مقالات

نحوه پرورش کدو حلوایی

کدو حلوایی

در این مقاله از سایت ده مپ به بررسی شرایط و نحوه پرورش کدو حلوایی می پردازیم.

کدو حلوایی یکی از گیاهان جالیزی به شمار می آید که اولین بار، پرورش کدو حلوایی در مکزیک در حدود ۱۴۰۰ سال قبل از میلاد مسیح انجام شد و با گذشت زمان و پیشرفت علم کشاورزی و با استفاده از ژنتیک، بذر کدو اصلاح گردید.

بیشترین تولید و پرورش کدو حلوا در ایران در روستاهای شهرستان طرقبه شاندیز انجام می شود.

خواص کدو حلوایی

پوست

این گیاه خوراکی حاوی اکسید های قدرتمند آنتی هیدروکسی است که یک اسید طبیعی در میوه محسوب می شود و سلول های مرده پوست را برطرف می کند و موجب درخشان شدن پوست می شود و نیز حاوی ویتامین A است که به تولید سلول های پوستی جدید کمک می کند.

کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی

کدو حلوا سرشار از برخی ترکیبات گیاهی و شیمیایی به نام فیتواسترول هستند که موجب کاهش کلسترول بد می شود. بنابراین، وفتی میزان چربی خون تان عادی باشد از خطر ابتلا به بیماری های قلبی در امان خواهید بود.

کاهش خطر ابتلا به سرطان

استرول موجود در این گیاه به مبارزه با سلول های سرطانی کمک می کند.

تقویت و افزایش رشد مو

مقادیر بالای روی موجود در کدو به حفظ کلاژن مو کمک می کند و باعث تقویت موی سر می شود. علاوه بر این، مقادیر بالای ویتامین های B موجود در آن به بهبود گردش خون در پوست سر و به تقویت فولیکول ها و افزایش رشد مو کمک می کند.

دیابت و قند خون

در آزمایش های علمی ثابت شده که کدو حلوا به کاهش سطح خون در افراد مبتلا به دیابت کمک می کند، بنابراین می تواند تحمل گلوکز را بهبود بخشیده و باعث افزایش تولید انسولین شود.

مقادیر بالای فیبر موجود در کدو حلوا، جذب گلوکز از روده ها را کاهش داده و به این ترتیب قند خون را کاهش می دهد.

شرایط پرورش کدو حلوایی

زمان مناسب برای پرورش کدو حلوایی

مناسب ترین زمان برای پرورش کدو حلوایی، اوایل فصل بهار است و در مناطق خنک تر می توانید بذر کدو را اواخر فصل بهار بکارید به این نکته توجه داشته باشید که اگر بذر کدو ها را زودتر بکارید جوانه نخواهند زد.

خاک و کود دهی مناسب برای پرورش کدو حلوایی

خاک لومی برای پرورش کدو حلوایی موثر است علاوه بر این، خاک باید کود و مواد معدنی لازم را داشته باشد و نیز از قدرت زهکشی بالایی هم برخوردار باشد. اگر خاک زمین شما ضعیف است آن را مقداری شخم بزنید و با کود کمپوست ( یا کود حیوانی یا خاک برگ) مخلوط کنید. به هر کدو باید به مقدار یک متر مربع فضا اختصاص دهید.

برای کود دادن به خاک باید منتظر اولین شکوفه باشید و زمانی که اولین گل های کدو را مشاهده کردید، می توانید به خاک کود اضافه کنید.

آبیاری و نور مناسب برای پرورش کدو حلوایی

پس از کاشت گیاه باید خاک را حسابی آبیاری کنید. در طول هفته نیز نباید بگذارید خاک گیاه خیلی خشک شود. اما آبیاری زیاد خاک یا برگ های آن موجب ایجاد کپک می شود. بنابراین به جای اینکه برگ های کدو حلوایی را خیس کنید به پایه کدو آب دهید تا گیاه در برابر سفیدک پودری و آفتاب سوخگی محافظت شود.

برای پرورش کدو حلوایی باید مکانی گرم با نور مسقیم آفتاب را انتخاب کنید و از کاشتن کدوها در سایه اجتناب کنید، زیرا کدو ها کامل و رسیده نخواهند بود.

نحوه پرورش کدو حلوایی

بذر به روش غیر مستقیم

برای پرورش کدو حلوایی، از دانه های آن که همان بذر محسوب می شود و به رنگ سفید و بیضی شکل هستند استفاده می شود.

برای پرورش کدو حلوایی بهتر است تمام بذر ها را به مدت ۲۴ ساعت در آب خیس کنید. سپس بذر ها را در سینی نشاء در عمق ۲٫۵ سانتی متر بکارید و آنها را در سینی نشا مرطوب و گرم نگه دارید. زمانی که جوانه زدن آنها را به زمین زراعی خود منتقل کنید.

جوانه ها را در عمق ۲ تا ۵ سانی متری خاک بکارید و فاصله ی آنها از یکدیگر حداقل ۴۵ تا ۷۵ سانتی متر باشد. اگر خاک را به صورت جوی و پشته در بیاوریم، کدو بهتر می تواند در زمین رشد کند.

بذر به روش مستقیم

پشته ها را به ارتفاع ۷٫۵ سانتی متر ایجاد کنید و بین تپه ها یا پشته ها، باید یک متر فاصله باشد و فاصله ردیف ها از یکدیگر ۱٫۸ متر باشد. در بالای هر تپه یا پشته، حفره ای به عمق ۳ سانتی متر حفر کنید و ۴ بذر را داخل آن قرار دهید و بعد دانه ها را با خاک بپوشانید.

زمانی که کدو ها جوانه زدند، آنها را تنک کنید و در هر تپه یا پشته ۲ یا ۳ جوانه را باقی بگذارید.

گرده افشانی و گل دهی کدو

اولین شکوفه هایی که کدو حلوایی تولید می کند، نر هستند و چیدن آنها به سلامتی گیاه آسیب نمی رساند. سپس شکوفه های نر پس از یک هفته پژمرده شده و بر روی زمین خواهند افتاد و دومین گروه از شکوفه های تولید شده ی کدو حلوایی ماده هستند که میوه تولید می کنند.

مراقبت بعد از کاشت کدو حلوایی

زمانی که کدو کمی رشد کرد، زیر آن فوم قرار دهید تا روی زمین نیفتد زیرا افتادن آن روی زمین موجب گندیده شدن آن می شود و نیز اگر می خواهید کدوها به صورت عمودی پرورش دهید برای این منظور از داربست فلزی یا چوبی استفاده کنید تا قامت آن را راست نگه دارد و از افتادن کدو روی زمین جلوگیری کند.

زمانی که شاخه های کدو مقداری گسترده شدند، سر شاخه ها را کنار داربست قرار دهید تا از داربست بالا بروند البته کدو وزن سنگینی دارد و باید به این نکته توجه داشته باشید.

بیماری ها و آفات

کپک های کرکی و پودری از دیگر بیماری های کدو هستند که می توانند به آن آسیب برسانند. برای جلوگیری از این بیماری می توانید روی خاک این گیاه یک لایه کاور بکشید تا از حمله حشرات در امان بماند. به عبارت دیگر، با استفاده از روکش پلاستیکی بر روی ردیف ها می توانید از جوانه های کدو محافظت کنید.

زمانی که کدو ها شروع به تولید گل کردند، روکش را بردارید تا گرده افشانی کنند.

از آفات کدو حلوا می توان به سوسک خیار، شپشه گیاه، نخسانه و مایت اشاره کرد. برای جلوگیری از آفات حشره می توانید در بین کدو حلوایی یک ردیف گل لادن بکارید.

برداشت کدو حلواییبرداشت کدو حلوایی

رشد کدو حلوایی بین ۸۵ تا ۱۳۰ روز طول می کشد و زمانی می توانید برداشت کنید که پوست آن کاملا سفت شود به طوری که با ناخن نتوانید روی آن خراش ایجاد کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که اگر در برداشت محصول کدو حلوایی مدت زیادی سپری شود، به طوری که به سرما برخورد کنید،منجر به فاسد شدن محصول کدو می شود. بنابراین، قبل از اینکه هوا سرد شود محصول کدو حلوایی را برداشت کنید.

با استفاده از یک چافوی تیز، کدو حلوایی ها را از شاخه بچینید اما مقداری از شاخه را بر روی کدو حلوایی باقی بگذارید و بلافاصله کدو های چیده شده را به داخل منتقل کنید و گِل و خاک نشسته بر روی کدو را تمیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *