مقالات

نحوه پرورش زرشک

زرشک

مبدا پرورش زرشک نواحی مرکزی و جنوبی اروپا است و در مناطق معتدل و  نیمه استوایی کشت می شود این گیاه از این قاره برای استفاده دارویی به آمریکا برده شد. کشور ایران بزرگترین تولید کننده زرشک در دنیا است .

پرورش زرشک در ایران در استان های کرمان، آذربایجان غربی و اصفهان در حال کشت است و استان خراسان جنوبی ۹۵ درصد از زرشک دنیا را تامین می کند.

طبع و خواص زرشک

طبع این گیاه سرد و خشک است.

از بین بردن قارچ ها و باکتری ها بدن به دلیل داشتن آنتی اکسیدان موجود در آن.

درمان گلودرد و سرما خوردگی های خفیف به دلیل ویتامین c موجود در آن.

کاهش قند خون برای افراد دیابتی به دلیل وجود بربرین موجود در آن.

عملکرد بهتر کبد به دلیل قدرت سم زدایی زرشک.

شرایط پرورش زرشک

۱. خاک : مناسب ترین خاک برای پرورش زرشک، خاک های آهکی با بافت لومی و لومی شنی است.

۲.  کود : قبل از کاشت حدود ۲۰ تا ۳۰ تن کود دامی و ۲۰۰ کیلوگرم کود فسفات آمونیوم در یک هکتار به زمین اضافه کنید.

۳.  اندازه و فاصله گودال های حفر شده : گودال هایی به عمق ۵۰ سانتی متر به فاصله ۳ تا ۴ متر از یکدیگر ایجاد کنید.

۴. دما : دمای مناسب برای پرورش زرشک حدود ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتی گراد است. دمای گلدهی این گیاه ۱۹ تا ۲۳ درجه سانتی گراد است و دمای دوره خواب این گیاه ۷ تا ۱۱ درجه سانتی گراد است و این گیاه نسبت به زمستان مقاومت لازم را دارد.

۵. نور : برای پرورش زرشک، به بیش از ۱۲ تا ۱۴ ساعت نور در طی روز نیاز است.

۶. آبیاری : این گیاه مقاوم به کم آبی است بنابراین، در سال های اولیه کاشت هر ۷ تا ۸ روز یک بار آبیای کنید و در سال های بعد باغ زرشک خود را ۱۲ تا ۱۵ روز یک بار آبیاری کنید.

نحوه پرورش زرشک

تکثیر زرشک توسط پاجوش : این روش متداول ترین روش برای پرورش زرشک است به این صورت که باید از پاجوش های ۲ تا ۳ ساله با ریشه های فراوان به طول ۶۰ تا ۷۰ سانتی متر استفاده کرد.

این پاجوش ها را از پایه گیاه انتخاب کنید و در اواخر آبان و اوایل آذر ماه جداسازی پاجوش ها را از گیاه انجام دهید. و آنها را در خاک مرطوب بکارید. ( رشد درخت زرشک بین ۴ تا ۵ سال است اما این گیاه بین ۱ تا ۲ سال اول قادر به تولید محصول کمی است.)

نحوه برداشت زرشکپرورش زرشک

زمان برداشت محصول آبان ماه است زمانی که رنگ تمام زرشک ها تغییر کرده است و همه مشابه یکدیگر و یک دست هستند.این گیاه به ۳ روش، شاخه بر، ضربه ای (چوب زدن) و خوشه چینی برداشت می شود.

۱. شاخه بر : در این روش شاخه های حامل میوه را با قیچی باغبانی از محل اتصال به شاخه اصلی قطع کنید.

۲. ضربه ای : پارچه ای ضخیم در زیر درخت پهن کنید و با تکان دادن شاخه ها و وارد کردن ضربات متوالی با چوب، زرشک ها روی پارچه ریخته می شود.

۳. خوشه چینی :  در این روش کارگران تک تک خوشه ها را با دست از شاخه جدا می کنند. این روش وقت گیر است و به دلیل وجود خارهای تیز روی شاخه ها راندمان برداشت به شدت کاهش می یابد.

شرایط نگهداری درخت زرشک

۱. هرس: در سال های اولیه کاشت، هرس کردن این گیاه باید در فواصل ماه های آبان تا بهمن انجام شود و شاخه های خشک و اضافی بریده شود و در سال های بعد هر دو سال یک بار در آبان ها برای از بین بردن صدمات آفت زنبور شاخه خوار ترک های روی درخت را بسوزانید.

۲. آبیاری : اگر می خواهید درخت پرباری داشته باشید باید بعد از ریزش گلبرگ ها به طور منظم درخت خود را آبیاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *