مقالات

انواع آبیاری

آبیاری

ایران از نظر جغرافیایی در منطقه معتدله خشک شمالی قرار دارد و این امر باعث می شود که آبیاری زمین های زراعتی از مهم ترین مسائل به شمار بیاید. طبق آمار ۹۲ دصد از منابع آب ایران در صنعت کشاورزی مصرف می شود و متاسفانه ۷۵ درصد آن بدون هیچ دخالتی در روند کار هدر می رود. بنابراین ترویج آبیاری نوبن نقش مهم واساسی در کنترل مصرف آب مزارع دارد.

انواع آبیاری

۱. آبیاری سنتیانواع آبیاری

۱-۱ روش کوزه ای : در این روش کوزه ای پر از آب را درون خاک و در نزدیکی درختان دفن می کنند. کوزه به دلیل داشتن خاصیت تخلخل خاک اطراف خود را همواره مرطوب نگه می دارد. با الهام گرفتن از این روش در آبیاری نوین در اطراف درختان مواد ژله مانندی قرار می دهند که به تدریج آب خود را از دست داده و کار مشابه آن کوزه ها را انجام می دهند.

۱-۲ روش کانالی (نواری) : در این روش کانال های دراز و باریکی در سرتاسر باغ یا مزرعه ایجاد می کنند که آب باران و منبع را در مسیر های مشخص هدایت می کنند و از هدر رفتن آب جلوگیری می کنند.این روش بیشتر در باغ مرکبات مورد استفاده قرار می گیرد. نکته قابل توجه این است که این روش به هیچ وجه مناسب مناطق شنی و زمین هایی که نفوز آب به خاک آنها بالاست مناسب نمی باشد به این دلیل که آب به سرعت در این زمین ها نفوذ می کند.

۱-۳ آبیاری کرتی : در این روش کانال هایی از مسیر اصلی آب مجاور زمین به داخل زمین کشیده می شوند که با پر شدن هر کرت ورودی آب قطع می شود تا آب از آن سرازیر نشود و دیوار کرت ها را خراب نکند.این روش در آبیاری باغات میوه و سبزی استفاده می شود علاوه بر این ، از این روش برای کاهش نمک زمین های شور به کار می رود. ( این روش مناسب زمین های شنی و ماسه ای نمی باشد.)

۱-۴ آبیاری پشته ای ( ردیفی) : در این روش کانال ها دارای عمق و پهنای کمتری هستند و مهم ترین مزیت این روش این است که تنها خاک اطراف کانال را مرطوب نگه می دارد و با جلوگیری از رسیدن آب به بخش های دور از دسترس ریشه ها از هدر رفتن آب جلوگیری می کند. این روش برای خاک هایی مناسب است که نفوذ پذیری کمی نسبت به آب دارند.

مشکلات آبیاری به روش سنتی

۱. جریان آب بر سطح آب و تماس مستفیم با آن موجب شسته شدن خاک و کاهش املاح و کود آن می شود .
۲. جمع شدن آب و ایجاد آب های راکد می تواند باعث زه دار شدن خاک شود که بدین صورت موجب خفگی ریشه درختان می گردد.
۳. مصرف آب در روش های سنتی ( حدود ۳ برابر) روش های نوین بوده و هدر رفتن آب در این روش ها بسیار بالاست.
۴. به دلیل وابستگی زیاد این روش های ستنی به نیروی کار انسانی، هزینه ی کارگر در این روش ها به نسبت بیشتر می باشد.

۲. آبیاری نوین

۲-۱ روش قطره ای : مکانیزم روش آبیاری قطره ای به این صورت است که آب در شبکه لوله کشی با فشار از منبع تغذیه پمپاژ و به کمک قطره چکان ها به صورت قطرات ریز در سطح زمین زراعی پخش می شود. در این روش می توان به راحتی رطوبت خاک و آب مورد نیاز گیاهان را به خوبی کنترل کرد.

۲-۱-۱ مزایای روش آبیاری قطره ای : این روش باعث کاهش رشد علف های هزر، عدم نیاز به زه کشی، افزایش کارایی کود ها، جلوگیری از فرسایش خاک می شود و مهم ترین مزایای استفاده از این روش مصرف بهینه آب است.

۲-۲ روش آبیاری بارانی : در این روش آب از منبع وارد شبکه لوله کشی شده و سپس از خروجی هایی به نام آب پاش با فشار و به شکل قطرات متناوب ریز و درشت خارج می گردد.

۲-۲-۱ مزایای روش آبیاری بارانی : این روش باعث کاهش هزینه های آماده سازی زمین، جلوگیری از فرسایش خاک، امکان آبیاری در شرایط مختلف جوی و با انواع خاک های مختلف سازگار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *