مقالات طب سنتی

خواص سیاه دانه

سیاه دانه

در این مقاله از سایت ده مپ به بررسی خواص سیاه دانه می پردازیم.

نام دیگر سیاه دانه شونیز است .سیاه دانه از زمان های قدیم تا به کنون به عنوان داروهای گیاهی برای درمان انواع بیماری ها کاربرد دارد و طبع آن گرم است و در شهرهایی نظیر اصفهان و اراک تهیه می شود.

خواص و تهیه معحون های معجزه آسا سیاه دانه

درمان سردرد و میگرن

نصف قاشق سیاه دانه آسیاب شده را با نصف قاشق انسیون و سه تکه میخک کوبیده شده، مخلوط کنید و با یک لیوان شیر بحوشانید. یک فنجان از این معجون دارویی را می توانید هنگام شروع سردرد و میگرن بنوشید.

درمان درد و ناراحتی کلیوی

یک استکان سیاه دانه را در یک لیتر آب بجوشانید و با عسل شیرین کنید و به مدت یک هفته، صبح ناشتا آن را میل نمایید و همچنین می توانید یک قاشق غذا خوری سیاه دانه آسیاب شده را با نصف لیوان روغن زیتون مخلوط کنید و به صورت ضماد در آن قسمت از کلیه که احساس درد می کنید بگذارید.

یک روش دیگر تهیه این معجون به این صورت است که، یک کیلو گرم انجیر را در دو لیتر آب جوشانده شود و سپس یک قاشق غذا خوری عسل خالص و ۷ قطره روغن سیاه دانه به آن اضافه کنید و صبح و شب به مدت یک هفته این معجون را بنوشید

درمان سرما خوردگی

یک قاشق غذا خوری سیاه دانه را در یک قوری بریزید و یک لیوان بزرگ آب جوشیده به آن اضافه کنید و اجازه دهید به مدت ۲۰ دقیقه دم بکشد در صورت تمایل می توانید به آن عسل اضافه کنید.

تقویت گردش خون

بعضی افراد به علت تلاش و فعالیت بیش از حد و یا در اثر ابتلا به بعضی بیماری ها، مشکل ضعف جریان گردش خون پیدا می کنند که درمان آن با یک قاشق چای خوری از روغن سیاه دانِه و یک قاشق چای خوری عسل خالص همراه با دو حبه سیر له شده می تواند معجون مناسبی باشد.

هر روز صبح ناشتا به مدت یک هفته میل نمایید.

درمان کلسترول بالای خون

برای درمان کلسترول بالای خون توصیه می شود یک قاشق غذا خوری سیاه دانِه آسیاب شده را با یک قاشق گیاه اخیلیا ( گیاهی از آلاله معروف به هزار برگ) در یک فنجان عسل مخلوط کرده و هر صبح به صورت ناشتا به مدت ۵ روز میل کنید.

درمان نازایی و اثرات مثبت دیگر سیاه دانه

یک لیوان سیاه دانه آسیاب شده را با نصف لیوان شنبلیله کوبیده شده و یک لیوان بذر خشک و آسیاب شده تربچه مخلوط کنید و از معجون حاصل قبل از وعده غذایی صبح و شب به اندازه یک قاشق مربا خوری در هر وعده میل نموده و سپس یک لیوان شیر روی آن بنوشید و این روند را به مدت ۳ ماه ادامه دهید.

درمان کم سویی چشم

جهت افزایش بینایی ۵ گرم سیاه دانه کوبیده شده را به طوری که ۲٫۵ گرم آن را صبح و ۲٫۵ گرم آن را عصر همراه با عسل میل نمایید.

رفع ریزش موخواص سیاه دانه

برای رفع ریزش مو، موم عسل را گداخته و با روغن گل سرخ و کمی حنا خمیر کرده و مقداری پودر سوخته سیاه دانه را به آن اضافه کنید و به سر خود بمالید و مصرف مداوم موجب رویش و قطع ریزش مو می شود.

درمان آسم و تنگی نفس

۱۵ گرم سیاه دانه را با ۱۵ گرم گل زوفا مخلوط و آسیاب کره و مقداری عسل طبیعی به آن اضافه کنید تا حالت خمیری به خود بگیرید و روزی دو قاشق مربا خوری از معجون را در دهان گذاشته و بمکید.

 درمان ضعف قلب و فواید دیگر سیاه دانه

افراد مبتلا به تپش قلب که در پمپاژ خون ضعف دارند می توانند با استفاده از ترکیب روغن سیاه دانه با عسل به نسبت مساوی این ضعف را درمان کنند به این صورت که یک قاشق غذا خوری از این معجون را، هر روز صبح ناشتا میل کنید.

درمان ضعف عمومی بدن

یک فنجان سیاه دانِه و یک لیوان شنبلیله خشک را آسیاب کرده و بر مخلوط آنها یک قاشق غذا خوری محلول عنبر اضافه نمایید. سپس دو لیوان عسل خالص را با آن مخلوط کرده و هر روز صبح با نان گندم سبوس دار میل کنید.

تقویت قوای جنسی

روغن سیاه دانِه را با روغن زیتون و کندر مخلوط کنید و کمی عسل به آن اضافه کنید و هر روز مقداری از آن را میل کنید. این معجون برای برگرداندن قوای جنسی بسیار مفید می باشد.

درمان بیماری قند

یک لیوان سیاه دانِه آسیاب شده را به همراه یک لیوان بذر شاهی، یک لیوان انار آسیاب شده ( پس از خشک کردن آن به دست می آید.) و یک لیوان ریشه کلم خشک آسیاب شده را خوب با یکدیگر مخلوط کنید و نصف قاشق از این معجون را حداقل نیم ساعت قبل از خواب به مدت یک ماه میل کنید.

خواص سیاه دانه و عسل و دارچین

خواص عسل و سیاه دانِه و دارچین تا به امروز بر هیچ کس پوشیده نیست و همه می دانند که این ترکیب قدرتمند، دارای ارزش دارویی فراوانی می باشد و امروزه در طب نوین بسیار مورد توجه پزشگان قرار گرفته است. خواص این ترکیب عبارت اند از:

۱. خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی.

۲. چربی سوزی و جلوگیری از چاقی.

۳. بهبود سرما خوردگی و گلو درد.

۴. بهبود مشکلات گوارشی.

۵. مبارزه با عفونت های قارچی.

۶. مبارزه با سرطان.

نحوه استفاده از سیاه دانه

بهترین نحوه استفاده از سیاه دانِه، تبدیل آن به پودر نرم و نیم کوب است زیرا سیاه دانه کوبیده شده تاثیر بیشتری دارد و هضم و جذب آن برای بدن راحت تر می باشد.

عوارض جانبی سیاه دانه

با وجود فواید زیادی که برای سیاه دانه شمردیم در کنار آن می توان به احتمال عوارض جانبی آن برای برخی افراد قائل شد که عبارت اند ار:

۱. ایجاد خارش و حساسیت در نتیجه تماس با دانه های سیاه دانه وجود دارد. این حالت نوعی آلرژی است که به درماتیت تماسی معروف است.

۲. مطالعات مرکز تحقیقاتی سرطان کترینگ، نشان می دهد که سیاه دانه با دارو های شیمی رمانی تداخل دارد و می تواند اثر درمان های متداول سرطان را کاهش دهد. بنابراین، بهتر است قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

۳. افرادی که طبع گرم دارند بهتر است در مصرف آن زیاده روی نکنند.

۴. مصرف سیاه دانه اصلا به زنان باردار توصیه نمی شود. زیرا مصرف آن باعث انقباض ماهیچه رحم می شود و احتمال سقط جنین و آسیب به آن را در پی دارد.

۵. مصرف بیش از اندازه سیاه دانه باعث افت فشار خون و مانع انتقال صحیح اکسیژن به مغز و قلب می شود و این مسئله باعث سردرد و تهوع می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *