مقالات

نحوه پرورش نارگیل

نارگیل

در این مقاله از سایت ده مپ به شرایط و نحوه پرورش نارگیل می پردازیم.

نارگیل گیاهی است که ابتدا در جنوب آسیا کشت می شد و در حال حاضر به صورت درخت نارگیل در تمام مناطق استوایی وجود دارد. کشت نارگیل در ایران در استان های مختلف مانند سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان کشت نارگیل انجام می شود.

درخت نارگیل، درختی است زیبا و تنومند که به صورت قائم رشد کرده و بدون انشعابات می باشد. برگ های آن بسیار بزرگ و زیبا است و گلهای این گیاه زرد و نارنجی می باشد. میوه های نارگیل بیضی شکل وسبز هستند که با یک پوسته سخت قهوه ای پوشیده شده است.

خواص نارگیل

کمک به هضم غذا

این میوه سرشار از اسیدهای چربی است به عبارت دیگر. این میوه حاوی دو ماده مغذی مخصوص به نام های تری گلیسیرید و اسیداوریک است که به هضم غذا کمک می کند

نارگیل سرشار از مواد مغذی ( آهن، منگنز، فسفر و مس)

میوه خشک شده آن نیز منبع ویتامین B5 است. زمانی که این ویتامین جذب بدن می شود روی سیستم عصبی و غدد فوق کلیوی تاثیر می گذارد. به عبارت دیگر، ویتامین B5 نقش موثری در کنترل آدرنالین و انسولین دارد.
این میوه منبع آهن است و اگر کمبود آهن دارید می توانید با مصرف ۱۰۰ گرم از گوشت این میوه حدود ۱۳ درصد از نیاز روزانه آهن خود را تامین کنید.

کنترل قند خون

این میوه به دلیل فیبر زیاد و کربوهیدرات کمتری که دارد می تواند قند خون را کنترل کند.

مقابله با التهاب

این میوه سرشار از آنتی اکسیدان ها است و برای مقابله با رادیکال های آزاد و التهاب بدن موثر عمل می کند. علاوه بر این، در روغن این میوه ترکیبات فنولیک، ویتامین E و فیتواسترول نیز وجود دارد که در جهت ارتقا سلامت بدن نقش دارند.

آب نارگیل یک جایگیزن فوق العاده برای نوشیدنی های انرژی زا

کسانی که اهل ورزش هستند می توانند بعد از ورزش به جای نوشیدنی های انرژی زا آب این میوه را مصرف کنند. به این صورت که بعد از جلسات ورزشی متوسط نوشیدن مایع داخل این میوه به تامین آب بدن کمک زیادی می کند. البته به این نکته توجه داشته باشید که این نوشیدنی برای ورزشکاران حرفه ای که ورزش های سنگین انجام می دهند کافی نیست. زیرا در حین ورزش بدن ما به دلیل تعرق زیاد سدیم و پتاسیم از دست می دهد. بنابراین باید میزان پتاسیم و سدیم از دست رفته جبران شود.

شرایط پرورش نارگیل

خاک

مناسب ترین خاک برای کاشت، خاک های سبک و شنی است و نیز به شکل قابل توجهی شوری خاک را تحمل می کند به همین دلیل است که در مناطق ساحلی نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری مشاهده می شود. مخلوط خاک برگ به اضافه شن برای این گیاه نسبتا مناسب است. البته بهتر است که میزان شن را بیشتر از خاک برگ در نظر گرفت.

به این نکته توجه داشته باشید که ماسه بادی مناسب نیست بلکه از شن هایی باید استفاده کرد که اولا شسته شده باشند و ثانیا اندازه ذرات آنان حدود ۲ میلی متر باشد.

کود

این گیاه به تغذیه مناسب نیاز دارد و می توان در طی فصل رشد هر ۴ تا ۶ هفته یک بار از کودهایی کامل که البته حاوی عناصر کم مصرف هستند استفاده کرد. فرمول کودی را نیز می توان به صورتی انتخاب کرد که نیتروژن دو برابر فسفر و پتاسیم باشد. فواصل کودهی را باید در فصولی که رشد با سرعت کمتری انجام می شود بیشتر کرد و مثلا هر ۶ تا ۸ هفته یک بار به گیاه کود داد.

دما

به طور کل این گیاه به مکان هایی گرم نیاز دارد و در برابر سرما حساس است. دمای مناسب در فصل تابستان و در زمان رشد این گیاه بین ۲۸ تا ۳۷ درجه است و در فصل زمستان حداقل دمایی که می تواند تحمل کند بین ۴ تا ۱۲ درجه سانتی گراد است. به طور کل در مکان هایی که میانگین دمای شبانه روز حدود ۳۰ درجه است رشد مناسبی دارند.

نور

به مکانی با نور کامل و مستقیم آفتاب نیاز دارد یعنی روزانه حداقل ۶ تا ۸ ساعت نور مستقیم خورشید برای این گیاه ضروری است تا بتواند رشد کنند و میوه بدهند. مکان کم نور از دلیل عدم شکل گیری میوه ها و یا زرد شدن و ریزش برگ ها مناسب نیست.

آبیاری

این گیاه تحمل کم آبی و خشکی خاک را ندارد. بنابراین باید مراقب باشید تا خاک آن خشک نشود به عبارت دیگر، هر زمان که سطح خاک رطوبت خود را تا حدودی از دست داد باید نسبت به آبیاری آن اقدام کنید.

رطوبت

این گیاه به رطوبت بالای هوا نیاز دارد به این صورت که به رطوبتی حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد نیاز دارد.

نحوه پرورش نارگیلپرورش نارگیل

مرحله اول

انتخاب نارگیل مناسب

هر چه نارگیل تازه تر و پر آب تر بهتر می تواند جوانه بزند. سعی کنید نارگیل های سبز را انتخاب کنید و اگر میوه تازه هم در دسترس شما نبود می توانید از نارگیل های قهوه ای موجود در میوه فروشی ها استفاده کنید.

مرحله دوم

روش آماده سازی نارگیل برای جوانه زنی

برای کاشت ابتدا باید پوست آن را به صورت کامل کَنده شود و سپس آن را به مدت ۲ تا ۳ روز در یک ظرف پر از آب قرار دهید. پس از آن نارگیل را در یک پلاستیک زیپ دار قرار دهید و به مقدار یک چهارم لیوان آب داخل پلاستیک بریزید تا رطوبت نارگیل حفظ شود. سپس هوای داخل پلاستیک را خالی کنید و درب آن را ببندید.

پلاستیک را باید در جای گرم و تاریک قرار دهید تا نارگیل جوانه بزند به عبارت دیگر، پلاستیک را در دمای اتاق بگذارید.

حتما باید روی نارگیل را با پارچه بپوشانید یا در جای تاریک قرار دهید. سپس هر ۳ یا ۴ روز یک بار نارگیل را چک کنید تا آب کافی داشته باشد. پس از ۲ تا ۶ هفته جوانه سفید نارگیل را مشاهده خواهید کرد.

پس از مشاهده جوانه نارگیل باید به مدت ۳ روز صبر کرد و آن را در همان شرایط نگه داری کرد. سپس آن را به جای گرم منتقل کنید که هم گرم باشد و هم دارای نور کافی و غیر مستقیم خورشید باشد. بعد از گذشته یک هفته تا ده روز کم کم جوانه سفید نارگیل بزرگ تر شده و تغییر رنگ می دهد و شروع به بالا آمدن می کند.

همزمان با رشد جوانه به سمت بالا، ریشه دراز نارگیل نیز از زیر جوانه شروع به پایین رفتن می کند و پس از مدتی شما ریشه های کوچک سفید رنگی بر روی همان ریشه دراز مشاهده خواهید کرد. تا این مرحله نارگیل در داخل پلاستیک خواهد ماند تا به اندازه کافی جوانه سبز زنگ شود و ریشه های قوی و بزرگتری پیدا کند.

پس از گذشت ۳۰ روز از جوانه زنی وقتی مشاهده کردید که جوانه شما سبز رنگ شده و ریشه های خوبی دارد می توانید نهال را به گلدان یا زمین زراعی خود منتقل کنید.

گلدان سفالی بزرگ برای کاشت مناسب بوده زیرا رطوبت نارگیل را به خوبی تامین می کند. خاک مناسب برای کاشت باید زهکشی بالایی داشته باشد به صورتی که بعد از آبیاری به سرعت آب اضافی را از گلدان خارج شود. هرگز از خاک های سنگین و رسی نباید استفاده کرد.

کف گلدان را با سنگ های متوسط بپوشانید تا آب اضافی را به راحتی از گلدان خارج شود. سپس آن را با ترکیب خاکی که در قسمت خاک به آن اشاره شده است پر کنید بعد نارگیل را به آرامی در گلدان قرار داده به طوری که ریشه کاملا در زیر خاک قرار بگیرید.

جوانه را در خاک قرار دهید طوری که ریشه ها با سطح خاک دو تا سه سانتی متر فاصله نداشته باشد.

 برداشت نارگیل

درخت نارگیل بین ۶ تا ۱۰ سال میوه می دهد در واقع زمانی که رنگ آن به قهوه ای رسید می توانید میوه ها را با استفاده از یک وسیله ی تیز مانند قلاب تیز برداشت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *