مقالات

نحوه پرورش نعناع

نعناع

در این مقاله از سایت ده مپ به شرایط و نحوه پرورش نعناع می پردازیم.

نعنا گیاهی است علفی که دارای ریشه هوایی و ساقه های مستقیم، چهار گوش و زیر زمینی است. برگ های آن به طول ۳ تا ۵ سانتی متر، متقابل، نیزه ای یا دوکی است و حاشیه آنها دارای بریدگی های عمیقی می باشد. نعنا سبز معمولا در سزتاسر جهان کشت می شود. این گیاه در نواحی شمال ایران و اطراف تهران به حالت وحشی و پرورشی می روید.

خواص نعناع

طبع نعنا گرم و خشک است و دارای خواص دارویی فراوانی می باشد.

تقویت کبد

نعناع به دلیل وجود مواد مغذی ضروری و خواص آرامش بخش و تسکین دهنده ای که دارد یک گیاه مفید برای افزایش قدرت کبد شناخته شده است.

جلوگیری از رشد باکتری های دهان

این گیاه یک خوشبو کننده دستگاه تنفس هوای عمومی است علاوه بر تمیزی دهان، مانع از رشد باکتری های دهان می شود. بنابراین از نعناع برای تهیه خمیر دندان و دهان شویه استفاده می شود.

درمان طبیعی سرما خوردگی

منتول موجود در برگ های گیاه نعناع مخاط را رقیق می کند و باعث رفع خلط موجود در گلو می شود بنابراین باعث درمان سرفه و گلو درد می شود.

درمان استرس و افسردگی

غطر و طعم قوی گیاه نعاع به عنوان یک محرک طبیعی عمل می کند و به این ترتیب می تواند در تمام مدت روز، سطح انرژی شما را بالا نگه دارد.

درمان سندروم روده ی تحریک پذیر

برگ گیاه نعناع تاثیر تسکین دهنده ای بر روی عضلات معده شما می گذارد و به این ترتیب این عضلات را آرام می کند. علاوه بر این، مصرف برگ گیاه نعناع می تواند به برطرف شدن اسپاسم روده هم کمک کند و برای مبتلایان به این بیماری مصرف کم دمنوش نعناع هم مفید می باشد.

شرایط پرورش نعناع

زمان کاشت

زمان کاشت نعناع در دو فصل بهار و پاییز انجام می شود اما کشت بهاره به کشت پاییزه ترجیج داده می شود.

خاک و کود دهی

خاک مناسب برای کاشت نعناع شامل مخلوطی از پیت ماس یا کوکوپیت همراه با پرلیت یا ماسه است. همچنین ترکیبی از کمپوست و خاک باعچه را نیز می توان برای کاشت نعناع استفاده کرد. بهتر است از دادن کود به سبزی ها خودداری کنید زیرا باعث تعییر طعم گیاه می شود اما اگر مشاهده کردید که گیاه دچار کمبود تعذیه است مقداری کود مایع به آن اضافه کنید.

دما و نور

بهترین دما برای رشد این گیاه ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی گراد است و این گیاه در برابر هوا و باد سرد مقاومتی ندارد و از بین می رود. این گیاه به نور کافی برای رشد نیاز دارد و لازم است روزانه حداقل ۳ تا ۴ ساعت در برابر آفتاب مستقیم قرار بگیرید.

آبیاری

برای رشد بهتر این گیاه لازم است خاک همواره مرطوب باشد بنابراین خاک باید از قدرت زهکشی بالایی برخوردار باشد و نیز نسبت به دمای محیط، گیاه را روزانه دو بار به مقدار کم آبیاری کنید زیرا این گیاه به علت داشتن ریشه های سطحی قادر به جذب رطوبت از اعماق نیست بنابراین باید آبیاری آن با فواصل کم و به صورت سطحی انجام شود.

نحوه پرورش نعناع

نعناع را از طریق تقسیم بوته،بذر و قلمه می توان پرورش داد.

تقسیم بوته

بوته های تقسیم شده این گیاه را به فاصله ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر از یکدیگر بکارید. بعد از ۴ تا ۵ سال تمام زمین زراعی توسط نعناع پوشیده  می شود. بنابراین، بعد از این مدت بوته ها را از زمین خارج کزده و پس از تقسیم بوته، بار دوم در مکانی دیگر این گیاه را  کشت کنید. کشت و تکثیر این گیاه از طریق اندام های زیز زمینی را می توان در پائیز و یا بهار انجام داد.

بذر به روش مستقیم

این گیاه بهترین رشد را در سایه جزیی، در خاک حاصلخیز و مرطوب با زهکشی خوب دارد. PH مناسب برای رشد نعناع ۶٫۵ تا ۷ می باشد. این گیاه را می توان در مکانی که آفتاب کامل دارد نیز کاشت.

در بهار زمانی که سرما کاملا رفع شد، دانه های نعناع را روی زمین بپاشید. تا زمان جوان زنی دانه های نعناع را مرطوب نگه دارید. بعد از جوانه زنی، گیاهان کوچک نعناع را به فاصله ۳۰ سانتی متر از هم تنک کنید. این گیاه می تواند به سرعت رشد کند و گسترش پیدا کند.

این گیاه به وسیله ی ریشه های زیرزمینی خود می تواند گیاهان جدیدی ایجاد کند. آبیاری باید یه طور منظم انجام شود ولی باید مراقب باشید که خاک آن خیتی خیس نشود. بهتر است اجازه دهید بین هر آبیاری خاک کمی خشک شود و سپس به طور کامل آبیاری را انجام دهید به گونه ای که خاک خیس شود.

بذر به روش غیر مستقیم

گودالی به عرضی معادل دو برابر عرض گیاه نعناع حفر کنید. این گیاه را در گودال قرار داده و آن را با خاک مزطوب پر کنید خاک را کمی به پایین فشار دهید تا حباب های هوای موجود در آن از بین برود و بعد خاک را کمی  در اطراف گیاه بالا بیاورید تا ساقه را ثابت نکه دارد و در آبیاری به گیاه کمک کند. خوب به آن آب دهید زیرا این گیاه در خاک هایی که به طور دائم مرطوب است به خوبی رشد می کنند.

قلمه

تهیه قلمه

قلمه را می توانید در گل خانه ها و مراکز فروش گل و گیاه تهیه کنید اما یه کار بهتری که می توانید انجام دهید این است که زمانی که سبزی خوردن را خریداری کردید، ساقه های تعتاع را نگه دارید.

شیشه ی تمیز پر از آب

شاخه های بریده شده ی تازه نعناع( قلمه ها ) را در شیشه قرار دهید تا ریشه های تازه به وجود آورند. شیشه ها را در مکان گرم و آفتابی قرار دهید و منتظز بمانید تا ریشه های سفید از ساقه های بریده شده، رشد کنند.

قبل از کاشت قلمه های این گیاه در خاک منتطر بمانید تا ریشه های سفید چند سانتی متری رشد کنند. بعد از رشد ریشه ها می توانید آنها را  در داخل خاک زمین زراعی خود بکارید.

اگر می خواهید گیاه شاخه های بیشتری ایجاد کند و شکوفا و پر پشت شود، باید سر شاخه ها را مرتب هرس کنید و اجازه ندهید که گیاه شما  گل بدهد و هنگامی که برخی از گل ها را روی نعناع مشاهده کردید بلافاصله آنها را بچینید زیرا وجود گل گیاه را ضعیف می کند.

برداشت نعناعبرداشت نعناع

زمانی که ارتفاع نعناع به ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر و عرض آن به ۶۰ سانتی متر برسد می توانید آن را برداشت کنید. معمولا این گیاه ۲ تا ۶ هفته بعد از کاشت زمان نیاز دارد تا به مرحله برداشت برسد. این گیاه در سال ۲ تا ۳ بار محصول می دهد.

نکات برداشت نعناع

بیشتر از ۱ سانتی متر از گیاه را قیچی نکنید. در عیر این صورت دیگر قادر یه رشد کردن نخواهد بود و به این نکته توجه داشته باشید که ساقه ها راخیلی کوتاه نکنید بلکه فقظ برگ های گیاه را بچینید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *