مقالات

انواع آفت

آفت

آفت حشرات و حیواناتی هستند که با حمله دسته جمعی و افزایش تعداد آن در زمین کشاورزی باعث افت کیفیت و کمیت محصول می شوند.

انواع آفت

۱. شب پره مینوز گوجه فرنگی : این آفت یکی از مخرب ترین آفت برای گوجه فرنگی است به عبارت دیگر، این حشره موجب خسارات زیان آوری برای مزارع گوجه فرنگی است و استفاده از سموم کشاورزی برای مبارزه با این آفت مقرون به صرفه نیست. و کشاورزان باید از چسب  جذب حشرات آبی یا زرد استفاده کنند.

۲. مگس میوه مدیترانه : این حشره یکی از  مخرب ترین حشرات در دنیا به شمار می آید که بیش از ۳۰۰ گونه از میوه ها و سیزیجات و گیاهان از بین می برد. برای از بین بردن این آفت باید از سموم شیمیایی استفاده کرد.

۳. شته : نوعی حشره مکنده است که شیره گیاهان را می مکد و قادر است به مدت طولانی به دلیل تولید مثل غیرجنسی زندگی کند. این نوع آفت در مناطق معتدل بیشتر رشد می کند. برای مبارزه با این حشره می توان از مایع حشره کش، اسپری های شیمیایی استفاده کرد.

۴.  سوسک کک سیب زمینی : این حشره از خانواده سوسک برگ است که لاور آن باعث آسیب زدن به غده سیب زمینی می شود. این حشره می تواند به کلم، شلغم، تربچه و گوجه فرنگی آسیب برساند. برای میارزه با این حشره می توان از اسپری های شیمیایی استفاده کرد.

۵. مگس سفید : این حشره از خانواده سفید بالکان است که بیش از ۱۵۵۰ گونه از این خانواده توصیف شده است. سفید بالک ها از آفات مهم و پلی فاژ برای طیف وسیعی از محصولات کشاورزی مهم در بسیاری از نقاط جهان به ویژه مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری محسوب می شوند. برای مبارزه با این نوع حشره می توان از حشراتی که از این نوع حشره تغذیه می کنند مانند برخی از گونه های کفشدوزک  و یا از حشره کش  می توان استفاده کرد.

۶. شته معمولی گندم : این حشره آسیبی به صورت نقاط بی رنگ روی برگ، پیجیدگی و لوله ای شدن برگ ها می گذارد و در پاییز و زمستان به صورت لکه هایی با گیاهان مرده ظاهر می شود. برای مبارزه با این نوع حشره می توان از سموم کنفیدرو، پریمیکارب و ملاتیون استفاده کرد.

روش های مبارزه با آفت های کشاورزی

مبارزه شیمیایی

این روش یکی از متداول ترین روش های مبارزه با آفات به شمار می رود که با استفاده از حشره کش و مواد شیمیایی انجام می شود.

مصرف بسیاری از سموم به دلیل خاصیت بیماری زا و آلوده کردن محیط زیست خطراتی را برای انسان و اکوسیستم دارد این خطرات شامل، باقی ماندن سموم در مواد غذایی، مسموم شدن آب های آشامیدنی و مقاوم شدن آفت ها در برابر سموم شیمیایی می توان اشاره کرد.

مبارزه غیر شیمیایی

در این نوع مبارزه نیروی متخصص نقش مهمی دارد زیرا آنها با بررسی نوع آفت ها و تعیین بهترین تاریخ برای مبارزه و مطالعه روی هورمن های آفت ها قادر به مبارزه با آفات می باشند.

مبارزه غیرشیمیایی را می توان به روش های مختلفی از جمله مبارزه زراعی، مبارزه مکانیکی و مبارزه بیولوژیکی انجام داد.

مبارزه زراعی :  در روش مبارزه زراعی، بستر نامناسب برای به وجود آمدن حشرات را فراهم کنید این کار باعث کاهش خسارات ناشی از به وجود آمدن و تکثیر آنها می شود. و می توان تخم حشرات را با استفاده از شخم زدن در فواصل مشخص از بین برد علاوه بر این، با استفاده از کود و آب به صورت منظم می توان با آفات مبارزه کرد.

مبارزه مکانیکی : در این روش کارهایی از قبیل جمع آوری بقایای محصول، بریدن و از بین بردن شاخه های آلوده به آفت و دفن کردن بخش های آلوده زمین انجام می شود.

مبارزه بیولوژیکی :  در این روش از حشرات و حیوانات برای از بین بردن آفات زمین کشاورزی استفاده می شود. به این صورت که در زمان مناسب حشرات را رها می کنند تا آفت ها را بخورند.انواع آفت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *