مقالات

نحوه پرورش آناناس

آناناس

در این مقاله از سایت ده مپ به شرایط و نحوه پرورش آناناس می پردازیم.

آناناس تنها گیاه تغذیه ای رایج از خانواده بروملیاسه است و نیز گیاهی گرمسیری، چند ساله و بومی آمریکای جنوبی است. این گیاه پس از اینکه کشف شد، به سرعت در کشورهای گوناگون انتشار یافت و اکنون در نواحی مختلف دنیا از جمله استرالیا یافت می شود. کشت تجاری آن در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری انجام می شود و یک سوم تولید جهانی این گیاه در هاوایی صورت می گیرد.

در مهر ماه سال ۱۳۹۵ پنج هزار نشا آناناس از کشور هند وارد ایران شد که از این تعداد هزار عدد نشا برای تکثیر به پژوهشکده گل و گیاه محلات، هزار عدد نشا به مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی چابهار و ۱۸۰ عدد برای تکثیر به مرکز کشت داده شد. در حال حاضر کشت آناناس در محیط های گلخانه ای در ایران انجام می شود. بهترین شهر برای کشت آناناس در ایران، شهر چاربهار شناخته شده است.

نخستین تولید کننده میوه آناناس به طور انبوه، در استان مازندران در شهرستان عباس آباد بود که ۲ تن میوه آناناس پرورش داد.

خواص آناناس

بهبود زخم و کاهش التهاب

مطالعات نشان داده است که آنزیم بروملین موجود در آناناس می تواند به کاهش ورم، کبودی، درد و کاهش دوره ای بهبود زخم ناشی از عمل های جراحی کمک کند.  در حال حاضر آنزیم بروملین در درمان و کاهش التهاب ناشی از تاندونیت، کشیدگی رباط و دیگر جراحت ها و آسیب عضلات کوچک مانند گوش، بینی و جراحی گلو یا تروما نیز استفاده می شود.

افزایش سلامت قلب

فیبر، پتاسیم و ویتامین C موجود در آناناس برای سلامت قلب مفید است. مطالعات نشان می دهند خطر مرگ و میر ناشی از بیماری سرخرک تاجی یا بیماری شریان کرونری در افرادی که روزانه ۴۰۶۹ میلی گرم پتاسیم مصرف می کنند در مقایسه با افرادی که کمتر از این میزان پتاسیم دزیافت می کنند تا ۴۹ درصد کاهش می یابد.پ

افزایش پتاسیم در رژیم غذایی ارتباط مستقیمی با کاهش خطر ابتلا به سکته، تحلیل بافت های عضلانی، حفظ تراکم مواد معدنی استخوان و کاهش شکل گیری سنگ های کلیوی می شود.

پوست

آنتی اکسیدان و ویتامین C موجود در این میوه وقتی به صورت خام یا پخته مصرف شود می تواند به بهبود آسیب های پوستی ناشی از آفتاب و آلودگی هوا و چین و چروک ناشی از آن کمک کند و منجر به بهبود بافت پوستی شود و نیز ویتامین C نقش مهمی در شکل گیری کلاژن و حفاظت از ساختار پوست دارد.

جلوگیری از آسم

خطر ابتلا به بیماری آسم در افرادی که مقدار زیادی مواد مغذی استفاده می کنند، پایین تر است. یکی از این مواد مغذی بتاکاروتن است که در میوه هایی مانند آناناس، انبه، پاپایا یافت می شود.

طبع آناناس

طبع این میوه گرم است.

شرایط پرورش آناناس

خاک

این گیاه می تواند در انواع خاک ها رشد کند، به شرطی که این خاک دارای زهکشی خوب بوده و غنی از مواد مغذی جهت رشد گیاه باشد. به منظور برداشت محصول بهتر، این گیاه را در خاک لومی شنی با زهکشی خوب کشت کنید. میزان اسید خاک باید بین ۵٫۴ تا ۵٫۶ باشد. در مورد خاک یا ترکیب گلدان با مقادیر PH بالاتر، می توانید به منظور دستیابی به اسیدیته مطلوب، مقدار مناسبی گوگرد را به ترکیب خاک اضافه کنید.

کود

مکمل های کودی در فصول بهار و تابستان، هنگامی که گیاه آناناس در بهترین حالت خود قرار داد به خاک اضافه شود. شما می توانید کود های مایع و یا جامد را یک بار در ماه به خاک اضافه کنید. در مقابل، در فصول پاییز و زمستان هیچ کودی به خاک اضافه نکنید، زیرا این گیاهان در این فصول غیر فعال هستند.

نور

این گیاه بومی مناطق گرمسیری بوده و بهترین رشد را در شرایط نوری مطلوب دارد به عبارت دیگر، این گیاه نیاز به حداکثر ۶ ساعت در روز قرار گیری در معرض نور خورشید دارد.

دما

بهترین دما برای رشد آناناس ۳۲ درجه سانتی گراد در روز و ۲۰ درجه سانتی گراد در شب است. به این نکته توجه داشته باشید که در نور شدید آفتاب و دمای بیشتر از ۳۵ درجه سانتی گراد میوه دچار سوختگی می شود.

در فصل خنک رشد گیاه به تاخیر می افتدد، برگ ها کوچک و دندانه دار می شوند، تعداد گیاهچه های زیر میوه افزایش پیدا می کنند و باعث می شود که میوه کوچک تر، گوشت میوه کدر و قند میوه کمتر شود. این گیاه نمی تواند دمای پایین یا حتی شبهای سرد با دمای ۷ تا ۱۰ درجه سانتی گراد را برای مدت چند ساعت در طول هفته تحمل کند.

شب های خنک باعث گلدهی گیاه می شود و دمای بالاتر از ۲۸ درجه سانتی گراد در شب باعث اختلال در ساخت ترکیبات لازم برای گلدهی می شود.

آبیاری

این گیاه باید یک بار در هفته آبیاری شود. از آبیاری بیش از حد باید خودداری کرد، زیرا منحر به مشکل پوسیدگی ریشه می گردد. همراه با آبیاری خاک کشت، گاهی اوقات مه پاشی نیز باید بر روی برگ ها انجام گردد. انجام این کار به حفظ رطوبت مناسب گیاهان کمک می کند.

آفات و بیماری های آناناس

رایج ترین مشکل آناناس در زمینه ی آفات، حمله ی شپشک به این گیاه  می باشد. معمولا آنها توسط مورچه ها در گیاهان گسترش می یابند. از این رو، کنترل مورچه ها به منظور رهایی از این شپشک های مخرب ضروری می باشد. دیگر آفات خسارت زا به آناناس کنه، تریپس، سوسک و نماتد می باشد. استفاده از آب و صابون روشی موثر و قابل اطمینان به منظور حذف این آفات می باشد.

نحوه پرورش آناناس

مرحله اول

خرید آناناس

بهتر است آناناسی که انتخاب می کنید تازه و رسیده باشد. یکی از روش های نحوه تشخیص آناناس رسیده و کال به این صورت است که یک برگ از مرکز برگ ها به آرامی میکشیم در صورتی که برگ به راحتی جدا شد آناناس رسیده است در غیر این صورت کال و نارس است.

مرحله دوم

جدا کردن تاج میوه ی آناناس

با استفاده از یک چاقوی تیز، تقریبا نزدیک به تاج کمی پایین تر را برش دهید. مراقب باشید پوسته میوه باقی مانده را حذف کنید.

مرحله سوم

جدا کردن برگ از ساقه

چند ردیف از برگ های پایه را از روی ساقه آناناس بردارید تا حدود یک الی دو سانتی متر از ساقه نمایان شود. سپس برش های حلقه ای بسیار نازک را در ساقه ایجاد کنید تا یک حلقه از نقاط قهوه ای مشاهده کنید. این نقاط قهوه ای” ریشه اولیه” هستند، ریشه های بی شکل که در حال رشد هستند.

مرحله چهارم

کاشت ساقه

طبق روش های کاشت ساقه آناناس که موجود است، ساقه آناناس را در آب ریشه دار کنید با این تفاوت که همراه با آب مقداری لیکا نیز در ظرف مورد نظر بریزید. در زوش های معمول کاشت به دلیل گندیدگی و بو گرفتن و کدر شدن آب، هر روز باید آب ساقه عوض شود ولی در روش استفاده از لیکا مشکل گندیدگی و تعویض آب وجود ندارد و به دلیل تخلخلی که وجود دارد. ریشه زنی راحت تر و نسبتا سریع تر انجام می شود.

روش کاشت در لیکا به این صورت است که داخل ظرف مورد نظر که می تواند یک لیوان باشد مقداری لیکا ریخته سپس ساقه را روی لیکا قرار داده و مجددا مقداری لیکا اطراف ساقه بریزید و مقداری آب هم سطح لیکا بر روی آن بریزید.

مرحله پنجم

ریشه زایی

ساقه آناناس پس از گذشت بیست الی سی روز شروع به ریشه زدن می کند.

مرحله ششم

 ظاهر شدن برگ های جدید

پس از ریشه دار شدن، ساقه شروع به رشد برگ های جدید از مرکز می کند و برگ های قدیمی کم کم خشک می شوند. در این مرحله، شما می توانید گیاه را در زمین زراعی خود با خاک غنی با زهکشی بالا بکارید. با توجه به ریشه های کم عمق آناناس، زمین برای باروری این گیاه باید به خوبی آماده شود.

تاج های آماده شده برای کشت در عمق ۱۰ سانتی متر در دو ردیف کشت شود و فاصله ی بین دو گیاه ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر باشد، درحالی که دو ردیف ۸٫۱ تا ۹ متر از هم جدا نگه داشته شوند. جهت حفاظت از رطوبت خاک، حفظ دمای مورد نیاز خاک و نیز کنترل علف هاب هرز، از مالچ استفاده کنید.

برداشت آناناسبرداشت آناناس

به طور کلی گلدهی آناناس ۱۲ تا ۱۵ ماه پس از کاشت آغاز می شود و ۱۳۵ تا ۱۶۵ روز طول می کشد تا میوه به مرحله بلوغ و رسیدگی کامل برسد. با مشاهده تغییر رنگ جزئی در قاعده میوه های در حال رشد می توانید آنها را برای تولید کنسرو برداشت کنید.

اما برای مصرف و فروش آناناس به شکل میوه باید صبر کنید تا رنگ آن زرد طلایی شود. میوه را همراه با تاج به مدت ۱۰ تا ۱۵ روز می توانید نگه داری کنید.

میزان برداشت محصول در کشت با تراکم ۴۳٫۵۰۰ بوته در هکتار حدود ۶۵ تن و در تراکم کاشت ۵۳٫۰۰۰ تا ۶۳٫۵۰۰ بوته در هکتار بین ۸۰ تا ۱۰۵ تن است.

پس از برداشت میوه، ساقه اصلی را حذف کنید و یک تا دو پاجوش را برای رویش مجدد نگه دارید. عمر مزرعه آناناس در صورت حاصلخیزی خاک می تواند تا ۳۰ سال باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *