مقالات

نحوه پرورش حلزون

حلزون

در این مقاله از سایت ده مپ به بررسی شرایط و نحوه پرورش حلزون می پردازیم.

حلزون جزو گروه نرمتنان و با اندازه کوچک تا متوسط می باشد. پرورش حلزون به دلیل تقاضای گسترده ی بازار در داخل و یا خارج کشور سبب گردیده روز به روز به مشتاقان این صنعت افزوده شود. در ایران چند سالی است که از حَلزون برای مصارف پزشکی و زیبایی در کلینک ها استفاده می گردد که در حال حاضر بیشتر حلزون مورد نیاز از خارج تهیه می شود که با راه اندازی مزرعه پرورش حلزون در سراسر ایران می توان این نیاز را برطرف کرد.

علاوه بر این می توان مازاد آن را به کشورهایی مانند انگلستان که از جنبه خوراکی مصرف بالایی دارند صادر کرد. این کار علاوه بر رونق کسب و کار و ارز آوری می تواند زمینه اشتغال افراد زیادی را نیز فراهم نماید.

اهداف پرورش حلزون

۱.  خوراکی

گروهی از حلزون های خوراکی هستند که گوشت و تخم آنها به عنوان یکی از گران قیمت ترین و لذیذ ترین وعده های غذایی در دنیا، مورد علاقه بسیاری از افراد است. یکی از مهم ترین گونه هایی که جهت مصارف خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد حلزون اسکارگو است و خوراکی هم که از این جاندار تهیه می گردد به همین نام شهرت دارد.

باتوجه به اینکه خوراک اسکارگو در کشور های شرق آسیا و اروپایی نظیر فرانسه و انگلستان تقاضای زیادی دارد، بسیاری از این کشورها توانسته اند با راه اندازی مزارع پرورشی و توسعه مراکز آموزش پرورش حلزون اسکارگو به این نیاز جامعه خود پاسخگو باشند.

۲. آرایشی و بهداشتیاهداف پرورش حلزون

از ماده ژلاتینی و لزج متشرحه از حلزون برای ساخت انواع کرم های آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. این ماده ژلاتینی به دلیل غنی بودن از هیارونیک اسید، کلاژن و آنتی اکسید دارای خاصیت جوان کنندگی و شادابی پوست است و سالهاست که در بسیاری از کلینک های زیبایی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

مواد لزج حلزون به باسازی سلول های پوست صورت کمک می کند،به این صورت که راه رفتن حلزون روی صورت می تواند پوسته صدمه دیده را درمان کند.

همچنین از حلزون زنده برای درمان التهاب پوستی، شفافیت و درخشندگی پوست، رفع تیرگی و لکه های پوستی و جلوگیری از چین و چروک پوست استفاده می شود که این درمان تحت عنوان حلزون تراپی شناخته شده است.

۳. پزشکی

گوشت این جانور به دلیل بالا بودن میزان پروتئین، اسید های چرب ضروری ( امگا ۶ و ۳)، مواد معدنی ( آهن، فسفر و سلنیوم) و ویتامین ها ( به خصوص ویتامین E، و ویتامین های گروه B) برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی، عصبی، سردرد، انواع سرطان، بیماری های پوستی و کاهش درد های قاعدگی مورد استفاده قرار می گیرد.

۴. زینتی

گروهی از این جانوران به دلیل دارا بودن پوسته و صدف زیبا به رنگ های گوناگون، به منظور تهیه کلکسیون های گران قیمت پرورش داده می شوند.

شرایط پرورش حلزون

 دما و ر طوبت محیط

حَلزون ها جاندارانی بسیار حساس هستند آنها به کوچک ترین تغییرات دمایی و یا اسیدی محیط واکنش نشان می دهند. بهترین دما برای پرورش حلزون دمایی بین ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی گراد با میزان رطوبت ۸۰ تا ۹۰ درصد است و بهترین میزان PH آب، اسیدیته ختثی است.

تغذیه

اکثر گونه های حَلزون جاندارانی گیاه خوار هستند و بیشتر در زیستگاه هایی یافت می شوند که میزان رشد گیاه و جلبک در آن فراوان باشد ولی گونه های بزرگ تری هم وجود دارند که برای تغذیه خود به همه چیزخواری و یا ندرتا  گوشت خواری هستند و از بقایای میگو و ماهی مرده تغذیه می کنند.

این جانوران گیاه خوار می توانند از برگ، ساقه و گل ها تغذیه کنند. در حلزون های پرورشی هم برای تغذیه آنها می توان از انواع سبزیجات به خصوص کاهو استفاده کرد. علاوه بر این، در هنگام پرورش و نگهداری این موجودات می توان مواد کلسیم دار را برای رشد و حفاظت از پوسته آن در رژیم غذایی آنها گنجاند.

محل نگهداری

محل نگهداری حلزون ها باید مجهز به دستگاه های محافظت کننده در برابر آفات باشد. حلزون ها می توانند توسط مارمولک ها ، پرندگان و جوندگان خورده شوند. آنها به طور شگفت انگیزی متحرک هستند، بنابراین حفظ امنیت آنها باید در اولویت قرار بگیرد.

برای شروع پرورش حَلزون لازم است از قفس هایی که از ورقه های گالوانیزه، تور سیم مانند، یا از مواد چوبی و سیمانی ساخته شده است استفاده کنید و همچنین برای محافظت در برابر مهاجمانی مانند موش قفس باید توسط حصار پوشیده شده باشد و لوله های پلاستیکی شبکه ای نیز در زمان پرورش درون قفسه لازم است.پ

اگر مایل به پرورش این جانور در خانه هستید از سبد استفاده کنید. سبدها را با خاک لومی به عمق ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر پر کنید و برگ های خشک را به منظور تولید کود گیاهی ( مالچ) درون سبد قرار دهید. سپس سید را با سرپوش یا توری های سیمی شبکه ای بپوشانید و برای محافظت در برابر حشرات آن را بین دو پشه بند قرار داده و با یک قاب چوبی محکم کنید.

می توانید از جعبه هم برای پرورش این جانور استفاده کنید این جعبه ها جعبه تخم گذاری نام دارند که ابعاد آنها باید حتما ۵۰ سانتی متر با پایه های ۳۵ سانتی متر باشد. سپس درون جعبه را با خاک هوموس یا خاک رس به عمق ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر پر کنید. به این نکته توجه داشته باشید که پایه های جعبه با ۳۵ سانتی متر ارتفاع درون ظرفی حاوی آب و نفت سفید، روغن موتور یا هر ماده دیگیری برای جلوگیری از حمله حشرات باشد.

تولید مثل حلزون

حلزون ها از نظر تولید مثلی به دو صورت هرمافرودیت و غیرهرمافرودیت هستند. هرمافرودیت به این معناست که حلزون از نظر نر و ماده یکی هستند به عبارت دیگر هر دو اندام تناسلی نر و ماده را دارد و قادر به تولید اسپرم و تخمک به طور همزمان است.

حلزون های غیر هرمافرودیت توانایی جفت گیری دارند و تخم گذار هستند و تخم های خود را به صورت توده ای بر روی سطح سنگ می گذارند. این تخم ها توسط یک ماده ژلاتینی احاطه شده اند و به راحتی می توانند بر روی سطوح بچسبند. فصل جفت گیری در حَلزون ها اواخر بهار تا اوایل تابستان است. این جانداران می توانند سالی چندین بار تخم ریزی کنند.

برای تکثیر این جانور می توان به ازای دو ماده، از یک نر استفاده نمود. به این نکته توجه داشته باشید که در هنگام جفت گیری باید شرایط محیطی مناسب و تغذیه کافی را برای آنها فراهم نمود. حلزون های ماده هر توده ی تخم را که متشکل از ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ تخم است را ظرف چند ساعت می گذارند. این تخم ها طی یک تا سه هفته تبدیل به نوراد حلزون یا لارو می شوند.

نحوه پرورش حلزون

برای پرورش این جانور در زمین های زراعتی لازم است که در ابتدا نوع حلزونی را که می خواهید پرورش دهید انتخاب کنید و آنها را از جایی مطمئن خریداری کنید به این نکته توجه داشته باشید که صدف لوله مخروطی شکل حلزون کاملا اندازه حلزون باشد به عبارت دیگر حلزون بتواند به طور کامل خود را در آن فرو ببرد این نشان دهنده ی این است که حلزون خریداری شده کاملا سالم است.

اگر تعداد کمی حَلزون می خواهید پرورش دهید بهتر است حداکثر ۶ تا حلزون در هر متر مربع باشد و اگر تعداد بیشتری حلزون می خواهید پرورش دهید بهتر است حداقل یک متر مربع برای هر کدام از آنها مد نظر داشته باشید.

مکانی را که برای پرورش حَلزون ها انتخاب کنید که اطراف آن پر از درخت باشد و آب و هوای آن بارانی و بادی نباشد و نیز خاک آن به خوبی زهکشی نشده باشد. سپس اطراف این مکان را با فلز و سیم های توری بپوشانید. فاصله فلزها از یکدیگر باید ۱٫۲ متر باشد. به این صورت که گودالی به عمق ۴ مترحفر کنید پایه ها و حصارهای فلزی ( سیم های توری) را در گودال ها فرو کنید این کار برای جلوگیری از فرار حلزون ها انجام می شود.

درون مکان پوشیده با پایه ها و حصارهای فلزی را از خاک مرطوب و لومی پر کنید . به این نکته توجه داشته باشید که خاک رس به دلیل اینکه به سختی مرطوب می شود مناسب نیست و نیز خاک شنی چون آب کمی در خود نگه می دارد هم توصیه نمی شود. درون این مکان سبزیجات برگدار بکارید تا حلزون ها بتوانند از آن تغذیه کنند و به این نکته توجه داشته باشید که درست کردن محیط طبیعی برای پرورش این نوع جاندار مهم است. سپس حَلزون ها در این محیط قرار دهید تا تولید مثل کنند.

خاک درون این حصار را هر ۳ ماه یک بار به دلیل مخاط حلزون ها باید عوض کنید. برای آب دادن بهتر است از آبپاش استفاده کنید و خاک درون حصار را مرطوب کنید. زمان آبدهی باید عصرها و صبح ها باشد زمانی که هوا خنک است. اگر زمانی که هوا گرم است زمین را آبیاری کنید ممکن است که حَلزون ها به سمت آب کشیده شوند و سپس توسط آفتاب از بین بروند. ( اگر هوا خیلی خشک و گرم است هر روز خاک را آبیاری کنید.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *