مقالات

بیماری دامی

بیماری دامی

بیماری دامی شامل بیماری های پوستی، انگلی، دستگاه گوارش، دستگاه تنفسی، اختلالات حرکتی، باکتریایی، ویروسی و متابولیک است. بیماری دامی در صورت عدم رعایت بهداشت در دامداری های سنتی

می تواند سبب بروز انواع بیماری ها و وارد شدن خسارات جانی و مالی به تولید کنندگان می شود.

بیماری های دامی شایع در گاو ها

بیماری دامی طاعون ( گاو مرگی)بیماری دامی

این بیماری یکی از خطرناک ترین بیماری های دامی است که از طریق خوراک و آب آلوده به ویروس طاعون به سرعت تمامی گله را مبتلا کرده و موجب مرگ تمامی دام های گله خواهد شد. علائم این بیماری شامل آب ریزش شدید چشم ها، اسهال و ایجاد عفونت در تشرحات دام و تب بالا ۴۲ درجه است بنابراین بهترین روش پیشگیری، واکسیناسیون در تمامی فصول می باشد. به این صورت که در هر بار تزریق باید ۱ میلی لیتر واکسن به دام تزریق نمود و از سن ۳ تا ۶ ماهگی باید این واکسن را تزریق کرد و گاو های بالای یک سال تنها سالی یک مرتبه باید واکسینه شوند.

به این نکته توجه داشته باشید که واکسن ها را می توان تا یک ماه در یخچال نگه داری کرد اما در صورت خروج از یخچال باید تا یک ساعت حتما تزریق شود.

بیماری دامی شاربن

این بیماری از طریق خوراک و آب آلوده به باکتری باسیلوس آنتراسیس به گاو منتقل می شود و علائم این بیماری شامل ادرار خونی، تب خیلی شدید و خونریزی ناگهانی است و راه پیشگیری برای مقابله با این بیماری واکسیناسیون است و نیز در صورت مشاهده دام مبتلا در گله باید پس از مرگ لاشه آن سوزانده شود.

زمان واکسیناسیون از نیمه اسفند تا خرداد ماه است. واکسن این بیماری بی رنگ بوده و گذاشتن آن در برابر نور آفتاب و گرما موجب فاسد شدن این واکسن می شود. این واکسن باید پس از سه ماهگی به دام تزریق شود و تا پایان عمر باید در زمان مناسب به آن تزریق شود.

بیماری دامی تیلریوز

این بیماری از طریق کنه های آلوده به انگل به گاو منتقل می شود. علائم این بیماری شامل سرفه و تنفس سخت، اسهال یا یبوست شدید، وجود خون در مخاط و تب بسیار شدید که تا ۴۳ درجه نیز می رسد. برای پیشگیری از این نوع بیماری توصیه می شود که واکسیناسیون به موقع انجام شود و همچنین می توان با سم پاشی به موقع و رعایت بهداشت جایگاه پرورش دام، از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.

زمان مناسب انجام واکسیناسیون فصل زمستان بوده و در هر بار واکسیناسیون باید ۲ میلی لیتر واکسن به دام تزریق کرد و پس از ۴ ماهگی باید این واکسن را به دام تزریق کرد. این واکسن را نباید به گاو های آبستن تزریق شود. گوساله ها و گاو های نر باید سالیانه در برابر این بیماری واکسینه شوند. این واکسن به شکل جامد است و باید در دمای منفی ۷۰ درجه نگه داری شود زیرا در دمای ۳۷ درجه ذوب می شود.

بیماری دامی پاستورلوز

این بیماری از طریق تنفس هوای آلوده و زخم های پوستی به باکتری به گاو منتقل می شود. علائم این بیماری شامل تورم شدید گلو و تورم سر و گردن دام است. بهترین راه مبارزه با این بیماری واکسیناسیون به موفع است. زمان مناسب برای واکسینه کردن دام در برابر این بیماری اوایل پاییز و در هر بار تزریق به میزان ۲ تا ۴ سی سی با توجه به وزن دام می باشد. به طور معمول این واکسن باید سالی یک بار به دام تزریق شود. اما در صورت مشاهده و شیوع بیماری باید ۲ بار به فاصله دو هفته تکرار شود.

پس از ۹ ماهگی باید دام را در برابر این بیماری واکسینه کرد و تا پایان عمر هر ساله این واکسیناسیون باید تکرار شود. رنگ این واکسن زرد و روشن بوده و باید دور از نور و گرما نگهداری شود.

بیماری دامی تب مالت

این بیماری از طریق تماس با جنین سقط شده و جفت و ترشحات رحمی گاو مبتلا به باکتری بروسلا به دام منتقل می شود. برای پیشگیری از این بیماری علاوه بر واکسیناسیون بهداشت مناسب جایگاه، ضدعفونی کردن جایگاه های زایش و دفن جنین سقط شده است. واکسیناسیون را می توان در تمام طول سال انجام داد و یک بار واکسن زدن دام تا پایان عمر آن کافی است. میزان واکسن ۵ سی سی بوده و برای گاو های ماده پیش از رسیدن به سن بلوغ جنسی یعنی در ۳ تا ۶ ماهگی باید صورت بگیرد و این واکسن را می توان به مدت ۶ ماه در یخچال نگهداری کرد.

بیماری های دامی شایع در گوسفند ها

بیماری دامی آناپلاسموز

این بیماری یکی از خطرناک ترین بیماری ها در بین گوسفند ها است. این نوع بیماری به عنوان یک بیماری نهفته است که در صورتی که بره به آن مبتلا شود دارای نشانه هایی چون تب، مشکلات دفعی مانند یبوست و یا اسهال و پریدگی رنگ مخاط چشم گوسفند و کم خونی شدید در گوسفندان می باشد. درمان این نوع بیماری در گوسفندان به واسطه ی تزریق تتراسیکین و نیز مصرف آنتی بیوتیک های حیوانی امکان پذیر می باشد.

بیماری دامی برنام

این بیماری که عامل ویروسی دارد و نام دیگر آن مننگوآنسفالیت می باشد. در صورتی که گوسفند به چنین بیماری مبتلا شود تعادل پاها را از دست می دهد و سبب بروز حرکاتی غیر ارادی از جانب گوسفند می شود و هم چنین سبب به وجود آمدن اختلالاتی در چشم گوسفند مانند تورم در ناحیه ی چشم و نیز بالا بودن چشم گوسفند می شو و در صورت مشاهده این علائم به سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

بیماری دامی تب شیر در گوسفندان

این بیماری دامی یکی دیگر از انواع بیماری های رایج در گوسفندان می باشد. در شش هفته ی آخر بارداری و ده هفته پس از زایمان در گوسفندان ممکن است به وجود بیاید. این بیماری منجر به کاهش مقدار کلسیم شیر گوسفند می شود. و از مهم ترین علائم این بیماری تجمع ترشحات در سوراخ های بینی، بی حالی دام و بیرون زدگی رحم است. این بیماری را می توان با داروی کلسیم بروگلوکونات درمان کرد و اگر بیماری دیر تشخیص داده شود منجر به مرگ دام می شود.

بیماری دامی انگل مگسبیماری آفت 

یکی از بیماری رایج در گوسفندان بیماری انگل مگس است که توسط مگس استروس اویس در قسمت بینی گوسفند ایجاد می شود. علائم این بیماری شامل آبریزش، سرفه های ممتد و خارش چشم است. در واقع مهم ترین علت شیوع این بیماری رایج در گوسفندان، گرمای زیاد تابستان می باشد که باعث به وجود آمدن کرم در بینی گوسفند شده و حتی می تواند به تلف شدن دام منجر شود. بهترین راه برای درمان سریع این بیماری مراجعه به دامپزشک می باشد و نیز بهتر است زخم های طبیعی دام را ضدعفونی کنید تا گوسفندان به این بیماری خطرناک دچار نشوند.

بیماری دامی لنگش

این بیماری معمولا به علت ورود باکتری ها در هنگام زخمی شدن پوست بین انگشتان ایجاد می شود در واقع این بیماری بر اثر بی دقتی در هنگام کوتاه کردن سم نیز به وجود می آید. برای پیشگیری از این بیماری بهتر است که بر روی زمین و کنار آخور گوسفندان، آهک ساختمانی بپاشید و هر ماه یک بار از حمام سم برای گوسفندان و بره ها استفاده کنید و به این نکته توجه داشته باشید که بین انگشتان بره ها بسیار نازک و حساس می باشد.

بیماری های دامی شایع در طیور

بیماری دامی نیوکاسلبیماری دامی

این بیماری در بین انواع خروس و مرغ دیده می شود . علائم این بیماری شامل سرفه، تنفس بدون نظم، لرزش در عضلات و فلج نسبی است. بهترین راه کار برای مقابله با این بیماری واکسیناسیون مخصوص نیوکاسل است. در صورت بروز این بیماری باید مرغ های مریض را به سرعت از بین مرغ های سالم جدا کرد و محیط را به خوبی ضدعفونی کرد تا سایر مرغ ها و خروس ها در امان باشند.

بیماری دامی گامبورو

گامبورو یک بیماری ویروسی بوده و ویروس آن بسیار قوی است این بیماری توسط سوسک و لار به طیور منتقل می شود. از جمله نشانه های این بیماری می توان به افسردگی، نداشتن اشتها، لرزش اشاره کرد و همچنین  این بیماری با توجه به دفع آب بدن و خشکی بدن، کلیه پرندگان را متورم می کند. درمان این بیماری معمولا غیر ممکن بوده، به همین خاطر بهترین کار ضدعفونی کردن صحیح و بیشتر سالن مرغداری می باشد.

بیماری دامی برفک

این بیماری سبب بروز لکه هایی سفید رنگ در بین بدن مرغ و گردن او می شود. همچنین این بیماری باعث صدمه دیدن پرهای مرغ می شود. برفک از جمله بیماری های طیور بوده که به سادگس می توان با یک داروی ضد قارچ آن را درمان کرد و بهتر است تجهیزات مرغداری مانند ظروف غذا و آب به خوبی تمیز شود.

بیماری دامی آبله طیور

آبله طیور یک بیماری ویروسی است که از راه مخاط چشم و زخم های ناحیه ریش و تاج انتقال می یابد. برای پیشگیری از این بیماری باید از مواد ضدعفونی و مایه کوبی استفاده کنید و همچنین نور خورشید به علت خاصیت ضد عفونی کنندگی که دارد، می تواند باعث از بین رفتن عامل بیماری آبله در جایگاه های آلوده شود.

بیماری دامی کوکسیدیوز

این بیماری از راه مدفوع دام و طیور مبتلا خارج می شود و در محل های مرطوب، در مدت یکی دو روز ایجاد بیماری می کند. عامل بیماری از راه دستگاه گوارش باعث آلودگی مرغ ها شده و در روده باعث خونریزی می شود. علائم این بیماری شامل اسهال خونی، لاغری و کم اشتهایی است. برای پیشگیری باید بستر طیور را خشک نگه داشت و از تهویه سالم در سالن ها استفاده کرد و استفاده از کوکسیدیوستاتها در غذا، از راه های ساده برای پیشگیری این نوع بیماری محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *