مقالات

کشاورزی ارگانیک

کشاورزی ارگانیک

در این مقاله از سایت ده مپ به بررسی مزایا و معایب کشاورزی ارگانیک می پردازیم.

کشاورزی ارگانیک به نام های مختلفی مانند کشاورزی طبیعی یا زیستی شناخته شده است. در واقع کشاورزی ارگانیک نوعی کشاورزی است که در آن هیچ گونه از محصولات با استفاده از کود و سموم شیمیایی پرورش داده نمی شود و علاوه بر این، دخالت و دستکاری های ژنتیکی نیز در این نوع از کشاورزی مرسوم نیست. بنابراین در کشاورزی ارگانیک، همه مراحل اعم از تقویت زمین، کاشت و برداشت با استفاده از نهاده های طبیعی نظیر کود زیستی، کمپوست ها و حشرات سودمند صورت می گیرد.

نحوه تقویت خاک در کشاورزی ارگانیک

کشاورزی ارگانیک طوری مدیریت می شود که تعادل بین مواد غذایی موجود در خاک و عناصر مورد نیاز گیاه برهم نخورد. در این نوع کشاورزی به جای مصرف کودهای شیمیایی از کودهای بیولوژیک، حیوانی و کمپوست استفاده می شود و نیز می توان از بقایای پوسیده کشت های قبلی و خاک برگ هم استفاده کرد.

در زمین های شنی و آهکی از کودهای گاوی و در زمین های رسی از کودهای گوسفندی استفاده می شود و سریع ترین جذب اوره و فسفر مربوط به کود پرندگان است که باید در استفاده از آنها احتیاط کرد زیرا به علت غلظت بالا موجب سوختگی گیاه می شوند.

از کودهای سبز مانند بقایای گیاهی، کاه،خره های چوب و تفاله های چغندر در کاشت گیاهانی مانند بقولات استفاده می شود.

 نحوه مبارزه با آفات و بیماری ها در کشاورزی ارگانیک

برای مبارزه با آفت ، بیماری ها و علف های هرز از روش های بیولوژیک و طبیعی استفاده می شود.به عبارت دیگر، از حشرات خانواده براکونیده، کلسیدیده و ایکنومونیده برای شکار آفت های مختلف استفاده می شود. برای مثال از کفشدوزک برای از بین بردن شپشک ها، زنبور تلنوموس برای از بین بردن آفت گندم، زنبور آفلینوس برای از بین بردن کرم سیب و از زنبورهای براکون برای از بین بردن شته استفاده می شود.

جمع آوری و از بین بردن بقایای آلوده گیاهان و علف های هرز و استفاده از تله های مختلف ( نوری و فرمونی) برای از بین بردن آفات ار زوش های مختلف مبارزه تلفیقی با آفات به شمار می رود برای مثال برای از بین بردن علف های هرز مزارع برنج از اردک ها استفاده می کنند.

مزایای کشاورزی ارگانیک

۱. کشاورزی ارگانیک باعث حفاظت از منابع آب و خاک می شود و سلامت و امنیت غذایی مصرف کنندگان را نیز تامین می کند به عبارت دیگر، در این نوع کشت، ملاحظات زیستی محیطی رعایت می شود.

۲. امکان به کارگیری روش های کشت مخلوط در آنها نیز مسیر است که موجب افزایش بهره وری نیز می گردد و مهم تر از همه آنکه کاهش قابل توجهی در ضایعات کشاورزی ایجاد می کند.

۳. حفظ و افزایش حاصلخیزی خاک ها در دراز مدت.

۴. بهره گیری از منابع تجدید شونده در حد امکان.

۵. فراهم نمودن شرایطی از زندگی برای دام ها که امکان بروز کلیه رفتارهای غریزی را برای آنها فراهم می سازد.

۶. حفظ تنوع ژنتیکی در این سیستم کشاورزی و محیط اطراف، شامل حفاظت از گیاهان و زیستگاه های طبیعی.

۷. جلوگیری از بروز کلیه اشکال آلودگی ناشی از عملیات مختلف کشاورزی.

۸.  در نظر گرفتن اثرات گسترده تر اجتماعی و اکولوژیکی سیستم زراعی.

۹. تقویت چرخه های زیستی در سیستم های زراعی، شامل تقویت میکرو ارگانیسم ها، فون ( پوشش جانوری) و فلور ( پوشش گیاهی) خاک و افزایش تنوع گیاهی و جانوری.

۱۰. هزینه تولید محصولات در کشاورزی ارگانیک از کشاورزی معمولی پایین تر است البته ذکر این نکته لازم است که محصولات ارگانیک با قیمت بالاتری به فروش می رسند.

در حقیقت کشاورزی ارگانیک سعی دارد با بهره گیری از یافته های علوم زیستی به صورت تکنیک های پیشرفته خود را از قید ترکیبات شیمیایی که کشاورزی صنعتی را به خود وابسته کرده است رها ساخته و به بهبود کیفیت خاک و محصولات کشاورزی کمک کند.

این اصول، مبنای عملیات کشاورزی را برای زارعین کشاورزی ارگانیک در سراسر دنیا تشکیل می دهد و باعث می شود تا روش های ارگانیک نظیر تهیه کمپوست، استفاده از مخلوط علوفه ای بقولات و علف های چمنی، و همچنین استفاده از کودهای سبز رواج یابد و نیز از مصرف کودهای شیمیایی محلول، عملیات رایج در دامداری فشرده مانند استفاده از آنتی بیوتیک ها و هورمون های محرک و نیز استفاده از روش های حرارتی و مکانیکی در کنترل علف های هرز، جلوگیری کند.

معایب کشاورزی ارگانیک

گران بودن محصولات ارگانیک

محصولات ارگانیک در اغلب موارد گران تر از محصولات غیر ارگانیک هستند. قیمت های بالا به دلیل عرضه کم مواد غذایی ارگانیک در مقایسه با تقاضای بالا، فرایند های پردازش سخت و روش های مدیریت و بازاریابی و همچنین زنجیره توزیع آن که نسبتا ناکارآمد است. این یکی از بزرگترین چالش های کشاورزی ارگانیک است اما با مقیاس اقتصادی مناسب و نوآوری های تکنولوژیک، هزینه های تولید، پردازش، توزیع و بازریابی می تواند به طور قابل توجهی کاهش یابد تا موضوع حل شود.

خطر قرار گرفتن در معرض آلودگی های بیولوژیکی

در پرورش محصولات ارگانیک از آفت کش ها و آنتی بیوتیک ها استفاده نمی شود به این علت ممکن است مقادیر کمی باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک از جمله لیستریا و سالمونلا بر روی آنها رشد کنند که می توانند باعث ایجاد بیماری در انسان شوند

سریع خراب شدن محصولات ارگانیک

به دلیل اینکه در طول کاشت، پرورش و تولید این گونه محصولات از مواد نگهدارنده استفاده نمی شود بنابراین نمی توان آنها را برای مدت زیادی تازه نگه داشت. حداکثر زمان نگهداری محصولات یک هفته است.

زمان بربودن کشاورزی ارگانیک

کشاورزی ارگانیک مستلزم تعهد، صبر و تحمل زیاد است. زیرا مستلزم مقدار زیادی از تعاملات در داخل و اطراف کشاورزی ارگانیک است به عبارت دیگر کشاورزی ارگانیک بر عواقب احتمالی اجتماعی و زیست محیطی متمرکز است و به علت استفاده نکردن از ورودی های مصنوعی مانند آفت کش ها و کودهای شیمیایی، نژاد ها و دانه های اصلاح شده ژنتیکی، مواد افزودنی، داروهای دامپزشکی و هورمون های رشد، محصولات ارگانیک مدت زمان زیادی برای رشد نیاز دارند تا به بازار عرضه شوند.

به عبارت دیگر،حفظ و بهبود باروری خاک، سلامت حیوانات و محصولات زراعی و جلوگیری از آفات و بیماری ها وابسته بر نیروی کار است که بسیار زمان بر است.

مزایای استفاده از محصولات ارگانیک

محصولات کشاورزی ارگانیک

۱. تحقیقات نشان داده که محصولات کشاورزی ارگانیک سطوح پایین تری نیترات دارند. ( مقادیر بالای نیترات خطر ابتلا به انواع سرطان را افزایش می دهد).

۲. محصولات ارگانیک سینولئیک اسید بیشتری دارند که برای سلامت قلب و عروق مفید می باشد.

۳. بسیاری از والدین بر این باورند که محصولات ارگانیک به دلیل نداشتن آفت کش، برای تغذیه نوزادان و کودکان مناسب می باشد.

۴. با استفاده از این محصولات مقادیر بیشتری از نیاز بدن مانند ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها تامین می شود.

وضعیت کشت محصولات ارگانیک در ایران

در کشور ما کشاورزی ارگانیک چندان مورد توجه قرار نگرفته و معمولا سیستم کشاورزی سنتی در زیستگاه های طبیعی و روستاها رواج دارد. محصولات ارگانیک با فواید بسیاری که دارند توجه بسیاری از کشورها را به خود جلب کرده و آنها را به سرمایه گذاری در این حوزه ترغیب می کنند. از این رو کشور ما نیز باید در جهت تولید هر چه بهتر این محصولات گام هایی بنیادین بردارد تا در صورت افزایش تقاضای مردم نسبت به این فرآورده ها، مجبور به وارد کردن آنها از کشورهای خارجی نباشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *