خواص میوه و سبزیجات

نحوه پرورش بلوبری

بلوبری

در این مقاله از سایت ده مپ به بررسی شرایط و نحوه پرورش بلوبری می پردازیم.

پرورش بلوبری از آمریکای شمالی به طور گسترده ای آغاز شد و پس از شروع به کار در مناطقی از اروپا و آسیا گسترش یافت ; بلوبری ارتباط نزدیکی با زغال اخته دارد به این صورت که گونه های دیگر در خانواده بلوبری شامل زغال اخته، شاه توت فرنگی و توت فرنگی است.

در حال حاضر آمریکا بزرگ ترین تولید کننده بلوبری در جهان است.

پرورش بلوبری در ایران به دلیل نیاز به سرمایه کلان و برنامه ریزی دقیق برای بازاریابی آن انجام نمی شود.

به عبارت دیگر ; هنگام برداشت این میوه به نیروی کار زیادی لازم است و نیز هزینه زیادی هم باید صرف مراقبت از این گیاه شود.

 

خواص بلوبری

 

جوان کننده پوست

 

آنتی اکسیدان های موجود در این میوه باعث نرمی پوست می شود و ترکیب آن با آب لیمو و شکر منجر به روشن تر شدن و پوست اندازی می شود.

 

تقویت و افزایش رشد مو

 

آنتوسیانین های موجود در این میوه باعث تقویت فولیکول های مو و افزایش رشد مو می شود.

 

درمان سفیدی مو

 

کمبود ویتامین B12 در بدن می تواند باعث کم خونی و سفیدی مو سر شود ; بلوبری مقادیر بالایی ویتامین B12 دارد که برای درمان سفیدی مو مفید می باشد.

 

کاهش وزن

 

مقادیر بالای فیبر موجود در بلوبری با کاهش اشتها و جلوگیری از پرخوری به لاغری و کاهش وزن کمک می کند.

 

افزایش سلامت قلب

 

ویتامین B6 و فولات موجود در بلوبری از ایجاد یک ترکیب شناخته شده به نام هموسیستئین جلوگیری می کند به این نکته توجه داشته باشید که مقادیر بالای

هموسیستئین در بدن می تواند به عروق خونی آسیب برساند و منجر به مشکلات قلبی شود.

 

درمان عفونت اداری

 

بلوبری و آب بلوبری خواص ضد التهاب و ضد باکتریایی قوی دارد که به جلوگیری از اتصال باکتری به دیواره مثانه کمک کرده و به این ترتیب به درمان عفونت اداری کمک می کند.

 

طبع بلوبری

 

طبع این میوه سرد و خشک است.

 

شرایط پرورش بلوبری

 

زمان کاشت

 

شما می توانید درختچه بلوبری را در هر زمان از سال بکارید. فقط یک روز سرد یا ابری را برای کاشت انتخاب کنید یا اینکه نهال بلوبری را در یک غروب سرد بکارید اما بهترین زمان برای کاشت این گیاه زمستان است زیرا گیاهان در فصل زمستان خفته هستند و کاشت و انتقال تهال ها با استرس کمتری انجام می شود.

دمای سرد و بارش طبیعی در زمستان برای کاشت این گیاه ایده آل است.

 

با وجود بارش ها در زمستان، آبیاری دستی کمتر می شود و درختچه بلوبری قبل از رسیدن گرمای تابستان در خاک ثابت می شود .

به این نکته توجه داشته باشید که در مناطقی که زمین در زمستان دچار یخ زدگی می شود زمان کاشت مناسب برای نهال این گیاه بهار و یا پاییز می باشد.

 

دما

 

بوته های بلوبری بلند قامت در طی زمستان به حدود ۱۵۰ تا ۶۰۰ ساعت دما زیر ۷ درجه نیاز دارند تا نیاز سرمایی آنان برطرف شود تا سال آینده بتوانند گلدهی داشته باشند. البته این نیاز سرمایی در انواع وحشی می تواند به حدود ۱۰۰۰ ساعت نیز برسد.

همچنین اگر چه برخی انواع این گیاه می توانند سرمای زمستانی را تا منفی ۳۵ درجه تحمل کند.

اما گونه هایی نیز و جود دارند که سرما را تنها تا منفی ۱۲ درجه سانتی گردا تحمل می کنند.

 

بنابراین قبل از کاشت این گیاهان باید نسبت به میزان تحمل آنان در برابر سرمای زمستانه مطمئن شوید .

 

خاک

 

این گیاه به خاک نسبتا سبک با زهکشی خوب نیاز دارد به همین دلیل گاهی آنان را به شکل جوی و پشته و بر روی بلندی پشته ها می کارند تا آب اضافی در اطراف ریشه های این گیاه باقی نماند.

این گیاهان نیاز به خاک های اسیدی دارند و میزان اسید خاک باید بین ۴٫۵ تا ۵ باشد.

برای سبک بودن و اسیدی بودن خاک در کاشت گلدانی می توان از مخلوط پیت ماس به علاوه شن استفاده کرد و اگر قرار است در خاک باغ و باغچه کاشت شود اضافه کردن ۴۰۰ تا ۶۵۰ گرم پیت ماس به هر گدال کاشت موثر است.

 

آبیاری

 

بوته های بلوبری نیاز به آبیاری منظم و رطوبت نسبتا پایدار در خاک دارند ; خشک شدن خاک و استرس کم آبی به هیچ عنوان برای رشد و نمو این گیاه مناسب نیست.

 

نور

 

این گیاه به حداقل ۷ ساعت نور مستقیم آفتاب برای تولید گل و میوه نیاز دارد. اگر مکان کاشت این گیاه بیش از اندازه سایه باشد و نور مورد نیاز آن تامین نشود. از میزان میوه دهی این گیاه کاسته می شود. به عبارت دیگر، هر قدر سایه بیشتر باشد میوه دهی کمتر و رشد گیاه ضعیف تر خواهد شد.

 

از دیگر نشانه های کافی نبودن نور عبارت اند از، پریدگی رنگ برگ ها و زیاد شدن فاصله برگ ها بر روی یک شاخه است. به این نکته توجه داشته باشید که در مناطق گرم زیاد بودن تعداد ساعات نور مستقیم می تواند به ضرر گیاه و سوختگی نوک و حاشیه برگ ها و ریزش گل ها باشد. بنابراین، لازم است که در چنین مناطقی گیاه در مکانی کاشته شود که در صبح از نور برخوردار باشد و عصر هنگام  از سایه برخوردار شود.

 

نحوه پرورش بلوبری

پرورش بلوبری

پرورش بلوبری از طریق بذر

 

شما می توانید بذر بلوبری را از خود میوه بذر گیری کنید. به این صورت که برای گرفتن بذر ; میوه بلوبری را در یک ظرف آب به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرار دهید تا له شود و بذرها را از میان گوشت های میوه جدا کنید ; ممکن است بذرها در پایین ظرف ته نشین شوند ; بعد از گرفتن بذر ; آنها را در یک دستمال با پیت ماس مخلوط کنید و به مدت سه ماه در یخچال نگهداری کنید.

 

کاشت دانه بلوبری باید در پاییز در آب و هوای گرم و یا در فصل بهار در آب و هوای شمالی آغاز شود.

بذر ها را در سینی نشا و با استفاده از پیت ماس کشت کنید. در طی مراحل کاشت خاک شما باید همیشه رطوبت خاک را حفظ کنید.

کاشت بلوبری صبر و حوصله زیاد می خواهد. در برخی شرایط تنها ۳ ماه و برخی نیز تا یک ماه جوانه می زند. بعد از جوانه زنی و رسیدن به طول ۵ تا ۶ سانتی متر آن را به خاک زراعتی منتقل کنید.

 

عمق حفره ایجاد شده در زمین زراعتی باید به گونه ای باشد که بخش بالای ریشه به مقدار ۲٫۵ تا ۵ سانتی متر بالاتر از سطح خاک قرار گیرد.

حفره مورد نظر باید ۵۱ سانتی متر عمق و ۴۵ سانتی متر پهنا داشته باشد. برای کندن حفره می توانید از یک بیلچه استفاده کنید ; ( حفره ها را با فاصله ی ۱٫۸ متر از یکدیگر حفر کنید.)

 

پرورش بلوبری از طریق قلمه

 

روش دیگر تکثیر بلوبری قلمه گیری است. برای اینکار از شاخه های سخت تر با عمر یک سال و طول ۱۲ تا ۱۸ سانتی متر استفاده کنید.

قلمه هایی که دارای گل هستند برای قلمه گیری مناسب نیستند. زمان قلمه گیری اواخر زمستان و اوایل بهار است.

انتهای قلمه را برش دهید تا جوانه زنی بهتر انجام بشود. استفاده از هورمون های جوانه زنی و ریشه زنی نتیجه بهتری در روند تکثیر دارد.

 

خاک مناسب ترکیب پیت ماس و پرلیت است. قلمه ها را به عمق ۳ سانتی متر در داخل خاک بگذارید.

به این نکته توجه داشته باشید که آنها را به محلی دارای نور و به دور از تابش آفتاب منتقل کنید و دمای مناسب محیط حدود ۲۲ درجه سانتی گراد باشد ; ( ریشه زایی حدود ۶ ماه طول میکشد.)

 

قلمه چوب نرم نوع دیگر این قلمه هاست. این نوع قلمه ها از انتهای ساقه های جوان و حاصل از رشد فصل جاری تهیه می شوند.

طول این قلمه ها به ۲۵ الی ۳۰ سانتی متر می رسد و زمان مناسب برای کاشت این قلمه ها اواخر تیر ماه و اوایل مرداد است.

برگ ها را از قسمت پایین قلمه جدا کنید اما اگر تمامی برگ های قلمه های چوب نرم قبل از تولید ریشه کنده شوند

اثر منفی بر روی ریشه زایی خواهند داشت. به دلیل وجود برگ ها این قلمه ها نیاز به رطوبت هوای بالاتری دارند.

پوشاندن قلمه با یک لایه پلاستیک شفاف و یا غبارپاشی با آب دو نوبت در روز به این مسئله کمک می کند.

ریشه زایی قلمه های چوب نرم این گیاه از نظر زمانی حدود ۶ الی ۸ هفته طول می کشد که سریع تر از قلمه چوب سخت است.

 

پرورش بلوبری از طریق پاجوش

 

استفاده از پاجوش روش دیگر تکثیر این گیاه است. پاجوش ها از کنار گیاه مادری رشد می کنند و بعد از گذشت حدود دو سال رشد و نمو در کنار گیاه مادری می توان نسبت به جدا سازی آنها اقدام کرد.

توجه کنید که در طی این دو سال باید پاجوش مورد نظر را سرزنی کنید و اجازه ندهید که خیلی بلند شوند; زیرا این پاجوش ها معمولا سیستم ریشه ای ضعیفی دارند که از این طریق می بایست مانع از رشد بیش از اندازه ساقه و عدم توسعه مناسب ریشه شد.

زمان مناسب جدا سازی پاجوش از کنار گیاه مادری نیز اواخر زمستان تا اوایل بهار است.

 

نحوه برداشت بلوبریبرداشت بلوبری

زمانی که رنگ بلوبری به رنگ آبی رسید آن را با دست برداشت کنید ; اما زمانی که رنگ آن سبز و یا قرمز بود آن را از بوته جدا نکنید و به این نکته توجه داشته باشید که باید نیروی کار زیادی را در هنگام برداشت استخدام کنید که خود هزینه زیادی در بر دارد ; ( رشد این گیاه ۴ سال بعد از کاشت طول می کشد.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *