مقالات

نحوه پرورش مارچوبه

مارچوبه

مارچوبه گیاهی گدار است و رشد این گیاه بیشتر در مناطق اروپایی و آفریقای شمالی است. از سال ۲۰۰۷ میلادی کشور پرو بزرگترین صادر کننده این گیاه در جهان به شمار می آید. بعد از این کشور، کشورهای چین و مکزیک صادرات قوی در زمینه مارچوبه را دارند.

محل کاشت این گیاه در ایران، قزوین، خوی، تبریز، اصفهان، کرمانشاه و شیراز است و به دلیل پراکنده بودن رشد این گیاه در مناطق ایران و سطح زیر کشت کم، باعث گرانی این محصول در ایران شده است.

طبع و خواص مارچوبه

طبع مارچوبه گرم و خشک است بنابراین آنهایی که سرد مزاج هستند باید آن را با عسل مصرف کنند و آنهایی که گرم مزاج هستند باید آتها را با سرکه مصرف کنند.

کاهش وزن بدن به دلیل فیبر موجود در آن.

ضد سرطان به دلیل آنتی اکسیدان موجود در آن.

کاهش فشار خون به دلیل رنگدانه آنتوسیانین موجود در آن.

استحکام دندان به دلیل ویتامین Cموجود در آن.

کاهش بیماری های چشمی مانند آب مروارید و کوری چشم  به دلیل وجود ویتامین A .

شرایط کاشت مارچوبه

۱. زمان کاشت : زمان کاشت اوایل بهار یا اواخر تابستان است. ( رشد این گیاه بین ۳ تا ۴ سال است)

۲. خاک : خاک شنی لومی و لومی سیلتی که با مواد آلی تقویت شده باشند مناسب برای رشد این گیاه هستند وخاک باید دارای زهکشی عالی باشد. به این نکته توجه داشته باشید که خاک اشباع از آب باعث پوسیدگی این گیاه می شود.

۳. نور خورشید : این گیاه به نور مستقیم خورشید نیاز دارد. مطمئن شوید که مارچوبه توسط درختان دیگر در سایه قرار نگیرد.

۴. دما : بهترین دما برای رشد مارچوبه بین ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتی گراد می باشد.

۵. کود : این گیاه به هوموس و مواد آلی زیادی نیاز دارد بنابراین قبل از کاشت کود های حیوانی را به خاک اضافه کنید.

نحوه کاشت مارچوبهپرورش مارچوبه

کاشت از طریق بذر : بذرها قبل از کاشت به مدت ۲۴ ساعت در آب خیسانده شود (این کار باعث سرعت بخشیدن در جوانه زنی می شود.) سپس شیارهایی به عمق ۱ سانتی متر در زمین ایجاد کنید و بذرها را در شیارها بکارید و به وسیله خاک سبک و مرطوب آنها را بپوشانید. مدت زمان سبز شدن جوانه ها بین ۱۵ تا ۴۵ روز متغییر است.

بوته ها در فاصله ۱۰ سانتی متری تنک شوند و به تدریج که گیاه رشد می کند روی بوته و اطراف آن خاک نرم همراه با کود حیوانی پوسیده داده شود. ( میزان بذر مورد نیاز بین یک تا دو کیلوگرم در هکتار می باشد.)

نحوه برداشت مارچوبه

زمانی که اسپیرهای مارچوبه طولشان به ۱۵ سانتی متر رسید و نوک هایشان شل شد با استفاده از یک چاقوی تیز یا قیچی باغبانی آنها را بچینید. مراقب باشید تعداد زیادی اسپیر از یک گیاه نچینید ( چیدن تعداد زیاد اسپیر در یک گیاه باعث می شود که ذخیره انرژی در ریشه های گیاه صورت نگیرد. بنابراین برای نگه داشتن ذخیره انرژی در ریشه ها باید تعداد کمی اسپیر از یک گیاه را برداشت کرد.

شرایط نگهداری مارچوبه

در فصل بهار، به منظور رشد سریع تر گیاه کود مایع اضافه کنید و در فصل زمستان از طریق پوشاندن گیاه با کاه یا هر مالچ دیگری در برابر سرما محافظت کنید. در فصل پاییز، برگ های شاخه مانند پایینی این گیاه را برش دهید و آنها را از منطقه خارج کنید تا هیچ گونه آفتی در بستر مارچوبه باقی نماند.

بوته های مارچوبه مورد حمله حشرات زیادی قرار می گیرند. از مهم ترین این حشرات سوسک مخصوص بوته مارچوبه است که برای مبارزه با این سوسک ها باید بوته های آلوده را جمع آوری کنید و آنها را بسوزاند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *