مقالات

نحوه پرورش جینسینگ

جینسینگ

جینسینگ از گونه گیاهان همیشه سبز از سرده پاناکس از خانواده آرالیاسه است. در قرن چهارم میلادی پرورش جینسینگ در کشور کره آغاز شد. کشور های تولید کننده این گیاه چین، کره، ژاپن، آمریکا و کانادا است به عبارت دیگر پرورش جینسینگ در مناطق شرقی آسیا و شمال آمریکا انجام می شود و پرورش جینسینگ در حال حاضر در ایران انجام نمی شود.

 خواص جینسینگ

۱.  درمان ریزش مو

این گیاه گردش خون و همچنین جذب اکسیژن توسط خون را بهبود می بخشد و با تقویت فولیکول ها از ریزش مو جلوگیری می کند.

۲.  درمان آنفلونزا

این گیاه به دلیل خواص ضد ویروسی و ضد التهابی قوی که دارد به پاک سازی دستگاه تنفسی کمک کرده و برای پیشگیری و درمان آنفلونزا مناسب است.

۳.  دیابت و قند خون

این گیاه قند خون افراد مبتلا به دیابت دو را کاهش می دهد و به عنوان درمان طبیعی برای این بیماری به کار می رود.

۴. تقویت حافظه 

جینسینگ برای تقویت حافظه مفید می باشد و همچنین آنتی اکسیدان های موجود در آن از ابتلا به زوال عقل و آلزایمر پیشگیری می کند.

۵. تقویت میل جنسی

این گیاه یکی از گیاهان دارویی است که برای افزایش میل جنسی مردان تجویز می شود.

شرایط پرورش جینسینگ

۱. خاک

برای پرورش جینسینگ باید از خاک لومی و مرطوب استفاده کنید و زهکشی مناسبی داشته باشد. از خاک های سخت و رسی اجتناب کنید و به این نکته توجه داشته باشید که pH خاک بین ۴ تا ۷ باشد. ( هر سال آزمایش و اصلاح خاک انجام شود.)

۲کود

برای تنظیم pH مقدار فسفر یا کلسیم خاک باید از کود استفاده کنید. pH خاک را می توان با افزودن کود آهک دار افزایش داد.

۳. دما

دمای مناسب برای پرورش جینسینگ حداقل ۱۶ و حداکثر ۲۷ درجه سانتی گراد باشد و از ۱۲ درجه کمتر نشود. حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد و در تابستان حداکثر ۲۴ درجه باشد.

۴. آبیاری

برای پرورش جینسینگ، معمولا در بهار و تابستان هفته ای دو بار، در پاییز هفته ای یک بار و در زمستان هر دو هفته یک بار آبیاری کنید. ( هرچه محیط روشن تر و گرم تر باشد آب بیشتری مورد نیاز است). بین دو آبیاری خاک سطحی که معمولا عمق آن یک سانتی متر است خشک باشد

نحوه پرورش جینسینگ

انواع روش های پرورش جینسینگ

۱.  بذر 

باتوجه به تعداد بذرها، یکی از روش های زیر را برای پرورش جینسینگ استفاده کنید.

مقدار کمی از بذرها را در کیسه پلاستیکی تهیه شده از مش سبک ریخته و در آن را با سیم ببندید و آنها را یک بار در هفته با استفاده از اسپری مرطوب کنید تا آماده کشت شوند. به این نکته توجه داشته باشید که اگر بذرها همیشه خشک باشند به احتمال زیاد از بین می روند. در فصل پاییز، کیسه را در خاک سایه دار در عمق ۱۰ تا ۱۳ سانتی متر دفن کنید و آن را با ۱۰ سانتی متر از مالچ بپوشانید و محل مورد نظر را علامت گذاری کنید و آن را مرطوب نگه دارید اما خیس نکنید.

مقدار زیادی از بذرها را در یک ظرف مخصوص قرار دهید تا آب آن زهکشی شده و در برابر جوندگان محافظت کند. اگر بذر کافی برای چندین لایه داشتید آنها  را در جعبه ای به عمق ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر بگذارید و آن را با لایه های متناوب شن و ماسه مرطوب بپوشانید و در آخر جعبه را در عمق ۲٫۵ تا ۵ سانتی متر خاک دفن کنید و آن را با مالچ پوشش داده و محل را علامتگذاری کنید که اگر آب آن خشک شد آن را آبیاری کنید.

زمانی که بذرها جوانه زدن، آنها را به زمین زراعی خود منتقل کنید. (رشد این گیاه بین ۸ تا ۱۰ سال طول می کشد.)

۲. قلمه زدن

برای پرورش جینسینگ از روش قلمه ساقه استفاده کنید به این صورت که یکی دو برگ انتهای ساقه را بکنید و ساقه را در گلدان بسیار کوچکی که با خاک پیت پر شده بگذارید و خاک را هم مرطوب نگه دارید. سپس قلمه و گلدان را در کیسه پلاستیکی بگذارید و در کیسه را محکم ببندید و کیسه را در جایی قرار دهید که نور طبیعی فراوارن به طور غیرمستقیم دریافت کند.

پس از ۴ تا ۶ هفته کیسه را باز کنید. اکنون قلمه باید تعدادی ریشه سالم داشته باشد. سپس آن را به زمین زراعی خود منتقل کنید و بعد نگهداری و آبیاری را شروع کنید و به تدریج نور را افزایش دهید

۳. شبیه سازی وحشی

اگر می خواهید پرورش جینسینگ را با استفاده از روش شبیه سازی وحشی تولید کنید، باید زمین زراعی در محدوده طبیعی قرار داشته باشد به این صورت که جینسینگ در اقلیم های سرد و معتدل و نیز در مناطقی که بارش سالانه ۵۰ تا ۱۰۰ سانتی متری داشته باشد رشد می کتد در این روش از ابزار باغبانی استاندارد برای آماده سازی و کاشت استفاده کنید. ابتدا برگ ها را از کف زمین خارج کنید تا روی خاک باز شود و برای ایجاد شیار در بالا و پایین شیب از کجبیل استفاده کنید.

اگر قصد برداشت جینسینگ بزرگ را دارید بذر ها را در فاصله ۱۵ تا ۲۳ سانتی متر از هم بکارید که این یک روش کاشت معمولی برای جینسینگ شبیه سازی وحشی است.

نحوه برداشت جینسینگپرورش جینسینگ

این گیاه به طور معمول با زاویه ۴۵ درجه از خاک رشد می کند به عبارت دیگر رشد این گیاه مستقیم نیست و بعد از ۸ سال ریشه های با کیفیت حاصل می شود. ( اگر عجله ندارید می توانید آنها را برای سالها در خاک بگذارید بماند تا به رشد خود ادامه دهد.) با استفاده از چنگال یا بیلچه خاک را حفر کنید و گیاه را خارج کنید. ( موقع حفر حدود ۱۵ سانتی متر فضا بین گیاه بگذارید.)

رشد بیش از حد جینسینگ می تواند باعث گسترش بیماری در بین گیاهان و رقابت بر جذب مواد مغذی شود. پس از اولین فصل رشد، ۶ گیاه در ۶۵ متر مربع و بعد از سال دوم ۱۱ تا ۲۲ گیاه در هر متر مربع.

شرایط نگهداری جینسینگ

۱. برای جلوگیری از بیماری قارچی ریشه ها، برگ ها و تنه درخت از قارچ کش استفاده کنید و زمانی که آفت های کنه، شپشک و شته را مشاهده کردید از سم های حشره کش استفاده کنید.

۲. در فصل بهار و تابستان هرس را انجام دهید به این صورت که هرس اولیه بعد از نمایان شدن ۵ یا ۶ برگ انجام شود.

۳. این گیاه به نور کافی برای رشد نیاز دارد و اگر مشاهده کردید که رنگ برگ ها زرد شده نشان دهنده این است که نور کافی به این گیاه نرسیده است.

۴. در مناطقی که زمستان سردی دارند از ۱۰سانتی متر مالچ استفاده کنید. ( از مالچی که از برگ های بلوط استفاده شده است اجتناب کنید زیرا این برگ ها برای جوانه زنی و رشد این گیاه مناسب نیستند.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *