مقالات

نحوه پرورش بادام هندی

بادام هندی

در این مقاله از سایت ده مپ به بررسی شرایط و نحوه پرورش بادام  هندی می پردازیم.

بادام هندی درخنی گرمسیری و همیشه سبز است که دانه بادام هندی و سیب بادام هندی را تولید می کند. این درخت می تواند ۱۴ متر رشد کند. در قرن ۱۶ میلادی، پرتغالی ها این دانه را با خود به هند و کشور های آفریقایی بردند.

کشور های هند، تانزانیا، نیجریه و برزیل بزرگ ترین تولید کنندگان بادام هندی در جهان هستند.

خواص بادام هندی

درمان کبد چرب

بادام هندی به سم زدایی بدن کمک می کند و برای درمان کبد چرب موثر است. علاوه بر این، خطر ابتلا به سنگ های صفراوری را کاهش می دهد.

درمان و پیشگیری از یبوست

این نوع خشکبار حاوی مقادیر بالای فیبر است که می تواند برای پیشگیری و درمان یبوست مفید باشد.

درمان سرطان

تحقیقات نشان داده است که آنتی اکسیدان های موجود در بادام هندی که شامل فلاونول ها و پرو آنتوسیانیدین می باشد برای درمان سرطان مفید است.

رفع خستگی و کم خونی

این خشکبار سرشار از مس می باشد که درر متابولیسم آهن کمک کرده و باعث تشکیل گلبول های قرمز خون می شود بنابراین این نوع خشکبار به رفع خستگی و درمان کم خونی کمک می کند.

درمان جوش و آکنه

بادام هِندی حاوی سلنیوم و روی می باشد که به درمان جوش صورت و آکنه کمک می کند. به عبارت یگر، سلنیوم موجود در این خشکبار به کاهش التهاب پوست کمک کرده و جای جوش را درمان می کند.

شرایط پرورش بادم هندی

خاک

بادام هندی از گیاهان قوی برای پرورش در خاک های شنی است که برای کاشت بسیاری از درختان میوه مناسب نیستند. درخت بادام هندی بالاترین راندمان محصول را در خاک های عمیق با بافت شنی یا شنی لوم زهکش دار عرضه می کند.

کود دهی

در زمان رشد، گیاه نیاز به مقدار کمی کود فسفری و نیتروژن دارد و بهترین زمان کودهی فصل بهار می باشد. به این نکته توجه داشته باشید که بعد از کود دهی حتما خاک را آبیاری کنید در غیر این صورت کود دهی بدون آبیاری خاک، گیاه را از بین می برد.

آبیاری

آبیاری از مهم ترین عملیات مرحله داشت درختان بادام است و موجب بهبود رشد و افزایش عملکرد می شود زیرا مقدار بارندگی در فصل تابستان در مناطق کشت بادامی کافی نیست.

کیفیت آبیاری نیز اهمیت زیادی دارد. آبی که حاوی مقدار زیادی نمک است. به خصوص در خاک های رسی کم عمق نباید برای آبیاری استفاده شود و نیز درختان بادام نباید با روش آبیاری بارانی آبیاری شوند زیرا برگ های بادام نسبت به نمک بسیار حساس هستند.

روش های معمول آبیاری در درختان بادام،آبیاری سطحی و آبیاری قطره ای هستند و از آبیاری قطره ای معمولا در زمین های ناهموار استفاه می شود. به طور کل این گیاه به هر دو هفته یک بار آبیاری نیاز دارد.

آب و هوا

درخت بادام هندی برای رشد به دمای بالا نیاز دارد و سرمای شدید باعث آسیب رسیدن به گیاه می شود. بارندگی و در زمان گل دهی و در زمان تشکیل میوه و بزرگ شدن مغز آن بسیار مهم است.

گل دهی و گرد افشانی

گل دهی به شرایط آب و هوایی بستگی دارد و در یک دوره سه ماه اتفاق می افتد. دماهای بالا باعث زودتر گل دادن می شوند. هم گل های نر ( دارای پرچم) و هم گل های دو جنسی ( پرچم و مادگی) در یک خوشه وجود دارند.

پروانه ها،زنبور عسل و باد در گرده افشانی بادام هندی نقش مهمی دارند. به این صورت که زنبور عسل در گل های معطر و دانه های گرده چسبناک گرده افشانی بهتری دارد. بنابراین، توسعه میوه ها در طی ۶ تا ۸ هفته پس از گرده افشانی انجام می گیرد.

دانه های حقیقی گیاه در ابتدا رشد می کنند و سپس سیب بادام هندی طی دو هفته نمو می یابد.

نحوه پرورش بادام هندی

بذر مستقیم

ابتدا خاک و زمینی که می خواهید دانه را در آن بکارید، شخم بزنید. این کار بافت خاک شما را نرم و سبک می کند. سپس دانه را در عمق ۲٫۵ تا ۵ سانتی متری کارید و روی آن را با خاک بپوشانید.

کاشت درخت بادام از طریق بذر را در فصل پاییز انجام دهید زیرا این کار باعث می شود که دانه زیر خاک، زمستان را به راحتی سپری کند و در فصل بهار جوانه بزند و سر از خاک بیرون آورد.

مکان کاشت دانه بادام را با صفحه مشبک سنگین بپوشانید تا دانه بادام شما از جویده شدن و خورده شدن توسط سایر جانوران در امان بماند.

بذر غیر مسقیم ( نهال)

نهال را از جایی مطمئن خریداری کنید و بعد حفره ای در زمین زراعی خود حفر کنید. این حفره از گلوله ریشه نهال باید بزرگ تر باشد. به این نکته توجه داشته باشید که قبل از کاشت کل خاک را شخم بزنید تا خاک زیر نهال سفت نباشد.

نهال ها را بگارید. دقت کنید که بادم هایی هستند که خود لقاحی را به تنهایی انجام نمی دهند. بنابراین، باید چند نهال بادام را در کنار هم داشته باشید تا درخت میوه دهد.  ( فاصله نهال از یکدیگر بین ۶ تا ۹ متر می باشد.)

پیوندی

تکثیر بادام هندی از طریق پیوند ارقام مناسب بر روی پایه بذری قابل انجام است و وزن مناسب دانه باید بین ۸ تا ۹ گرم باشد و چگالی موجود آن کمتر از ۱ نباشد. توجه داشته باشید که که اغلب درختانی که برای پیوند انتخاب می شوند که رنگ میوه های آن زرد تا قهوه ای باشد زیرا این درختان در برابر آنتراکنوز مقاوم تر می باشند.

برای انجام روند تکثیر باید بذر ها را در مدتی در آب خیس کنید و در گلدانی حاوی خاک سبک با زهکشی قرار دهید. دقت کنید که می توانید در هر گودال ۳ الی ۴ بذر کشت نمایید.

توجه داشته باشید که درخت بادام در سال های اولیه کشت رویشی قوی دارد و زمانی که تاج ها به اندازه ای رسیدند که با یکدیگر تماس داشته باشند باید تا رسیدن به فاصله ۱۰ متر از یکدیگر جدا شوند.

برداشت بادام هندی برداشت بادام هندی

درختان بادم هندی معمولا بین ۳ تا ۵ سال پس از کاشت شروع به باردهی می کنند. میوه های رسیده شروع به افتادن می کنند و نیز دانه های آجیلی بادام هندی را در اقلیم مرطوب سریعا برداشت می کنند به این صورت که با تکان دادن شاخه و برگ های درخت آنها را جمع آوری می کنند و قبل از انبار کردن به خوبی خشک می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *