مقالات طب سنتی

خواص عرق شاتره

عرق شاتره

در این مقاله از سایت ده مپ به خواص عرق شاتره می پردازیم.

گیاه شاتره که از آن با نام های شاه ترنج و پیت پاپارا در کتب سنتی ذکر شده است گیاهی علفی است که ۸۰ سانتی متر ارتفاع دارد و دارای گل های نامنظم و برگ های بریده است.

در طب سنتی ایرانی از شاتره بیشتر در درمان بیماری های کبدی استفاده می شد. لکن بعضی خواص دیگر شاتره مانند صفرابر، اشتها آور، تصفیه کنده خون و مملو از انواع ویتامین ها می باشد.خواص شاتره

 

این گیاه بومی اروپا و آسیاست که در کنار جاده ها به عنوان علف هرز مزارع می روید و بیشتر توسط کشورهای شرقی اروپا صادر می گردد.

خواص عرق شاتره

عرق شاتره دارای خواص زیادی برای سلامتی انسان ها می باشد و از گیاه شاتره تهیه می شود.

از خواص عرق شاتره به ترشح آنزیم های گوارشی کمک می کند و باعث می شود تا مواد غذایی به آسانی هضم شوند و نیز اشتها آور است. براساس تحقیقاتی که بر روی خواص شاتره صورت گرفته است دریافتند که عرق شاتره علاوه بر خواص درمانی فراوانی که دارد خواص ضد عفونی کنندگی، ضد اسپاسم، آرام بخش، آنتی هیستامین و کاهش دهنده تپش قلب است.

یکی دیگر از خواص عرق شاتره کمک به سلامت و روشن شدن سطح پوست می باشد.همچنین عرق شاتره با فوایدی که دارد باعث بهبود و درمان آکنه و جوش های چرکی سر سفید می شود. علاوه بر این به افراد جوانی که جوش های غرور جوانی و زیر پوستی دارند استفاده از عرق شاتره توصیه می شود. بدین ترتیب برای داشتن پوست سالم و درخشان روزی سه لیوان عرق شاتره بیش از مصرف غذا بنوشید.

دیگر خواص شاتره

عرق شاتره تب بر می باشد و تبی که ناشی از ابتلا به اقسام بیماری ها است را کاهش می دهد.

خواص دارویی شاتره برای تقویت کبد و نیز نارسایی های آن موثر و مفید است. به عبارت دیگر، مطالعات نشان می دهند که شاتره می تواند بیماری کیسه صفرا و التهاب کبد را بهبود ببخشد و به جریان صفرا کمک می کند. ثابت شده است که این گیاه دارویی عملکرد کبد را تا ۸۰ درصد بهبود می دهد به علاوه ی آن که کبد را سم زدایی می کند.

برای درمان خارش بدن از این عرق استفاده می کنند.

عرق شاتره خواص مفیدی برای پاک سازی خون دارد و کم کننده غلظت و چسبندگی خون است.

برای درمان عفونت های پوستی، بیماری اگزما و قارچ های پوستی از این عرق استفاده می شود.

برای درمان زخم های داخل دهان از عرق شاتره استفاده می شود.

شاتره ادرار آور است که به جلوگیری از انباشته شدن آب اضافی و دفع سموم در بدن کمک می کند.

شاتره پر از آنتی اکیسدان هایی است که به کند شدن روند پیری کمک می کند.

شاتره دارای مقدار زیادی از آلکالوئید ها است از جمله بولبوکاپنین، پروتوپین، فومارین و فوماریلین است که برای بسیاری از قسمت های بدن عوامل شفا بخش قدرتمندی محسوب می شوند.

طرز تهیه شربت شاتره

شاتره خشک و نیم کوب ۱ واحد و آب ۱۵ واحد شاتره را در مدت شش ساعت دم کنید و صاف نموده، سپس بگذلرید تا ته نشین شود و در حدود نصف آن شکر داخل جوشانده بریزید تا قوام آید. اگر از این نوشیدنی به منظوره باز کردن گرفتگی های کبد و تصفیه خون می باشد به جای شکر از سکنجبین و عناب استفاده کنید. ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم از این شربت را به تدریج مصرف کنید تا اثر آن ظاهر شود.

طرز تهیه چایی

۲ تا ۴ گرم قسمت های خشک شده گیاه ( مخلوط برگ، گل و ساقه) یک لیوان آب جوش افزوده و ۱۵ دقیقه بگذارید بماند. سپس آن را صاف نموده و به صورت گرم قبل از غذا بنوشید. می توانید روزانه تا سه نوبت ( صبح، ظهر و شب) این مقدار را تکرار کنید. در کل می توان ۶ تا ۱۲ گرم گیاه خشک شده را که سه لیوان چای در اختیارتان قرار می دهد را در طول روز مصرف کنید.

شیوه استفاده از عرق شاتره

قبل از هر وعده غذا یک فنجان از آن را بنوشید. به این نکته توجه داشته باشید که ترکیب عرق شاتره و عرق کاسنی به نسبت مساوی اثر بهتری روی بدن دارد تا اینکه عرق شاتره را با آب مخلوط کنید.

استفاده مقدار زیاد از این عرق به علت وجود آلکالوییدها باعث لرز، تشنج و بی حسی بدن شده و برای سرد مزاجان زیان آور است.

عرق شاتره در بزرگسالان: روزی سه بار یک استکان از عرق شاتره قبل غذا مصرف کنید.

عرق شاتره در کودکان: روزی سه بار نصف استکان عرق شاتره قبل از غذا مصرف کنید.

مضرات عرق شاتره

این گیاه در دوز های زیاد، می تواند سمی باشد و سبب بیماری اسهال شدید، گرفتگی عضلات و تنگی نفس شود. در صورتی که می خواهید از این گیاه به عنوان درمان استفاده کنید. حتما برای میزان مصرفی آن با متخصص طب سنتی یا پزشک مشورت کنید.

استفاده از عرق های گیاهی در زمان حاملگی بایستی با احتیاط همراه باشد، روی هم رفته پزشکان سنتی معتقد هستند، استفاده شاتره در زمان حاملگی و شیردهی باید بسیار کم باشد. این مساله به دلیل وجود ترکیبات آلکالوئیدی سمی موجود در این گیاه است.

گیاه شاتره با وجود خواص دارویی زیاد، از گروه گیاهان سمی می باشد بدین ترتیب بایستس در استفاده از آن احتیاط را رعایت نمود. افراط در استفاده این گیاه، سبب فلج عضلات و دستگله تنفس می شود. اندازه مجاز استفاده شاتره ۱۲ تا ۲۰ گرم است و برای تهیه جوشانده آن ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم کافی است.

نکات قابل توجه

نمونه ی گیاه خشک در بازار دارویی به طور طبیعی به صورت خرد شده و قطعات کوچک است و احتیاج به خرد یا پودر کردن ندارد و می توان مستقیما آب جوش روی آن ریخت.

توصیه می شود دم کرده ی شاتره را گرم مصرف کنید زیرا ممکن است با سرد شدن، مواد موثر آن رسوب کند.

در بسیاری از موارد دیده شده است که جهت کسب اثرات مذکور شاتره، از عرق شاتره ی موجود در بازار استفاده می کنند ولی عرق آن دارای مقدار بسیار ناچیزی از اسانس است و مواد موثر اصلی در آن وجود ندارد. بنابراین، عرق شاتره دارای خواص اصلی شاتره نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *