مقالات

نحوه پرورش بلدرچین تخمگذار

پرورش بلدرچین

در این مقاله از سایت ده مپ به شرایط و نحوه پرورش بلدرچین تخمگذار خواهیم پرداخت.

نگهداری و پرورش بلدرچین از اوایل قرن بیستم شروع شد به این صورت که در ابتدا هدف از نگهداری بلدرچین تولید تخم آن بوده است. اما بعدها به عنوان یک منبع تولید گوشت نیز مطرح شد. تولید بلدرچین از لحاظ کیفیت در ژاپن دومین مقام را در بین طیور اهلی کسب کرده است.

صنعت پرورش بلدرچین حدود ۱۲ تا ۱۵ سال پیش در ایران آغاز شد و در سالیان اخیر این صنعت پیشرفت قابل توجهی داشته است به طوری که هم اکنون در ایران در شهرهای کرمان، یزد، لرستان، کرمانشاه و زنجان نژاد های گوناگونی از این پرنده پرورش داده می شود.

خواص گوشت بلدرچین

غنی از مواد مغذی

گوشت بلدرچین منبع خوب نیاسین، فسفر،کلسیم، مس، آهن و ویتامین B6 می باشد. این مواد مغذی برای بیماری هایی چون آسم،تشنج، فشار خون بالا و ضعف اعصاب مفید است.

تقویت و استحکام استخوان ها

فسفر و کلسیم موجود در گوشت بلدرچین فواید زیادی برای سلامت استخوان ها دارند. بنابراین، می توان برای پیشگیری از ابتلا به مشکلاتی مانند پوکی استخوان از این گوشت استفاده کرد. علاوه بر این، ویتامین D موجود در آن رشد استخوان ها را تسریح می بخشد و باعث تقویت دستگاه عصبی بدن می شود.

ترمیم بافت های بدن

ترمیم بافت های آسیب دیده در بدن از فواید دیگر این گوشت است به این صورت که پروتئین موجود در گوشتاین پرنده می تواند به باسازی بعضی از بافت ها و سلول ها در ناخن ها، موها و پوست کمک کند و همچنین باعث افزایش میزان تولید هورمون ها و آنزیم ها در بدن می شود.

تقویت سیستم ایمنی

مواد مغذی موجود در آن سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و از ابتلای سریع بیماری ها جلوگیری می کند و نیز باکتری ها و انگل هایی که وارد بدن شده اند را از بین می برند.

رفع مشکلات گوارشی

اگر در فرایند هضم و جذب مواد غذایی مشکل دارید با مصرف منظم گوشت این پرنده می توانید این مشکل را برطرف کنید و دستگاه گوارشتان را در فرایند مطلوبی قرار دهید.

خواص تخم بلدرچین

تقویت کننده بینایی

ویتامین A موجود در تخم بلدرچین باعث تقویت و سلامت چشم می شود به این صورت که آنتی اکسیدان موجود در ویتامین A آنقدر فعال است که قادر است مقدار لکه زرد در داخل چشم ها را پایین بیاورد و از بروز بیماری هایی مانند آب مروارید جلوگیری کند.

سم زدایی بدن

طبق بررسی ها و تحقیقات انجام پذیرفته مصرف روزانه تخم این پرنده در سم زدایی و پاکسازی بدن بسیار تاثیر گذار است علاوه بر این، کسانی که سنگ کلیه یا مثانه مبتلا هستند می توانند با مصرف تخم این پرنده باعث تحلیل رفتن آن شوند.

افزایش سطح انرژی بدن

تخم این پرنده دارای انواع زیادی از ویتامین ها و مواد معدنی است که اگر مصرف آن در وعده صبحانه قرار دهید تمام انرژی لازم بدنتان را تامین می کند. جالب است بدانید که یکی از موارد مهم برای بالا بودن خواص تخم این پرنده، نسبت به تخم سایر پرندگان وجود مقدار پروتئین در آن است.

شرایط مورد نیاز پرورش بلدرچین تخمگذار

پرورش بلدرچین تخم گذار

مکان پرورش این پرنده باید تا حد امکان ساکت باشد زیرا هر گونه سر و صدای بلند باعث ایجاد استرس در این نوع پرنده شده و در تخمگذاری آنها تاثیر بدی می گذارد. علاوه بر این، مکان مورد نظر باید دارای سیستم تهویه، سیستم نور رسانی، سیستم گرمایشی و سرمایشی و سیستم تامین رطوبت باشد.

بلدرچین ها باید مدام هوای تازه تنفس کنند و محیط آنها باید ۱۷ ساعت روشن باشد. ( بهتر است از لامپ های آفتابی استفاده کنید.) تا زودتر به بلوغ جنسی رسیده و تخمگذاری آنها شروع شود. دمای محیط باید بین ۲۱ الی ۲۴ درجه باشد و رطوبت کافی در محیط وجود داشته باشد. بنابراین در محیط سالن باید یک دماسنج دیجیتال قرار دهید تا مدام از دمای سالن مطلع باشید و در صورت نیاز سیستم گرمایشی و یا سرمایشی را روشن کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که مکان پرورش بلدرچین تخمگذار را طوری طراحی کنید که راه برای ورود حشرات و سایر جوندگان وجود نداشته باشد( مکان را از قبل سم پاشی کنید.) زیرا قسمت زیادی از این بیماری ها توسط این جانداران به پرنده ها منتقل می شود.

برایاین نوع پرندگان قفس مکانیزه تهیه کنید زیرا فرایند غذا دهی، آب دهی و برداشت تخم از بلدرچین ها را بسیار راحت خواهد کرد زیرا در این قفس ها محل مخصوصی جهت آب دهی و غذا دادن به بلدرچین ها وجود دارد و نیز برای برداشت تخم ها سبد های مخصوصی تعبیه شده که کار برداشت تخم را بسیار راحت می کند و از همه مهم تر مکان مخصوصی جهت جمع آوری فضولات در آن وجود دارد.

به این نکته توجه داشته باشید که از قفس های فلزی، محکم و ضد زنگ استفاده کنید و از قفس های پلاستیکی استفاده نکنید زیرا باعث انتقال بیماری های قارچی می شود.

این نوع پرنده تخمگذار بر روی بستر به حدود ۲۵۰ سانتی متر مربع فضا نیاز دارد برای مثال در یک سالن ۱۴۰ متری می توان ۵۶۰۰ عدد پرنده تخمگذار را بر روی بستر نگهداری کرد. به عبارتی هر متر مربع از کف سالن برای ۴۰ بلدرچین تخمگذار مناسب است اما اگر پرندگان را در قفس استاندارد قرار دهید، این فضا به ۱۴۰ سانتی متر کاهش پیدا می کند.

با توجه به تعداد طبقات قفس بلدرچین که در حالت استاندارد ۴ طبقه بوده و فاصله حداقل ۵۰ سانتی متر بین طبقات است. یک سالن ۱۴۰ متری می تواند ۵۰ متر طول قفس با عرض ۹۰ سانتی متر را در خود جای دهد که چیزی حدود ۱۰۰۰۰ بلدرچین ظرفیت دارد.

به فضاهای دیگری مانند انبار نگهداری دان نیاز است که چنانچه مزرعه مجهز به کارگاه ساخت دان نباشد و دستگاه آسیاب و میکسر نداشته باشد و دان روزانه تولید نشود نیازمند آن است تا دان را از کارخانه های دان سازی تهیه و در محل مناسب ذخیره کنید. برای هر ۱۰۰۰ پرنده ۴ متر مکعب فضای ذخیره سازی لازم است و با توجه به حد اکثر ارتفاع ۲ متر برای تجمع گونی های دان ۲ متر مربع فضای کف لازم می باشد و حداکثر زمان برای ذخیره سازی دان در دمای مناسب ۱۵ روز می باشد.

نحوه پرورش بلدرچین تخمگذار

انتخاب بلدرچین مناسب برای تخمگذاری

جوجه بلدرچینی که قرار است بلدرچین تخمگذار آینده شود باید پس از دوره رشد اولیه، پایان ۱۵ روزگی جیره مناسب خود را دریافت نماید تا رشد بر روی استخوان بندی پرنده صورت گیرد و نیز از چاق شدن بیش از حد پرنده جلوگیری شود زیرا پرنده چاق معمولا در حین تخمگذاری مسیر عبور تخم مسدود شده و باعث گیر کردن تخم بلدرچین و تلفات پرنده می شود که در اصطلاح دامپزشکی به آن پرولاپس روده گفته می شود.

در یک قفس سه ماده را کنار یک نر و یا یک نر و یک ماده قرار دهید. هرگز بیش از یک نر را در یک زمان، یک قفس قرار ندهید زیرا نرها با هم می جنگند تا بر ماده تاثیر گذاشته و غالب بودن خود را ثابت کنند. بلدرچین های جفت معمولا تخم بیشتری می گذارند و توجه بیشتری به جوجه ها می کنند. البته اگر یک نر را با ۲ یا ۳ ماذه در کنار هم پرورش دهید، در نهایت جوجه های زنده بیشتری خواهید داشت.

بسیار مهم است که بلدرچین نر و ماده روزانه ۱۷ تا ۲۴ ساعت روی تخم ها بنشینند زیرا در طول مرحله رشد گرم نگه داشتن تخم بسیار مهم است. بلدرچین های جفت با هماهنگی بیشتری با هم کارها را انجام می دهند و اگر یک نر با چندین ماده باشد، بلدرچین نر علاقه کمتری به کمک به بلدرچین ماده جهت خوابیدن روی تخم خواهد داشت. ( ۱۶ تا ۲۰ روز طول می کشد که تخم ها به جوجه تبدیل شوند.)

زمانی که بلدرچین تخمگذاری کرد تخم های آن را قبل از نطفه دار شدن مصرف کنید به این نکته توجه داشته باشید که بلدرچین در سال اول ۲۶۰ تا تخم تولید می کند.

برای تولید تخم بلدرچین نیازی به نگهداری بلدرچین های نر در بین بلدرچین های ماده ندارید و حتی این کار می تواند مشکلاتی را پدید آورد از جمله این مشکلات، نطفه دار شدن برخی از تخم های بلدرچین خوراکی بوده و چنانچه این تخم ها در طول مدت عرضه به بازار و یا زمان نگهداری در مغازه و خانه مصرف کننده نهایی فقط ۲۴ ساعت در گرمای بالای ۳۲ درجه قرار دهد نطفه کمی رشد کرده و سپس رشد آن متوقف می شود و لکه خون روی زرده ایجاد می شود و این نشان دهنده ی فاسد شدن تخم این پرنده است.

شرایط نگهداری بلدرچین

جدا کردن جوجه ها و بلدرچین بالغ.

جدا کردن پرندگان بیمار از سایر پرندگان و ضدعفونی کردن محیط.

تمیز کردن و شست و شوی هفتگی آب خوری، دان خوری، سالن و تجهیزات.

خشک و تمیز نگه داشتن محیط.

این نوع پرندگان برای پیشگیری از بیماری مارک در ۲۰ روزگی از طریق ناحیه گردن واکسینه کنید.

این پرندگان را برای پیشگری از بیماری نیوکاسل در ۲۰ روزگی از طریق چشم قطره ریخته شود.

تراشه چوب نرم عاری از گرد و غبار می تواند بستر ایده آلی باشد و ضخامت آن باید حدود ۱۰ سانتی متر باشد که یک لایه گرم و نرم برای این نوع پرندگان به وجود می آورد.

غذا را می توان هم به صورت پلت و هم به صورت مشی ارائه کرد. میزان افزایش وزن روزانه نباید بیش از ۳۰ گرم باشد. جوجه تا سن چهار هفتگی نیاز به غذا با پروتئین بالا ۲۲ تا ۲۷ درصد دارد.

میزان آب مورد نیاز ۱۰۰ جوجه در روز برابر ۲ لیتر می باشد که این میزان در ۱۲ هفتگی برابر ۱۰۰ پرنده به ۱۸ لیتر آب در روز می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *