مقالات

سیب زمینی

برداشت، نگهداری و ذخیره سیب زمینی

سیب زمینی های جدید را پس از متوقف شدن گلدهی گیاه ، برداشت کنید. سیب زمینی های جدید آنهایی هستند که قبل از اینکه اجازه رشد کامل به آنها داده شود ، برداشت می شوند. هنگامی که سن گیاه شما حدود ۱۰ هفته است ، آنها شروع به شکوفه دادن می کنند. وقتی گلدهی متوقف شد ، دو هفته دیگر صبر کنید و سپس با بیرون آوردن آنها از زمین ، سیب زمینی های جدید خود را برداشت کنید.

سیب زمینی های جدید کوچکتر بوده و از پوست های نازک و حساس تری نسبت به سیب زمینی های بالغ دارند. مردم غالباً بعضی از این محصولات جدید را برداشت می کنند تا فضای بیشتری برای بالغ شدن سیب زمینی های دیگر ایجاد شود.

شاخه های قهوه ای را که شروع به افتادن کرد ، جدا کنید. با رشد گیاهان ین محصول  ، با نزدیک شدن گیاهان به پایان چرخه زندگی ، شاخ و برگها به رنگ زرد و رو به زوال می روند. هنگامی که این اتفاق می افتد ، شاخ و برگ قهوه ای را با قیچی معمولی یا قیچی باغبانی بچینید. پس از اینکه شاخ و برگ ها از جدا کردید ، دو هفته دیگر صبر کنید تا سیب زمینی ها را برداشت کنید

این محصول ا را از درون زمین بیرون آورید. وقتی همه شاخ و برگها از دنیا رفت و به سیب زمینی ها فرصت دادید تا دو هفته دیگر بالغ شوند ، می توانید محصولات را بیرون بیاورید. از یک بیل یا بیلچه کوچک استفاده کنید تا به آرامی خاک را حفر کنید تا سیب زمینی ها را از آن جدا کنید. با این کار شما به سیب زمینی ها آسیب نخواهید رساند.

بسته به نوع این محصولی که کاشته اید ، سیب زمینی شما بین ۶۰ تا ۱۰۰ روز پس از تاریخ کاشت آماده برداشت خواهد بود.

ذخیره و نگداری سیب زمینی

قسمت دوم سیب زمینی

ردیف های مستقیم در خاک را حفر کنید. وقتی این گیاه  جوانه زد و زمان کاشت آن فرا رسید ، با استفاده از بیل یا بیلچه گودال هایی به عمق ۴ اینچ (۱۰ سانتی متر) در بستر باغ حفر کنید. ردیف ها باید به اندازه کافی عمیق باشند تا این محصولات را نگه دارند. ردیف ها را به فاصله ۳ فوت (۹۱ سانتی متر) از هم جدا کنید .

گیاه هایی که در ردیف های داخل زمین رشد می کنند تا زمانی که خاک آنها مرغوب باشد ، بازده خوبی خواهند داشت .

محصول این گیاه بذری(جوانه زده) را بکارید. سیب زمینی های بذری را مستقیماً درون گودال ها با جوانه هایی که به سمت بالا و رو به آسمان هستند ، قرار دهید. این محصولات را به فاصله ۱۲ اینچ (۳۰ سانتی متر) از هم جدا قرار دهید. وقتی تمام ردیف گودل ها را با این گیاه بذر پر کرده اید ، ین گیاه  را با ۴ اینچ خاک (۱۰ سانتی متر) بپوشانید.

مراقبت از گیاه

به گیاه به طور مرتب آب دهید تا خاک آن مرطوب شود. این گیاه به آب علاقه فراوانی دارند ، بنابراین مهم است که خاک را مرطوب نگه دارید ، اما نه اینکه آنها را زمانی که در حال رشد هستند ، در آب غوطه ور کنید. اطمینان حاصل کنید که گیاهان هر هفته حدود ۲ اینچ (۵ سانتی متر) آب ، به ویژه هنگام گل دادن ، دریافت می کنند.

هنگامی که رنگ شاخ و برگها زرد شد و تا ریشه خشکید ، آب دادن به گیاه را متوقف کنید ، زیرا این بدان معنی است که این محصول به زودی آماده برداشت خواهد بود.

در هنگام رشد ، خاک بیشتری در اطراف پایه گیاه اضافه کنید. وقتی گیاه این محصول  به ارتفاع ۶ اینچ (۱۵ سانتی متر) برسد ، خاک بیشتری را در اطراف پایه هر گیاه اضافه کنید. به این کار جمع کردن گیاه در اطراف خاک (hilling) گفته می شود و این گیاه را از آفتاب سوختگی محافظت می کند و رشد گیاهان را نیز مورد محافظت قرار می دهد. هر بار که گیاه ۶ اینچ دیگر (۱۵ سانتی متر) رشد کند ، دوباره در اطراف سیب زمینی خاک قرار دهید .

محصولاتی  که در معرض نور خورشید قرار دارند ، ماده شیمیایی سمی بنام سولانین تولید می کنند ، که به عنوان یک لایه سبز در قسمت بیرونی غده ظاهر می شود.

به طور مرتب علف های هرز باغ را بکشید . گیاه سیب زمینی وقتی در رقابت با علف های هرز نیست نباشند بهتر رشد می کنند. به محض اینکه علفهای هرز در بستر باغ رشد کردند ، آنها را با دست بکشید تا اطمینان حاصل کنید که سیب زمینی تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می کند.

مراقبت از گیاه

مقابله با بیماری ها و آفات

بذرهای مقاوم در برابر بیماری را خریداری کنید. برای کاهش احتمال ابتلا به بیماری سیب زمینی خود ، می توانید انواع مقاوم در برابر بیماری را خریداری کنید.

با چرخاندن محل قرارگیری این محصول خود هر ساله از بروز آفت سیب زمینی خودداری کنید. اطمینان حاصل کنید که سه سال قبل از کاشت سیب زمینی در مکان قبلی صبر کنید. روی هم قرار دادن نیز می تواند برای سیب زمینی ها مسئله ای باشد ، بنابراین حتما به آنها فضای کافی بدهید.

برای خلاص شدن از خراش و زخم ، pH خاک را پایین بیاورید. زخم یک بیماری شایع است که توسط تعداد زیادی از سیب زمینی ها مشاهده شده است. اگر pH خاک خیلی زیاد باشد ، سیب زمینی شما ممکن است زخم شود. برای کاهش pH آن می توانید گوگرد را به خاک اضافه کنید.

آفات را با دست یا با آب از بین ببرید. سوسک های این گیاه  را باید با دست بردارید. شته ها را می توانید با جریان تند آب اسپری کنید. روش دیگر ، شما می توانید این آفات را با یک حشره کش طبیعی ، مانند روغن neem ، که می توانید در فروشگاه باغ محلی خود پیدا کنید ، از بین ببرید.

قسمت آخر سیب زمینی

این محصول  را در مکانی خنک و خشک پهن کنید تا پرورش یابند. بعد از اینکه این محصول را روی زمین پهن کردید ، آنها را به یک گاراژ ، ایوان پوشیده یا مکان دیگری که خنک ، خشک ، سایه دار و تهویه مناسب داشته باشد ، منتقل کنید.  این محصول را حداقل به مدت سه روز تا دو هفته در آنجا بگذارید تا پرورش یابند . این امر باعث می شود به پوست این گیاه فرصتی داده شود تا به حد کافی برسد ، و به سیب زمینی ها کمک می کند تا عمر طولانی تری داشته باشند .

دمای ایده آل برای مراقبت از سیب زمینی بین ۴۵ تا ۶۰ درجه فارنهایت (۷ تا ۱۵٫۵ درجه سانتیگراد) است.

نیازی نیست از ین محصول  جدید مراقبت کنید ، زیرا آنها باید ظرف چند روز پس از برداشت خورده شوند .

خاکهای موجود روی سیب زمینی های نگهداری شده را پاک کنید . هنگامی که این گیاه  زمان کافی برای مراقبت و نگهداری داشتند ، از یک پارچه یا برس سبزیجات استفاده کنید تا خاک اضافی روی پوست آنها را پاک کنید . سیب زمینی ها را با آب شستشو ندهید ، زیرا این امر می تواند باعث فساد سریع آنها شود.

هرگز این گیاه را تا زمانی که آماده برای خوردن نباشند ، نشویید.

این محصولات  را در جای خنک ، خشک و تاریک نگهداری کنید. بعد از نگهداری و مسواک زدن ، سیب زمینی ها را برای ذخیره و نگهداری به پاکت های کاغذی یا کیسه های پارچه ای منتقل کنید. سیب زمینی ها را به یک انبار زیرزمینی یا مکان دیگری که در آن از نور ، گرما و رطوبت خبری نباشد منتقل کنید.

دمای ایده آل برای نگهداری و ذخیره ین محصول را  بین ۳۵ تا ۴۰ درجه فارنهایت (۱٫۶ و ۴٫۴ درجه سانتیگراد) می باشد.

این محصول  باید تحت این شرایط چندین ماه دوام آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *