مقالات

نحوه پرورش سویا

سویا

سویا از ۵۰۰۰ سال پیش در چین جهت تامین غذا و همچنین به عنوان یک دارو کشت می شد. در اوایل قرن ۱۸ میلادی این محصول به اروپا رسید و در سال های پس از آن مهاجران آمریکایی با این محصول آشنا شدند و کشت آن را شروع کردند.

کشت سویا در ایران در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، مازندران ، فارس و لرستان انجام می شود و مهم ترین استان ، استان گلستان است که ۷۰ درصد سویای کشور را تولید می کند.

طبع و خواص سویا

طبع سویا گرم است.

درمان آسم و تنگی نفس.

جلوگیری از پوکی استخوان به دلیل وجود ویتامین D و کلسیم.

جلوگیری از سکته قلبی به دلیل وجود اسیدهای چرب امگا۳٫

رفع خستگی زیرا منبع غنی پروتئین گیاهی است و جایگزین مناسبی برای گوشت است.

جوان سازی پوست به دلیل وجود فیتواستروژن.

جلوگیری از لخته شدن خون به دلیل و جود  ویتامین k.

نحوه کاشت سویا

۱. انتخاب بذر مناسب : سویا دارای انواع و گونه های مختلفی می باشد. برای کاشت و پرورش این گیاه خوراکی باید بذری را انتخاب کنید که به رنگ سبز است. ( رنگ زرد این بذر برای شیر سویا و رنگ سیاه آن برای سویا خشک استفاده می شود.)

۲. آماده سازی بذرها : برای آماده سازی بذرها از یک نوع باکتری که حاوی نیتروژن است استفاده کنید به این صورت که تمام بذرها را در یک ظرف بزرگ ریخته و سپس باکتری ها را روی آنها بریزید و با استفاده از یک بیل کوچک تمام بذرها را با یکدیگر مخلوط کنید و به مدت یک شبانه روز بذرها به همین شکل باقی بمانند البته به دور از نور خورشید. ( این نوع باکتری را از فروشگاه های مخصوص گل و گیاه تهیه کنید.)

۳. خاک : بهترین خاک برای کاشتن بذرها خاک لومی با قدرت زهکشی بالاست.

۴. زمان کاشت : بهترین زمان برای کاشت این گیاه در فصل بهار از اوایل اردیبهشت تا اوایل خرداد ماه است زمانی که دمای خاک به ۱۵ درجه و دمای هوا بین ۲۱ تا ۳۰ درجه رسیده باشد. ( برداشت این گیاه ۴۵ تا ۶۵ روز بعد از کاشته شدن است.)

۵. کود : این گیاه برای رشد به میزان زیادی مواد مغذی درون خاک نیاز دارد بنابراین برای غنی سازی خاک از املاح و مواد غذایی، باید از کمپوست استفاده کنید به خصوص در سال های اولیه کاشت.

۶. فاصله بذرها : هر بذر را به اندازه ۴ سانتی متر داخل خاک بکارید و فاصله کاشتن هر بذر از یکدیگر ۳ سانتی متر باشد. بعد از کاشتن بذرها خاک را آبیاری کنید تا حدی که خاک مرطوب شود.

نحوه برداشت سویاپرورش سویا

برداشت دانه های این گیاه زمانی است که غلاف ها ی دانه ها سبز و گوشتی شدند وغلاف ها را تا زمانی که سبز هستند برداشت کنید. پس از جدا کردن کامل غلاف ها از گیاه باید به آن ها شوک وارد کنید. به این صورت که ابتدا تمام غلاف ها را به مدت ۵ دقیقه در آب جوش و سپس ۵ دقیقه در آب یخ قرار دهید. این کار باعث می شود تا سویا ها به راحتی از غلافشان جدا شوند.

بعد از شوک دادن به سویا ها با فشار دادن قسمت انتهای غلاف، دانه های سویا را به راحتی بیرون بیاورید. بعد از در آوردن تمام دانه ها می توانید آن ها را به شیوه متفاوت مانند خشک کردن، فریزکردن و کنسرو کردن نگهداری و مصرف کنید.

شرایط نگهداری سویا

علف های هرز ( تاج خروس، گاو پنبه) را به طور مرتب با اره هرس از زمین بیرون بکشید زیرا این گیاه دوست ندارد که با علف های هرز رقابت کند و اگر علف های هرز زیادی در باغ رشد کنند باعث از بین رفتن این گیاه می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *