کشاورزی

ادوات کشاورزی

ادوات کشاورزی

با پیشرفت تجهیزات و ادوات کشاورزی پیشرفته و اتوماتیک کار برای کشاورزان، باغبانان و صاحب گلخانه ها آسان تر و بهتر شده است. این تجهیزات کشاورزی کارهای مختلفی اعم از شخم زنی، سم پاشی، آبیاری و حتی برداشت محصول را در برمی گیرند.

استفاده از ادوات کشاورزی باعث افزایش کمیت، کیفیت و کاهش هزینه ی تولید محصول می شود.

انواع ادوات کشاورزی

تیلر

تیلر نوعی تراکتور باغی است در ابعادهای کوچک تر که تقریبا تمام قابلیت های تراکتور را در مقیاس کوچک تر دارد و در عملیات کاشت، داشت و برداشت استفاده می گردد. در زمین های کوچک و بین درختان تیلر دارای کارایی بسیار بالایی می باشد. دسته تیلر مانند موتور سیکلت و به راحتی توسط فرد قابل جابجایی و حرکت است و در برخی مدل ها فرد بر روی صندلی که به تیلر کوبل شده می نشیند و آن را هدایت می کند.

ادوات کشاورزی مختلفی مانند چاله کن، تریلی و دروگر را می توان به آن وصل کرد.

کولیتواتور

کولیتواتور ها تیلرهای دو چرخی می باشد که برای خاک ورزی زمین های شالیزار و مرطوب به کار می روند. به علت رطوبت بالای این زمین ها تردد تراکتورهای چهارچرخ باعث فشرده شدن خاک شده و رشد گیاه و هوادهی خاک را با مشکل مواجه می کند بنابراین برای عملیات خاک ورزی شالیزار با کولتیواتورها چرخ های حرکت آن باز شده و به جای آن تیغه های دوار نصب می گردد و حرکت تیغه ها باعث برش خاک می گردد این عمل باعث سستی خاک شده و ریشه های باقی مانده از کشت قبلی را قطع می کند.

تیلرها در دو نوع دیزلی ( گازوئیلی) و بنزینی موجود می باشد. که نوع دیزلی برای فعالیت های سنگین و وسیع و نوع بنزینی برای کار های سبک و زمین های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.

شخم زن

یکی دیگر از ماشین آلات ضروری برای هر مزرعه دستگاه شخم زن است. دستگاه های شخم زن علاوه بر شخم زدن، کارهایی مانند اضافه کردن مواد مغذی به خاک و آماده سازی آن برای کشاورزی را نیز انجام می دهند. انواع مختلفی از دستگاه های شخم زنی در دنیا ( چیزل پکر) وجود دارد که باید بر اساس نوع محصول و نوع خاک آن را انتخاب کنید.

چیزل پکر

معرفی ادوات کشاورزی

چیزل پکر، یکی از ادوات کشاورزی برای خاک ورزی اولیه محسوب می شود که وظیفه انجام شخم در زمین های آبی و دیم را بر عهده دارد. این دستگاه در مقایسه با گاو آهن های برگرداندار با عمق کار یکسان، دارای مقاومت کششی کمتری ( در حدود نصف مقاومت کششی مورد نیاز در هر متر عرض کار) می باشد. از چیزل پکر غالبا برای شکستن لایه سخت خاک که بر اثر تردد تراکتور و شخم همه ساله گاو آهن برگرداندار به وجود می آید استفاده می شود.

ویژگی های چیزل پکرها : این چیزل ها از پایه های فولادی ریخته گری شده با استحکام و دقت بالا استفاده شده است که قابلیت کارکرد زمین هایی با خاک بسیار قشرده و یا سنگلاخی را به آن می دهد. این دستگاه دارای سیستم یاتاقان بندی خود تنظیم و گریسخوردار بلبرینگ های غلطک  نیز از ویژگی های این دستگاه به شمار می آید.

کمباینمعرفی ادوات کشاورزی

کمباین یکی از ادوات کشاورزی چند منظوره به شمار می رود که غیر از عمل درو، کوبیدن و جدا کردن دانه ها را از ساقه گیاه یا غلات مختلف را نیز انجام می دهد. این نوع از ادوات کشاورزی مدرن ابتدا توسط چهارپایان یدک می شد که به تدریح و با اختراع موتور احتراقی و سایر وسایل کشاورزی به زمره ماشین آلات پر مصرف کشاورزی پیوست.

سم پاش

سم پاش و لوازم سم پاشی یکی دیگر از پرکاربردترین ادوات کشاورزی هستند که برای هر کشاورز و باغبانی نیاز می باشد. از این دستگاه برای سم پاشی زمین های کشاورزی استفاده می شود به این صورت که کشاورز می تواند انواع مختلف سموم مانند سموم جامد و مایع را با این دستگاه به صورت یکنواخت در کل مزرعه سم پاشی کند.معرفی ادوات کشاورزی

سم پاش موتوری : در این مدل از یک پمپ الکترونیکی استفاده می شود که به وسیله جریان برق هوا تولید می کند. هوای تولید شده به سطح مایع فشار زیادی وارد می کند و باعث می شود سم به صورت اسپری پاشیده شود. یکی از مهم ترین ویژگی های این دستگاه بالا رفتن سرعت کار و راحتی کشاورز است.

سم پاش پشت تراکتوری : این مدل علاوه بر انجام فرایند سم پاشی قادر است عملیات ضد عفونی و کود پاشی را برای باغ ها و مزارع انجام دهد. یکی از مهم ترین ویژگی های این نوع سم پاش قدرت پاشش سم به میزان یکسان، کاهش میزان مصرف کود یا سم مصرفی به میزان ۵۰ درصد، افزایش عملیات سم پاشی تا ۷ برابر موارد مشابه و حفظ نیروی کار با آن را می توان اشاره کرد.

کود پاش

از این وسیله برای پاشیدن کود در مزرعه استفاده می شود. کود پاش و سم پاش عملکرد تقریبا مشابهی دارند ولی در کشاورزی صنعتی امروزی برای هر کدام دستگاه جداگانه تهیه می شود.

بذر پاش

برای توزیع و پاشیدن دانه و بذرهای مختلف در نقاط معین مزرعه می توان از این دستگاه ها استفاده کرد. این مدل دستگاه ها ادوات کشاورزی نیز مانند دستگاه های مخصوص کود مستقل نبوده و بر روی تراکتور نصب می شوند تا بتوان از آن به منظوره بذر پاش استفاده کرد. البته از این نوع دستگاه برای پاشیدن نمک، شن و حتی کود نیز در بسیاری از مزرعه ها استفاده می شود ولی کاربرد اصلی آن بذر پاشی است.

مه پاش

دستگاه مه پاش و رطوبت ساز یکی دیگر از وسایل جدید ادوات کشاورزی است که در کشاورزی و باغبانی استفاده می شود. ماشین مه پاش و یا رطوبت ساز وسیله ای است که بخار غلیظی منتشر می کند که شبیه به مه یا دود است. این ماشین نام یکی از تجهیزات گلخانه ای و کشاورزی است و باعث ایجاد رطوبت می شود. البته برخلاف عموم کاربرد دستگاه مه پاش و رطوبت ساز تنها به زمین کشاورزی و مرغداری محدود نمی شود به عبارت دیگر از این ماشین ها می توان در کاربردهای صنعتی، آموزشی و برخی از کاربردهای نظامی استفاده کرد.

علف زن بنزینی مدل هیوندای

این یکی از ادوات کشاورزی است که مجهز به سیستم استارت سریع برای سهولت در روشن شدن و نیز مجهز به موتور بنزینی ویک تیغه ی ۴T فولادی است.

علف زن بنزینی مدل اشتیل

این دستگاه دارای موتوری با قدرت۱٫۸ اسب بخار و دارای فرمان دوچرخه ای قابل تنظیم می باشد.

گوشه زن بنزینی مدل آینهلمعرفی ادوات کشاورزی

از جمله ادوات کشاورزی با برند آینهل می باشد که با وزنی معادل ۵٫۴ کیلوگرم ساخته شده است. از این دستگاه برای کوتاه کردن و هرس کردن علف های هرز مزارع و باغ ها استفاده می شود که در دو نوع موتوری و برقی ساخته شده است. گوشه زن بنزینی آینهل مجهز به یک موتور دو زمانه قدرتمند بوده که با توانی معادل ۷۵۰ وات کار می کند. حجم موتور این محصول ۲۷٫۵ سی سی می باشد.

داس موتوری مدل اکتیوادوات کشاورزی

این دستگاه مجهز به موتور بنزینی و پرقدرت، استارت سریع و آسان برای روشن سریع دستگاه و دارای سیستم خنک کننده کاربراتور و نیز دارای تیغه برش ۲۳۰ میلی متر و قرقره برش نخ نایلون است.

دستگاه ۴ کاره مدل تاپ گاردن

این دستگاه شامل: اره سر شاخه زن، داس موتوری، علف زن و شمشاد زن به طول ۱۱۶ سانتی متر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *