مقالات

نحوه پرورش شیرین بیان

شیرین بیان

در این مقاله از سایت ده مپ به شرایط و نحوه پرورش شیرین بیان می پردازیم.

شیرین بیان از جمه گیاهان دارویی خودرو است که کمتر مورد کشت قرار می گیرد. برگ های آن مرکب است و از ۴ تا ۷ زوج برگ به اضافه یک برگچه انتهایی تشکیل یافته است که به سبب ترشح شیره، چسبنده اند.

گل های شیرین بیان به رنگ های ارغوانی، زرد یا بنفش یا آبی مایل به سفید هستند و میوه اش شامل ۵ تا ۶ دانه، مایل به قهوه ای است. ریشه و ساقه زیر زمینی  شیرین بیان مصرف دارویی دارد.

استان فارس قطب تولید شیرین بیان در ایران است و به طور متوسط سالانه ۶ هزار تن عصاره شیرین بیان در ۷ کارخانه استان فارس تولید می شود.

خواص شیرین بیان

درمان آفت یا زخم های دهانی

مواد مفید موجود در شیرین بیان به تسریع بهبود این زخم ها کمک می کند و در تحریک مکانیسم دفاعی بدن موثر هستند.

حفاظت از کبد

فلاونوئید ازوئگوئتیدین موجود در این گیاه از خواص آنتی اکسیدانی و مهارکنندگی برخوردار است که به حفاظت از سلول های کبدی در برابر چربی بالا، صدمات ناشی از رژیم غذایی و آسیب ایجاد شده توسط استرس کمک می کند.

درمان اختلالات معده

از ریشه این گیاه برای تسکین مشکلات گوارشی استفاده می شود به عبارت دیگر، عصاره ی ریشه ی این گیاه در موارد مسمومیت غذایی، زخم معده و سوزش سر دل می تواند بهبود دهد.

درمان رماتیسم مفاصل

عصاره ی این گیاه دارای خواص مفید برای درمان التهاب است و اثر گذاری آن در درمان رماتیسم ثابت شده است به عبارت دیگر، تحقیقات نشان داده است که شیرین بیان می تواند در کاهش سطح سیتوکین ها که باعث التهاب می شوند موثر باشد.

تقویت سیستم دفاعی بدن

این گیاه موجب بهبود مکانیسم دفاعی بدن می شود به این صورت که این گیاه در بالاترین سطح اینترفرون است. اینترفرون عاملی ضد ویروسی است که همراه با اسید گلیسیریک فعالیت سلول هلی ایمنی بدن را تحریک می کند و به مقابله با ویروس ها و باکتری های عفونی مانند آنفولانزای A کمک می کند.

شیرین بیان در صنعت خوراکیمصارف شیرین بیان

شیرین بیان یکی از ترکیباتی می باشد که به دلیل خواص مهمی که دارد در صنعت پاستیل سازی از آن استفاده می کنند.

شرایط پرورش شیرین بیان

زمان کاشت

اوایل فصل بهار زمان مناسب برای کشت مستقیم بذر در زمین اصلی است.

خاک

برای کاشت این گیاه باید از زمین های شنی با لایه های ضخیم خاک و غنی از ترکیبات کلسیم استفاده کرد. PH خاک برای این گیاه بین ۲٫۸ تا ۵٫۵ مناسب است. علاوه بر این، می توانید از خاک های ماسه ای و لومی (سبک) استفاده کنید.

کود

۳۰ تا ۴۰ تن کود دامی و فسفره در هنگام کشت ضروری است و هر ساله در فصل پاییز از کود ازته برای رشد بهتر گیاه استفاده کنید.

آبیاری

در مناطقی که بارندگی کمتر از ۴۰۰ میلی متر است، آبیاری باید در اوایل کشت صورت گیرد در غیر این صورت به روش دیم کشت می شود. با توجه به وضعیت منطقه، دوره آبیاری بین ۷ تا ۱۰ روز متغییر است و به این نکته توجه داشته باشید که در فصل های پاییز و زمستان نیاز آبی گیاهی به صفر می رسد.

دما و رطوبت

این گیاه در محیط های نیمه سایه و آفتابی رشد می کند و نیز برای رشد به رطوبت کافی نیاز دارد. دمای مناسب برای رشد این گیاه ۶ تا ۲۵ درجه سانتی گراد می باشدو

نحوه کاشت

شیرین بیان را می توان توسط بذر و یا از طریق رویشی پرورش داد.از آنجا که بذر این گیاه پوسته ضخیمی دارد و این پوسته قوه رویشی آن را کاهش می دهد، قبل از کاشت باید خراش های مناسبی در سطح پوست ایجاد کرد. تکثیر بذر به دو روش مستقیم و غیر مستقیم انجام می گیرد.

کشت مستقیم بذر

شیرین یبان را در زمان مناسب به صورت ردیفی بکارید به این صورت که فاصله ردیف های کاشت از یکدیگر ۶۰ سانتی متر  و عمق خاک ۲ تا ۳ سانتی متر باشد. بذر مورد نیاز برای هر هکتار زمین ۱۲ تا ۱۵ کیلوگرم باشد.

کشت غیر مستقیم بذر

در زمان مناسب بذرها را در خزانه هوای آزاد که بستر آن به همین منظور آماده شده است کشت می کنند. فاصله ردیف ها از یکدیگر در خزانه ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر و عمق خاک هم باید ۲ سانتی متر باشد. پس از کاشت به منظور ایجاد تراکم در بستر سطحی خاک غلتک مناسبی باید زده شود. آبیاری منظم و مبارزه با علف های هرز در طول رویش گیاهان نقش عمده ای در سرعت رشد این گیاه دارد.

در اواسط پاییز هنگامی که ارتفاع نشاء ها به ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر رسید آنها را باید در ردیف هایی به فاصله ۶۰ تا ۸۰ سانتی متر در زمین اصلی کشت کرد و به این نکته توجه داشته باشید که فاصله دو بوته روی ردیف کاشت ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر باشد.

تکثیر رویشی

تکثیر رویشی از طریق تقسیم ریشه انجام می گیرد. گیاهان ۳ تا ۴ ساله را باید از خاک خارج کرد. پس از تمیز کردن ریشه، قطعاتی به طول ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر از آن جدا کنید و در عمق مناسب بکارید. در هر هکتار زمین ۴۰ تا ۷۰ هزار قلمه ریشه ای نیاز است.

به این نکته توجه داشته باشید که بیشترین عملکرد ریشه هنگامی به دست می آید که برای کاشت از قطعات ریشه، به طول ۲۱ تا ۳۰ سانتی متر و به ضخامت ۲ تا ۴٫۱ سانتی متر استفاده شود و پس از کشت بلافاصله باید زمین را آبیاری کنید.

برداشتبرداشت شیرین بیان

چنانچه شیرین بیان به روش رویشی تکثیر شده باشد سه تا چهار سال رشد آن طول می کشد ولی اگر تکثیر این گیاه توسط بذر انجام گرفته باشد پنج تا شش سال پس از کاشت می توان ریشه را برداشت کرد. زمان مناسب  برای برداشت ریشه فصل پاییز،پس از خشک شدن اندام های هوایی بر اثز سرماست.

از  آنجا که مواد موثره شیرین بیان در آب حل می شود. لذا ریشه ها را خیلی سریع و با آب جاری باید شست. پس از تمیز کردن پوست ریشه ها را باید جدا کرد. سپس آنها را به قطعات ۱۰ تا ۱۵ سانتی متری تقسیم و خشک نمود. برای خشک کردن نباید از نور مستقیم با درجه حرارت بالا استفاده کرد. چنانچه از خشک کن های الکتریکی استفاده می کنید باید دمای آن ۴۰ درجه سانتی گراد باشد.

تناوب کاشت

به دلیل اینکه شیرین بیان حدود ۱۰ تا ۱۵ سال در یک منطقه باقی می ماند و رویش اولیه گیاه بسیار کند است از این رو آن را باید با گیاهانی به تناوب کشت کرد که سبب گسترش علف های هرز نشود. گیاهان وجینی گیاهان مناسبی برای تناوب کشت با شیرین بیان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *