جهان است.

در ایران حدود ۳۰۰ سال پیش پرورش هندوانه به روش دیم در استان اصفهان در شهرستان آران و بیدگل آغار  شد .

 

خواص هندوانه

افزایش سلامت قلب

براساس تحقیقات خوردن یک برش از این میوه در طول روز می تواند تجمع کلسترول های بد را که موجب بیماری های قلبی می شوند را متوقف کند و علاوه بر این ; مصرف منظم هندوانه ذخیره شدن چربی در رگ های خونی را کاهش می دهد.

 

درمان و کاهش دردهای عضلانی

این میوه سزشار از الکترولیدها و آمینو اسیدهای سیترولین است که باعث تسکین دردهای عضلانی می شود و نیز نوشیدن آب هندوانه می تواند به عضلات شما کمک کند تا اکسیزن بیشتری دریافت کند و این روند بهبود را سریع می کند.

 

جلوگیری از تشدید بیماری ماکولار

این میوه یک منبع عالی از لیکوپن است که برای کاهش ابتلا به خطر بیماری ماکولار شناخته شده است ; در واقع لیکوپن آنتی اکسیدانی است که برای سلامت چشم مفید است زیرا با رادیکال های آزاد مبارزه می کند.

 

کنترل فشار خون

این میوه منبع غنی و طبیعی از سیترولین است. این ماده یک اسید آمینه ضروری برای حفظ فشار خون می باشد.

 

پوست و مو

این میوه یک منبع عالی از ویتامین C  است که یکی از مواد مغذی مورد نیاز برای سنتز کلاژن محسوب می شود . علاوه بر این ; این میوه دارای ویتامین A می باشد که از مشکلات پوستی مانند پستوریازیس جلوگیری می کند و نیز در ترمیم پوست و ایجاد سلول های جدید پوستی نقش موثری دارد.

 

شرایط پرورش هندوانه

 

خاک و کود

خاک شنی رسی با زهکشی بالا برای پرورش هندوانه مناسب است زیرا در این گونه خاک ها می توان محصول زودرس تولید کرد.

البته خاک باید از نظر مواد آلی نیز غنی باشد ; این گیاه حساسیت چندانی به اسیدیته خاک ندارد و PH خاک باید بین ۵ الی ۶.۸ باشد.

 

آماده سازی خاک

برای پرورش هندوانه زمین را در از پاییز سال قبل آماد کنید به این صورت که با استفاده از دستگاه تیلر ; کلوخ و توده های بزرگ را بشکینید و خورد کنید و نیز زمین را شخم بزنید. سپس گیاهان و ریشه های فرو رفته در خاک را از بین ببرید.

 

از نظر کودهی ; علاوه بر کود حیوانی برای ارقام پر محصول مانند هِندوانه از کود شیمیایی نیز به مقدار ۱۰۰ الی ۱۲۰ کیلوگرم ازت خالص، ۸۰ الی ۱۰۰ کیلوگرم در هر هکتار اسید فسفریک و ۱۰۰ الی ۱۵۰ کیلوگرم در هر هکتار پتاس توصیه می گردد.

 

دما و زمان

این گیاه برای رشد و نمو به فصلی با گرمای طولانی نیاز دارد و نسبت به سرما حساس است ; به این صورت که بذر هندوانه در دمای ۱۵ الی۲۰ درجه سانتی گراد جوانه می زند و نیز در آب و هوای گرم و مرطوب نیز رشد می کند ولی به این نکته توجه داشته باشید که در آب و هوای گرم و مرطوب خطر ابتلا به بیماری های قارچی نیز زیادتر خواهد بود.

 

بهترین رشد و نمو هندوانه در دمای بالای ۲۱ درجه سانتی گراد صورت می گیرد.

 

در مناطق گرمسیر بذر آن را اواسط و یا اواخر فروردین می کارند و در مناطق معتدل بذر آن را در اواخر زمستان می کارند.

 

آبیاری

این گیاه نیاز به آب فراوان دارد ; و ریشه های آن تا عمق زمین به دنبال آب فرو می روند ; پس بهتر است خاک اطراف تا عمق ۱۵ سانتی متری مرطوب باشد و حتما در دوره های خشک بودن خاک ; آن را آبیاری کنید به این صورت که تمام وقت خاک آن باید مرطوب باشد.

 

نحوه پرورش

پرورش هندوانه در سطوح وسیع به دو صورت کشت آبی ; کشت دیم و کشت کپه ای انجام می شود.

 

 

پرورش هندوانه به روش آبی

پرورش هندوانه به روش آبی به این صورت است که بذر آن را از قبل به مدت ۲۴ ساعت در آب خیس کنید و روی پشته ها و بالای خط آب به فاصله ۲۵ الی ۵۰ سانتی تر و در گودال هایی به عمق ۳ الی ۵ سانتی متر بکارید

و در هر گودال ۲ الی ۳ بذر قرار دهید و سپس روی گودال ها را با ماسه بپوشانید تا از سله بستن جلوگیری شود.

 

 

پرورش هندوانه به روش دیم

پرورش هندوانه به روش دیم به این صورت است که بذر آن را از قبل به مدت ۲۴ ساعته در آب خیس کنید و روی ردیف هایی به فاصله ۲/۵ الی ۳ متر روی پشته ها و بالای خط آب به فاصله ۷۵ الی ۱۰۰ سانتی متر در داخل گودال هایی به عمق ۵ الی ۸ سانتی متر بکارید و سپس روی آن را با خاک نرم بپوشانید.

بعضی مواقع برای مقاومت در بیماری ها از پیوند گیاهچه هندوانه بر روی کدو استفاده می شود.

 

 

پرورش هندوانه به روش کپه ای

زراعت این میوه معولا به صورت کپه ای انجام می گیرد به این صورت که در محل های تعیین شده گودال هایی به عمق ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر و به فاصله ۷۵ تا ۸۰ سانتی متر ار همدیگر حفر کنید و کودهای توصیه شده را در کف گودال بریزید. سپس مقداری خاک الک شده بر روی آن بریزید.

به منظور کاشت تعداد ۳ الی ۴ بذر روی بستر تهیه شده به نحوی قرار دهید که ریشه ها به طرف پایین قرار گیرد; سپس روی بذر را با یک لایه خاک نرم بپوشانید و بلافاصله آبیاری کنید.

 

نحوه پرورش هندوانه به روش دیگر

 

روش دیگر کاشت، که بیشتر در کشورهای خارجی رایج است استفاده از گلدان های توربی است به این صورت که داخل گلدان ها را حدود سه چهارم با مخلوطی از خاک ; برگ ; کود دامی پوسیده و خاک باغچه پر کرده و روی آن ۱ الی ۲ بذر که قبلا خیس کرده اید قرار دهید.

سپس روی بذرها را با مقداری خاک نرم و سبک بپوشانید و بلافاصله آبیاری کنید.

زمانی که گیاه دو برگه شد آنها را به همراه گلدان در زمینی که قبلا آماده کردید بکارید.

 

نحوه برداشتبرداشت هندوانه

برای رسیدن هندوانه در آب و هوای گرم ; به ۴ ماه زمان نیاز است. اگر قبل از اینکه هندوانه رسیده و کامل شود ; آن را برداشت کنید باعث می شود که هندوانه طعم مناسبی نداشته باشد.

زمانی که قسمت زیرین این میوه از رنگ سفید به رنگ زرد کم رنگ تغییر کند و نیز موقع ضربه به زدن به آن صدای گرفته از خود ساطع کند ; نشان دهنده زمان برداشت است. علاوه بر این، زمانی که هندوانه آماده برداشت می شود; ساقه نزدیک به آن خشک می شود .

با استفاده از قیچی باغبانی، هندوانه ها را از ساقه نزدیک به آن بچینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *