مقالات

نحوه پرورش کنگر فرنگی

کنگر فرنگی

مبدا پرورش کنگر فرنگی شهر روم است و در قرن شانزدهم در انگلستان و فرانسه و در قرن نوزدهم در آمریکا کشت این گیاه آغاز شد. بزرگترین کشور های تولید کننده کنگر فرنگی، اسپانیا و مصر است.

پرورش کنگر فرنگی در ایران، در استان قزوین در شهرستان آبیک و در استان همدان در شهرستان نهاوند انجام می شود و ایران با تولید ۱۷ هزار و ۶۰۰ تن کنگر فرنگی در سال رتبه ۱۳ را در دنیا دارد.

طبع و خواص کنگر فرنگی

طبع این گیاه گرم و خشک است.

بالابردن سلامت قلب به دلیل وجود سیلی مارین و سینارین موجود در آن.

سم زدایی و ترمیم برخی از سلول های آسیب دیده کبد.

جلوگیری از پوکی استخوان به دلیل وجود مواد معدنی مانند منگنز، منیزیم و فسفر.

جلوگیری از آلزایمر به دلیل وجود ویتامین k.

شرایط پرورش کنگر فرنگی

۱. زمان کاشت : زمان پرورش کنگر فرنگی فصل زمستان است. ( ۵ سال رشد این گیاه طول می کشد.)

۲. خاک : برای پرورش کنگر فرنگی باید خاک های رسی و شنی حاصلخیز با زهکشی بالا مورد استفاده قرار گیرد.

۳. کود : قبل از کاشت باید خاک را به عمق ۲۰ سانتی متری با کود کمپوست جهت پرورش کنگر فرنگی مخلوط کنید و بعد از جوانه زنی کود نیتروژن دار به ساقه این گیاه اضافه کنید.

۴. دما :  دمای مناسب برای جوانه زنی ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی گراد است. بعد از جوانه زنی و بزرگ شدن نهال ها، دمای ۲۴ درجه سانتی گراد در طول روز  و دمای ۱۳ درجه سانتی گراد در طول شب  برای رشد بهتر این گیاه فراهم کنید.

۵. آبیاری :  ۵ تا ۴ سانتی متر آب در هفته نیاز دارد و آبیاری اضافی در بهار و تابستان رشد جوانه و شکوفه های بزرگ تر و ضخیم تر این گیاه را افزایش می دهد.

نحوه پرورش کنگر فرنگیپرورش کنگر فرنگی

پرورش کنگر فرنگی از طریق بذر است. جهت کاشت بذر، ابندا بذرها را در خزانه کاشته و زمانی که گیاه برگه شد آن را به محل اصلی منتقل کنید. به این منظور خاک خزانه را مرطوب کنید و به آن مقداری کود حیوانی پوسیده اضافه کنید. ( ۲۰ تن در هر هکتار یا ۲ کیلوگرم در متر مربع). در اوایل بهار روی پشته هایی که از قبل آماده کردید بذرها را به فاصله ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر از یکدیگر بکارید.

پس از رشد کافی بوته ها، آنها را به فاصله ۵ سانتی متری از یکدیگر تنک کنید. بذر این گیاه قدرت رویش خود را حدود ۵ سال حفظ می کند. برای تهیه ۱۵۰ تا ۳۰۰ بوته از این گیاه حدود ۶ تا ۱۲ گرم بذر لازم است که می توان آنها را در ۱۰۰ متر مربع از زمین کاشت. پس از آن که بوته ها به زمان رشد مناسب ( حدود یک ماه بعد از کاشت) آنها را به زمین زراعی خود انتقال دهید.

نحوه برداشت کنگر فرنگی

زمانی که ساقه های کنگر فرنگی ۳ تا ۵ غنچه در اواسط تا اواخر تابستان تولید کردند با استفاده از یک چاقوی تیز حداقل ۳ تا ۷ سانتی متر از ساقه این گیاه را برش بزنید و غنچه های تازه بریده شده را در محیطی سرد قرار دهید تا خراب نشوند. ( دقت کنید که برگه ها ( براکته ها) و نهنج درون عنچه های کنگر فرنگی هنگام برداشت سفت و محکم باشند.)

شرایط نگهداری از کنگر فرنگی

۱. گذاشتن طعمه و یا تله برای به دام انداختن حلزون ها. ( حلزون ها می توانند برگ های جوان گیاه را از بین ببرند.)

۲. استفاده از قارچ کش هایی که حاوی روغن چریش هستند برای از بین بردن قارچ هایی که باعث سوختگی برگ ها شده اند.

۳. دفع علف های هرز باید پس از آبیاری انجام گیرد و بوته این گیاه را باید در اواخر پاییز قبل از فرا رسیدن سرما با مقداری کاه پوشاند و با طناب آن را بست. بدین ترتیب می توان گیاه را برای سال بعد حفظ نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *