مقالات

نحوه پرورش قارچ ترافل

قارچ ترافل

در این مقاله از سایت ده مپ به بررسی شرایط و نحوه پرورش قارچ ترافل می پردازیم.

قارچ ترافل در دوره رنسانس در اروپا به محبوبیت رسید. این قارچ در گونه های مختلف به رنگ های قرمز تیره، خاکستری، سفید، بنفش و سیاه یافت می شود. دو نوع از این قارچ که به رنگ های سفید و سیاه هستند گران و لذیذ محسوب می شوند. بیشترین میزان مصرف قارچ ترافل در رستوان ها، صنایع غذایی، تهیه انواع سس ها و روغن های معطر و نیز داروسازی است.

این قارچ در ایران در مناطق معتدل، در استان های آذربایجان و اردبیل، همدان، لرستان، کرمانشاه،گلستان و خراسان شمالی در حال کشت است.

طبع قارچ ترافل

طبع این قارچ گرم و خشک است.

خواص قارچ ترافل

در این قسمت به بررسی خواص مهم قارچ ترافل می پردازیم.

منبع پروتئین گیاهی

این قارچ به دلیل مقادیر بالای پروتئین و اسید های آمینه ی ضروری که دارد. یکی از بهترین جایگزین های گوشت برای افراد گیاهخوار محسوب می شود.

کاهش بیماری سرطان

این قارچ به دلیل دارا بودن مقادیر بالای آنتی اکسیدان باعث کاهش رشد سلول های سرطان کبد، ریه و سینه می شود علاوه بر این، قارچ ترافل به رنگ سیاه و سفید خطر ابتلا به سرطان گردن و رحم را کاهش می دهد.

جلوگیری از رشد باکتری ها

این قارچ رشد باکتری استافیلوکوک اورئوس را تا ۶۶ درصد کاهش می دهد و نیز خطر ابتلا به عفونت را هم کمتر می کند.

کاهش بیماری قلبی و عروقی

این قارچ یک منبع عالی از آنتی اکسیدان هاست که به کاهش رادیکال های آزاد بدن کمک کرده و خظر ابتلا به استرس اکسیداتیو که عامل بیماری های قلبی و عروقی می باشد را کاهش می دهد.

افزایش سیستم ایمنی بدن

مقدار ویتامین c موجود در این قارچ موجب افزایش سیستم ایمنی بدن می شود.

شرایط پرورش قارچ ترافل

 زمان

کشت این نوع قارچ در اوایل بهار انجام می شود.

 خاک 

برای کشت قارچ ترافل باید یک زمین مسطح داشته باشید. باید این زمین به مدت تقریبا یک سال بدون کشت و خالی باشد. اگر در اطراف یا در خود آن زمین درختان زیادی وجود داشته باشد و ریشه ی این درختان در خاک آن منطقه وجود داشته باشد ممکن است در رشد قارچ ها اختلال ایجاد شود. خاک مورد نیاز برای کشت این نوع قارچ باید یک خاک نرم و مرغوب و غنی از کلسیم و قلیایی باشد و باید مقدار مناسبی آهک نیز به این خاک اضافه شود زیرا این کار باعث می شود که اسیدی بودن خاک تا حدی متعادل شود.

 کود

کود مناسب برای رشد این قارچ کود کمپوست آلی است به این صورت که این کود را به یک لایه از خاک اضافه می کنید.

نحوه پرورش قارچ ترافل

به شیوه نهال تلقیح شده با هاگ قارچ ترافل

ابتدا مکان مناسب برای کشت انتخاب کنید. به این نکته توجه داشته باشید که مکان رو به جنوب باشد زیرا رو به جنوب بودن مکان باعث رسیدن آفتاب کامل به قارچ ها در فصل پاییز می شود. زمین باید مسطح و شیب در هیچ نقطه ای بیشتر از ۱۵ درجه نباشد. سپس درختان را از محل کشت حذف کنید و بدین ترتیب یک باغ اختصاصی برای قارچ ترافل راه اندازی کنید.

این مکان باید به مدت یک سال عاری از هر گونه درخت باشد. به عبارت دیگر، درختان کنار زمین نیز ۹ متر از کشت قارچ ترافل دور باشند. اگر این مسئله رعایت نشود، ریشه درختان به قارچ ها می رسند و در نتیجه بین آنها رقابت برای مصرف پیش می آید.

میزان اسیدیته خاک را مورد تحلیل و آزمایش قرار دهید. میزان اسیدیته مورد نیاز برای خاک معادل ۷٫۵ تا ۷٫۹ باشد. اگر خاک بیش از اندازه اسیدی بود به آن مقداری آهک اضافه کنید. این کار کاهش اسیدیته خاک به میزان مورد نیاز کاهش می دهد.

سپس زمین را تا عمق ۲۵ سانتی متر با تیلر شخم برنید و یک لایه ۷ سانتی متر از کمپوست آلی را بر روی مکان کشت اضافه کنید. این نوع قارچ در خاک هایی با باروری کم رشد می کنند بنابراین این لایه کمپوست تمام حاصلخیزی برای کشت اول را تامین می کند. سپس بعد از اضافه کردن کمپوست، دوباره خاک را شخم بزنید.

الان زمان کاشت قارچ ترافل رسیده است. نهال تلقیح شده با قارچ ترافل را خریداری کنید و این قارچ در بین درختان بلوط و فندوق که به رشد این نوع قارچ کمک می کند بکارید. زمان انتقال قارچ، فصل زمستان است. چون در این فصل قارچ خواب است.( قارچ را از محل مطمئن خریداری کنید.)

سپس در روی زمین، حفره ای برای کشت قارچ ایجاد کنید. پهنای هر حفره باید دو برابر عرض قارچ و عمق آن نیز معادل اندازه خود قارچ باشد. حفر گودال ها باید به گونه ای باشد که بین هر ردیف ۳ متر و بین هر گودال ۱ متر باشد. سپس قارچ های خریداری شده را به دقت به حفره انتقال دهید. حفره را به گونه ای پر کنید که قارچ را پوشش دهد و خاک را به آرامی با دست خود فشار دهید تا اطراف قارچ را بگیرد و هوای آن را نیز بیرون کند.

برای آبیاری باید خاک زیر قارچ مرطوب باشد. برای این کار باید پای قارچ، یک شلنگ بگذارید تا آبیاری به صورت تدریجی انجام شود. این آبیاری شبیه به آبیاری قطره ای است. در دوران پرورش قارچ باید آبیاری به طور منظم انجام شود تا خاک خشک نشود به این نکته توجه داشته باشید که علف های هرز را حذف کنید زیرا این موارد در آب مصرفی قارچ رقابت ایجاد می کند.

نحوه برداشت قارچ ترافل

برداشت قارچ ترافل

برآمدگی های شکل گرفته در پای درختان زمان برداشت را نشان می دهد. به عبارت دیگر این قارچ را در زمستان همان سالی که برآمدگی ها رویت شده از زمین خارج سازید. این برداشت در محدوده اواخر زمستان تا اوایل بهار انجام می گیرد و به این نکته توجه داشته باشید که قارچ ها زمانی که به مراحل تکمیل رشد خود می رسند، بعد از ۱۰ روز قابل استخراج و بهره برداری می باشند. ( این قارچ ها در عمق ۳۰ سانتی متر رشد می کنند و شکلی شبیه سیب زمینی دارند و اندازه ی آنها از یک فندوق تا اندازه یک پرتقال می باشد.)

برای تشکیل این نوع قارچ ها بین ۵ تا ۱۰ سال زمان نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *