مقالات

نحوه پرورش فیسالیس

فیسالیس

در این مقاله از سایت ده مپ به شرایط و نحوه پرورش فیسالیس می پردازیم.

فیسالیس از گیاهان بومی مناطق معتدل گرم و نیمه گرمسیری در جهان می باشد. کشت میوه فیسالیس نخست در آمریکای جنوبی شروع شد. در واقع فیسالیس گیاهی علفی است که تقریبا شبیه گوجه فرنگی می باشد. به این صورت که این میوه نارنجی رنگ است و در اندازه و شکل و ساختار مشابه یک گوجه فرنگی است. طعم این میوه ترکیبی بین توت فرنگی، کیوی و گیلاس است.

فیسالیس در کشورهایی مانند ترکیه از جایگاه ویژه ای در زمینه صادرات برخوردار است. این گیاه در ایران به عروسک پشت پرده نیز معروف است و در کشورهای همسایه به نام های گیلاس زمینی و فانوس چینی نیز شناخته شده است.

میوه فیسالیس در ایران در شهر ورامین در حال  پرورش است و  همچنین این میوه به صورت خودرو در استان های گیلان، مازندران، آذربایجان و گلستان یافت می شود.

خواص فیسالیس

تقویت سیستم ایمنی بدن

ویتامین P موجود در این میوه به جذب ویتامین C در بدن کمک می کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

سرطان

این میوه زرد حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و خواص ضد التهابی است که رادیکال های آزاد بدن را کاهش داده و با افزایش آپوپتوز و مرگ سلول های سرطانی، خطر ابتلا به انواع سرطان را از بین می برد.

کاهش وزن

فیسالیس یک میوه ی کم کالری است که به دلیل مقادیر بالای مواد مغذی که دارد به لاغری و کاهش وزن افراد کمک می کند.

فشار خون

ترکیبات ضد التهابی موجود در این میوه به کاهش التهاب شریان ها و عروق خونی کمک کرده و خطر ابتلا به فشار خون بالا و بیماری های قلبی و آترواسکلروز را از بین می برد.

کلسترول خون و قلب

اسیدهای چرب ضروری ( اولئیک اسید و لینولئیک اسید) موجود در فیسالیس به کاهش کلسترول خون بالا کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد.

دیابت و قند خون

برخی از ترکیبات موجود در این میوه می توانند تجزیه و مصرف قند های ساده از کربوهیدرات ها را کاهش داده و نوسانات شدید قند خون را که یکی از علل اصلی ابتلا به دیابت نوع ۲ می باشد را بهبود بخشد.

مصارف صنعتی فیسالیس

از روغن و چربی این میوه برای استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی و تولید لوسیون های بهداشتی استفاده می شود. اگرچه روغن موجود در ترکیبات استروئیدی آن، ظرفیت ترکیب آن را با روغن های دیگر مانند روغن خرما و نارگیل جهت مصرف خوراکی بالا برده است.

شرایط پرورش فیسالیس

زمان کاشت

زمان کاشت این گیاه فصل بهار و یا پاییز است. به این صورت که اگر در منطقه نیمه سردسیر زندگی می کنید بهتر است این گیاه را در فصل بهار بکارید.

خاک

خاک سبک و بدون کود مناسب لین گیاه می باشید. به عبارت دیگر، این گیاه در خاک های شنی که تقریبا غنی هستند به خوبی رشد می کند. اگر خاک خیلی غنی باشد باعث افزایش تولید برگ و کاهش بازدهی می شود. حتی دادن کود به میزان متوسط، باعث رشد رویشی بیش از حد و کاهش گل دهی می شود. به عبارت دیگر، بازدهی این گیاه زمانی بالا می رود که کود کم به خاک اضافه شود و یا اصلا به خاک این گیاه کود اضافه نشود.

یک ترکیب دیگری که برای رشد این گیاه مناسب است عبارت اند از ترکیب: پیت ماسه به علاوه کوکوپیت و خاک باغچه است. ( میزان اسید خاک باید بین ۶ تا ۸ باشد.)

آبیاری

عمده نیاز این گیاه به آب در دوره رشد آن می باشد به عبارت دیگر، این گیاه از زمان کاشت بذر تا ابتدای دوره میوه دهی به آب زیاد نیاز دارد اما پس از میوه دهی دیگر نیاز چندانی به آب ندارد. از این رو در هر دوره کشت، گیاه فیسالیس به ازای هر یک هکتار از کشت در حدود ۷ متر مکعب آب به صورت روزانه نیاز دارد.

دما

فیسالیس یک گیاه بومی از جنگل های گرمسیری می باشد از این رو به مناطق سرد حساسیت ویژه ای دارد. این گیاه در دما های کمتر از ۴ درجه سانتی گراد از بین می رود. به این نکته توجه داشته باشید که دمای گیاه موقع جوانه زنی بین ۲۱ تا ۲۵ درجه سانتی گراد باشد.

نحوه پرورش فیسالیسپرورش فیسالیس

 بذر

زمان کاشت اواخر فروردین ماه است به این صورت که از یک چوب کوچک برای ایجاد سوراخ به عمق ۱٫۲ سانتی متر در خاک هر خانه سینی نشا ایجاد کنید. سپس چند دانه در هر سوراخ قرار دهید و سوراخ ها را با خاک بپوشانید و بعد خاک را مرطوب نگه دارید. بعد از ۳۵ تا ۴۰ روز زمانی که جوانه ها به اندازه ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر رشد کردند آنها را به زمین اصلی منتقل کنید.

 گلخانه ای

پرورش این گیاه مانند تمام گیاهانی که هم رده آن می باشند، از طریق نشا صورت می گیرد. فاصله زمان باروری این گیاه از لحظه کاشت تا ظهور اولین میوه های قابل برداشت آن، در حدود ۹۰ روز طول می کشد. اگر بتوانید شرایط گلخانه ای را در سطح مطلوبی به شکل یکنواخت نگه دارید، این گیاه را می توان تا ۳ الی ۴ بار نیز در طول سال کشت نمود. به این نکته توجه داشته باشید که هر بوته گیاه در شرایط گلخانه ای در زمان کشت نیاز به یک متر مربع دارد.

در فضای خارج از گلخانه می توان این گیاه را به شکل متراکم تری نیز کشت نمود. از این رو اگر در فضای گلخانه ای قصد پرورش این گیاه را دارید. بهتر است که فاصله میان هر یک از بوته ها را حداقل ۵۰ سانتی متر در نظر بگیرید تا زمان رشد کامل که گیاه یک متر مربع فضا برای تکثیر نیاز دارد.

اگر بتوانید فضای کافی برای رشد هر بوته در پرورش فیسالیس در نظر بگیرید و در عین حال شرایط مطلوب زیستی آن را تامین کنید، این گیاه در زمان محصول دهی قادر است به ازای هر هکتار از فضای گلخانه ای زیر کشت خود ، چیزی حدود ۱۵ تن میوه فیسالیس را باردهی داشته باشد.

برداشت میوه فیسالیس

میوه را زمانی برداشت کنید که رنگ آن از سبز به زرد طلایی تغییر کند و نیز روی زمین بیفتد. میوه بالغ را می توان چند ماه نگه داری کرد. به این نکته توجه داشته باشید که میوه را فقط به صورت رسیده مصرف کنید و نیز توجه داشته باشید که پوشش این میوه سمی است.

آفات و بیماری های

این گیاه به طور اختصاصی فاقد بیماری یا آفت می باشد اما مهم ترین آفات آن همان آفات و بیماری های مشترک گوجه فرنگی مانند شته، مگس سفید مینوز و کنه تارعنکبوتی می باشد که با استفاده از آفت کش از بین می روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *