مقالات

نحوه پرورش زنبور عسل

زنبور عسل

در این مقاله از سایت ده مپ به شرایط و نحوه پرورش زنبور عسل می پردازیم.

شروع زنبورداری مدرن در ایران از سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۲ شروع شد. از آن زمان تا به حال به تدریج قسمت های بسیار زیادی از کندوهای سنتی با کندوهای مدرن جایگزین شد. استان های شمالی کشور مانند گرگان، مازندران و گیلان به دلیل سرسبز بودن و فراوانی دائمی گل ها، قابلیت بیشتری جهت زندگی زنبور عسل از خود نشان داده است.

بارش فراوان در این مناطق سبب رشد و نمو انواع مختلف گل ها و گیاهان شده و عرصه را برای زندگی زنبور عسل مناسب می کند. در استان های ذکر شده از دیرباز زنبور عسل به صورت وحشی در جنگل های انبوه زیسته و هنوز هم زندگی می کند به عبارت دیگر، زنبور های عسل در حفره های تنه درحتان، در جنگل های گیلان یافت می شوند.

ایران یکی از صادر کنندگان عسل در دنیا می باشد که در ۵ ماه اول سال ۹۶ بیش از ۲۷۲ تن عسل طبیعی صادر کرده است.

خواص عسل

تقویت انرژی بدن

گلوکز و فروکتوز عسل به سرعت وارد جریان حون می شوند و این کار باعث تقویت انرژی مورد نیاز بدن برای تحرک شما خواهد شد. به عبارت دیگر، این کار روشی بسیار عالی برای شروع یک رژیم طولانی مدت می باشد.

تقویت حافظه

آنتی اکسیدان ها، مواد بسیار موثر جهت تغذیه سلول های مغز می باشد. مشخص شده است که چندین آنتی اکسیدان در عسل وجود دارند که می توانند مغز شما زا در بهترین وضعیت خود نگه دارند و نیز عسل به جذب کلسیم در مغز و حفظ خافظه کمک می کند.

کمک به بهبود خواب

شیرینی عسل باعث بالا رفتن انسولین خون شما می شود که این امر به نوبه خود باعث آزاد شدن سروتونین فرستنده عصبی می شود. سپس، بدن سروتونین را به ملاتونین تبدیل می کند.

کمک به رفع ریزش مو

عسل به دلیل دارا بودن خواص ضد قارچی، ضد التهابی و ضد باکتریایی خود، مشکلات مربوط به ریزش سز را به خوبی رفع می کند. بنابراین از مقداری عسل خام مجلی بر روی پوست سر خود استفاده کنید تا دیگر هیچ گونه نگرانی در مورد خشکی و شوره پوست سر نداشته باشید.

کمک به رفع تبخال

استفاده از عسل بر روی تبخال باعث می شود که مایع درون خارج شود و از گذشته، به دلیل اینکه عسل دارای مقدار قند بالایی است، میزان رشد میکرو ارگانیم ها را به حداقل می رساند.

شرایط پرورش زنبور عسلپرورش زنبور عسل

زمان پرورش زنبور عسل

فصل بهار بهترین موقع برای شروع کار زنبورداری است. به این صورت که، در اواحر زمستان و اوایل بهار که هوا به تدریج گرم می شود، زنیورها فعالیت خود را آغاز می کنند و به جستجوی شهد و به حصوص گرده از کندو های خود خارج می شوند. ( بهار فصل خرید و فروش کندو است).

محل پرورش زنبور عسل

مجلی که برای این کار انتخاب می کنید باید شرایط زیر را داشته باشد:

۱. از زنبورداران دیگر حداقل ۴ کلیومتر دور باشد هر چه زنبورهای کمتری در منطقه باشند شهد بیشتری نسیب زنبورها می شود.( رعایت فاصله ۲٫۵ متر بین کندو ها ضروری می باشد.)

۲. منظقه ی مورد نظر باید دارای مقدار و تنوع کافی گل و گیاه شهدزا باشد. به این صورت که، گل آهار، گل فاسلیا تنسیه، شکوفه های نارنچ، گل آفتاب گردان و شکوفه های انبه از گل های مورد علاقه زنبور عسل مجسوب می شوند.

بهترین مکان استقرار برای زنبورهای عسل در یک باع یا مزرعه بزرگی است که محصول آن باید توسط زنبورهای عسل گرده اقسانی شود.

آب و هوای مناسب

هوا خیلی گرم یا سرد، بارندگی بیش از حد و وزش بادهای شدید برای زنبورهای عسل مناسب نمی باشند. زنبورهای عسل در حرارت ۱۶ تا ۳۲ درجه سانتی گراد حداکثر فعالیت را دارند و در ۳۴ تا ۳۹ درجه سانتی گراد و ۱۶ تا ۸ درجه سانتی گراد به تدریج از فعالیت آنها کاسته می شود و در دمای کمتر از ۸ درجه سانتی گراد و بیشتر از ۳۹ درجه سانتی گراد از کندو خارج نمی شوند.

وسایل مورد نیاز برای پرورش زنبور عسل

پرورش زنبور عسل

لباس مخصوص زنبورداری

این لباس ها معمولا یکسره یا دوسره هستند که بدن انسان را به طور کامل می پوشانند که باید با چکمه و کلاه مخصوص مورد استفاده قرار گیرد.

دودی

در مواقع باز کردن درب کندو باید از دودی استفاده کنید. دودی معمولا با پوست و برگ درختان کار می کند. قبل از بازدید حتما باید کمی دود به کندو داده شود به دلیل اینکه با استفاده از ذود جمعیت کندو از حضور زنبوردار بر سر کندو مطلع می شوند تا هنگام کار رنبورها کمتر نیش بزنند.

اهرم

از اهرم برای برداشتن درب کندو، جدا کردن قاب های به هم چسبیده، نظافت کندو و تراشیدن موم های اضافی استفاده می شود.

برس زنبور

برای برس زدن زنبورها هنگام برداشت عسل کاربرد دارد.

کاردک وسیله مورد نیاز پرورش زنبور عسل

برای کارهای مختلف زنبورداری مورد استفاده قرار می گیرد.

سیم گالوانیزه

برای سیم کشی قاب ها یا چارچوب ها از آن استفاده می شود.

موم دوز

موم دوز دارای یک چرخ دندانه دار است که با داغ کردن آن در آب گرم و با استفاده از تخته موم دوز و حرکت دادن آن روی سیم چارچوب، سیم به ورقه موم دوخته می شود و می چسبد.

تخته موم دوز

برای چسباندن یا دوختن برگ موم روی قاب های سیم کشی شده مورد استفاده قرار می گیزد.

قفس ملکه وسیله مورد نیاز پرورش زنبور عسل

برای حمل و تقل ملکه و معرفی آن به کندو به کار می رود.

ظرف عذا خوری

به اشکال مختلف وجود دارد و در زمان تغذیه مصنوعی زنبورها استفاده می شود.

چنگال مخصوص عسل

برای درپوش برداری عسل یا پولک تراشی در زمان استخراج کاربرد دارد.

نحوه پرورش زنبور عسل

در سال اول، کار پرورش زنبور عسل را حداقل ۲ کندو و حداکثر ۶ کندو شروع کنید. سپس از سال اول به بعد می توانید کار خود را با خرید ۲۰ الی ۳۰ کندو گسترش دهید. به این نکته توجه ذاشته باشید که هیچ وفت کار زنبورداری را با یک کندو شروع نکنید زیرا احتمال از بین رفتن ملکه وجود دارد.

هر کندو شامل ملکه، چند زنبور نر، هزاران کارگر و نوازاد ( تخم-لاور و شفیره می باشد). زنبور ملکه بزرگتر از زنبور کارگر و طویل تر از زنبور نر است و تنها یک بار جهت جفت گیری از کندو خارج می شود. وظیفه عمده ملکه تخم گذاری بوده و در طول اوج فصل پرورش نورادان، بین ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تخم می گذارد.

جفت گیری ملکه ۵ روز پس از خروج آن از سلول نورادی اتفاق می افتد به این صورت که ملکه به همراه بسیاری از زنبورهای نر به پرواز در می آید و ملکه در ارتفاعات بالا پرواز کرده و تنها چند نر از ۵۰۰ نر موفق به جفت گیری می شوند. سپس ملکه ۳ الی ۴ روز بعد از جفت گیری تخم گذاری می کند.

مجوز پرورش عسل

شما می توانید با داشتن ۴۵ کلنی و دادن آمار به جهاد کشاورزی منطقه خود دفترچه زنبورداری بگیرید و از مزایای آن بهره مند شوید. یکی از مزایا، این است که می توانید با توجه به سهمیه منطقه خود و تغداد کندوها، شکر دولتی بگیرید و یا بیمه تامین اجتماعی بشوید و نیز قادر به دریافت تسهیلات از جهاد کشاورزی می شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *