مقالات

نحوه پرورش گل گاو زبان

گل گاو زبان

در این مقاله از سایت ده مپ به شرایط و نحوه پرورش گل گاو زبان می پردازیم.

پرورش گل گاو زبان به صورت خودرو در دامنه کوه های البرز می روید و از اردیبهشت شروع به برداشت می کنند که با گیاه گاو زبان اروپایی که در اصفهان و آذربایجان و شهرهای دیگر ایران و کشور های دیگر می روید و به اشتباه به گل گاو زبان مشهور شده است، متفاوت است. این اشتباه که حدود چند سده است پزشکان و داروسازان را گمراه کرده است. در واقع این دو گیاه متفاوت هستند و تنها گل هایشان کمی به هم شبیه است.

گل های گل گاو زبان ایرانی درشت تر از گل های گیاه گاو زبانی اروپایی است. به این صورت که گل های گل گاو زبان لاجوردی و شبیه گل انار بوده و تخم آن دایره ای شکل و لعابی است.

گیاه گاو زبان اروپایی از شمال آفریقا به اسپانیا برده شده و در آنجا پرورش یافته و در طب سنتی اروپا راه یافته است. طول گیاه گاو زبان ۴۰ تا ۷۰ متر است. منشا اولیه آن دمشق بوده است که از تجزیه شیمیایی گیاه گل گاو زبان مهم ترین ماده ای که به دست می آید که نیترات دو پتاس می باشد و بیشتر خواص آن مربوط به این ماده است.

خواص گل گاو زبان

آکنه و جوش صورت

در طب سنتی از دمنوش گل گاو زبان به دلیل خواص ضد التهابی که دارد برای درمان آکنه و جوش صورت استفاده می شود.

فشار خون و قلب

به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان های موجود در گل گاو زبان باعث بهبود گردش خون می شود که فشار خون بالا را درمان کرده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد.

سرما خوردگی و گلو درد

گل گاو زبان به دلیل مقادیر بالای ویتامین C و فلاونوئیدهایی که دارد باعث تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. علاوه بر این دارای خواص ضد التهابی و ضد درد طبیعی بوده و به درمان سرما خوردگی و گلو درد کمک می کند.

سرطان

تحقیقات نسان داده که مقادیر بالای منیزیم موجود در گل گاو زبان، به پیشگیری و درمان انواع سرطان کمک می کند.

استرس، اضطراب و افسردگی

گل گاو زبان یکی از بهترین گیاهان دارویی برای تقویت اعصاب است و به دلیل خواص شادی آور و آرام بخش طبیعی که دارد به درمان استرس، اضطراب و افسردگی کمک می کند. به عبارت دیگر، تحقیقات نشان داده که دمنوش گل گاو زبان به دلیل خواص آرام بخش طبیعی که دارد، می تواند بی خوابی شبانه را درمان کند.

درمان بیماری دهان

برگ تازه گل گاو زبان جوش های چرکین دهان اطفال و برفک را درمان می کند و برای رفع حرارت دهان موثر است.

طبع

طبع گل گاو زبان گرم و تر است.

شرایط پرورش گل گاو زبان

زمان پرورش گل گاو زبان

بهترین زمان پرورش گل گاو زبان فصل بهار و پاییز است. به طور کلی زمان کاشت بذر این گیاه از اواخر اسفند تا خرداد ماه است، با این وجود چنانچه منطقه ای دارای زمستان خیلی سرد نباشد عملیات کاشت را می توان در پاییز انجام داد که در این صورت گیاهان سبز شده در اردیبهشت ماه سال بعد به گل می نشینند.

به این نکته توجه داشته باشید که گیاهان کاشته شده در بهار هیچ وقت زودتر از تیر ماه گل نمی دهند و برای کاشت این گیاه در منزل و داخل گلدان بهترین زمان کاشت نشا در فصل بهار است.

شرایط آب و هوایی پرورش گل گاو زبان

گل گاو زبان ایرانی در ارتفاعات شمال و رشته کوه البرز به صورت خودرو و به صورت کشت شده وجود دارد و نیز به دلیل گستردگی ریشه ها، این گیاه قادر به رشد در مناطق نیمه خشک و در خاک های سبک و سنگین نیز هست و به صورت کشت شده محصول خوبی تولید می کند.

در شرایط آب و هوایی مناطق کوهستانی سردسیر، نیمه مرطوب که در طول بهار و تابستان به طور نسبی دارای باران های متناوب هستند و خاک مرطوب با زهکشی مناسب دارند، کشت این گیاه امکان پذیر است.

خاک مناسب برای پرورش گل گاو زبان

خاک مناسب برای پرورش گل گاو زبان باید دارای زهکشی مناسب و نسبتا غنی باشد. با این حال این گیاه به نوع خاک چندان حساس نیست و در انواع خاک سبک و سنگین و حتی خاک های فقیر و شور نیز می تواند رشد کند. برای کاشت گل گاو زبان در گلدان نیز می توانید از بستر های کشت سبک و آماده همانند کمپوست، یا ترکیب خاک برگ با خاک باغچه استفاده کنید.

 میزان آبیاری مناسب برای پرورش گل گاو زبان

این گیاه، گیاهی مقاوم به خشکی و کم آبی است و زمانی که خاک اطراف گیاه خشک شد باید آبیاری صورت گیرد. در شرایط معمول هر ۶ روز یک بار آبیاری کنید و به این نکته توجه داشته باشید که هنگام آبیاری هرگز روی برگ های گیاه آب نریزید.

نور منا سب برای پرورش گل گاو زبان

وجود نور کافی در پرورش گل گاو زبان، افزایش رشد و عملکرد این گیاه حائز اهمیت است. گل گاو زبان باید در محیطی آفتاب گیر یا با سایه ای بسیار کم کاشته شود تا به رشد حداکثری خود برسد.

دما مناسب برای پرورش گل گاو زبان

گل گاو زبان گیاهی  مقاوم به سرما است و در مناطق آب و هوایی مختلفی می روید و تحمل دمای منفی ۲۵ تا مثبت ۴۰ درجه را دارد.

کود مناسب برای پرورش گل گاو زبان

این گیاه به کود نپوسیده دامی بسیار حساس است، از این رو بهتر است قبل از گاشت گیاه مقداری کود حیوانی کاملا پوسیده به خاک اضافه کنید.

آفات و بیماری های گل گاو زبان و مبارزه با آنها

مهم ترین آفات گیاه گل گاو زبان عبارت اند از کرم برگ خوار، سفیدک پودری و سایر حشرات هستند. از آنجایی که این گیاه ارزش دارویی داشته و برای مصارف درمانی استفاده می شود، بنابراین استفاده از سموم شیمیایی برای مبارزه با آفات به هیچ عنوان توصیه نمی شود پس برای از بین بردن بیماری و آفات گیاه از روش های بیولوژیک استفاده کنید.

نحوه پرورش گل گاو زبانپرورش گل گاو زبان

مرحله اول پرورش گل گاو زبان

تهیه بذر مرغوب گل گاو زبان

تکثیر و پرورش گل گاو زبان از طریق کاشت بذر انجام می شود، بنابراین قبل از هر چیز انتخاب و تهیه بذر مرغوب باید در  الویت قرار گیرد. بذر گل گاو زبان در شرایط محیطی مناسب و دمای ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتی گراد در مدت ۵ تا ۲۱ روز جوانه می زد. ( بعد از جوانه زدن حدودا ۸ هفته بعد قابل برداشت است.)

مرحله دوم پرورش گل گاو زبان

کاشت بذر و مهیا کردن شرایط محیطی

بذر گل گاو زبان را بهتر است قبل از کاشت در آب خیس کنید. سپس بذر گیاه را در گلدان های کوچک یا سینی نشا حاوی خاک کمپوست و ماسه یا خاک قلمه در عمق یک سانتی متری بکارید. به این نکته توجه داشته باشید که سطح بستر کاشت تا زمانه جوانه زدن بذر باید همواره مرطوب و نه خیس و غرقابی باشد.

برای ایجاد شرایط گلخانه ای و فراهم آوردن محیط لازم برای جوانه زنی بذر ها می توانید سطح گلدان یا سینی را با نایلون شفاف بپوشانید و چند سوراخ برای تهویه بهتر در سطح نایلون ایجاد کنید.

مرحله سوم پرورش گل گاو زبان

انقال نشا به زمین اصلی

نشا گل گاو زبان در مرحله ۴ تا ۸ برگی آماده انتقال به زمین زراعی است. در زمان انتقال نشا مراقب ریشه گیاه باشید تا آسیبی به ریشه وارد نشود.

مرحله چهارم پرورش گل گاو زبان

مراقبت از گیاه گل گاو زبان

همانطور که گفته شد تا زمانه جوانه زنی بذرها لازم است بستر کاشت گیاه همواره مرطوب باشد. بعد از ظهور جوانه ها و بزرگتر شدن گیاه نیاز به آبیاری روزانه نیست و هر زمان خاک سطحی تا عمق ۲ تا ۳ سانتی متر خشک باشد، آبیاری صورت می گیرد.

به یاد داشته باشید آبیاری زیاد و بیش از اندازه باعث پوسیدگی ریشه ها و نابودی گیاه خواهد شد. بنابراین قبل از آبیاری از خشک بودن خاک اطراف گیاه مطمئن شوید و نیز در صورت بارندگی نیاز به آبیاری در دوره های منظم زمانی نخواهد بود.

برداشت گل گاو زبان

برای شروع برداشت به نکات زیر توجه کنید.

از چنیدن غنچه ها پرهیز کنید. ( گل هایی از گیاه را برای برداشت انتخاب کنید که کاملا باز و شکوفا شده اند و گل مرغوب گلی است که دارای دم سفید و گلبرگ های بنفش باشد.)

بهترین زمان برداشت گل های گل گاو زبان صبح زود و یا عصر قبل از غروب آفتاب است.

از آنجا که گل گاو زبان گیاهی پوشیده از کرک و تیغ های بسیار ریز است، هنگام مواجه با بوته باید مواظب بود و از دستکش استفاده کرد و از جمع شدن گل ها روی همدیگر خودداری کنید.

بلافاصله بعد از کشت گل ها حداگثر تا نیم ساعت، گل های برداشت شده را روری پارچه نخی تمیز و در محلی سایه به دور از تابش مستقیم خورشید پهن کنید تا زمان خشک شدن گل ها، به طور مرتب آنها را زیر و رو کنید. تقریبا یک تا دو روز بعد از پهن کردن گل های تازه، گل های گل گاو زبان خشک و آماده بسته بندی می شوند.

بهترین ظرف برای بسته بندی کردن گل های خشک گل گاو زبان پاکت های کاغذی یا کیسه های پارچه ای و گونی است. به یاد داشته باشید برای حفظ ارزش دارویی گیاه و جلوگیری از فاسد شد و کپک زدن گل ها، از بسته بندی آنها در کیسه های پلاستیکی یا ظروف شیشه ای خودداری  کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *