مقالات

نحوه پرورش بامبو

بامبو

بامبو ازخانواده تیره گندمیان است و مبدا این گیاه در کشور کامرون در غرب آفریقا است.پرورش این گیاه همواره در دامنه ی کوه ها و تپه ها و کنار رودخانه ها و باتلاق هایی با رطوبت ۶۵ تا ۹۰ درصد رشد و نمو می نماید. به همین دلیل است که کناره ی دریای خزر، به ویژه منطقه گیلان بهترین منطقه برای پرورش بامبو است علاوه بر این پیدایش و شناخت آن در گیلان را همزمان با شروع کشت چای در ایران ( قرن ۱۹) می دانند.

پرورش بامبو در نقاط شمالی ایران مانند لیالستان لاهیجان، علی آباد که در فاصله تنکابن و رودسر رواج دارد.

طبع و خواص بامبو

طبع بامبو سرد و خشک است.

بامبو دارای فواید بسیار زیادی است به این صورت که این گیاه از خود بخاراتی متصاعد می کند که برای اکثر بیماران اعصاب مخصوصا بیماران ام اس مفید است.

درمان اختلالات معده

این گیاه اختلالات معده و کرم های روده ای و زخم های معده را درمان کند. به این صورت که برگ های بامبو به کشیدگی طبیعی ماهیچه های معده و پیشرفت و بهبود فعالیت معده کمک می کند. از این رو برگ های بامبو برای درمان سوء هاضمه و دیگر مشکلات گوارشی سودمند است.

درمان اختلالات ریوی

خاصیت آنتی اسپاسمودیک برگ های بامبو می تواند به درمان انقباضات لوله تنفسی کمک کند. از این رو گیاه برای بیماران مبتلا به آسم مفید است. بامبو انقباضات مربوط به نایژه ها و همچنین تنگی نفس را درمان می کند.

درمان زخم ها

بامبو می تواند به تمیز کردن و التیام بخشیدن زخم ها به وسیله ی تقویت سیستم گردش خون کمک کند. از این رو برای درمان زخم ها مفید است.

نحوه پرورش بامبو

بذر 

برای پرورش بامبو از طریق بذر محفظه کاشت و بستر کشت پیت نیاز است.  یک لایه بستر کشت پیت را در سینی نشاء قرار دهید و یک پارچه آب جوش آورده و به آرامی بر روی بستر کشت بریزید تا منسبط شود. آب داغ نه تنها به بهتر عمل کردن بستر کشت کمک می کند بلکه آن را استرلیزه می کند و به رشد بهتر گیاه در آن کمک می کند. این مرحله را تا جایی تکرار کنید که تمام سطوح کشت آماده شوند.

بستر کشت پیت را درون محفظه قرار دهید و بسته به اینکه چقدر خیس شده اند، ممکن است لازم باشد چند روز اجازه دهید تا کمی خشک شود. به این نکته توجه داشته باشید که سطوح کشت نباید خیس باشد بلکه باید مرطوب باشد.

بذرهایتان را در دمای ۳۰ درجه سانتی گراد به مدت ۲۴ ساعت خیس کنید. اطمینان حاصل کنید که آب خیلی گرم نباشد زیرا در درجه حرارت بیش از ۴۰ درجه سانتی گراد بذر را از بین می برد ولی دمای کمتر به بذر آسیب نمی رساند. درمیان هر بستر کشت تنها یک بذر قرار دهید. (از آنجا که بذر این گیاه نایاب و گران است بهتر است با قرار دادن دو بذر در گلدان ریسک از دست دادن یکی از بذرها را متحمل نشوید.)

مقدار کمی کود برای تغذیه بذر به سطح خاک اضافه کنید ( ۲ تا ۵ سانتی متر کافی است.) محفظه را در مکانی که کمی آفتابگیر است قرار دهید. اگر هوا سرد یا نیمه آفتابی و یا آفتابی باشد، پنجره رو به شرق می تواند مناسب باشد. به این نکته توجه داشته باشید که محفظه را مستقیما جلوی نور آفتاب قرار ندهید زیرا یک محفظه زیر آفتاب می تواند به دمایی برسد که در آن بذر از بین برود.

به صورت روزانه محفظه را بررسی کنید چون سطح کشت پیت می تواند به سرعت رطوب خود را از دست دهد و بذر را از بین ببرد. به این صورت که پس از جوانه زدن حتی یک ساعت خشک بودن بستر منجر به از بین رفتن جوانه می شود پس برای حفظ رطوبت آب اسپری کنید. ( حداقل بین ۱۵ تا ۲۰ روز پس از کاشت جوانه زدن رخ می دهد.)

اگر جوانه ای آنقدر رشد کرد که توانست سقف محفظه را لمس کند آن را در گلدانی به حجم ۴۰۰۰ میلی لیتر قرار دهید.  خاک گلدان مرغوب را با نسبت ۵۰% با مالچ پوسته درخت مخلوط کنید این ترکیب خاک، زهکشی بسیار مناسبی برای گیاه ایجاد می کند. سپس هر جوانه را در یک گلدان قرار دهید و به اندازه کافی گیاه را آبیاری کنید و گلدان را در جایی نیمه آفتاب گیر قرار دهید که در طول روز بیش از چند دقیقه در روز جلوی آفتاب مستقیم نباشد. سپس بعد از یک ماه این گیاه را داخل زمین زراعی بکارید.

آماده سازی زمین

خاک را خیش بکشید و تا جایی که می توانید به خاک مواد آلی طبیعی اضافه کنید. تا به اندازه ای برابر با نصف خاک قابل کشت می توانید موادی آلی مانند ماسه، ذغال سنگ نارس یا کودهای کمپوستی غنی اضافه کنید. خاک مورد  نظر به ۳ قسمت مساوی ماسه، پیت  و خاک باغنچه باشد و حتما خاک را نرم کنید و مواد آلی به عمق ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر به خاک اضافه کنید و برای کاشت، خاک را به عمق ۲ و ۵ سانتی مترحفر کنید.

( رشد این گیاه ۳ سال طول می کشد.)

قلمه زدنپرورش بامبو

بامبو از طریق جدا کردن پاجوش های کنار ساقه مادر تکثیر می شود به این صورت قلمه را باید ۲ الی ۵ سانتی متر زیر گره ساقه ببرید. این بریدن از زیر گره به این دلیل است که بند یا گره اولین جایی است که جوانه از آنجا رشد می کند. پس حتما باید دست نخورده باقی بماند و چاقو یا برش نخورد. برش قلمه به این صورت که از قسمت پایین ساقه یعنی بالای ریشه ۳ بند را انتخاب کنید و از وسط بند چهارم به بعد می توانید آن را ببرید. به این نکته توجه داشته باشید که قلمه باید حداقل دارای ۳ بند باشد و درصورت داشتن بند کمتر، نتیجه ای نخواهد داشت.

در مورد نوع برش لزومی ندارد که به صورت زاویه دار زده شود می توانید قلمه را به صورت صاف برش بزنید اما به این نکته توجه داشته باشید که برش را حتما به وسیله ی یک چاقوی تیز و یا چاقوی باغبانی انجام دهید تا به آوند های گیاه آسیب وارد نشود. سپس قلمه جدا شده را در یک خزانه کوچک بکارید دقت کنید که گره قلمه به طور کامل در عمق خاک فرو رفته باشد و به آرامی اطراف قلمه را فشار دهید تا هوا به داخل آن نفوذ نکند. سپس بستر کاشت قلمه را با اسپری خیس کنید

از بالای قلمه به داخل ساقه آب بریزید به دلیل اینکه ریختن آب داخل ساقه بریده شده، موجب افزایش رطوب برای تقویت ریشه دهی قلمه ها می شود. هر ۲ روز میزان رطوب خاک را بسنجید و در صورت خشک بودن، آبیاری را انجام دهید. پس از گذشت ۳ الی ۴ هفته از کاشتن قلمه ها، متوجه رشد شاخه های جوان خواهید شد. بعد از حدود ۴ ماه قلمه های ریشه دار شده را در زمین بکارید.

نحوه برداشت بامبو

رشد این گیاه ۳ سال طول می کشد. زمانی که ارتفاع این گیاه به ۱۵ سانتی متر رسید از سطح خاک با یک چاقوی تیز برداشت کنید. به این نکته توجه داشته باشید که عمل برداشت را قبل از طلوغ آفتاب ( ۱۲ شب تا ۶ صبح ) انجام دهید زمانی که تمام نشاسته این گیاه در ریشه اش ذخیره شده است.

شرایط نگهداری بامبو

۱. دما : دمای هوایی که قرار است گیاه بامبوی شما در آن نگهداری شود، باید بین ۱۳ تا ۲۰ درجه سانتی گراد باشد. دمایی که نه خیلی سرد و نه خیلی گرم است. ( دمای ۱۳ درجه در شب و ۲۰ درجه در روز)

۲. کود : برای تغذیه این گیاه می توانید از کود مخصوص بامبو استفاده کنید. برای استفاده از کود، ۲۵ قطره از آن را در یک لیتر آب ریخته و هر ۱۵ روز یک بار به گلدان اضافه کنید.

۳. نور :  بامبو را مستقیما جلوی نور خورشید قرار ندهید زیرا این کار باعث زرد شدن برگ ها می شود.

۴. رطوبت : رطوبت خاک را همواره تامین کنید زیرا کم بود رطوبت خاک باعث قهوه ای شدن برگ های بامبو می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *